• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Ikerház sisakos kaméleonoknak

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok, tudom hogy vannak itt lappangó hüllősök (@Mardifunk pl. :) és régebben @danyi03 Tomi) meg olyanok is akik paludáriumoznak, ezért nyitok naplót, hogy segítsetek nekem, a kis rókának hogy miképpen okosodjak-tervezzek-építsek. :)

A gyerekek addig rágták az anyjuk fülét :) , hogy (talán holnap?) veszünk két bébikaméleont, 1-1 terráriummal mindegyik szobájába. A nevelő terráriummal én nem is foglalkozom, 4 hónap múlva úgyis kuka.

Amiért a naplót nyitottam: januárban el is kezdeném építeni a végleges helyüket. Nyilván duplán számolok mindent, mert két paludárium kell.

50széles x 40mély x 90 magas, 6mm sima üveg a méretek. Rögtön kérdés: hol/mennyi drótháló kell oldalt meg a tetőben, hogy meglegyen a szellőzés? Vagy lehet ezt is egy ventivel meg egy azt kapcsoló automata páramérővel (van ilyen egyáltalán?) automatizálni és akkor nem kell vacakolni a ronda dróthálóval mehet sima üvegből az egész cucc?
Még egy dolog: lehet 60 centi széles is a terrárium, ha arra könnyebb értelmes világítást rakni...

Háttér purhab, bele redmoor, talán mangrove is, fekete akváriumi sziló, rá kókuszrost.
Aljzatnak bonsai agyaggolyókat gondoltam, talán ültetni is lehet bele mohát... vagy kell rá még amazonia is szerintetek? Tó/vízesés nem lesz mert a kaméleon segghülye, belefullad mindenbe állítólag. :D

Párásítást is automatizálni szeretném. Mi a legjobb alternatíva?

És végül a világítás... na ez a kemény pálya. Sok kaméleonos oldalon azt írják üveg nem lehet a lámpa és a kaméleon között, ezt akkor másképp nem lehet megoldani mint dróthálóval?

UVB és melegítő szerintetek megoldható mondjuk egy odyssea 2x24W-ba? Vagy egyáltalán el lehet kerülni viszonylag költséghatékony módon azokat a ronda cserép lámpabúrákat? :)

Egyelőre ennyi. Növényesítésre majd írok listát azt kb. fejben már végigpörgettem.

Köszi előre mindenkinek a hozzászólást. @ezsolt80 , @Szabó Henrik van nálam cirokseprű ha ide akarnátok jönni offolni!!! :D (Vicc, nyilván.)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, tudom hogy vannak itt lappangó hűllősök (@Mardifunk pl. :) és régebben @danyi03 Tomi) meg olyanok is akik paludáriumoznak, ezért nyitok naplót, hogy segítsetek nekem, a kis rókának hogy miképpen okosodjak-tervezzek-építsek. :)

A gyerekek addig rágták az anyjuk fülét :) , hogy (talán holnap?) veszünk két bébikaméleont, 1-1 terráriummal mindegyik szobájába. A nevelő terráriummal én nem is foglalkozom, 4 hónap múlva úgyis kuka.

Amiért a naplót nyitottam: januárban el is kezdeném építeni a végleges helyüket. Nyilván duplán számolok mindent, mert két paludárium kell.

50széles x 40mély x 90 magas, 6mm sima üveg a méretek. Rögtön kérdés: hol/mennyi drótháló kell oldalt meg a tetőben, hogy meglegyen a szellőzés? Vagy lehet ezt is egy ventivel meg egy azt kapcsoló automata páramérővel (van ilyen egyáltalán?) automatizálni és akkor nem kell vacakolni a ronda dróthálóval mehet sima üvegből az egész cucc?
Még egy dolog: lehet 60 centi széles is a terrárium, ha arra könnyebb értelmes világítást rakni...

Háttér purhab, bele redmoor, talán mangrove is, fekete akváriumi sziló, rá kókuszrost.
Aljzatnak bonsai agyaggolyókat gondoltam, talán ültetni is lehet bele mohát... vagy kell rá még amazonia is szerintetek? Tó/vízesés nem lesz mert a kaméleon segghülye, belefullad mindenbe állítólag. :D

Párásítást is automatizálni szeretném. Mi a legjobb alternatíva?

