• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes HuApa első akvája (vízhűtéses LED lámpával)

HuApa

Főkertész
Igazából a napló címe nem igaz, mert már régen volt akváriumom.
A feleségem kitalálta, hogy kifesteti a nappalit. Most vagy soha, mert a nappaliba nem tudom berakni a technikát. Szerencsére a nappali alatt szuterén van. Neki is álltam lefúrni, hát megszenvedtem. 40 cm betont fúrtam, át egy 50 mm átmérőjű fúróval.
A medence egy 119x54 cm régi koloniál szekrényre tenném rá. (Ebbe tuti hogy a feleség semmit sem enged berakni) Nagyjából ilyen alapterületű akvára gondoltam.
Első probléma, hogy milyen magas legyen? GA-ban ahasonló méretek 120x60x60.
Esztétikai okokból úgy gondoltam, hogy a szűrő be-ki ágát a hátlap kifúrásával oldanám meg.
Két szűrőkört tervezek. ( ezt már itt a fórumban kapott tanácsok hatására, köszönöm.)
 
A világítást DIY power LED szolgáltatná. Hozzávalók remélem már úton vannak, sajna ez még egy hónap...
A vezérlés Arduino fogja ellátni, ez a lámpa burában fog helyett kapni. PWM vezérléssel.
Hideg, meleg fehér valamint kék és vörös ledek vannak az úton 30 fokos lencsékkel. Arányokat még nem döntöttem el.
Profi nem akváriumba szánt nagy teljesítményű lámpában láttam, hogy zöld ledeket is beraktak, valószínűleg a színhelyesség miatt.
Tudom ez a növényeknek nem kel, de az sem mindegy, hogy milyen színűnek látjuk a növényeinket.
Hűtés a következő nagy probléma. Olvasgatás közben találkoztam azzal, hogy valaki viccből vízhűtést ajánlott.
Hát ezt már elég rég így tervezgetem. Tehát zúgó ventilátor helyett VÍZHŰTÉST kap a lámpa. Ez annyira komoly, hogy a lámpához vezet csövek helyét bevéstem a falba. (Festés előtt...)
A plafonra függesztett lámpához vele egy magasságban fog a falból kijönni a hűtés csövek, meg a tápfesz vezetékei.
Vízhűtést a számítógépembe már építettem, ott minden hűtve volt, a vinyótol a tápig minden és természetesen az egész DIY.
 
Utoljára módosított:
A hűtő test kétféle anyagból lehet, alu vagy réz. Ha alu akkor négyzetes zártszelvény. A power ledeket általában PBC alu lemezkékre teszik. Gondolom a ledek feneke is alu lehet, ezért hőtágulás szempontjából talán jobb volna az alu hűtőtest. Ennek az összeállítása számomra problémásabb mint a rézé. Aluhoz AWI hegesztő szükséges. Az meg nincs. Ha elértem a 25 bejegyzést majd teszek fel képeket is
 
Igen, nagyobb 10-20 w feletti ledek esetében biztos hogy a processzor hűtök a legjobb megoldás. Amit a videóban láttunk fúrt lyukas blokkot nem igazán hatékony megoldásnak tartják, a hűtési teljesítménye meglehetősen rossz. Ennél sokkal jobbak kaphatóak illetve házilag viszonylag egyszerűen elkészíthetőek. Anno erről rengeteg cikk, fórum szolt. Ha tudok feltenni képeket akkor még fogok írni a hűtőblokkokról is.
 
Köszi a kiegészítést. Elég badarság volt tőlem, hogy nem kerestem rá erre a témára. Őrülök neki, hogy ez is igazol, jó úton járok.
 
Visszatérek az előző gondolatmenethez. Réz cuccok egyszerűen forraszthatóak. Kivitelezéshez könnyen, olcsón beszerezhető szerszámok kellenek. A réz cső oldalát kicsit megreszelve egy réz lemezt forrasztunk rá, (valahogy így: OI) power ledeknek jó hűtőfelszínt kapunk. Hasonló blokkal hűtöttünk PC tápot és merevlemezeket.
 
Érkeznek a megrendelt alkatrészek. Nagy öröm hogy ilyen hamar itt vannak. Erre a három LED táp sérült. Enyhén kifejezve is sz..ul volt becsomagolva. Levél elküldve, most várom a választ.
 
