• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HQI, HQL és egyéb nagyobb teljesítményű világítások

Nekem 70x 40x 40 -es aksin van =112 liter , 70W.
Nem cserélném vissza fénycsövekre semmi pénzért.
Hibátlan :thumbup:
Nem tudom , hogy a 80 cm-es akvárium széleit hogyan világítaná be.
Ha a két szélére nem kellene a teljes fény akkor elég lehet.
A hangulata a HQI- nak eszméletlen jó.
 
tibicuk said:
Gondolkodom HQI világításon.Csak 70 és 150W izzók vannak.Egy 95 literes akihoz az egyik kevés,a másik meg sok.Mit javasoltok?Ha a 70 W-ost választom,ki kell egészítenem még valamivel? 150W-al kevesebb ideig kell világítanom?

Köszi!

Dobj fölé egy 150-est ;)
Nálam a 112-es ( 80hx35szx40m) fölött 30 cm-rel remekül teszi a dolgát, 0 extra alga.
Ja, és napi 6 órát világit.
 
Sziasztok!

A véleményeiteket szeretném kikérni!
A 120l.-es akváriumom fölé tervezek egy HQI 150W-os lámpát a vízfelszíntől 25-30cm magasságban.
Az akvárium 50cm magas. Low Tech típusú.
Tápozásom napi micro-macro 3ml-3ml+carbo 2,5ml.
A szűrésem egy JBL 700-as 700l/h és egy gyári Juwel Lido belső 600l/h.
Mennyi ideig célszerű ezzel a fénnyel világítani?
Nem lesz sok ez a fény az alga nem fog ellepni, mert most szerencsére nincs algám (kopp-kopp).
Vagy gondolkodjak csak 70W-ban.
Jelenleg 2x24W-om van amit szemmel láthatóan is keveslek és szerintem némelyik növényem is.

A válaszokat előre is köszi!
 
Bár nem vagyok szakértő,de gyanítom,hogy sok lesz ez a fény az akidnak.Feltételezem ha LowTech,akkor nincs co2,a szűrésed is elég gyér.Lehet,hogy egy 70 w-os is elég.Mennyi ideig?Ezt tényleg nem tudom,talán 6-8 óra?

Jelenleg 2x24W-om van amit szemmel láthatóan is keveslek..

Ha 2x24w van most,a 70 w nem olyan nagy ugrás,de 150W szerintem brutális.

...és szerintem némelyik növényem is.

A növényeid lehet,hogy kevesellik,de addig ne emeld brutálisan a világítást,amíg nincs megoldva a szűrésed(1. lépés) és nincs stabil co2 ellátás(2.lépés).

Légyszi javítsatok ki,ha esetleg rossz,amit tanácsolok
 
LowTech akváriumnál a tervezett világításod extrasokk ;)
70W és szerintem 6 órára... de én sem vagyok otthon low-tech akvi témában annyira :oops:

Csatlakozom az előttem szólóhoz. Fénytuning helyett inkább legalább mégegy ugyanilyen szűrő kellene, aztán CO2 szett és akkor már mehetne a nagyfény, de 150W szerintem ott is csak néhány órán át naponta. Gyanítom, hogy a 25-30cm-re a víz fölött elhelyezett HQI eléggé meleg. Nagy a tank, de lehet, hogy ezen is melegítene pár óra alatt... Szintén hangsúlyozom, nem tudom miből mennyi javallott CO2 nélkül, de ha a fénytuning meglesz, akkor érdemes lenne növelni a mennyiségén.

Azt tudom, hogy normális CO2 adagolás mellett (mondjuk zöld DC :) ), 1W/l világítással, 1ml/20l/nap Micro, ugyanennyi Macro és persze minimum 10x-es szűrés (a pumpa teljesítményével számolva) kell egy high-tech akvi algamentes 'üzemeltetéséhez'.

Hogy mindez igaz-e? Nem tudom, nekem itt ezt mondták. :mrgreen:
(de tény, hogy ezeket betartva nem volt túl sok problémám holmi algákkal :angel: )
 
Köszönöm szépen a tanácsokat, akkor maradok a 70W-os világításnál.
A 150W-os világításhoz azért ragaszkodtam volna mert ezt olcsón tudtam volna összehozni.
De semmi probléma teszek rá 70W-ot csak ne algásodjak ha már eddig megúsztam.

Üdv. mindenkinek :cool:
 
Sziasztok!

Tegnap elkészült az HQI 70W-os világítás, de én nagy változást nem veszek észre a fényerőben :( .
Igaz jelenleg 5600K izzó van benne.
Egyedüli változás a különleges fényjáték, érdekes hatása van a nappaliban.
A melegedéssel nincs eddig gondom, pedig kb. 20cm van.
Levittem a világítási időtartamot 8 órára.
Szerintetek nem lesz ez sok?
A tápozást érdemes egy kicsit megemelni?

