• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hosszú hatású gyökértáp akváriumba

tsokee

Kertész bálvány
Sziasztok,
Ausztráliából szereztünk Európában nem kapható, direkt akváriumokra és kerti tavakra kifejlesztett Osmocote rendszerű hosszú hatású gyökértápot.
Egyelőre egy csomagunk van, de szívesen adunk mintát (zselatinos kapszulában) kipróbálni azoknak a vállalkozó kedvű akvakertészeknek, akik hajlandóak megosztani majd a szerzett ismereteket ebben a topicban. Saját tapasztalat még nincs ezért a több szem többet lát és a több akvárium több tápot fogyaszt elvén számítanánk Rátok. (y)
Ami nagyon tetszett, hogy amíg a legtöbb ilyen jellegű terméknél titkolják az arányokat és hogy pontosan mik találhatóak benne, addig itt ki van írva minden (bár a vámon sikerült pont a leírást felvágni). A szokásos hármas mellett még a legfontosabb nyomelemek is megtalálhatóak benne. A foszfor és vas tartalom alacsony, hal barát, 6 hónapos hatás. Hőmérsékletre aktiválódik, nem vízre.
Adatok:
Osmocote Water Gardens & Aquatic Plants
NPK 14:3.5:9.1 (többit lásd a képen). Az összehasonlíthatóság miatt egy colombo tápkapszula van mellette.
IMG_20180311_140734.jpg
IMG_20180311_145414.jpg
IMG_20180311_140126.jpg IMG_20180311_140033.jpg
 
Ma elkezdtük a kísérletet, mivel úgyis időszerű volt a gyökértápozás a kimerülés miatt.
Mértünk előtte mindenféle vízparamétert JBL cseppteszttel és Adva digit mérőkkel, ezeket igyekszünk 1-2 naponta dokumentálni, van-e változás.
Mért értékek:
- víz hőfok: 22,6
- KH: 4
- GH: <1 (ez nagyon furcsa, de az első cseppre elszíneződött a víz, a csapvízzel csináltunk kontrollt, az 13 volt)
- PH: 6,5 (1-2 napja még stabil 6,8 volt)
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,05
- Nitrát (NO3): 12
- Foszfát (PO4): 0,5
- Vas (Fe): 0,03

Folyékony tápot GA mic-macot kap naponta 6-6 ml-t, ill. 3,5 ml Excelt. Foszfátot és vasat hetente egyszer kap pluszban kb. 2-2 ml-t, 150 liter.

Az Osmocote-ról:
Nem találtunk zselatinos tölthető kapszulát, még a patikusok is meglepődtek, hogy miért nem tartanak, pedig ők is használnák, és bioboltokban sem jártunk sikerrel. A neten meg a legkisebb rendelhető mennyiség 1000 db lett volna. Ezért maradtunk a B tervnél, ezek nélkül dolgozunk. A bogyók elég nagyok, ezért kisebbekre daraboltuk. Próbáltuk késsel, azzal eléggé morzsálódott, viszont a metszőollóval egész jól vágható. A kicsi törmelékek visszamentek a zacsiba, majd egy új indításnál jó lesz táptalajba keverve. Kb. 1/3-1/4 méretűre daraboltuk. A kisebb darabokat a parvula közé dugdostuk úgy, hogy 1-1 db kb. 1 tenyérnyi területet fed le. A nagyobbak mentek a stemek alá (a reineckii gyökérzete elég sűrű, oda nehezebb volt elég mélyre tuszkolni, de sikerült). Először csipesszel próbálkoztunk, végül simán ujjal lenyomva könnyebben ment.
Kb. ilyen méretűre vágtuk (lent középen egy eredeti méretű gyolyszli van), de voltak ennél kisebbek is:
IMG_20180315_091436.jpg
 
Valamit jól kivegyészkedtek, hogy a 7.5% ammonium nitrogen mellett "safe for fish". Gondolom a lényeg, hogy lassan oldódik ki, különben a halak hassal felfelé úsznának...

Amúgy próbáltam NH4-et talajban tápanyagszegény akváriumban, és a növények tényleg szerették ezt az N forrást. (Viszont NH3 sajnos nagyon mérgező a halakra....) Esetleg ha valaki ilyet adagol, érdemes lehet még talán pl nitrit szintet is mérni, mert ezen a fronton is visszaüthet (ez is elég mérgező).