És végül a világítás... na ez a kemény pálya. Sok kaméleonos oldalon azt írják üveg nem lehet a lámpa és a kaméleon között, ezt akkor másképp nem lehet megoldani mint dróthálóval?

UVB és melegítő szerintetek megoldható mondjuk egy odyssea 2x24W-ba? Vagy egyáltalán el lehet kerülni viszonylag költséghatékony módon azokat a ronda cserép lámpabúrákat? :)

Egyelőre ennyi. Növényesítésre majd írok listát azt kb. fejben már végigpörgettem.

Köszi előre mindenkinek a hozzászólást. @ezsolt80 , @Szabó Henrik van nálam cirokseprű ha ide akarnátok jönni offolni!!! :D (Vicc, nyilván.)
Mar kibontakozni sem hagyjak az embert. Hol a sorom...

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Szia Etele!

A világítástechnikában tudok segíteni: írtam egy átfogó cikket a hüllők mesterséges megvilágításáról. Elküldöm majd a linket. Tény, hogy az üveg az UVB teljes egészét blokkolja, így oda háló kell, ami szintén 20-30%-ot megfog, szövési sűrűségtől függően.

Az Odyssea Dual Pro megfelelő lesz a célra, de magas terrárium és sok növény mellett egy Quad se ártana. 6500K, esetleg plant csövek keveréke +1db Arcadia D3 6% 24W az UVB-re. Ez a legjobb most a piacon.

A melegítőlámp külön egység, másképp nem megy. Egy Zoomed Deep Dome vagy Arcadia Clamp Lamp kerámiafoglalatos lámptest kell, bele egy halogén flood izzóval. Az izzó teljesítménye sok paraméter függvénye.
Új technológia az Arcadia Deep Heat Reflector izzója, ezt még csak most fogom tesztelni. Infra, de nem fény, hanem alacsonyabb hullámhossz.

A kaméleon többi igényét nem ismerem (pára + szellőzés), de össze tudlak hozni egy szakemberrel.

Ha most kezdenék ilyesmibe, akkor a “bioaktív” terráriumok irányba mozdulnék. Tehát sok növény + sok fény + talajlakó takarító ízeltlábúak.
 
A fény kiépítésére (használt Dual pro árral) számolj legalább 30 ropit terráriumonkét. A T5-ös UVB csöveket 12 havonta kell cserélni.
 
Utoljára módosított:
Köszi!

Elindultam egy olyan irányban is, hogy gyártatok tetőt meg üveget (a szellőzés meg a fény miatt a fémhálót nem úszom meg...) és abba mehet szabvány e27? izzó, a többit meg diyben. Meglátom milyen árat mond a gyártó.

A linket külön köszi előre is. :)
 
Sziasztok, tudom hogy vannak itt lappangó hüllősök (@Mardifunk pl. :) és régebben @danyi03 Tomi) meg olyanok is akik paludáriumoznak, ezért nyitok naplót, hogy segítsetek nekem, a kis rókának hogy miképpen okosodjak-tervezzek-építsek. :)

A gyerekek addig rágták az anyjuk fülét :) , hogy (talán holnap?) veszünk két bébikaméleont, 1-1 terráriummal mindegyik szobájába. A nevelő terráriummal én nem is foglalkozom, 4 hónap múlva úgyis kuka.

Amiért a naplót nyitottam: januárban el is kezdeném építeni a végleges helyüket. Nyilván duplán számolok mindent, mert két paludárium kell.

50széles x 40mély x 90 magas, 6mm sima üveg a méretek. Rögtön kérdés: hol/mennyi drótháló kell oldalt meg a tetőben, hogy meglegyen a szellőzés? Vagy lehet ezt is egy ventivel meg egy azt kapcsoló automata páramérővel (van ilyen egyáltalán?) automatizálni és akkor nem kell vacakolni a ronda dróthálóval mehet sima üvegből az egész cucc?
Még egy dolog: lehet 60 centi széles is a terrárium, ha arra könnyebb értelmes világítást rakni...