Milyen led-eket vettél és mennyivel hajtod meg őket?
Mindegyik 5W PBC nélküliek. Royal Blue 455nm, Cool White 6500k, Warm White 3200k, ezek 700mA 7,4 voltosak. A táp 36V 5A-es. A PWM-es áramgenerátor 700 mA-es. 5db 5W-os lesz sorba kötve. Arduino vezérléssel.
 

Attachments

  • PWM áramgenerátor 700mA 5-35V.jpg
    PWM áramgenerátor 700mA 5-35V.jpg
    23.7 KB · Megtekintések: 27
  • 36V 5A táp.jpg
    36V 5A táp.jpg
    162.8 KB · Megtekintések: 25
Vörös LED 5W 1200mA 'Deep Red' 650-660nm . Ezek meghajtása még problémás számomra.
Igazi probléma véleményem szerint a ledek aránya, menyisége. Egyik dolog,hogy a növényeknek jó legyen. A másik sokkal nehezebb dolog, hogy látványban is megfelelő szín-hőmérsékletet tudjunk kihozni. Valahol láttam egy tesztet gyári lámpákról és hát megdöbbentő különbségek vannak a lámpák között. Tény az is hogy hozzá lehet szokni egy bizonyos színvilághoz, de vajon érdemes ha van jobb?!!!
 
Nem tudom ez milyen márkát, típust takar. Ha CC ledekről van sző (gondolom az ha áramgenerátort használsz) akkor érdemes 50% körül vagy még alatta meghajtani. Max áramon általában sokat romlik az energiafelhasználása és az élettartama is. Milyen tokozású ledek? Hogy akarod rögziteni a hűtő felületére ha PCB nélkül rendelted?

Már árulnak nagyon magas CRI-vel fehér LED-eket, az hogy kinézetre jó legyen innen könnyen ki lehet nézni: https://en.wikipedia.org/wiki/Kruithof_curve
Az meg hogy növénynek jó legyen az növény függő, de akváriumoknál jó magas színhőmérséklettel szoktak dolgozni.
 
Nem tudom ez milyen márkát, típust takar. Ha CC ledekről van sző (gondolom az ha áramgenerátort használsz) akkor érdemes 50% körül vagy még alatta meghajtani. Max áramon általában sokat romlik az energiafelhasználása és az élettartama is. Milyen tokozású ledek? Hogy akarod rögziteni a hűtő felületére ha PCB nélkül rendelted?

Már árulnak nagyon magas CRI-vel fehér LED-eket, az hogy kinézetre jó legyen innen könnyen ki lehet nézni: https://en.wikipedia.org/wiki/Kruithof_curve
Az meg hogy növénynek jó legyen az növény függő, de akváriumoknál jó magas színhőmérséklettel szoktak dolgozni.
5W-s power ledek PCB nélkül. "Max áramon általában sokat romlik az energiafelhasználása" ezt úgy érted, hogy 50% -on hajtva 2 LED több fényt bocsát ki mint 1 LED 100%-on? Ezt azért erősen kétlem. A ledeket cégek gyárilag azért hajtanak túl, hogy nagyobb fény produkáljanak.
A megadott óraszámot gondolom általában nem nagyon érik el. Az élettartalmuk így is meglehetősen hosszú ha csak nem valami gagyit sikerült vennem. 2-3 év múlva ezek a terméket technikailag amortizálódnak. Az élettartam a hűtésen múlik, az pedig izmos lesz.
Színhőmérsékletet mivel nincs műszerem szemre tudom majd beállítani, sajna ez egy szubjektív dolog.
Ez a CC LED mit jelent? közös katód ? Ez miért lényeges számunkra?
 
5W-s power ledek PCB nélkül. "Max áramon általában sokat romlik az energiafelhasználása" ezt úgy érted, hogy 50% -on hajtva 2 LED több fényt bocsát ki mint 1 LED 100%-on? Ezt azért erősen kétlem. A ledeket cégek gyárilag azért hajtanak túl, hogy nagyobb fény produkáljanak.
A megadott óraszámot gondolom általában nem nagyon érik el. Az élettartalmuk így is meglehetősen hosszú ha csak nem valami gagyit sikerült vennem. 2-3 év múlva ezek a terméket technikailag amortizálódnak. Az élettartam a hűtésen múlik, az pedig izmos lesz.
Színhőmérsékletet mivel nincs műszerem szemre tudom majd beállítani, sajna ez egy szubjektív dolog.
Ez a CC LED mit jelent? közös katód ? Ez miért lényeges számunkra?
CC= constant current, állandó áram, a led/cob tápjára gondolok, ha a feszültség állandó akkor a hő emelkedésével növekedne a leadott áram, növekedne a hő, aztán így tovább még a led vagy a táp fel nem adja. Elméletben persze.