Ha pedig valaki azt gondolná, hogy például KNO3 adagolása közvetlenül a talajba biztonságos(abb), itt is lehetnek meglepetések, mert anaerob (anoxic) körülmények között (hiszen talajban van) halakra igencsak mérgező nitritté alakulhat. (Ami kioldódhat a vízbe.)
 
Utoljára módosított:
Ma elkezdtük a kísérletet, mivel úgyis időszerű volt a gyökértápozás a kimerülés miatt.
Mértünk előtte mindenféle vízparamétert JBL cseppteszttel és Adva digit mérőkkel, ezeket igyekszünk 1-2 naponta dokumentálni, van-e változás.
Mért értékek:
- víz hőfok: 22,6
- KH: 4
- GH: <1 (ez nagyon furcsa, de az első cseppre elszíneződött a víz, a csapvízzel csináltunk kontrollt, az 13 volt)
- PH: 6,5 (1-2 napja még stabil 6,8 volt)
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,05
- Nitrát (NO3): 12
- Foszfát (PO4): 0,5
- Vas (Fe): 0,03

Folyékony tápot GA mic-macot kap naponta 6-6 ml-t, ill. 3,5 ml Excelt. Foszfátot és vasat hetente egyszer kap pluszban kb. 2-2 ml-t, 150 liter.

Az Osmocote-ról:
Nem találtunk zselatinos tölthető kapszulát, még a patikusok is meglepődtek, hogy miért nem tartanak, pedig ők is használnák, és bioboltokban sem jártunk sikerrel. A neten meg a legkisebb rendelhető mennyiség 1000 db lett volna. Ezért maradtunk a B tervnél, ezek nélkül dolgozunk. A bogyók elég nagyok, ezért kisebbekre daraboltuk. Próbáltuk késsel, azzal eléggé morzsálódott, viszont a metszőollóval egész jól vágható. A kicsi törmelékek visszamentek a zacsiba, majd egy új indításnál jó lesz táptalajba keverve. Kb. 1/3-1/4 méretűre daraboltuk. A kisebb darabokat a parvula közé dugdostuk úgy, hogy 1-1 db kb. 1 tenyérnyi területet fed le. A nagyobbak mentek a stemek alá (a reineckii gyökérzete elég sűrű, oda nehezebb volt elég mélyre tuszkolni, de sikerült). Először csipesszel próbálkoztunk, végül simán ujjal lenyomva könnyebben ment.
Kb. ilyen méretűre vágtuk (lent középen egy eredeti méretű gyolyszli van), de voltak ennél kisebbek is:
View attachment 51320
Nagyon tetszik, hogy bátran letérsz a járt útról.
Akár mi is lesz a próba eredménye, maximális tiszteletem a kísérletedért!
 
Valamit jól kivegyészkedtek, hogy a 7.5% ammonium nitrogen mellett "safe for fish". Gondolom a lényeg, hogy lassan oldódik ki, különben a halak hassal felfelé úsznának...

Amúgy próbáltam NH4-et talajban tápanyagszegény akváriumban, és a növények tényleg szerették ezt az N forrást. (Viszont NH3 sajnos nagyon mérgező a halakra....) Esetleg ha valaki ilyet adagol, érdemes lehet még talán pl nitrit szintet is mérni, mert ezen a fronton is visszaüthet (ez is elég mérgező).

Ha pedig valaki azt gondolná, hogy például KNO3 adagolása közvetlenül a talajba biztonságos(abb), itt is lehetnek meglepetések, mert anaerob (anoxic) körülmények között (hiszen talajban van) halakra igencsak mérgező nitritté alakulhat. (Ami kioldódhat a vízbe.)
Ez az info nagyon jókor jött. Köszi. Pont azon gondolkodtam, hogy mi lenne, ha makro-t injektálnék a talajba?
Még szerencse, hogy van itt hozzáértő is, aki a tudatlanokat visszatartja a buta döntésüktől. :notworthy:
Viszont akkor hogy működik a táp golyó/rúd? Hiszen abból is csak ilyesmi oldódik ki. Vagy csak az időfaktor miatt más a hatása?
 