Előre is köszi!
 
Nigro said:
Biztos HQI? Nem csak sima halogén lámpa?

Igen, biztos én raktam össze előtéttel meg gyújtóval.
Osram HQI-TS Excellence 70W/D Dayligth izzó van az RX7s típusú foglalatban.
De miért kérdezted, hogy biztos az van-e benne?
 
Okés akkor csak simán kevés a 70W. ;)
Azért kérdeztem, mert régen vetődtem árnyékra (stílszerűen... :) ) azzal, hogy azt gondoltam, hogy ez az egyszerű kültéri halogénlámpa is megfelel. :roll: Egy akit megvilágítani gyenge, hiába tűnik erősnek a fénye.
 
stevbig said:
Sziasztok!

Tegnap elkészült az HQI 70W-os világítás, de én nagy változást nem veszek észre a fényerőben :( .
Igaz jelenleg 5600K izzó van benne.
Egyedüli változás a különleges fényjáték, érdekes hatása van a nappaliban.
A melegedéssel nincs eddig gondom, pedig kb. 20cm van.
Levittem a világítási időtartamot 8 órára.
Szerintetek nem lesz ez sok?
A tápozást érdemes egy kicsit megemelni?

Előre is köszi!

Cseréld ki az izzót 6500-asra. Egy debreceni akv. üzletben ;) kapsz hozzá.
Én inkább először 7 órát próbálnék, majd később emelném 8 órára a világítás időtartamát.
A napi 3-4 ml táp jó lehet.
 
atti76 said:
stevbig said:
Sziasztok!

Tegnap elkészült az HQI 70W-os világítás, de én nagy változást nem veszek észre a fényerőben :( .
Igaz jelenleg 5600K izzó van benne.
Egyedüli változás a különleges fényjáték, érdekes hatása van a nappaliban.
A melegedéssel nincs eddig gondom, pedig kb. 20cm van.
Levittem a világítási időtartamot 8 órára.
Szerintetek nem lesz ez sok?
A tápozást érdemes egy kicsit megemelni?

Előre is köszi!

Cseréld ki az izzót 6500-asra. Egy debreceni akv. üzletben ;) kapsz hozzá.
Én inkább először 7 órát próbálnék, majd később emelném 8 órára a világítás időtartamát.
A napi 3-4 ml táp jó lehet.

Köszi szépen!
Már ha megvettem egy darabig benne hagyom az 5600 kelvinest.
Egyébként olyan nagy a különbség az 5600 és a 6500-as között?
A fény minőségén kívül van más élettani hatása is?
Gondolok itt a növények növekedésére algásodás stb.
 
Sziasztok akvarista társak!!!
A véleményetek szeretném kikérni abban hogy a most készülő 450 literes 150x60x50 (hXszXm) akváriumhoz ajánljátok e azt a világitás megoldást amit kitaláltam??? :idea:
Na most mivelhogy növényes akváriumot szeretnék és a terv szerint rengeteg előtéri növény lessz benn amihez azért valjuk be kell fény bőven.
Ahogy látjátok nem szabvány az edény a mélysége 60nem a magassága de szeretném hogy a fény eljusson mindenhova ezért mindenkép HQI mellet döntöttem.
DE viszont és most jön a jó magyar spórolhatnék egy kis áramot meg ha rábolintatok akkor egy HQI-t is!!!!!!!!!!
Tudom hogy a 150-es hossz miat elkelne bele a három,de én kettő 150Wattosal szeretném megoldani mégpedig szögbe forditott tükrök segitségével,azaz a HQI nem a vizet hanem két összeforditott tükröt világit meg ami vizaveri a fényt a vele szembe lévő tükörre és az vetitenne a vizbe a fényt.
Ezzel azt szeretném elérni hogy ne egy 20X15-ös lámpa világitson az akvárium fölött hanem egy 50X70-es
Raknék fel képet a tervröl csak az istanér nem jövök rá hogy hpgyan kell :evil:
azért reméllem érthetően el tudtam magyarázni
válaszotokat előre is köszi
 
nero85 said:
Sziasztok akvarista társak!!!
A véleményetek szeretném kikérni abban hogy a most készülő 450 literes 150x60x50 (hXszXm) akváriumhoz ajánljátok e azt a világitás megoldást amit kitaláltam??? :idea:
Na most mivelhogy növényes akváriumot szeretnék és a terv szerint rengeteg előtéri növény lessz benn amihez azért valjuk be kell fény bőven.
Ahogy látjátok nem szabvány az edény a mélysége 60nem a magassága de szeretném hogy a fény eljusson mindenhova ezért mindenkép HQI mellet döntöttem.
DE viszont és most jön a jó magyar spórolhatnék egy kis áramot meg ha rábolintatok akkor egy HQI-t is!!!!!!!!!!
Tudom hogy a 150-es hossz miat elkelne bele a három,de én kettő 150Wattosal szeretném megoldani mégpedig szögbe forditott tükrök segitségével,azaz a HQI nem a vizet hanem két összeforditott tükröt világit meg ami vizaveri a fényt a vele szembe lévő tükörre és az vetitenne a vizbe a fényt.
Ezzel azt szeretném elérni hogy ne egy 20X15-ös lámpa világitson az akvárium fölött hanem egy 50X70-es
Raknék fel képet a tervröl csak az istanér nem jövök rá hogy hpgyan kell :evil:
azért reméllem érthetően el tudtam magyarázni
válaszotokat előre is köszi

