• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HoZee's SlimLight

HoZee

Kertész szaki
Megcsináltam én is a LED-es világításomat, LED szalagból.
6000-7000K 14,4W és 960 lumen méterenként.

Megpróbálom leírni a tapasztalataimat hátha későbbiekben másnak is hasznára válhat.

Akvárium méretei 80x35x40.
Kezdetnek 8x35cm-t azaz 2,8-t használtam fel, ami kb. 40W és kb. 2700 lumen. Ahhoz képest hogy eddig 2x24w T5 neont használtam ez eléggé kevésnek bizonyult.
Rá kellett jönnöm hogy LED-ből nem lehet gazdaságosabb világítást kihozni mint fénycsőből.
Most 10x35cm megy ami 50W kb. 3300 lumen, ami nagyságrendileg azonos fényerejű mint az előző csövek. Csak összehasonlítás képen a 24W T5 csövek 1600-lumenesek. Tehát kb. azonos fogyasztás mellett lehet kihozni LED-ből is ugyan azt a fogyasztást.
Annyi előnye van, hogy míg a 80cm hosszú akvárium fölé csak az 55cm hosszú fénycsöveket lehetett betenni és az akvárium két szélén 10cm-en egyáltalán nem volt világítás, így a növények sem fejlődtek, most teljesen egyenletesen telibe világítom az egészet. Mellesleg reményeim szerint ezt nem kell fél - egy évente cserélnem.
Fel van szerelve 12x35cm, csak mivel egy 60w-os tápegységem van jelenleg az utolsó két tagot nem kötöttem be mert nem akarom túlterhelni, így is melegszik.
Tehát a végleges világítás összesen 4,2m LED kb. 60W kb. 4000 lumen lesz.
Az összköltség hozzávetőlegesen 20.000Ft.

Érdemes összehasonlítani toto28 CREE LED-es világításával, ahol ő kb. 19W-al kb. 1350 lumennel világítja a 45x28x30cm-t.
Arányaiban nézve fogyasztásban és fényteljesítményben nagyjából megegyezik a kétfajta LED. Neki annyi előnye van hogy mindösszesen 30cm-t kell átvilágítania, míg nekem 40-et.
Bár nálam még nem bubiznak ennyire a növények, csak a fán lévő moha, meg a hátfal tetejére kötözött, de láthatóan jól érzik magukat. Igaz nem is megy még teljes gázzal és nálam csak 0,5W/liter lesz míg ő 0,63W/litert használ.

Amint elkészül a végleges verzió teszek fel képeket róla, mert most még csak egy prototípus jellegű üzemel.
 
Tanulságos a kísérleted. Elméletben én is így számolgattam, a LED szalagok használhatóságát.
Szerintem növényes akvarisztikára csak a Power LED jöhet szóba. Garnélásnak esetleg jó lehet az SMD LED-szalag.
Javaslom minden LED világításban gondolkodó akvaristának ezt a LED-ek fejlődéséről szóló cikket:
http://www.anrodiszlec.hu/article_info.php/articles_id/125
Érdekes, hogy ezeket a LED-szalagnál használt SMD LED-eket már 1995-ben felfedezték, de nálunk most élik fénykorukat.
 
Nem is értem miért írod, hogy csak Power LED jöhet szóba.
Vegyünk pl. egy 10W-os Power ledet ami mondjuk 6000k-es 700 lumennel világít és 3000Ft.
Ahhoz hogy ugyan ezt a 4000 lumen körüli értéket elérjem mint ami nálam van kell belőle vennem 6db-ot (6x700=4200).
Akkor ha utána számolunk a 6db 10W-os power LED szintén 60W-ot fogyaszt, 18.000Ft-ba kerül és még hűtenem is kell mint állat, hogy ne melegedjen el. És akkor ahhoz is ugyan úgy meg kell venni a 100W-os tápegységet.
Tehát ugyan ott vagyunk. Mielőtt megépítettem az enyémet nekiálltam nézegetni hogy miből érdemes, és arra jutottam, hogy teljesen mindegy mert ha LED-et használok mindegyik kb. ugyan annyit fog fogyasztani ahhoz hogy elérjem a számomra megfelelő fényáramot.
Persze ez papíron igaz, ezért jó lenne megépíteni mindegyikből egyet hogy valóban össze lehessen hasonlítani miből is érdemes igazán világítást készíteni.
 
Új LED-ek esetén igaz amit írsz. 5-10000 üzemóra után kellene megnézni, hogy hány wattot fogyaszt ugyanannyi fény eléréséhez a LED szalag és a power LED. Az SMD LED is fog melegedni, főleg annyi, amennyivel egy növényes akváriumot kell világítani. A legtöbb LED áruház az SMD LED-et pár órás üzemre ajánlja, ellentétben a Power LED-el, amit folyamatos üzemre.
 
Valóban egy idő után lenne érdemes összehasonlítani őket, bár ez valószínűsíthetően a hűtésből adódhat. Nálam 2mm-es alu lemezre lesz ragasztva a led szalag, most meg még hűtve is van, mivel a vizet hűtő ventilátorok keresztül húzzák rajtuk a levegőt. Most nap végén egyáltalán nem érezni melegedést a ledeken.
Ha valakinek esetleg van eszköze hozzá, amivel tudnám mérni a fényáramot, az felajánlhatná nekem egy napra, hogy megmérjem a jelenlegi állapotot, aztán egy fél év múlva megismételném újra.
 
HoZee said:
Valóban egy idő után lenne érdemes összehasonlítani őket, bár ez valószínűsíthetően a hűtésből adódhat. Nálam 2mm-es alu lemezre lesz ragasztva a led szalag, most meg még hűtve is van, mivel a vizet hűtő ventilátorok keresztül húzzák rajtuk a levegőt. Most nap végén egyáltalán nem érezni melegedést a ledeken.
Ha valakinek esetleg van eszköze hozzá, amivel tudnám mérni a fényáramot, az felajánlhatná nekem egy napra, hogy megmérjem a jelenlegi állapotot, aztán egy fél év múlva megismételném újra.
Fényáramot nem, csak a megvilágítást (lux) tudja mérni a luxméterem. Nem valami komoly cucc, csak egy környezeti változók mérésére alkalmas alap multiméter, de ha érdekel kölcsön tudom adni.

5_in_1_Digital_Multimeter_VA19.jpg
 
Sziasztok!

Kiváncsi vagyok az ertedményekre ha esetleg sikerül a mérés! :thumbup:
 
Sajnos már nem fog összejönni, mivel 1 hónap után megadták magukat a LED-ek.
Mint utólag kiderült gyári hibás volt a széria.
Viszont most újabb projektbe vágok bele, mely szintén LED-es alapú, csak most 1W-os Power LED-ekből lesz.
Ha minden igaz holnap már használható állapotban lesz.
Később írok róla bővebben.
 
Back
Oldal tetejére