• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium I have a dream

Andravor

Főkertész
de amíg az megvalósul,addig is :

50*30*40----20cm vízszint.netto 23l
világítás jelenleg 11w pc+exo terra repti glo 2.0 13w(végleges MEGAMAN MM53515 23w kompakt*2 lesz)
talaj várhatóan ADA Africana
Tropica plant growth CO2(spray)
valószínű elatine gyep,egy blixia a kifolyó rács elé,anubias az árnyékba,és ami még ötletelés alatt van,hogy lesz két párkány,amit csak pár cm víz fog fedni,oda valami mocsári vízből kinövő dolgot szánok,ez még under construction erősen.

DSC01622.JPG
 
Nekem is tetszik, nagyon ízléses lett a háttér. Kevés ilyen szépet láttam eddig.
 
Tetszik! (y)Egy növénylistát mellékelhetnél. ;)

Lesz,de egy kis utánajárást igényel a dolog.kint a börzén vettem őket a Trendkert-től,akkor nem nagyon figyeltem a nevükre:)Egyébként merem ajánlani őket,webshopjuk is van.Elsősorban a terráriumi,mocsári(pauba való) növényeikért írom ki a nevük,nem hiszem hogy hc cubát bárki is tőlük rendelne:)
 
Nekem is tetszik, nagyon ízléses lett a háttér. Kevés ilyen szépet láttam eddig.

Beloberk Istvántól vettem(beloterrarium pont hu),saját nyílméregbékás terkója volt,Őt illeti a dícséret!Filep András mellett(tőle van a nagy terráriumom) Ő az abszolút etalon számomra ha hátterezésről van szó.csak érdekességből is ajánlom a honlapját,gyönyörű terkói vannak!
 
Ma utolsó előtti fázisba lépett a palu,elkészült az alsó rész is.Régóta piszkált a gondolat,hogy kipróbáljam az ista water plant soil-t,hiszen leírások alapján "azonos" az amazonia-val.
Nos a tapasztalatok:

Színre azonos,kézzel hasonlóan morzsolható mint az ADA talaja.
Szemcsemérete talán egy picivel nagyobb.
Súlya kifejezetten meglepett,próbáltam direkt felkavarva a vizet mozgásra bírni,de nem sikerült.szemcseformája azonban gömbölyűbb mint az Amazoniáé,de nem vettem észre,hogy instabilabb lenne a szintemelés vele.
Első feltöltés után nagyságrendekkel tisztább volt a víz mint azt mind az Amazonianal mind az Africananal tapsztaltam(nincs olyan mértékű "olajos" izé sem a felszínen).Ez persze hosszú távon gyakorlatilag lényegtelen különbség.

Első blikkre ennyi.remélem legkésőbb szombaton az ültetés tapasztalatairól is be tudok számolni majd.Az igazán érdekes kérdések viszont majd később jönnek. ph,gh,kh csökkentés mértéke.illetve hogy meddig képes ezt a hatást kifejteni.azért is váltottam mert a négy hónapos amazoniás akváriumomban kb egy hónapja az egekben van a kh számomra érthetetlen okból.ugyanazzal a vízzel cserélek a másikban ahol 1hónapos az Africana ott sokkal alacsonyabb.persze lehet,hogy én nem értek valamihez:)
Másik kérdés még,hogy ez a talaj is kivonja-e a foszfátot,mint az ADA talajok.kicsit bosszús vagyok hogy havi 2ezer forintnyi plusz tápot kell belelocsolnom az akiba a micro/macro mellé.de ezek a jövő kérdései még,eggyenlőre majd jön az ültetés,amitől kicsit tartok a nagyobb szemcseméret,és a gömbölyű forma miatt..
 
Lesz,de egy kis utánajárást igényel a dolog.kint a börzén vettem őket a Trendkert-től,akkor nem nagyon figyeltem a nevükre:)Egyébként merem ajánlani őket,webshopjuk is van.Elsősorban a terráriumi,mocsári(pauba való) növényeikért írom ki a nevük,nem hiszem hogy hc cubát bárki is tőlük rendelne:)
Köszi szépen! ;) A tippet meg főleg, meglesem őket én is majd. Amúgy Daninak igaza van, a háttér nagyon igényes, várjuk a növényesítés képeit is majd. :)
 
plant soil-t,hiszen leírások alapján "azonos" az amazonia-val.

Abban biztosan hogy agyagos ez is :) Minden agyagos talaj más, de vannak hasonló tulajdonságaik.

az Amazonianal mind az Africananal tapsztaltam(nincs olyan mértékű "olajos" izé sem a felszínen).

Szerintem azért mert ezeket a talajokat jobban kiégetik. Az ADA talajokat viszonylag alacsonyabb hőmérsékleten kezelik, amennyire tudom ezek az OEM talajok máshogy vannak égetve.

amazoniás akváriumomban kb egy hónapja az egekben van a kh számomra érthetetlen okból

Fura mi még nem tapasztaltunk ilyet.

