• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HQI, HQL és egyéb nagyobb teljesítményű világítások

Levinen

Kertész szaki
Sziasztok,

A tervezett akváriumom fölé HQI-izzós világitó testet szeretnék készíteni. Bár tudom, hogy az édesvízi világban nálunk még nem túl elterjedt, de mint nálam is, előbb utóbb másnál is felmerülhet ilyen jellegű világításra az igény.
Elég sokat nézelődtem utána, és úgy néz ki, megfizethető áron lehet ilyet készíteni. A tervezett akváriumom 90x45x45-ös és két 70W-os HQI izzóval szeretném megoldani, esetleg két T5-ös fénycsővel kiegészítve. Felmerül a kérdés, hogy miért nem csak T5-el probálom megoldani? Nyitott akváriumot szeretnék, és így lógatva oldom meg ezt a dolgot. Ennél a fényerőnél már lehetőség nyílik arra, hogy magasabban helyezzem el a lámpatestet, így nyugodtan tudnék a fény alatt kapirgálni az akváriumban, a még így is elégséges fény mellett.

De kíváncsi lennék, ti milyen ezzel kapcsolatos információkról tudtok.
Ebbe a topicba kerülhet minden olyan világító kütyü, melyek jóval nagyobb fényt tud biztosítani a szokásos fénycsöveknél.
 
Levi, erre az akira halid kombo T5 kellene. 150 Wattos halid és kb 2*24Watt T5 vagy ennél picit nagyobb (2*36Watt). Csak a két HQI-vel bajban leszel mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max. A világítási idő kitolására használják a T5 segédfényeket. 30cm+ távolságra kell tenni a felszíntől. Vagy teheted ennél kicsit távolabb ha túlságosan fényes.

Kiváncsi leszek mit hozol össze... DIY-ben ilyet még nem láttam.... necces.. a borzalmas extra hő és védelem miatt.
 
viktorlantos said:
Levi, erre az akira halid kombo T5 kellene. 150 Wattos halid és kb 2*24Watt T5 vagy ennél picit nagyobb (2*36Watt). Csak a két HQI-vel bajban leszel mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max. A világítási idő kitolására használják a T5 segédfényeket. 30cm+ távolságra kell tenni a felszíntől. Vagy teheted ennél kicsit távolabb ha túlságosan fényes.

Kiváncsi leszek mit hozol össze... DIY-ben ilyet még nem láttam.... necces.. a borzalmas extra hő és védelem miatt.

Egy példa rögtön az elején, hogy akkora baj nem lehet. http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... l=1&id=204 ;)

Én is pont ezért szeretném a T5-ös kiegészítést, hogy ki tudjam tolni 10 órára a világítást. T5 10 óra, HQI 8 óra.
Egyébként ez: "csak a két HQI-vel bajban leszel, mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max", ez egy tévedés, ill. tudatlanság. A munkahelyemen 24 órát mennek és semmi gondjuk, de nyilván nekem a 8 óra untig elég.
A 30cm magasság tökéletes lesz!
Viktor: Azért mert te még az életben nem használtad a kezed barkácsolásra, az nem azt jelenti, hogy akkora nagy felhajtás lenne. Ebben egyébként Key-re nagyon hasonlítasz. :)
A tengeriseknél teljesen megszokott a DIY, tehát nem egy Sci-fi. ;)
A hő termelődés szinte nincs ebben a magasságban, mely hatna az akvárium vizére. A munkahelyemen kb. 20 cm-re már nem érzékeled kézzel a meleget (70w).
Védelem lesz, mert gyári, besüllyeszthető, MÁRKÁS lámpatesteket fogok venni.
Viktor, te is inkább olvass előtte jó sokat, és akkor válaszolj, nem kell kapkodni. :D
Ja, és nem kell mindig a cáfolat, másképp is tudnak a dolgok működni, mint az Amano rezidencián. ;)
 
Levinen said:
viktorlantos said:
Levi, erre az akira halid kombo T5 kellene. 150 Wattos halid és kb 2*24Watt T5 vagy ennél picit nagyobb (2*36Watt). Csak a két HQI-vel bajban leszel mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max. A világítási idő kitolására használják a T5 segédfényeket. 30cm+ távolságra kell tenni a felszíntől. Vagy teheted ennél kicsit távolabb ha túlságosan fényes.

