• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech I try....

Majd elfelejtettem.
Víz értékek:
t: 23°C
GH: 7.5 - lassacskán elérem a kívánt 10-et
KH: 5
Ph: 6.8
Fe: 0.15 ppm

Foszfát tesztet még mindig nem sikerült kapnom. 2-ből 2 készlethiány a GA-ban :(
 
Apró örömök az akvárium életében
vol.2
Mai napon biztossá vált, hogy garnéla szaporulat történt Nálunk.
Mikor a garnélákat hoztam GA-ból feltűnt hogy az egyik mintha petés lett volna. Eddig nem akartam elkiabálni a dolgot ezért nem is szóltam róla senkinek. A maminak vélt egyed birtokba vette a jávai mohát és most vettem észre legalább 3 apró Orange Sakurát. Volt öröm itthon :)

Próbáltam képet lőni, bar elég gyatra lett:
20210131_153218.jpg

Ezzel a garnéla állomány kb 11-re nőtt. Bizom benne, hogy nem fogja senki nem fogja őket eleségnek nézni :)

Köszi, hogy beneztél ;)
 
Ma végre szereztem PO4 tesztet :)

Az értékek a következők:
KH 3.5
GH 6
Ph 6.8
T 23°C
PO4 0.05
Fe 0.1

Ez alapján a foszfát megfelelőnek tűnik. Az üvegen a zöld alga jelen van, ezekszerint akkor nem a foszfát miatt...

A nem egyenletes CO2 lehet az oka?

Bár egy hét alatt ennyire lepi el az üveget, a víz szép tiszta.
20210201_202738.jpg

Messziről nem látszik de közelről eléggé zavaró tud lenni....
 
PO4 0.05
Fe 0.1

Ez alapján a foszfát megfelelőnek tűnik.

Ez a foszfát szint konkrétan annyira alacsony, hogy majdnem nulla, a 0,1-es vas szinthez viszonyítva pedig még kevésbé tűnik megfelelőnek. Az elhanyagolható foszfát mellé a normál vas szint még gátolja is annak a kevés foszfátnak a felvételét, ami van.
Egyébként érdemes lenne beszerezned még egy nitrát tesztet is - ha még nem tetted - és megmérni a vizet. A nitrát - foszfát - vas arányok akkor jók, ha NO3:pO4 kb. 10:1, a vas 0,1-0,3 között jó, attól függően, hogy a makro tápanyagoknak mennyi a mennyisége. Teszem azt, ha 5 a nitrát, 0,5 a foszfát, ahhoz bőven elég 0,1 körüli vas.
 
Köszi Éva!

Azért érdekes, hogy a 0.5 foszfát szintet mondod - ne érts félre Neked hiszek - mert a JBL cseppteszt szerint a 0.05 a jó (zöld) ezzel szemben a 0.5 sárga...

Kérdem én, akkor a JBL teszt miért ezt irja? Hogy az olyan szerencsétleneket mint én félre vezesse??? 😤😤😤

Nitrát még nincs...de hát úgy érzem, ha meg veszem a nitrátot az majd magával vonz egy következőt ami meg kell venni 🤭🤭🤭
Ha mérek egy nitrátot majd akkor kiderül majd az arány, ami megmondja hogy foszfátot kell e emelnem vagy a komplett tápozason...

Most amúgy 2-2 Green Aqua Micro-macro és 2.5 Excel....
 
Köszi Éva!

Azért érdekes, hogy a 0.5 foszfát szintet mondod - ne érts félre Neked hiszek - mert a JBL cseppteszt szerint a 0.05 a jó (zöld) ezzel szemben a 0.5 sárga...

Kérdem én, akkor a JBL teszt miért ezt irja? Hogy az olyan szerencsétleneket mint én félre vezesse??? 😤😤😤

Nitrát még nincs...de hát úgy érzem, ha meg veszem a nitrátot az majd magával vonz egy következőt ami meg kell venni 🤭🤭🤭
Ha mérek egy nitrátot majd akkor kiderül majd az arány, ami megmondja hogy foszfátot kell e emelnem vagy a komplett tápozason...

Most amúgy 2-2 Green Aqua Micro-macro és 2.5 Excel....

GA leírása: A cseppteszt gyors és pontos foszfát (PO4) mérést tesz lehetővé.
A víz foszfátszintjének (PO4) mérésére alkalmas. Segítségével megállapíthatjuk, hogy akváriumunkban megfelelő-e a foszfát (PO4) mennyisége.
Egy jól benövényesített akváriumban fontos, hogy legyen belőle a vízben.

