• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hygrophila polysperma (Indiai vízicsillag)

lacee13

Tapasztalt kertész
Tudományos név : Hygrophila polysperma
Magyar név: Indiai vízicsillag
Család: Acanthaceae (Akantuszfélék)
Csoport: vízinövények
Maximális magasság: 25-40 cm
Származás: Délkelet-Ázsia
Természetes élőhely: Folyók, és állóvizek
Elhelyezés az akváriumban: Hátra, vagy az akvárium oldalához
Világítás: Alacsony - Intenzív
Hőmérséklet: 18-30°C
pH: 5-9
Keménység: 5-20NK°
Megjegyzés: A vékony, kecses száron a világoszöld
színű, 4-5 cm hosszú és 1,5 cm széles levelek egymással szemben helyezkednek el. Közepes fényviszonyok és vízkeménység mellett, 28 °C hőmérsékIeten szépen fejlődik, díszlik. Különösen jól mutat, ha az akvárium háttere sötét és a talaj homokja világos. Csoportosan ültessük. Kellő fény mellett gyorsan fejlődik, oldalhajtásokat hoz szárról, gyökérről egyaránt. Szaporítása szárosztással, tőosztással könnyű. A hajtások dugványozva hamar megerednek és fejlődésnek indulnak. Ha túl erős fényt kap enyhén pirossá válhat.

Több verzió is létezik, hála a nemesítéseknek...
125569.jpg

125570.jpg

125571.jpg

125572.jpg

125582.jpg

Ez lenne az igazi vad verzió azt hiszem :)
Ajánlom kezdőknek, nagy a türés határa és gyorsan nő..
Közeli rokona a vizi hortenziának, egy helyen élnek, csak a hortenzia mocsári és érzékeny, ez pedig álló és folyó vizi és igénytelen.
Sokszor keverik is ...;) Pl: Én is keverem képen ha nem látszik jól.. ;) ;) ;)
 
Sziasztok!

Nem pont a Hygrophila polysperma -val kapcsolatos a kerdesem, hanem a Hygrophila corymbosa -val, de a kerdes talan 'csaladban' marad. ;)

Nagyon kedvelem a mocsari hortenziat, mert orat lehetne igazitani a levelnyitas/levelzaras ritmusahoz, ill. gyonyoru szinatmenetet lehet elerni vele az akva teteje fele, az elenkzoldtol az enyhen vorosesig. Igazi 'grow' noveny, csak egy bajom van vele, hogy egy ido utan elinditja a tamaszto gyokereit, amivel mindent szetnyom. Ezt el lehet valahogy kerulni? Lehet ezeket a gyokereket buntetlenul vagni? Hihetetlen eros gyokerei vannak, egy kisse ronda, de mondjuk az amanok szeretnek elbujni benne ill. alatta lebzselnek a guramik :)

Tehat ezzel lehet vmit kezdeni, vagy teret kell neki hagyni s vmi mas novennyel eltakarni, amennyire csak lehet? Ti mikent kezelitek a tamaszto/leggyokereket akar mas noveny eseteben is?
 
vinczi said:
Sziasztok!

Nem pont a Hygrophila polysperma -val kapcsolatos a kerdesem, hanem a Hygrophila corymbosa -val, de a kerdes talan 'csaladban' marad. ;)

Nagyon kedvelem a mocsari hortenziat, mert orat lehetne igazitani a levelnyitas/levelzaras ritmusahoz, ill. gyonyoru szinatmenetet lehet elerni vele az akva teteje fele, az elenkzoldtol az enyhen vorosesig. Igazi 'grow' noveny, csak egy bajom van vele, hogy egy ido utan elinditja a tamaszto gyokereit, amivel mindent szetnyom. Ezt el lehet valahogy kerulni? Lehet ezeket a gyokereket buntetlenul vagni? Hihetetlen eros gyokerei vannak, egy kisse ronda, de mondjuk az amanok szeretnek elbujni benne ill. alatta lebzselnek a guramik :)

Tehat ezzel lehet vmit kezdeni, vagy teret kell neki hagyni s vmi mas novennyel eltakarni, amennyire csak lehet? Ti mikent kezelitek a tamaszto/leggyokereket akar mas noveny eseteben is?