Ez az info nagyon jókor jött. Köszi. Pont azon gondolkodtam, hogy mi lenne, ha makro-t injektálnék a talajba?
Még szerencse, hogy van itt hozzáértő is, aki a tudatlanokat visszatartja a buta döntésüktől. :notworthy:
Viszont akkor hogy működik a táp golyó/rúd? Hiszen abból is csak ilyesmi oldódik ki. Vagy csak az időfaktor miatt más a hatása?

(Ez egy kicsit off topic)

A folyamatot nitrát respirációnak hívják, és anaerob körülmények között mehet vége. Nitrit a végterméke és nitrát kell hozzá. Sok víz alatti talajban (sediment) élő baktérium képes erre. Walstad könyv 65. oldalán vannak részletek.

Hogy okoz ez problémát, az sok mindentől függhet, de érdemes erről tudni, ha mondjuk KNO3-al teletöltött kapszulákkal készülsz teleszórni az akvárium talajt. Nem véletlen, hogy például NPT akváriumokat lehetőleg olyan földel érdemes indítani, amihez nem adagoltak műtrágyákat. (Bár ezekkel sem reménytelen...)
 
Utoljára módosított:
Mértünk előtte mindenféle vízparamétert JBL cseppteszttel és Adva digit mérőkkel, ezeket igyekszünk 1-2 naponta dokumentálni, van-e változás.

Mai mérések (1 nappal a tápozás után):
- víz hőfok: 23,5
- KH: 4
- GH: <1 (adagoltunk egy nagyobb adag seachem equilibrium-ot)
- PH: 6,5 (a heti vízcseréig ehhez már nem nyúlunk)
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,03
- Nitrát (NO3): 10
- Foszfát (PO4): 0,5
- Vas (Fe): < 0,02


Valamit jól kivegyészkedtek, hogy a 7.5% ammonium nitrogen mellett "safe for fish". Gondolom a lényeg, hogy lassan oldódik ki, különben a halak hassal felfelé úsznának...
Az ammónium toxicitása töredéke az ammóniának és mivel a ph folyamatosan 6,5 a hőmérséklet meg 24 alatt van, az ammónia-ammónium egyensúly jóval az ammónium felé hajlik, így nem félek tőle.
ammonia ammonium.jpg
 
Az ammónium toxicitása töredéke az ammóniának és mivel a ph folyamatosan 6,5 a hőmérséklet meg 24 alatt van, az ammónia-ammónium egyensúly jóval az ammónium felé hajlik, így nem félek tőle.
View attachment 51443

Köszi az infót, nem is tudtam, hogy ez a hőmérséklettől is függ. Azért gondolom a hangsúly továbbra is a lassú kioldódáson van. Mondjuk a képen levő táp mennyiség legyen 50 gramm (tipp) és mondjuk 100 literes akvárium. Ha ez kapásból beoldódna a vízbe, akkor már nem igazán lenne túl messze, hogy problémát okozzon még alacsony pH mellett is. (Ha jól számolom....)
Én még korábban próbálkoztam sima, egyszerű növénytáprúddal, ebben is hasonló mennyiségű ammónia-N van. Szerencsére nem okozott problémát, de féltem, hogy a gyors beoldódás miatt nem leszek mindig ilyen szerencsés ezért inkább abbahagytam. Pedig a növények szerették!

Amúgy Osmocote komoly cég, szóval valószínűleg magasabb pH-n is illik "safe for fish"-nek lennie és valószínűleg ezért is van megadva, mennyi tablettát javasolt berakni... Kár, hogy nem láttam még hazai boltokban, kipróbálnám.
 
Köszi az infót, nem is tudtam, hogy ez a hőmérséklettől is függ.
Ez most egy kicsit büszkeséggel tölt el, hogy neked is tudtunk újat mondani :happy:

Mondjuk a képen levő táp mennyiség legyen 50 gramm (tipp)
A képen 4 golyó van felszeletelve, egy golyó 5 gramm (250g a csomag, 50 db-os). A talajba végül csak 3-at dugtunk, darabolva nagyon jól el tudtuk osztani egyenletesen.