Másik kérdés még,hogy ez a talaj is kivonja-e a foszfátot,mint az ADA talajok

Amennyire látjuk a legtöbb manapság készült talaj ilyen. De csak erős megvilágítás, CO2 és sűrű növényzet mellett jelent "problémát"

havi 2ezer forintnyi plusz tápot kell belelocsolnom az akiba

Miért nem használsz port a foszfát pótlásra? Kb havi pár száz forint lenne. Kis akinál még kevesebb. Bent ezt használjuk az akváriumokra.
 
Abban biztosan hogy agyagos ez is :) Minden agyagos talaj más, de vannak hasonló tulajdonságaik.



Szerintem azért mert ezeket a talajokat jobban kiégetik. Az ADA talajokat viszonylag alacsonyabb hőmérsékleten kezelik, amennyire tudom ezek az OEM talajok máshogy vannak égetve.



Fura mi még nem tapasztaltunk ilyet.



Amennyire látjuk a legtöbb manapság készült talaj ilyen. De csak erős megvilágítás, CO2 és sűrű növényzet mellett jelent "problémát"



Miért nem használsz port a foszfát pótlásra? Kb havi pár száz forint lenne. Kis akinál még kevesebb. Bent ezt használjuk az akváriumokra.


Köszönöm a válaszokat!
A magasabb hőfokon való égetés jelenthet szerinted hátrányt?
A kh változás érthetetlen számomra,utolsó tippen a talaj "kimerülése" volt.bár ennyi idő után nem kellene ilyennek jelentkeznie.szerinted ronthatja a talaj élettartamát egy DSM indítás?
Nálatok lehet por alakban foszfátot kapni?(ha nem akár pü-ben adnál tippet hol szerezhetem be?)azért használom az EL foszfátot,mert mikor megkérdeztem bent,hogy mit használjak ezt javasoltátok.nem tudtam,hogy kapható por alakban is:)
 
A magasabb hőfokon való égetés jelenthet szerinted hátrányt?

Más lesz a talaj karakterisztikája. Keményebb lesz a granulátum és nem koszol annyira az elején. Hogy növény szempontból mit jelent ez azt nem tudom.
Lehet egy "puhább" aljzatban gyorsabban gyökereződnek a növények. Tápanyag ezekben a talajokban általában nincsenek.

A kh változás érthetetlen számomra,utolsó tippen a talaj "kimerülése" volt.

Számomra is. A talaj semmilyen körülmény között nem keményíthet. Ami keményít az a bekerült dekor stb. És még mindig benne van hogy a teszt rossz.

bár ennyi idő után nem kellene ilyennek jelentkeznie.szerinted ronthatja a talaj élettartamát egy DSM indítás?

DSM nem ront a talaj minőségén. Ezek az agyagos talajok 3-4 évig simán használhatóak, ha áttelepítésnél átmosod, átszitálod őket.

Nálatok lehet por alakban foszfátot kapni?(ha nem akár pü-ben adnál tippet hol szerezhetem be?)azért használom az EL foszfátot,mert mikor megkérdeztem bent,hogy mit használjak ezt javasoltátok.nem tudtam,hogy kapható por alakban is

Van ilyen is igen. Általában száraz tápozáshoz viszik, de erre is jó. Csak a kiszerelés nagyon sokáig elég és nem lehet tizedes pontossággal beállítani. Ezért szoktuk inkább kezdőknek a Fosfo-t javasolni.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 200g. most csak 1990 Ft - Green Aqua
Ebből a cuccból 1 shirakura adagolókanál elég egy 240-es akváriumra. 30-60 literes akváriumoknál nagyon keveset kell beszórni.
Mi nem készítünk belőle oldatot, csak beszórjuk az akváriumba. Azonnal feoldódik. Valószínűleg így 1-2ppm között lehet a foszfát. Átlag 2 naponta adagoljuk.
 
Más lesz a talaj karakterisztikája. Keményebb lesz a granulátum és nem koszol annyira az elején. Hogy növény szempontból mit jelent ez azt nem tudom.
Lehet egy "puhább" aljzatban gyorsabban gyökereződnek a növények. Tápanyag ezekben a talajokban általában nincsenek.



Számomra is. A talaj semmilyen körülmény között nem keményíthet. Ami keményít az a bekerült dekor stb. És még mindig benne van hogy a teszt rossz.



DSM nem ront a talaj minőségén. Ezek az agyagos talajok 3-4 évig simán használhatóak, ha áttelepítésnél átmosod, átszitálod őket.