Kiváncsi leszek mit hozol össze... DIY-ben ilyet még nem láttam.... necces.. a borzalmas extra hő és védelem miatt.

Egy példa rögtön az elején, hogy akkora baj nem lehet. http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... l=1&id=204 ;)

Én is pont ezért szeretném a T5-ös kiegészítést, hogy ki tudjam tólni 10 órára a világítást. T5 10 óra, HQI 8 óra.
Egyébként ez: "csak a két HQI-vel bajban leszel, mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max", ez egy tévedés, ill. tudatlanság. A munkahelyemen 24 órát mennek és semmi gondjuk, de nyilván nekem a 8 óra untig elég.
A 30cm magasság tökéletes lesz!
Viktor: Azért mert te még az életben nem használtad a kezed barkácsolásra, az nem azt jelenti, hogy akkora nagy felhajtás lenne. Ebben egyébként Key-re nagyon hasonlítasz. :)
A tengeriseknél teljesen megszokott a DIY, tehát nem egy Sci-fi. ;)
A hő termelődés szinte nincs ebben a magasságban, mely hatna az akvárium vizére. A munkahelyemen kb. 20 cm-re már nem érzékeled kézzel a meleget (70w).
Védelem lesz, mert gyári, besüllyeszthető, MÁRKÁS lámpatesteket fogok venni.
Viktor, te is inkább olvass előtte jó sokat, és akkor válaszolj, nem kell kapkodni. :D
Ja, és nem kell mindig a cáfolat, másképp is tudnak a dolgok működni, mint az Amano rezidencián. ;)

Levi, aszem ma egy másik lábbal ébredtél....A bejegyzésben nem volt semmi rossz szándék...

Solo HQI lámpákat a világítási idő miatt használják kevesebbet. A 2 lámpás problémát ezért írtam hogy a 10-12 órát nem lehet velük tartani. Kell hozzá segédfény. (T5 vagy PC). Tehát NEM a lámpa nem bírja hanem a növényeid és a halaidnak lenne sok :lol:

A barkács megoldást azért írtam, mert a HQI tipikusan az a lámpa ami több hőt termel. A lámpatest hűtése érzésem szerint komolyabb mint egy T5-nél. Ha nem megfelelő akkor az 5000-6000 órás üzemidőt amit a lámpákra adnak szépen lerövidíted. Az HQI meg kicsit drágább mint a T5 cső.
Ráadásul érintésvédelmi szempontból sem lesz egy patent a cucc ha nincs jól összerakva.

Tényleg kiváncsi vagyok mit sikerül összehozni de ezt az előző bejegyzésemben is írtam.

Levi, arra kérlek ha nem vagy kiváncsi véleményekre ne nyiss topikot. A személyeskedés és rossz indulat pedig ne legyen több mint a hozzászólásaimban találsz. A fórum arra való hogy segítsük egymást. Több szem többet lát alapon. A bejegyzésemmel a topikban feltett kérdéseidre próbáltam válaszolni. Ha a sorok között más infot vagy rosszindulatot keresel akkor nem jó úton jársz. Akivel bármilyen kapcsolatban állok az tudja hogy mindig segítek, lehetőség szerint minden kérdésre válaszolok. Türelmes ember vagyok. Egy darabig... ;) Ha bármi kérdésed van keress meg privátban, de a vagdalkozós stílus maradjon más fórumok sajátja. Itt inkább segítsük egymást. Köszi V.
 
Ha a barkács dolgoknál tartunk a minap találtam egy aukciós link moderálva forrást - német - aki ilyen kézi gyártású márkátlan lámpákat ad el kompromisszumokkal, értelemszerűen olcsóbban mint a Brand cuccok:

http://cgi.aukciós link moderálva.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... 0133308401

Alternatíva a barkácsra ;)
 
viktorlantos said:
Levinen said:
viktorlantos said:
Levi, erre az akira halid kombo T5 kellene. 150 Wattos halid és kb 2*24Watt T5 vagy ennél picit nagyobb (2*36Watt). Csak a két HQI-vel bajban leszel mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max. A világítási idő kitolására használják a T5 segédfényeket. 30cm+ távolságra kell tenni a felszíntől. Vagy teheted ennél kicsit távolabb ha túlságosan fényes.

Kiváncsi leszek mit hozol össze... DIY-ben ilyet még nem láttam.... necces.. a borzalmas extra hő és védelem miatt.