Kár, hogy nem láttam még hazai boltokban, kipróbálnám.
Hát, erre az első posztunk pár sorát tudjuk csak bemásolni újra :sorry:;)
Egyelőre egy csomagunk van, de szívesen adunk mintát (zselatinos kapszulában) kipróbálni azoknak a vállalkozó kedvű akvakertészeknek, akik hajlandóak megosztani majd a szerzett ismereteket ebben a topicban. Saját tapasztalat még nincs ezért a több szem többet lát és a több akvárium több tápot fogyaszt elvén számítanánk Rátok. (y)
 
Viszont akkor hogy működik a táp golyó/rúd? Hiszen abból is csak ilyesmi oldódik ki. Vagy csak az időfaktor miatt más a hatása?

Nem műtrágyázott talajban az N tipikusan szerves anyaghoz lehet kötve, és emiatt lassabban kerül felvehető állapotba a növények számára. Egyébként talajban végbe mehet egy csomó folyamat, aminek a végén az N N2 (gáz)-á alakul, ami kikerülhet a rendszerből. Például egy NPT-ben, ahol talajt (földet) használnak és valamiért tápanyaghiány alakul ki, egyik megoldás lehet friss föld bejuttatása az akváriumba. Ez csomó mindent tartalmaz, tehát ha nem tudod, hogy mi hiányzik pontosan, akkor is segíthet. Ahogy a friss talaj bekerül a víz alá, ebből a vízoszlopba vas is kioldódhat, ami például úszónövényeknek jól jöhet. Szóval ezek elég összetett folyamatok, ezért is nehéz megtippelni, hogy pontosan mi is fog történni. Viszont a lényeg, hogy a talajban az alacsony redox (anoxic, oxigénhiányos) miatt nagyon más folyamatok tudnak végbemenni, mint a vízoszlopban. Például növények vasat talajból, gyökéren keresztül sokkal könnyebben vehetik fel, mint a vízoszlopból (ez is általánosítás....).
 
Utoljára módosított:
Nem műtrágyázott talajban az N tipikusan szerves anyaghoz lehet kötve, és emiatt lassabban kerül felvehető állapotba a növények számára. Egyébként talajban végbe mehet egy csomó folyamat, aminek a végén az N N2 (gáz)-á alakul, ami kikerülhet a rendszerből. Például egy NPT-ben, ahol talajt (földet) használnak és valamiért tápanyaghiány alakul ki, egyik megoldás lehet friss föld bejuttatása az akváriumba. Ez csomó mindent tartalmaz, tehát ha nem tudod, hogy mi hiányzik pontosan, akkor is segíthet. Ahogy a friss talaj bekerül a víz alá, ebből a vízoszlopba vas is kioldódhat, ami például úszónövényeknek jól jöhet. Szóval ezek elég összetett folyamatok, ezért is nehéz megtippelni, hogy pontosan mi is fog történni. Viszont a lényeg, hogy a talajban az alacsony redox (anoxic, oxigénhiányos) miatt nagyon más folyamatok tudnak végbemenni, mint a vízoszlopban. Például növények vasat talajból, gyökéren keresztül sokkal könnyebben vehetik fel, mint a vízoszlopból (ez is általánosítás....).
Köszönöm szépen a részletes magyarázatot.
Ma reggel készítettem néhány táptablettát tóföldből. Most teszteltem, hogy a vízben hogy oldódik. Kb. két percem van, mire szétolvad. Ennyi idő úgy tűnik bőven elég az alsó rétegbe juttatáshoz.
Nagyon várom az eredményt, bár valószínűleg csak hetek múlva lesz látható.
 