Én egy bokorban nevelem őket, így annyira nem látszódnak a gyökerek Ha már hatalmas/nagyon rontja a landscapet, akkor egyszerűen levágom. Kíváncsiságból össze szoktam gördíteni, és benyomom a talajba, az hogy mi lesz belőle, az már más kérdés... (eddig semmi :mrgreen: ) Ha fejlemény van, jeletem :)
 
Ha az Indiai vizicsillagot derékban elvágom, akkor oldalra hozza a hajtásokat,vagy felfelé?Most szép egyenes szára van,szeretném ha az is maradna.
Illetve tudtok ajánlani olyan növényt ami hasonlít a vizicsillagra,csak kisebb és sűrübben vannak a levelei ,és jól tűri a low tech körülményeket?Köszönöm!
 
Sziasztok!

A vizicsillagommal lenne olyan problémám, hogy lukadoznak, majd el is hullajtja a levelét. (a többi növény sem túl egészséges)
Elég gyorsan nő, a harmadától felfele egészségesnek tünk, bár a teteje enyhén sárgás barnásak.
72literes, 2heti 30% vívcsere, easy life-carbo, meg profito a táp, sera aljzat táp, co2 tabletta. 2db 15w hagyományos fényfő. Víz hőmérséklete elég magas mostanába.:28C,de volt már 30is
Eléggé elszaporodtak a csigák, lehet ez is okozatja? De lehet hogy a csgák elött is ilyenek voltak a levelek.

1.jpg

3.jpg


Az átokhínár is ilyen
2.jpg


Köszönöm
 
attila978 said:
Sziasztok!

A vizicsillagommal lenne olyan problémám, hogy lukadoznak, majd el is hullajtja a levelét. (a többi növény sem túl egészséges)
Elég gyorsan nő, a harmadától felfele egészségesnek tünk, bár a teteje enyhén sárgás barnásak.
72literes, 2heti 30% vívcsere, easy life-carbo, meg profito a táp, sera aljzat táp, co2 tabletta. 2db 15w hagyományos fényfő. Víz hőmérséklete elég magas mostanába.:28C,de volt már 30is
Eléggé elszaporodtak a csigák, lehet ez is okozatja? De lehet hogy a csgák elött is ilyenek voltak a levelek.

1.jpg

3.jpg


Az átokhínár is ilyen
2.jpg


Köszönöm
Nekem szinte azonos körülmények között vannak a vizicsillagok,és nagyon szépek,nőnek,nem győzöm nyírni!Szerintem a barnacsigák fogyasztják előszeretettel!Milyen fénycső van az aki felett?Mert az is lehet ludas!Nekem 865 daylight,ezt szeretik.
 
Szia
Mint irtam is 2*15w hagyományos cső, semmi akváriumi nincs. Egyenlőre ez ven. Késöbb azért szeretnék bele jobbat is.
Az lehet a ludas? Meg a csiga? Folyamatba van a kihalászása. CSináltam vagy két csapdát is.(szo-szo) Nemtudtok valami tutit?
 
attila978 said:
A vizicsillagommal lenne olyan problémám, hogy lukadoznak, majd el is hullajtja a levelét. (a többi növény sem túl egészséges)
Elég gyorsan nő, a harmadától felfele egészségesnek tünk, bár a teteje enyhén sárgás barnásak.
Válasz itt.
 
Ti hogy szoktátok vágni (pontosan melyik részénél) és a levágott részt ültetni? Nagyon gyorsan nő, 40cm magas az akim.
Én kb. felénél elvágom és ledugom. Vagy amiről levágjuk az kiis kel szedni?
 
attila978 said:
Ti hogy szoktátok vágni (pontosan melyik részénél) és a levágott részt ültetni? Nagyon gyorsan nő, 40cm magas az akim.
Én kb. felénél elvágom és ledugom. Vagy amiről levágjuk az kiis kel szedni?

Nem kell kiszedni,a vágásnál valószínűleg elágazik úgy hajt újra!
 
Sziasztok nekem egy problémám van ezzel a növénnyel, (bár most már abban sem vagyok biztos, hogy ilyenem van) hogy szépen és gyorsan nő felfelé aztán úgy dönt, hogy elhajlik le az aljzatra ahogy a levéltöveknél gyökeret is ereszt.
Szinte olyan mintha a gyökerei lehúznák a talajhoz és végig az egész növény elfekszik. Így minden egyes levéltőnél új hajtás kezd el felfelé nőni ami tök jó mert szaporodjon csak. Viszont egy nagy gond van vele, a háttérből simán előrehajol le az előtéri növények fölé és ott ereszt gyökeret teljesen felborítva a látványt.
Egyszerűen nem akar hátul maradni és egy csokorban növögetni ahogy elvárná az ember :D
 
