• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ideoda 54 literes mid-tech akváriuma

ideoda

Legenda
Sziasztok!

Úgy gondoltam, hogy itt az ideje a naplóm elkezdésének. Ez életem első akváriuma. Egyáltalán nem érdekeltek az akváriumok, feleslegesnek tartottam őket. Kisgyermek koromban még volt egy vitorláshalam, ami kb. 2 hétig élt.

Történt azonban 2015 szeptemberében egy meghatározó esemény: az asszonykám fellelkesített, hogy vegyünk egy halacskát. Elmentünk az első kisállat-kereskedésbe, és vettünk egy bettát, valami kis bokros növényt, és szereztünk hozzá egy gömbakváriumot. Tetszett a dolog.

2 hétig mindennap nézegettem a kishalat, és egyre jobban éreztem, hogy ez nem megfelelő közeg neki. Elkezdtem olvasgatni a haltartásról, az akváriumokról, és arra jutottam, hogy be kellene újítani egy nagyobb, normális alakú akváriumot. Irány a bevásárlóközpont, 54 literes szett megvesz, hazavisz, telepít. Sóder, halháló a havertól, átokhínár a boltból megvesz, belerak: egész este áhitattal néztem, ahogy a betta megáévá teszi az új helyszínt. Itt már éreztem, hogy egy akvárium kifejezetten szép is lehet. :) Ezzel elkezdődött a tanulás.

Elkezdtem olvasgatni a neten, fórumokon, youtube-on is nézegettem a videókat, és szépen lassan megismerkedtem az alapvető fogalmakkal: szűrés, világítás, körforgás, tápanyagok, áramlás.
Közben jöttek-mentek a halak, csigák, növények. Amelyik nem tetszett, azt elcseréltem másra. Elkezdtem tápozni. Gyökértápok, mikrotáp, carbo. Közben megismerkedtem az aquascape, low-tech, high-tech, CO2 fogalmaival is. Jött egy világítástunning: 15W-ról 40W-ra, és öszeraktam egy alap élesztős CO2 rendszert is. Jött egy belső szűrő barkás, 60-as csatornacsőből, kék szivaccsal. Elkezdett élni az akva, az események felpörögtek. Új fogalmak: aquascape, aranymetszés, előtér, háttér, középtér, fejlődési ütem, növénymetszés. Teltek-múltak a hetek, fejlesztgettem a DIY CO2 szettemet, és az akva egyre szebb lett, egyre kiegyensúlyozottabb. Mostanra már kialakult bennem egy cél az akva végleges kinézetét illetően, és látom, hogy merre visz az út a célig.

Jöjjenek a képek:
20160110_124153.jpg
20160110_124402.jpg
20160110_124006.jpg
20160110_124113.jpg

54 liter mid-tech.
Hozzávalók:
medence: 54l, 60x30x30 akva, 6mm üveg, fekete ragasztás
szűrés: 2db pacific pf-301 belső szűrő átalakítva, kék szivaccsal és perlonvattával.
világítás: 2db Tungsram kompakt fénycső, 2x20W e27, saját barkács tunning, napi 9óra
szénforrás: 1db kétpalackos zselatinos CO2 rendszer, barkács fapálcika porlasztóval, 30bubi/sec, 1 hétig konstans
talaj: JBL Manado
növények: HC, HM, Riccia kavocsok, Vízipetrezselyem, Indiai vízicsillag, Tavi tündérhínár, Heteranthera Zosterifolia, Hydrocotyle tripartita, Cryptocoryne Wendtii, Microsorium, Kagylótutajok
állatok: 8db Tűzlazac, 7db Espei razbóra, 2 Oto, 2 Helena, x Maláj tornyos, 12 RC garnéla, és 2 Amano
víz: 17nk, ph7,8, heti 40% vízcsere
alga: nincs
 
Utoljára módosított:
Köszöntünk a "fertőzöttek" között! Sok sikert a kitűzött céljaid eléréséhez! Ha segítségre van szükséged, itt biztosan megkapod.
 