Háttér purhab, bele redmoor, talán mangrove is, fekete akváriumi sziló, rá kókuszrost.
Aljzatnak bonsai agyaggolyókat gondoltam, talán ültetni is lehet bele mohát... vagy kell rá még amazonia is szerintetek? Tó/vízesés nem lesz mert a kaméleon segghülye, belefullad mindenbe állítólag. :D

Párásítást is automatizálni szeretném. Mi a legjobb alternatíva?

És végül a világítás... na ez a kemény pálya. Sok kaméleonos oldalon azt írják üveg nem lehet a lámpa és a kaméleon között, ezt akkor másképp nem lehet megoldani mint dróthálóval?

UVB és melegítő szerintetek megoldható mondjuk egy odyssea 2x24W-ba? Vagy egyáltalán el lehet kerülni viszonylag költséghatékony módon azokat a ronda cserép lámpabúrákat? :)

Egyelőre ennyi. Növényesítésre majd írok listát azt kb. fejben már végigpörgettem.

Köszi előre mindenkinek a hozzászólást. @ezsolt80 , @Szabó Henrik van nálam cirokseprű ha ide akarnátok jönni offolni!!! :D (Vicc, nyilván.)
Amennyire én tudom, a tető mindenképpen háló kell legyen a világítás és szellőzés miatt.
De ajánlott valamelyik oldalt is teljes hálobol készíteni, de legalább részben.
A világítást @Mardifunk már leírta, én említeném még az Exo terra lámpákat is.
Világítási idő 10-12 óra.
Hőmérsékletnek gondolom utánanéztél...
Én kézzel párásítanék, napi 2-3 alkalommal, hogy nyugisan tudjanak iszogatni. Később meg ajánlott nekik csepegtető készîtése.
Aljzatnak csak fenyőkérget ajánlanak, de az agyaggolyó jó ötlet , de én amazoniat nem tennék rá a lenyelés veszélye miatt, ha vadásznak.
 
Utoljára módosított:
Az ExoTerra uvb fénycsövei szarok [emoji4]
A szabvány E27 foglalat mehet a melegítőizzónak, de legyen legalább 100W-ig szavatolt kerámiafoglalata, és ne sima háztartási körtét használj benne, hanem PAR30-as vagy PAR38-as halogén floodot.

Az UVB csak T5, de ha DIY, akkor tegyél mögéjük egy rendes magasfényű reflektort (ATI vagy Arcadia).

A 90cm-es magasságot nagyon nehéz lesz a fényerővel megugrani.

Cikk az alapokról. Ne riasszon el, hogy teknősös fókuszú, mert az elv és az eszközök ugyanazok. http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=563
 
Utoljára módosított:
Az ExoTerra uvb fénycsövei szarok [emoji4]
A szabvány E27 foglalat mehet a melegítőizzónak, de legyen legalább 100W-ig szavatolt kerámiafoglalata, és ne sima háztartási körtét használj benne, hanem PAR30-as vagy PAR38-as halogén floodot.

Az UVB csak T5, de ha DIY, akkor tegyél mögéjük egy rendes magasfényű reflektort (ATI vagy Arcadia).

A 90cm-es magasságot nagyon nehéz lesz a fényerővel megugrani.

Cikk az alapokról. Ne riasszon el, hogy teknősös fókuszú, mert az elv és az eszközök ugyanazok. http://teknosforum.com/forum/viewtopic.php?t=563
Azért tartottak sikeresen kaméleonokat Exo terra lámpákkal....mégha oly rosszak is, ahogy mondod.
 
Elhiszem, de az optimálistól akkor is távol vannak: hullámzó minőségbiztosítás, természetellenes karakterisztikájú spektrum, az elavult T8-hoz való ragaszkodás, és ijesztően tudománytalan hozzáállás jellemzi a céget. A márkanév relatív ismertségéből, és a kevésbé tájékozott hobbistákból élnek.

Minek az egésszel szórakozni, ha alacsonyabb éves fenntartási költségért kapsz egy mindezekben kiválóan teljesítő és ráadásul nagyobb látható fényerejű Arcadia vagy Zoomed T5 csövet?
 