Inkább világíts 3 db sima HQI fényvetővel, mint kettő ilyen trükkös-tükrös dologgal.
1. Gondolj arra a területre is amit a lámpatest ki fog takarni a 2. tükör előtt, valamint a tükrök fényvisszaverési mutatójára is. NEM ELHANYAGOLHATÓ!!!
2. Hogyan rögzíted fel ezt a sok mindent az aki felé, gondolok itt a 2 db lámpára a 4 db tükörre stb... valamint milyen összképe lesz az akváriumnak tőle!
3. Mivel HQI lámpáról beszélünk és mint tudjuk ott van hőkibocsájtás rendesen, ezek a tükrök általában polírozott alumínium lemezből készülnek és ezeket a tükröket legyártatni megfelelő szögbe hajlítva és vágva...hát a mai világban nem túl olcsón kivitelezhető!
4. A végén annyiba fog kerülni mintha vennél egy akvarisztikai célra való lámpát!


Egy szónak is száz a vége, ha nincs lehetőséged akvarisztikai célra való HQI világítást venned, akkor inkább vegyél 3 db (rx7s) halogén fényvetőt, amit már elég baráti áron meg lehet venni, szerválsz hozzá 3 db ballasztot, 3 db rx7s 150W/965-ös fényforrást és kész is! Szerintem olcsóbb, hatékonyabb és összességében szebben is mutatna mint a trükkös-tükrös megoldás!!!
 
Egy szónak is száz a vége, ha nincs lehetőséged akvarisztikai célra való HQI világítást venned, akkor inkább vegyél 3 db (rx7s) halogén fényvetőt, amit már elég baráti áron meg lehet venni, szerválsz hozzá 3 db ballasztot, 3 db rx7s 150W/965-ös fényforrást és kész is! Szerintem olcsóbb, hatékonyabb és összességében szebben is mutatna mint a trükkös-tükrös megoldás!!![/quote]


Kis segítség,1, fényforrásnak:http://www.venturelightingeurope.com/en/metal-halide-lamps/lamps.php?fid=13
2, Ballaszt- itt áljunk meg, ha lehetőséged nyílik rá csak elektronikusat használj, hagyományos "folytótekercseset" kerüld, bár használható. Ha 3 db fogsz használni , érdemes külön fázísról megtáplálni, elkerülhető a szemet is zavaró vibrálás. De fázisjavító kondnenzátorok használata feltétlen szükséges, főleg ha egy fázisról fognak működni!

Ui: én MhDe-t használok eszméletlen jó, nem cserélném le másra az biztos!
 
sziasztok!
Egy kis keresgélés után találtam erre a 70 Wattos hqi reflektorra/fényvetőre. Ha valaki véleményt mondana róla, akkor nagyon hálás lennék. Köszi a segítséget előre is.

(Webáruházat nem linkelek, ezen a képen elvileg minden info rajta van.)
kl-femhalogen-fenyveto-fort-mth-meretek.jpg
 
stevo said:
sziasztok!
Egy kis keresgélés után találtam erre a 70 Wattos hqi reflektorra/fényvetőre. Ha valaki véleményt mondana róla, akkor nagyon hálás lennék. Köszi a segítséget előre is.

(Webáruházat nem linkelek, ezen a képen elvileg minden info rajta van.)
kl-femhalogen-fenyveto-fort-mth-meretek.jpg


A vetítési sugárképét jó lenne látni, úgy nézem asszimetrikus a foncsora, amúgy jó lehet szerintem.
 
Szia, Használtam ilyen eszközöket. Én nem használnám akihoz. Nagy területek derítésére tervezték (teniszpálya, kisebb futball pálya). Ez egyéni vélemény!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Inkább használj szimmetrikus foncsorozást! Ez nagyon "szórja a fényt' . Egyébként minden ilyen fényvetőt nagy területek bevilágítására tervezik de mivel kicsi a távolság a fényforrás és a megvilágítandó terület között így jól használhatóak az akváriumhoz. Az aki felett kb:30-40 cm -re érdemes elhelyezni , ezért a 150W-változatot érdemes használni a 70-es sovány!
 
Back
Oldal tetejére