Az akváriumvíz ideális PO4 szintje 1-3.0 mg/l (ppm)


Szerintem a zöld arra vonatkozik, hogy ha csak halas az akva, nem nagyon van növény, akkor 0,5-ig kiváló a kis pikkelyesek számára. Viszont ha megnézed, míg a tavi és a tengeri skála pirosba is megy bizonyos értékeknél, az édesvízi viszont a 3-es értéknél is sárga marad.

A tápozás ennek a 3 tesztnek a birtokában teljesen jól beállítható, kontrollálható.
 
Úgy néz ki, hogy rájöttem miért gondoltam, hogy a 0.05 foszfát oké lehet....

Miutát @evavigh felhívta a figyelmemet, hogy a GA ajánlás szerint 1-3 lenne az ideális, én is megnéztem a GA oldalan a foszfát teszthez tartozó képeket. Ott szembesültem vele, hogy Nekem valószínűleg régebbi tesztem van, mert az ellenőrző lap teljesen más:

20210202_101732.jpg
 
Feljegyzes magamnak:
2021.02.09
PH 6.8
KH 3.5
GH 5.5
T 23 °c
Po4 0.15 (1.6 ml EasyLife Fosfo kezdés)
Fe 0.15
 
Feljegyzes magamnak:
2021.02.09
PH 6.8
KH 3.5
GH 5.5
T 23 °c
Po4 0.15 (1.6 ml EasyLife Fosfo kezdés)
Fe 0.15
Szia! 2ml Easy Life Fosfo 0,1ppm-mel növeli 100l víz Foszfát tartalmát. Locsold bővebben. Érdemes vízcsere után mérni, utántölteni a fosfoval(kis kalkuláció után) majd kövi vízcsere előtt megmérni a szintet. A kettő érték kivonásából kiszámolhatod a fogyást is, és csere után a kívánt szintig tápozol, majd naponta pótolsz a fogyás aránya alapján. Persze a fogyás is változik, de havi szinten 1 ellenőrzés azt is megmutatja. Nálam kb. 2ppm a kívánt érték a nettó 150l vizemhez, nekem heti szinten 30ml a fogyás. 🐸✌️
 
Szia! 2ml Easy Life Fosfo 0,1ppm-mel növeli 100l víz Foszfát tartalmát. Locsold bővebben. Érdemes vízcsere után mérni, utántölteni a fosfoval(kis kalkuláció után) majd kövi vízcsere előtt megmérni a szintet. A kettő érték kivonásából kiszámolhatod a fogyást is, és csere után a kívánt szintig tápozol, majd naponta pótolsz a fogyás aránya alapján. Persze a fogyás is változik, de havi szinten 1 ellenőrzés azt is megmutatja. Nálam kb. 2ppm a kívánt érték a nettó 150l vizemhez, nekem heti szinten 30ml a fogyás. 🐸✌️
Valójában kb 80 liter víz lehez nettó az akváriumban, ezert osztottam le igy 1.6-ra :D azt állítod, hogy ezt kb nem lehet túladagolni? Mert akkor adok többet :)

Igazából a legutóbbi méréskor 0.05 volt, szóval most az 1.6 ml után 0.15 akkor kb rendben vagyunk :)

@evavigh tanácsára feltolom a szintet minimum 1 ppm-ig napi adagolásokkal utána már látni fogom, hogy mi is a fogyás.

Addig meg próbálok szerezni NO3 tesztet is :) hogy az arányokat is lássam végre :)
 
Valójában kb 80 liter víz lehez nettó az akváriumban, ezert osztottam le igy 1.6-ra :D azt állítod, hogy ezt kb nem lehet túladagolni? Mert akkor adok többet :)

Igazából a legutóbbi méréskor 0.05 volt, szóval most az 1.6 ml után 0.15 akkor kb rendben vagyunk :)

@evavigh tanácsára feltolom a szintet minimum 1 ppm-ig napi adagolásokkal utána már látni fogom, hogy mi is a fogyás.

Addig meg próbálok szerezni NO3 tesztet is :) hogy az arányokat is lássam végre :)
Ha tudod az aki nettó vizét, akkor nem kell méregetni sokat, csak dózist számolni a víz feltápozására. Visszatekertem a naplód, látom a talajt. Az Amazónia aktív talaj és a kezdeti időszakban nyeli a foszfátot rendesen. Egy menetben told fel a dózist az 1ppm-re, majd 1 nap után mérd meg a fogyást. Utána valószínűleg napi szinten kell pótolni a hiányzó mennyiséget, de néhány hét után csökkenni fog a fogyás a talaj telítődése miatt. Amikor ezt elérted, akkor tudjuk meg, mennyi a növények igénye igazából.
Nálam nincs aktív talaj, az aki másfél éves és 150l vízbe heti szinten 30ml a fogyás Easy LifeFosfo-ból. Nézd meg a naplóm.🐸✌️
 
Back
Oldal tetejére