A terv:
A háttérben elszaporítom a Vízipetrezselymet, és az India vízicsillagot, teljes szélességen. A tündérhínár repül, mert amióta kevés az ammóniám, nem hajlandó nőni.
A középteret megerősítem úgy, hogy a bal aranyametszésre egy laposabb lávakőre akasztott Vízipáfrányt rakok. Vele szemben a jobb metszésnél egy vörös crypto lesz, amit most rehabilitálok éppen a bal metszésnél.
A mostani Riccia kavicsokat felszámolom idővel, és a helyükre szintén lávakőre futtatott mohaféle lesz, szerintem Fissidens lesz a kiválasztott. A tripartita repülni fog, mert nem elég neki ez a közeg: egy őrült ámokfutó ez a növényke.
Az előteremben egyenlőre a HC dominál, de a HM is gyarapszik, bár nagyon csekély mennyiség van belőle, de így is örülök, hogy szépül, mert elég csúnya állapotban kaptam. A kettejük harca fogja eldönteni, hogy milyen előterem lesz. A HC szépen elfekszik, de a HM-hez képest lassan nő.
 
A crypto-mat elég rossz állapotban szereztem, sérült gyökerekkel, 3 öreg levéllel, amiből 1-et tudtam megmenteni. 4. hete van nálam, és éledezik: már kb. 10 levele van, és szépen hozza őket. Az egyik kedvenc növénykém. Remélem, hogy a fentebb leírt terveim megvalósításakor nem lesz baja, de abban biztos vagyok, hogy az átültetés után 2-3 hét pause lesz neki. Az a baj, hogy csak úgy tudom átültetni, hogy visszavágom a gyökereit. Most így néz ki:
20160110_192936.jpg
 
És íme a Microsorium-om. Ezt a levél végéről leszakított mini növényt ajándékba kaptam. Egy hajhálóval egy kavicsra raktam, jó nagy flow-ba, a fény alá. 3 napja van nálam, még nem eszmélt fel...Őt szeretném kinevelni, és lávakőre futtatni a középtérbe. A fejlődésről a későbbiekben tudósítok majd.
20160110_194858.jpg
 
Azonnali update: A fenti bejegyzésem után nem bírtam ki, hogy ne nyúljak bele az akváriumba: kiszedtem és megszabadultam a tündérhínártól, a Vízi petrezselyemről levagdaltam az újszülött kicsiket, és elültettem a hínár helyére. Ezzel megkezdődött a háttérsáv petrezselymesítése.

Kérdés: szerintetek a hátsó sáv jobb oldalára is terjeszkedjen a vízicsillag, avagy oda valami más bokor legyen? (Bal oldalt egyelőre az Indiai hódít, azt nem tervezem kiszedni)

A kép etetés közben, felhajtott tetővel készült...

20160110_205314.jpg
 
Kimaradt:
Tápozás: napi 2ml GA makro, és 1,2ml Profito, Carbo nincs, egyéb löttyöt nem használok.
 
Új növényeket szereztem be: Lángmohát, Microsorum Pteropus törpét, Potamogeton Gayi-t, és Ludwigiát. Köszönet értük Nikinek és Atinak. Este hazajöttem és átrendeztem az akváriumot. Repült belőle pár olyan növény, amik csak mostohagyerekként voltak benne, és bekerültek az újak. 20160115_115819.jpg20160115_115834.jpg
 
Az új növények lágyvizes akváriumból lettek átrakva, ez meg csapvizes, kíváncsi vagyok, hogyan reagálnak a változásra.
 
Háttér: A Potamogeton és a Ludwigia is növekedésnek indult, egyenlőre mérsékelt sebességgel. Most még csak pár szálról van szó, be bokrot szeretnék nevelni belőlük. Jövőhét csütörtökön metszem őket. Milyen magasan metszek, hogy szép bokor legyen belőlük?

Középtér: A kedvenc növényem, a barna crypto ismét túlélte az átültetést: a gyökereit megint le kellett vágnom, hogy elültethessem. Ennek ellenére 4 új levelet hozott, úgy látszik, hogy feltűnően jól érzi magát a nagy flow-ban. A jobb oldalra még kellene egy kis bokor, vagy valami növény, szerintetek mi lenne oda jó?

