• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech I try....

Köszi mindenkinek a bíztató szavakat. Az a helyzet, hogy @danyi03 tegnapi videója adta meg az utolsó löket, hogy valami hasonlót építsek.

Bár ez az üveg sokban különbözik egy shallow tanktól valami hasonlót jó lenne összehozni mégis ebben.

Az, hogy bontanám nem is feltétlen ez miatt, sokkal inkább a zöld por okozta bosszúság miatt lesz...
Erre is lenne megoldás: még egy akvárium!
Ez maradna tanulónak, a másikban meg indulhatna az önmegvalósítás! ;)
 
Esetleg baci ellen baci! ADA Bacter 100? Ha jól emlékszem @Bálint Nagy számolt be olyanról, hogy ahol ezt tette a talajba, ott a ciano visszaszorult. Kiszeded a leggázabb részt és teszel oda ilyet, vízben feloldva egy fecskendővel. Nem hiszem, hogy peroxidos, vagy egy antibiotikumos kezelés hosszú távon okos lenne, viszont a természetnek van válasza általában az ilyen problémákra. Nem véletlen, hogy a Balatonban sem jelenik meg mindig a BGA baci. 😉
Már kapható elég régen az ADA Bacterball. Ugyan az csak golyós formában. Könnyen ledugható a talajba. A másik ami mindig megragad az a 'természetben" idézet... Szerintem bármit alkot az ember egy üvegben már nem természetes, máshogy kell hozzáálni, más az ökoszisztéma. Ez olyan mint a kutya, macska... A természetben úgy viselkedik, de nevelt körülmények között ég és föld.
Nem pszkálás, csak hangosan gondolkodom. 😊 Inkább úgy gondolom, lehetnek hasonlatok, de nem biztos, hogy ugyanaz.
 
Erre is lenne megoldás: még egy akvárium!
Ez maradna tanulónak, a másikban meg indulhatna az önmegvalósítás! ;)
Arra már van egy másik, így is nagyon kevés idő jut a 2 akvára, a wabira meg a hengerre. Emellett meg a kertes ház miatt tavasztól már az udvarral kell tevékenykednem, plusz a munka és az egyetem miatt még kevesebb idő jut ezekre....

Aztán ilyenkor meg a bekuckózós alvós idők jönnek :D
 
Lassan egy éves az akva, simán megérett egy újjáépítésre. Nem mintha egy 1 évesért ne lehetne küzdeni, de azért mégis más, mintha mondjuk indítás után közvetlenül jelentkezik valami nagyobb probléma. Mondom ezt úgy, hogy örülök ha az enyém a 6 hónapos kort eléri:ROFLMAO:
Téli időszak tökéletes egy újat indítani, főleg ha van inspiráció;)
 
A másik ami mindig megragad az a 'természetben" idézet... Szerintem bármit alkot az ember egy üvegben már nem természetes, máshogy kell hozzáálni, más az ökoszisztéma.
"OFF"

Sajnos nem más. Teszel az üvegbe jópár dolgot, amit "talán" ismersz, de mellé kapsz egy csomó olyasmit, amit nem ismersz. Minél görcsösebben ragaszkodsz a szerinted kontrollálható paraméterekre, annál nehezebb lesz a dolgod. Kint a természetben egy komplett rendszer működne, amibe rendszeresen belepiszkálunk a mezőgazdaságban, hogy kinyerjünk belőle valamit. Műtrágyázunk, mérgeket, toxikus, virucid, baktericid anyagokat szórunk ki, hogy az általunk preferált célt eléjük. Csakhát ezek egyéb hatásait nem, vagy kevéssé ismerjük. Ugyanaz megy végbe kint a termőföldön, mint a kis üvegben. Pusztulás. Az erősebb, ellenállóbb lények utat törnek. Méhek pusztulnak, poloskák szaporodnak. Hasznos lebontó bacik nem telepszenek meg, ciano előtör. Mindkettő csak egy nagyon pici szelete a két különböző történetnek, mégis ugyanaz. Analógia. Nem lehet nem természetről beszélni, hiszen amit az üvegbe teszel az nem műanyag. Az ember szeret "Teremtő Isten" szerepében tetszelegni, de nem az. Egy huncut bacit sem tudnak okos génsebészeink a semmiből megkreálni, maximum összeollózzák a meglévő anyagokból.

