• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Indusztriális "power" LED lámpa

Dukenukem

Mágus
Uff. Itt fogom folyamatában dokumentálni a legújabb DIY ötletemet, amely mint a cím is írja ipari egyszerűségű de mutatós led lámpás lenne nano akváriumra.

A lámpa ötlete egy ideje már motoszkált a fejemben de a végleges ötlet ma reggel ugrott ki a buksiból.
Az alap egy kiszuperált asztali lámpa, és egy nagyobbacska hűtőborda véletlen egymásmellé pakolásából született. Az asztali lámpa gégenyakát szedtem ki, a műanyag burkolatot is eltávolítva, szép rozsdamentes fémből van :).
IMG_20160914_090801.jpg
A hűtőborda adja a lámpa fejét ezt későbbiekben megpróbálom kimaratni, hogy beleférjenek a ledek, plusz egy plexi lap a vízvédelem miatt. Szükség esetén egy kisebb pc ventillátor látja el a borda tetejébe építve a hűtést.

A lámpa alját gyorsan kitaláltam, az ADA mintájára készítek egy lemez talpat, arra egy darab zártszelvényből pedig a konzolt kapcsolóval.

Jövök egy rajzzal du. ;-)
 
Mutatós, bírom (y)
Bár a lényeget még nem láttuk :) Milyen led, mennyi, hogyan?
Ennek az alapnak az a lényege, hogy az akvárium alá kerül és annak súlya tartja? Méreteket nem jelöltél, de én max 20 centisre csinálnám, hogy egészen kicsi akvárium alól se lógjon ki..
 
Az elektromos része még nincs kitalálva teljesen, vagy smd vagy power led lesz. Bár a power tetszik de arról azt olvastam, hogy hamar csökken a teljesítménye.
Ha smd akkor nemigen kell vacakolnom a marózással. Megfelelő teljesítményű ledszalag meg hővezető paszta kell. Lumen értékben 60 lm/l re akarok kijönni. Tápnak egy 12V 2A ipari tápegységet tudok felszerelni, max + ellenállást rakok ha kell. A koncepció az, hogy akár egészen pici akváriumra is rá lehessen állítani, így a quad lámpákból ismeretes külön kapcsolhatóságot beleépíteném, hogy a lumen értékek mindig az akva méretéhez igazodjanak.

Az alja szerintem 200×200×2 (mm) lesz.
 
Nekem Cree Power LED-jeim vannak, de nagyon nem szembetűnő, hogy csökkenne a fényerejük, pedig a 26 literesen 2,5 éve megy 3 darab, 90%-on hajtva. Viszont azokhoz ugye áramgenerátoros táp kell. persze használhatod a fenti tápot is, csak akkor úgy kell majd variálnod a párhuzamos, és sorba kötéseket, hogy mint a feszültséged, mint pedig az áramerősséged jó legyen a LED-hez . De így meg valamilyen szintem bukod a kapcsolhatóságot. Vagy egyenként tehetsz rájuk áramkorlátozó elektronikát.
Ilyen oldalról inkább valamilyen fényerőszabályzós LED szalagot volna érdemes használnod.
 
Egy ilyen kis lámpához tökéletesen megfelel a ledszalag is. Sokkal egyszerűbb mindeféle szempontból. Hátránya, hogy az ellenállásos áramkorlátozás miatt kisebb a hatásfoka, mint a power LED-nek és jobban is melegszik. A melegedés nem hinném, hogy gondot okozna egy ilyen hűtőbordán. A nagyobb fogyasztás pedig jelentéktelen egy ilyen kis teljesítményű lámpa esetén. Szóval, ha nem kifejezetten az áramgenerátoros meghajtással akarsz kísérletezni, akkor jobban jársz a LED szalaggal.
 
Uff!
Eldöntetett: 7020as Ledszalag lesz. Már csak kellene valaki akinek van egy fél méteres darabja.

Egyenlőre Wabi tálat fog világítani; későbbiekben egy dimmert kap a rendszer és nano akvárium fölé kerül.
 
Sziasztok, nincs valaki közületek aki tud cnc marózni és vállalna e egy kis mellékest?
Kicsit megállt a projekt idő és marós hiányában. :(
 
Back
Oldal tetejére