Van ilyen is igen. Általában száraz tápozáshoz viszik, de erre is jó. Csak a kiszerelés nagyon sokáig elég és nem lehet tizedes pontossággal beállítani. Ezért szoktuk inkább kezdőknek a Fosfo-t javasolni.
Kálium-Foszfát (KH2PO4) - 200g. most csak 1990 Ft - Green Aqua
Ebből a cuccból 1 shirakura adagolókanál elég egy 240-es akváriumra. 30-60 literes akváriumoknál nagyon keveset kell beszórni.
Mi nem készítünk belőle oldatot, csak beszórjuk az akváriumba. Azonnal feoldódik. Valószínűleg így 1-2ppm között lehet a foszfát. Átlag 2 naponta adagoljuk.


Köszi a válaszokat!Bevallom kicsit féltem,hogy ellenséges lesz a hangulat a "konkurens" talaj miatt,de nagyon korrekt ez a hozzáállás!(y)
A palu indítása,úgyis átcsúszik köv fizura ahogy nézem(kellenek még co cuccok,meg egy csomó növény),akkor majd beszerzek új teszteket(meg valószínűleg egy tds mérőt is csájnából),mégiscsak illene komolyabban dokumentálnom ezt a talaj tesztet:)Egyébként elfogadnék tippeket mindenkitől,hogy mire figyeljek,mire vagytok kíváncsiak a talajjal kapcsolatban!?
A foszfát por tippet meg külön köszi,így már nem kell minden reggel harcolnom magammal,hogy ne csak 7ml-t tegyek a nagy akiba hanem mehet a 10ml :)
 
Pénteken elültettem a maradék Elatine-omat.A tapasztalatok a Ista talajról igen jók,bár az Elatine nem egy bonyolult ültetésű növény,ha megfelelően kis részekre van szedve.Nem engedtem le talajszintig a vizet,kb 10-15cm víz alá ültettem.Mint már írtam a talaj nehezebbnek tűnik mint az ADA talajok,az Africananal mindenképp,a szemcsemérete nagyobb.Amazoniaba régen ültettem,az Africanaról vannak friss emlékeim(abba is Elatine került),ahhoz képest könnyebb ültetni az Ista talajba,az Amazoniaval mondjuk azt,hogy egy szinten van,ne lehessen rám fogni azt,hogy túlzásokba esek.Ami viszont külön tetszik,hogy mindkét ADA talajos indítás után nekem a növényeken kialakult egy "por" réteg, ennek nyoma sincs most(Viktor rávilágított,hogy ez a nagyobb hőfokú égetés miatt lehet),nekem ez szimpatikus.Egy cuba ültetés után nem egyszerű eltüntetni szerintem a növényről,úgy hogy ne legyenek áldozatok.Egyenlőre ennyi,hamarosan fizu,akkor beszerzésre kerülnek tesztek,és majd beszámolok a vízparaméterekről.

A világítás édes kevés lesz a vizes résznek,csak egyenlőre,nem tudom hogy oldjam meg,milyen lámpatestet tudnék ráhegeszteni,hogy ki is nézzen valahogy...

Ültetés előtt:

DSC01626.JPG
DSC01627.JPG
DSC01630.JPG
 
Lógatott HQL lámpák?
hql13.jpg

Üdv

Jól néz ki.Tetszik az ötlet.

1. HQL izzót csak 4000K-t találtam.jó az nekünk?
2. 50W? vagy 80W? nem túl sok?mármint lógatva a vízes résznek jó lenne,de félek a felső növényeket szétégetném.
3. Kis vízmennyiség,nagy hőtermelés.Nem lenne túl sok a párolgás?A fenti növényeknek szintén nem lenne túl sok a hő/párolgás?

4.hol vetted ezeket a lámpatasteket,ilyeneket szeretnék,de mindenhol horror áron találok csak.
 
Telefonrol csak a négyes kérdésre válaszolok. A többit majd otthon. Szóval én sehol nem vettem, neten kerestem ideillő képet.
 
Anno én is kerestem HQL, Higanygőzlámpát, én is hasonló csapdába estem, hogy nem találtam megfelelő színhőmérsékletű izzót, a másik, hogy ezek valóban eléggé melegítenek, és pontszerű fényt adnak, de tény, ha elég magasra rakod, akkor azzal nem lehet probléma. A sárgásabb fényével, viszont nem tudtam kibékülni, nem is vettem meg végül...
 
Gratulálok én is ígéretes kezdés,király hátterezés.Tanácsként,ha elfogadod: A bal és jobb felső sarokban lévő zöld-fehér levelű Fittonia verschaffeltii elég széles és nagy leveleket fog növeszteni,ezért ki fogja takarni a vízfelületet,erre érdemes figyelni.Felülre inkább kúszó,csüngő,apróbb levelű fajtákat érdemes rakni.(Pilea,kisebb Peperomia-k,Lizinka,Ficus pumila.)A jobb felső sarokban lévő tillandsia mehet lejjebb is,szereti a párás környezetet.
 
Back
Oldal tetejére