Előtér: A HC is növekszik, de nem elég gyorsan. Lehet, hogy még egy 15W-os fénycsövet be kellene tennem, de úgy már 55W-al világítanék, tuti hogy jönne az alga. Azon is elkezdtem gondolkodni, hogy a HC-t lecserélem vagy MonteCarlo-ra, vagy a HM-jeimet bokor helyett gyepnek használnám. Tettem is az előtérbe, a páfrány elé egy kisebb területre belőle, megvárom, hogy kigyökerezzen, és akkor elkezdem metszegetni. A HM szőnyeget milyen alacsonyan lehet tartani? 1-2cm-esre hagyva még jól mutat? Vagy Inkább 3-4cm az egészséges?

CO2: A saját zselatinos DIY rendszerem várakozásaimon felül teljesít: 10. napja ad konstans szintet.

Világítás: Imét barkácsolta: a gyári műanyag tetőt lecseréltem egy DIY barkács dobozra, így már nyitott a medence, és élvezem, hogy könnyedén bele tudok nyúlni.

Etetés: visszavettem a fagyasztott eledelek mennyiségéből, mert szerintem nagyon szennyezik a vizet. Mostantól csak mnden 3. nap adok nekik ilyet, és azt is csak kis adagokban rakom be, szépen adagolva, hogy azonnal elfogyasszák. A JBL száraztáp sokkal tisztább cucc, és azért legalább annyira odavannak.


Az asszony hiába mondja, hogy hagyjam már békén egy kicsit a növényeket, szinte mindennap kell benne valamit ügyködni.
20160119_192045.jpg
 
A vasárnapi karbantartás alkalmával egy kicsit átrendeztem a dolgokat. Nagyon megtetszett a Riccia szőnyeg, egész héten Rcciás videókat néztem, és úgy döntöttem, kerüljön bármibe, én megcsinálom. Néhány lávakövet is betettem, amivel kicsit kontrasztosabb lett a kép.

A Crypto-t kicsit előrébb hoztam, és most áldom a Manado-t, mert nem kellett kiszedni és visszaültetnem, hanem óvatosan előrébb lehetett húzni a növényt úgy, hogy nem sérült semmije.

Az előteret felosztottam, Mostantól HM, Riccia, és HC lesznek egymás mellett. Már nem tetszik annyira HC növényke, elég nehézkes Manadoban ilyet tartani, mert a kis gyökerei hamar kifordulnak az amúgy is könnyű Manado szemcsék közül.

20160124_210815 (1).jpg
20160124_210835.jpg 20160124_210858_HDR.jpg 20160124_210935.jpg
 
Megint nem bírtam ki, és átrendeztem.Szerencsére nem volt nehéz dolgom. A Difformis teljesen kikerült az akváriumból, nincs rá szükségem többé. Ledöbbentett, hogy a nagy bokor amit kihúztam, legalább akkora gyökérzettel rendelkezett, mint lombozattal. Biztos hogy elette a többi növény elől a tápot fent is, lent is.

Most elvesztette a dzsungeles mivoltát, de majd bedurran. :)

Várnék néhány véleménty, ötletet, kritikát a növények, illetve a kövek elrendezése terén.
20160127_192646_HDR.jpg
 
Valahogy teljesen ellaposodott a scape...... talán egy fa, vagy egy szikla behelyezése a bal oldalon segítene, de ez a sima elrendezés kissé retro filling :D, bár ha ez volt a cél, akkor nem szóltam.!:whistle:
 
Valahogy teljesen ellaposodott a scape...... talán egy fa, vagy egy szikla behelyezése a bal oldalon segítene, de ez a sima elrendezés kissé retro filling :D, bár ha ez volt a cél, akkor nem szóltam.!:whistle:
Egyetértek! Van itthon egy ilyenem, előkészítem és berakom a páfrányos lávakő helyére. Az a bajom vele, hogy nincs meg beáztatva én meg elég türelmetlen vagyok ahhoz, hogy két hetet várjak. Talán az aljára kötözök néhány követ.20160128_235237_HDR.jpg
 
Na látod!!!:D Van ha akarsz!Áztasd le és 1-2 hét múlva rákötözve pár mohával és a tövét megbombázva pár Anubias nana-val már teljesen másként fog az aki kinézni! Szép dekoráció!
 
Betettem a redmoort. Még nem marad lent magától a víz alatt ezért kénytelen voltam kavicsokat rátenni. Idővel az előtte levő Hydrocotyle majd felfut rá és talán még Anubias vagy Trident páfrány fel kerül.20160130_124923_HDR.jpg
 
Back
Oldal tetejére