Nézd meg bármely LED/COB data sheet-jét az áram növelésével általában csökken a lm/w, PPFD/W, azonos hőmérsékleten (ami gyakorlatban emelkedni fog, tehát még jobban csökken a hasznos teljesítmény a felhasznált energiához képest).
Pl.: Samsung LH351B 750ma-el 137 lm/w, 1.5A-nél 108.6 lm/w

108lm/w-ra meg már egy led villanykörte is képes, ehhez hozzá jön a táp, a vízhűtés (pumpa, ventilátor) és ott tartasz hogy egy T5-ös lámpával is jobban jársz.
Persze ha az a cél hogy jól nézzen ki akkor nem szóltam.
 
CC= constant current, állandó áram, a led/cob tápjára gondolok, ha a feszültség állandó akkor a hő emelkedésével növekedne a leadott áram, növekedne a hő, aztán így tovább még a led vagy a táp fel nem adja. Elméletben persze.

Nézd meg bármely LED/COB data sheet-jét az áram növelésével általában csökken a lm/w, PPFD/W, azonos hőmérsékleten (ami gyakorlatban emelkedni fog, tehát még jobban csökken a hasznos teljesítmény a felhasznált energiához képest).
Pl.: Samsung LH351B 750ma-el 137 lm/w, 1.5A-nél 108.6 lm/w

108lm/w-ra meg már egy led villanykörte is képes, ehhez hozzá jön a táp, a vízhűtés (pumpa, ventilátor) és ott tartasz hogy egy T5-ös lámpával is jobban jársz.
Persze ha az a cél hogy jól nézzen ki akkor nem szóltam.
Köszi a választ! Igen ezt értem valószínű hogy igazad is lehet. Azt azért érdekes lenne megmérni, hogy egy adott akvában a talajon mért fényerő/ költség T5 kontra ledlámpa melyik győzne. A ledeknek valamival jobban irányítható fókuszálható a fényük mint a fénycsöveknek.
 
Eléggé eltűntem... de folytatom annak örömére,hogy tegnap egy rövid látogatás kapcsán a GA-ban beszereztem a köveket és a fát és a talajnak valókat.
Seiryu és vasfa.
Talaj: Aqua Soil Amazonia, La Plata Sand dekorhomok, DeponitMix 9in1 táptalaj.
Ezúttal is köszönöm a segítséget amit a GA-ban kaptam!
Holnap megtisztítom a köveket és a fát és akkor teszek fel egy pár fotót.
 
A kövek össze-vissza csak letéve. GA-ban két láda között összeraktam és egy pofás halmot sikeröl kiraknom. Most meg fogalmam sincs, hogy csináltam.
20200120_193133.jpg
egy próbálkozás, de ronda, a fát egy kicsit megbillentettem előre, mert nagyon hátra felé dőlt
20200120_194248.jpg
közelről a kő csoport
20200120_193954.jpg
 
Ha szabad tanácsot adnom:
Nagyon ajánlom Josh Sim Greenaquás videóját (a másfél órasat :) ) kicsit hosszú, de minden perce aranyat ér.
Továbbá - szerintem - érdemes lenne még 1-2 nagyobb vasfa beszerzését megfontolnod ( én a saját 60Pm hez most vettem majd 4 kg-ot a már meglévő 3 mellé) utána betolnám az akváriumba a táptalajt, rá egy adag amazoniát, és utána lehet legózni. 3 alap kompozíció van, V, háromszög és sziget. Nem tudom mi a cél de elsőnek javaslom a háromszöget, mert egyszerű és nagyszerű. Próbálj meg az akvárium kb 2/3 ába késziteni fából egy kompozíciót, utána a kövekkel alulról támogasd meg a látvány, mintha a kövek közül nőnének ki az ágak. Figyelj a kövek mintájára, jelenleg nálad úgy látom h nem egy irányba néznek a "réfegvonalak". Sokkal természetesebb a látvány ha figyelsz erre.
Összegezve, kb 3x-4x ennyi fa, 2x ennyi kő (bár lehet ha lesz elég fa akkor nem kell több), háromszög kompozíció és aranymetszés :)
 
Back
Oldal tetejére