"ON"
@kunakos Bocs, hogy hosszú lett, de nem tudtam magamban tartani. 🙂
 
....így is nagyon kevés idő jut a 2 akvára, a wabira meg a hengerre.

Az iwagumi időigényes és macerás. A naplódat átolvasva a legnagyobb jóindulattal írom, hogy felejtsd el. Amilyen kis egyszerűnek tűnik, olyan komoly mélyvíz. Már az nagy feladat, hogy legyen hangulata és ne und meg, vagy legyen unalmas már az első perctől kezdve. Az iwagumi alapja az a megfoghatatlan hangulatában rejlik. Ehhez profin kell tudni néhány követ kiválasztani, annak a pár kőnek meg kell találni a tökéletes elhelyezkedését/dőlésszögét/oldalát és utána egy-két féle növénnyel benövényesíteni (már indulásnál rengeteg doboz növényt kell beültetni, tényleg rengeteget, amire ha nem szívesen költenél, akkor már bukik az egész layout), a növényeket top kondiban tartani és persze folyamatosan metszeni, nyírni, a köveket meg folyamatosan fogkefézheted. Az iwagumi napi szintű elfoglaltságot jelent és profi karbantartási hozzáállást és szakértelmet kíván meg. A naplódat átolvasva erre még nem állsz készen.

Ha tetszenek a köves akvák, akkor inkább valamilyen brazil stílusú, sziklás/hegyes/hegyoldaldas hardscapeben gondolkodj, amiben már eleve sokkal több követ tehetsz, mint az iwagumiban és nincs annyira megkötve a kezed növényesítés terén sem. A kettő stílust gyakran összekeverik a laikusuk. Ezt inkább ajánlanám, de csak akkor, ha több időt tudsz rászánni az akváriumra.

Az algáktól nem egy rescappel fogsz tudni megszabadulni, hanem csak és kizárólag akkor, ha változtatsz az akvárium üzemeltetési szokásaidon.

Tipp: A szellemkéshaltól meg időszerű lenne megválnod - mert mégiscsak egy félméteresre nő - és egy év után nem a helyüket keresni ebben az üvegben, akárhogyan is fogod majd át/berendezni.
 
A poralgás topikot elolvasva elkepzelhetőnek tartom, hogy a tápozás lesz a ludas. eMZé-nek az ADA táppal majdhogynem eltűnt a por...vajon ha átállnék APT zero-ra jobb lenne? Mit gondoltok?

Új scape nem lesz... @malor el vette a kedvem :D viszont át szeretném rendezni egy kicsit. Befásítanam jobban...alapanyag van még hozzá bőven...

A tervem: minden növényt kiveszek és egy excel-es fürdőt kapnak. Alaposan átmulmozok mindent, ahová kell rakok még amazonia-t. A belső szűrőt megpróbálom kivarázsolni, ebben majd @Burney tanácsára lenne szükségem ;)

Aztán majd meglátom mi fog kisülni belőle. Dec 12-re tervezek jelenleg, de lehet csúszni fogok vele.
 
Utoljára módosított:
A zöld port hagytam sokáig nőni, kb 2-2.5 hetet volt az akva vízcsere nélkül.
Vasárnap takarítottam és szépen óvatosan egészben próbáltam levakarni az üvegről majd egyből szívtam is a külső szűrővel kifelé, ahol a 3 réteg perlonon fenn is akadt. Jelenleg 3-4 nap elteltével még nem jött vissza, kopp-kopp-kopp.

Az akva jelenleg egy fél dzsungel, de mentségemre szóljon hogy túl sok energiát nem tudtam bele fektetni az utóbbi időben.
 
Back
Oldal tetejére