Sziasztok nekem egy problémám van ezzel a növénnyel, (bár most már abban sem vagyok biztos, hogy ilyenem van) hogy szépen és gyorsan nő felfelé aztán úgy dönt, hogy elhajlik le az aljzatra ahogy a levéltöveknél gyökeret is ereszt.
Szinte olyan mintha a gyökerei lehúznák a talajhoz és végig az egész növény elfekszik. Így minden egyes levéltőnél új hajtás kezd el felfelé nőni ami tök jó mert szaporodjon csak. Viszont egy nagy gond van vele, a háttérből simán előrehajol le az előtéri növények fölé és ott ereszt gyökeret teljesen felborítva a látványt.
Egyszerűen nem akar hátul maradni és egy csokorban növögetni ahogy elvárná az ember :D

Ez egy ilyen növény, nincs mit tenni ;). Gyakran csattogtasd az ollót!
 
Akkor ez lesz a megoldás..:) Vagy szépen lassan keresek helyette valamit a háttérbe :)
Kb 1-2 napig tart az amikor ott van a helyén és szépen teljes pompáját mutatja a háttérben felnőve, közel a felszínhez és utána meg már fekszik is :D
 
Akkor ez lesz a megoldás..:) Vagy szépen lassan keresek helyette valamit a háttérbe :)
Kb 1-2 napig tart az amikor ott van a helyén és szépen teljes pompáját mutatja a háttérben felnőve, közel a felszínhez és utána meg már fekszik is :D

A polyspermát nagyon igénytelen és gyorsan növő növénynek ismertem meg.
Igen, szerintem is gyakran kell vágni. És leginkább a tetejét visszadugni a talajba... Ennyi.
 
hát igen nagyon gyorsan nö és oldalhajtásokat hoz ott ahol levágom. bokrosodik, amit ledugtam a tetejét az egy hét alatt 10 cm. nölt. van egy ami a viz tetejét elérte, aszine szép szines, lejjebb meg hozza az oldalhajtásokat. legalább elveszi az algák elöl a tápanyagot-
 
Nekem csak egy bajom van vele, hogy amiket leültetek azoknak a csúcshajtása, alsóbb levelek elfehérednek,megáll a növekedésben majd el kezd rohadni. Igazából nem tudom mi a baja mert a kis hajtások amiket hoz azok meg nőnek, és szép nagy leveleket hoznak. Így kizártam a nitrogén hiányt mint lehetséges problémát mert akkor ezeknek se kellene fejlődni rendesen. Ugye??
Bár nagyon sanszos nekem, hogy a teljesen kimerült táptalaj miatt nem fejlődnek a leültetett csúcshajtások.
Egyébként a leültetett HM nyesedék is hasonlósan reagál, a csúcshajtások elfehérednek, és csak a szár nyúlik meg, a levelek nem lesznek olyan szépek mint az anyatöveken lévő hajtásoké.
 
Nekem csak egy bajom van vele, hogy amiket leültetek azoknak a csúcshajtása, alsóbb levelek elfehérednek,megáll a növekedésben majd el kezd rohadni. Igazából nem tudom mi a baja mert a kis hajtások amiket hoz azok meg nőnek, és szép nagy leveleket hoznak. Így kizártam a nitrogén hiányt mint lehetséges problémát mert akkor ezeknek se kellene fejlődni rendesen. Ugye??
Bár nagyon sanszos nekem, hogy a teljesen kimerült táptalaj miatt nem fejlődnek a leültetett csúcshajtások.
Egyébként a leültetett HM nyesedék is hasonlósan reagál, a csúcshajtások elfehérednek, és csak a szár nyúlik meg, a levelek nem lesznek olyan szépek mint az anyatöveken lévő hajtásoké.
Ültetés nélkül is nő, mint a bolondgomba, a kimerült táptalaj nem lehet probléma, máshol keresd a gondot (vízparaméterek, fény, tápanyag).
 
Tegnap szereztem 2 db. levágott szárvéget ebből a növényből, el is dugtam őket, de ma reggelre teljesen lekonyultak a leveleik... Ez normális folyamat csak idő kell/ tápanyag és főleg gyökér, hogy magához térjen, vagy ne várjak túl sok jót a helyzettől...? o_O
 
Milyen a világításod, tápozod az akváriumot? Kicsit írhatnál a körülményekről. Én várnék vele, mivel így szoktuk sűríteni a bokrokat, lehet hogy csak alkalmazkodik a környezethez.
 
Back
Oldal tetejére