Köszönöm szépen a részletes magyarázatot.
Ma reggel készítettem néhány táptablettát tóföldből. Most teszteltem, hogy a vízben hogy oldódik. Kb. két percem van, mire szétolvad. Ennyi idő úgy tűnik bőven elég az alsó rétegbe juttatáshoz.
Nagyon várom az eredményt, bár valószínűleg csak hetek múlva lesz látható.
Ilyenek lettek a táprudak. Azt nem tudom mennyire lesz hosszú hatású, illetve összehasonlítva a témaindító készítménnyel, mennyivel marad el attól? Ha valaki esetleg csinálna kontroll méréseket, szívesen átadom a maradék tóföldet, ami egyébként kb. 600 évre elég. ;)
 

Attachments

  • IMG_0001.JPG
    IMG_0001.JPG
    416.9 KB · Megtekintések: 42
Utoljára módosított:
Mai mérések (4 nappal a tápozás után):
- víz hőfok: 22,6
- KH: 3,5
- GH: 2
- PH: 6,5 (a CO2 leviszi 6.8-ról és beáll erre a 6.5-re)
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,05
- Nitrát (NO3): 10
- Foszfát (PO4): 0,1 (legutóbbi méréseknél egy 0-val elnéztük, 0,05 volt)
- Vas (Fe): < 0,05
 
Vízcsere utáni nap, napi tápozás előtt mért értékek (azt az előző posztban is elfelejtettük írni, hogy mindig tápozás előtt mérünk)
Mai mérések (10 nappal a tápozás után):
- víz hőfok: 22,9
- KH: 4
- GH: 2
- PH: 6,6
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,05
- Nitrát (NO3): 10
- Foszfát (PO4): 0,4
- Vas (Fe): < 0,05

Mi úgy látjuk, hogy a parvula zöldül vissza, már nem sárgás az alja, ill. a stemek is mintha jobban beindultak volna.
 
Az igen kedvező hatás miatt, a tóföldrudak gyártása folytatódik. A képen jól láthatók a régi, tápanyaghiányos, vékonyka, elkorcsosult, már-már pontalgával fedett levelek, valamint az üde zöld, vastag, húsos hajtások. Érdekes látni a nagyon régi szép erős leveleket, majd ugyan azon a száron egyszer csak elvékonyodtak a levelek, majd a táp hatására egyszer csak megint szép erős levelekkel folytatódik a növekedés. Nagyon szeretem a hydrophila difformis-t. Napok vagy inkább órák alatt mutatja a víz állapotát, ellentétben a lassú növésű igényes növényekkel, amik esetleg csak akkor jelzik a bajt, amikor már késő. Persze nem mondom, hogy a vízállapot ilyetén "mérése" egy hihg-tech-ben is elfogadható, de nekem elég.
Csak érdekesség képpen: az előző bejegyzésem óta csak két hét telt el!

Mi történt OSMOCOTE fronton az elmúlt hétben? Úgy látom a foszfát mennyisége négyszerese lett, a hőmérséklet pedig emelkedett 0,3C°-t. ;)
 

Attachments

  • IMG_0461.JPG
    IMG_0461.JPG
    301.4 KB · Megtekintések: 39
  • IMG_0466.JPG
    IMG_0466.JPG
    414.3 KB · Megtekintések: 26
  • IMG_0467.JPG
    IMG_0467.JPG
    398.3 KB · Megtekintések: 25
Utoljára módosított:
Vízcsere utáni nap, napi tápozás előtt mért értékek, a héten nem kapott plusz vasat és foszfátot egyáltalán, csak a napi 6-6 ml micmacot és carbot.
Mai mérések (18 nappal a talajtápozás után):
- víz hőfok: 22,6
- KH: 3
- GH: 3
- PH: 6,7
- Ammónia (NH4): 0
- Nitrit (NO2): 0,05
- Nitrát (NO3): 20-25 körül, ez eléggé megugrott 1 hét alatt
- Foszfát (PO4): 0,5
- Vas (Fe): < 0,03

A naplónkban is írtuk, az eddigiekhez képest annyit változtattunk, hogy a visszasózásnál a Dennerle Remineral +-t használunk. Még mindig úgy látjuk, hogy a növényeknek tetszik a gyökértáp, látványosan beindultak a stemek és a parvula is egészségesebbnek néz ki, amit a héten vissza is vágtunk.
 
Ez a nitrát megugrás érdekes, ezt én is tapasztaltam a Crimson-nál, ami szintén kapott a talajtápból. Nálam is 1 hét alatt kb. 10 ppm-et nőtt a mennyisége, pedig a macrobol visszavettem már a múlt héten is 1 ml-t.
Most mi is visszaveszünk 1 ml-t és meglátjuk.
 
Back
Oldal tetejére