Elhiszem, de az optimálistól akkor is távol vannak: hullámzó minőségbiztosítás, természetellenes karakterisztikájú spektrum, az elavult T8-hoz való ragaszkodás, és ijesztően tudománytalan hozzáállás jellemzi a céget. A márkanév relatív ismertségéből, és a kevésbé tájékozott hobbistákból élnek.

Minek az egésszel szórakozni, ha alacsonyabb éves fenntartási költségért kapsz egy mindezekben kiválóan teljesítő és ráadásul nagyobb látható fényerejű Arcadia vagy Zoomed T5 csövet?
Nem vagyok a világítás szakértője, ez az info nekem is új a cégről.
Voltak hüllőim régebben, meg sok ismerősöm, akik hüllőztek, sokan nagyon eredményesen.
Ha az Arcadia és Zoomed egyértelműen jobb, nem kérdés, azt kell választani.
 
Kérdés: miért kellene megugranom fényben a 90 centit? Elvileg kaméleonnak az alsóbb szekciókban kifejezetten szüksége van az árnyékra. Vagy nem?

De T5 ettől függetlenül a legjobb az tény.
 
Közben még egy dolog.

Automata esőztető.

Az műkődhet, hogy mondjuk egy 5 literes víztartály, bele egy 1000-1200L/h-s powerhead, erre ráapplikálom a csövezést és mondjuk 3 ilyen szórófejet? És másodpercre időzíthető időkapcsolóval belövöm az esőzés idejét?

(A tetőbe, lefelé irányítva 3 elviszi a 60 centi széles terkót szerintem.)

Nem tudom mennyire elég a nyomás amit egy powerhead tud tolni a szórófejekhez...
 

Attachments

  • esozteto.jpg
    esozteto.jpg
    19.5 KB · Megtekintések: 2
Közben még egy dolog.

Automata esőztető.

Az műkődhet, hogy mondjuk egy 5 literes víztartály, bele egy 1000-1200L/h-s powerhead, erre ráapplikálom a csövezést és mondjuk 3 ilyen szórófejet? És másodpercre időzíthető időkapcsolóval belövöm az esőzés idejét?

(A tetőbe, lefelé irányítva 3 elviszi a 60 centi széles terkót szerintem.)

Nem tudom mennyire elég a nyomás amit egy powerhead tud tolni a szórófejekhez...
A technikai részéhez nem tudok hozzátenni, de elviekben működnie kellene, ahogy leírtad.
A lényeg, hogy napi 2-3 alkalommal kapjon a terrárium permetet, a levelek és az üveg is, aztán majd választ a jószág, hogy honnan iszogat.
 
Nem tudom mennyire elég a nyomás amit egy powerhead tud tolni a szórófejekhez...

Szerintem itt a nyomással lesz probléma.Nem fog ködölni,porlasztani.Ha növényeket szeretnél,akkor fontos az egyenletesség.Kis nyomásnövelő pumpa jó szerintem.De vigyázni vele,mert én is belefutottam ázsiai oldalakról olcsó ilyenekbe.Nagy lesz a terkó,úgyhogy ide kell teljesítmény.
 
A másik,hogy magas lesz,nálam épp ez a probléma,már 10db fúvóka van,igy talán már kielégítő az esőztető.
 
...Kis nyomásnövelő pumpa jó szerintem.De vigyázni vele,mert én is belefutottam ázsiai oldalakról olcsó ilyenekbe.Nagy lesz a terkó,úgyhogy ide kell teljesítmény.

Aliexpress keresőszót/típust tudsz mondani? :)
 
diaphragm pump , Misting Diaphragm Pump

Nálam egy 80psi , 3-4 LPM teljesítményű sima nyomásnövelő pumpa van.5 mp-re kapcsol be 6x egy nap 10 dűznivel.
Neked biztosan máshogy kell majd vezérelni a kaméleon miatt.
 
Sanszos, a kaméleonnak napi 3x spricni kell, meg nyilván ennek megfelelő automata.
Ahogy nézem ezek 12V-osak, szóval kell még mellé egy adapter is.
 
@Mardifunk tele a postaládád, nem tudok privit írni... :(

Beszélnék azzal a kaméleonos szakemberrel. :) Kezdek elveszni a sok infóban. :D
 
Back
Oldal tetejére