Egy példa rögtön az elején, hogy akkora baj nem lehet. http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... l=1&id=204 ;)

Én is pont ezért szeretném a T5-ös kiegészítést, hogy ki tudjam tólni 10 órára a világítást. T5 10 óra, HQI 8 óra.
Egyébként ez: "csak a két HQI-vel bajban leszel, mert ezeket nem lehet olyan sok órán át használni. 6-8 óra max", ez egy tévedés, ill. tudatlanság. A munkahelyemen 24 órát mennek és semmi gondjuk, de nyilván nekem a 8 óra untig elég.
A 30cm magasság tökéletes lesz!
Viktor: Azért mert te még az életben nem használtad a kezed barkácsolásra, az nem azt jelenti, hogy akkora nagy felhajtás lenne. Ebben egyébként Key-re nagyon hasonlítasz. :)
A tengeriseknél teljesen megszokott a DIY, tehát nem egy Sci-fi. ;)
A hő termelődés szinte nincs ebben a magasságban, mely hatna az akvárium vizére. A munkahelyemen kb. 20 cm-re már nem érzékeled kézzel a meleget (70w).
Védelem lesz, mert gyári, besüllyeszthető, MÁRKÁS lámpatesteket fogok venni.
Viktor, te is inkább olvass előtte jó sokat, és akkor válaszolj, nem kell kapkodni. :D
Ja, és nem kell mindig a cáfolat, másképp is tudnak a dolgok működni, mint az Amano rezidencián. ;)

Levi, aszem ma egy másik lábbal ébredtél....A bejegyzésben nem volt semmi rossz szándék...

Solo HQI lámpákat a világítási idő miatt használják kevesebbet. A 2 lámpás problémát ezért írtam hogy a 10-12 órát nem lehet velük tartani. Kell hozzá segédfény. (T5 vagy PC). Tehát NEM a lámpa nem bírja hanem a növényeid és a halaidnak lenne sok :lol:

A barkács megoldást azért írtam, mert a HQI tipikusan az a lámpa ami több hőt termel. A lámpatest hűtése érzésem szerint komolyabb mint egy T5-nél. Ha nem megfelelő akkor az 5000-6000 órás üzemidőt amit a lámpákra adnak szépen lerövidíted. Az HQI meg kicsit drágább mint a T5 cső.
Ráadásul érintésvédelmi szempontból sem lesz egy patent a cucc ha nincs jól összerakva.

Tényleg kiváncsi vagyok mit sikerül összehozni de ezt az előző bejegyzésemben is írtam.

Levi, arra kérlek ha nem vagy kiváncsi véleményekre ne nyiss topikot. A személyeskedés és rossz indulat pedig ne legyen több mint a hozzászólásaimban találsz. A fórum arra való hogy segítsük egymást. Több szem többet lát alapon. A bejegyzésemmel a topikban feltett kérdéseidre próbáltam válaszolni. Ha a sorok között más infot vagy rosszindulatot keresel akkor nem jó úton jársz. Akivel bármilyen kapcsolatban állok az tudja hogy mindig segítek, lehetőség szerint minden kérdésre válaszolok. Türelmes ember vagyok. Egy darabig... ;) Ha bármi kérdésed van keress meg privátban, de a vagdalkozós stílus maradjon más fórumok sajátja. Itt inkább segítsük egymást. Köszi V.

1. Rossz indulatot nem is feltételeztem, ezt nem is értem. A smile-k pont azért vannak, hogy az érzelmeket átvigyék a "száraz" fórumra. :) ;)
2. A izzó használhatóságára irányuló kijelentésedet félre lehetett érteni, mert az élővilágról szó se volt. 12 órát meg világítson a éjjel-nappali grill kolbász árus. :)
3. A több hő termelődésének 30-40 cm magasságból nincs hatása az akváriumra, így ennek nincs jelentősége.
4. Véleményem szerint évente amúgy se árt ezeket is lecserélni, lévén, hogy ezek is színt vesztenek, így ennek sincs nagyon jelentősége.
5. Gyári, plafonba építhető lámpatestekről van szó, melyeknek az érintésvédelmi megoldásaiba szerintem nem kell belemenni.
6. Ha eljut a project a kész stádiumba, akkor közre lesz adva az információ, ez természetes.
7. Az utolsó szöveg részre nem reagálnék, mert ezt priviben már kifejtettem.
8. Tényleg, mi a 8? :D
Ja, a 8. Mindig két lábra érkezek ébredéskor, az ágy elhelyezkedése miatt, és mindig két lábbal is járok a "földön" . Nincs másik lábam. :)
 
Sziasztok, egy egyszerű édesvízi akváriumhoz lehet használni 13000K-s színhőmérsékletű fényforrást, vagy ez egy igazi badarság...?
 
dr.drake.ramoray said:
Sziasztok, egy egyszerű édesvízi akváriumhoz lehet használni 13000K-s színhőmérsékletű fényforrást, vagy ez egy igazi badarság...?

Én arra tippelnék hogy a növényeid nem fognak fejlődni megfelelően, viszont algából lesz rendesen.
De kiváncsi vagyok hátha van aki megpróbálta már :D
 
Hali!

Hát T5 csöveknél használnak 12000, 18000 Kelvinest is, de hogy növényesnél ilyen nagy Kelvin számú HQI-t és HQL-t az nem tudom, de lehet.
 
Hát ha körbenézel külföldi fórumokon elég sok info van ezügyben. Az ADA 8000K-s izzóit istenítik. De valahol 6000 és 8000 keresném a növényesem fölé.
Máskülönben túl fényes lesz nem adja vissza szépen a növények színét.

Hogy egy fórumról idézzek:
"Still waiting on the 8000k bulbs. I have found 14000k works well for growth, but washes out the reds. 10000k is better but still not the colour I was getting with PC's. Can't wait to get those 8000k. "

Ő az mondta hogy a többivel is lehet növeszteni, de nem jók a színei a növényeshez.
 
Na, ez az..

Én is néha meglepődve olvasom,az Akvaristán, hogy nincs algája az édesvízibe, holott a Sera 12000K-es csöve van fenn, és némelyiknek a Hagen Aqua glo 18000 K-es csöve van fenn és meg vannak vele elégedve.
 
jojo said:
Én is néha meglepődve olvasom,az Akvaristán, hogy nincs algája az édesvízibe, holott a Sera 12000K-es csöve van fenn, és némelyiknek a Hagen Aqua glo 18000 K-es csöve van fenn és meg vannak vele elégedve.
Ez azért lehet, mert az algásodás okát nem a megvilágításban, hanem a CO2 vagy növénytáp-hiányban kell keresni - az ezekből fakadó ammónia jelenlétében (fény hatására). A növények az ADA szerint a spektrum zöld tartományban érkező fényt tudják a legjobban hasznosítani. Hiába kapnak erőteljes kéket, akkor sem érzékelik erős megvilágításnak és nem indul be a fotoszintézis ezerrel.

Hiába dörög tehát viszonylag nagy wattszámú kék világítás az aki fölött, attól még low-light aki. És mint ilyen, könnyebben karbantartható.
 
Hali!

Ezeket nemigen használják akvárium világításhoz, nekem volt ilyen, nem jött be, ezek 2700-3000 Kelvinesek.Szerény tudomásom szerint ezek nem HQI-k.
 
Jónak tűnik ez a hqi csak a linkben szereplő lámpatesthez nem kapsz fémhalogén csövet és philips-éknél 8500 pengő a 75 wattos hqi
így 20.000 nél áll meg egy lámpa, ha nagy akid van akkor nem árt kettő, de ez már csak részletkérdés
 
Nemrégiben vettem észre képeken, videókon, milyen gyönyörű fényjáték látható a talajon HQI alatt. Alapvetően miért nem terjedtek el ezek a fényforrások?
 
Szerintem azért,mert meglehetősen drágák és kevesebb az órában kifelyezett használhatóságuk.Melegszenek is,csak függesztve,Kb. 50 cm magasságban lehet őket elhelyezni,mert az akiból halászlé lesz.Csak pár óráig lehet őket üzemeltetni,mert nagyon jó a fényerejük.Melléjük tesznek még T5-ös csöveket,általában kettőt,amik nem egyidőben világítanak a HQI lámpákkal,csak kiegészítik azt.
A másik probléma,hogy ilyen teljesítményű lámpáknál már nem lehet megengedni,hogy a szűrés,a tápozás és a co2 elégtelen legyen,sőt borzalmasan erősnek kell lenniük.Egy kis ammónia foszlány,táphiány,co2 hiány és az alga hatványozottan tör előre.Erre szokták mondani,hogy mélyvíz,csak haladóknak.
 
Back
Oldal tetejére