• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hőmérséklet

Dyin

Tapasztalt kertész
Szervusztok!

Könnyen meglehet, hogy már létezik ez a téma (a kereső sajnos nem működik megfelelően), illetve, hogy rossz helyen nyitottam (ez esetben kérnék áthelyezést és elnézést).
Az érdekelne, hogy:
- mekkora és milyen az ideális hőmérséklet intervallum?
- mitől függ az ideális hőmérséklet intervallum?
- mennyire káros a hírtelen vagy hosszú távú hőmérséklet-változás/ingadozás?
- mennyire tűrik ezt a halak illetve a növények?
- milyen problémákat, elváltozásokat okozhat ez az élővilágban (bacik, algák, növények, halak, egyéb élőlények)?
- milyen praktikák vannak hűtésre/melegítésre - bolti (pénztárca) kontra házi megoldások?

..minden, ami celsius-ban mérhető és köze van az akváriumhoz.

Engem főként a növények, algák és bacik érdekelnek - a halakkal kapcsolatos problémákra és elvárásokra könnyen rá lehet találni máshol (bár ezeket az információkat sem kell félteni tőlem). :D
 
A dolgot én leegyszerűsíteném.

Állítsd be 25-26 fokra a jó minőségű (!) termosztátos akváriumi fűtőt és soha többet ne foglalkozz a hőmérséklettel... ;)

Nyáron majd bajok lehetnek, ha a szoba melegebb. 30-31 fok fölött érdemes valami hűtésen gondolkodni. Mivel a hűtők viszonylag drágák ezért első körben a vízfelszín ventillátorral történő hűtése 1-2 fokot csökkenti a víz hőmérsékletét. Vannak egyéb barkács megoldások (jeges hűtés, stb.), de ezeket nem ajánlom. Már a 30 fok környékén is jelentkezhet némi növény-pusztulás és algásodás, de ezek megfelelő karbantartással és tapasztalattal kezelhetőek.
 
Nyári időszak elején kezdtem az akváriumozást, így gondom nem igazán volt a fűtéssel és a 24-26 körüli hőmérséklettel. A legmelegebb időszakokban felment 30-ig, ekkor nagy teljesítményű ventillátorral hűtöttem (akkor még nem voltak növények az akváriumban - akvakertész szemmel). Most a szobahőmérséklet napközben 21-24, éjszaka 18. Ez annyiban módosította az akváriumot, hogy 21-24 között ingadozik (2x55 power compact is melegít gondolom valamennyit). Ez mennyire káros? Milyen tünetek jelentkeznek a növényeken?

Ui: GA-nál van egy Jager nevezetű fűtő. Jókat hallottam róla, és gondolom Ti is ezt ajánljátok, amennyiben csak egyszer szeretnék foglalkozni a dologgal - pénzügyileg is. 112 literes akváriumhoz akkor a 100W-os megfelelő? Érdemes vagy hasznos "túlméretezni" és a 150W-osat venni? (Ha nagyobb akváriumba invesztálnék, akkor jó legyen még).
 
Ha ilyen hideg van a lakásban, illetve ilyen nagy az ingadozás, akkor mindenképp érdemes egy fűtőt beszerezni.

A Jager fűtő nagyon jók, egyetlen hátránya van, hogy egy új elem az aksiban. Érdemes hátul stemek mögé vagy valami nagy levelű mögé rejteni.
Én ezt használom a nagy akváriumhoz, úgyhogy csak ajánlani tudom.

A 100Wattos megfelel az akváriumod méretéhez. Én nem méretezném túl, hiszen az nagyobb fogyasztással is jár.

Milyen károkat okoz? Néhány garnéla és hal nem szereti a 25 celsius alatti hőmérsékletet. Ugyanez igaz a növények esetében is. Akik nem bírják ott pusztulás várható. Érdemes a hőmérsékletet azonos szinten tartani. Pláne, ha ilyen nagy az ingadozás.
 
viktorlantos said:
Én nem méretezném túl, hiszen az nagyobb fogyasztással is jár.
Szerintem pont ugyanakkora lesz a fogyasztás. A kisebb teljesítményű lassabban melegíti fel a vizet, vagyis többet üzemel, de ugye kevesebbet is fogyaszt, a nagyobb pedig hiába fogyaszt többet, de kevesebb időre kapcsol be, mert gyorsabban melegíti fel a vizet. ;)
 
Igen, kb egyenlő a fogyasztás, egy viszont a túlméretezés ellen vall: ha 1x bedöglik a fűtő bimetálja és netán épp összeragadva marad, akkor a 100W-os nem főzi meg a halakat, szemben pl. egy 200W-ossal.
Beragadt bimetállal 150W-os is szépen 35 fölé nyomná szerintem.
 
oRphEus said:
viktorlantos said:
Én nem méretezném túl, hiszen az nagyobb fogyasztással is jár.
Szerintem pont ugyanakkora lesz a fogyasztás. A kisebb teljesítményű lassabban melegíti fel a vizet, vagyis többet üzemel, de ugye kevesebbet is fogyaszt, a nagyobb pedig hiába fogyaszt többet, de kevesebb időre kapcsol be, mert gyorsabban melegíti fel a vizet. ;)

igen akár igaz is lehet, persze a valóságot csak a tényleges fogyasztás mutatja majd meg. de elméleti síkon persze jogos amit írtál.

a kevesebb időre bekapcsolás azért nem valós ilyen esetben szerintem mert túlságosan leesik a szoba hőmérséklet. szóval elképzelhető, hogy folyamatos üzemben lesz egy 21 fokos akinál mindkét fűtő. de legalábbis sokat pörögnek majd.

ha csak 1 max 2 fok ingadozás lenne akkor jobban előjönne a fenti dolog. persze ez mind elmélet. ;)

valahonnan rémlik, hogy ezeket a fűtőket pár fok ingadozás kiküszöbölésére tervezték.
 
Szerencsére azért ennél jobban használhatóak:)
Nálam a szoba szigetelése előtt hajnalban 15°C-ra is lehült bent a levegő, délután pedig 25°C is volt. 80 literben 100W-os fűtő pontosan tartotta a beállított 24-25°C-t. Hajnal sűrűbben, nappal ritkábban kapcsolt be.
 
Proci said:
Szerencsére azért ennél jobban használhatóak:)
Nálam a szoba szigetelése előtt hajnalban 15°C-ra is lehült bent a levegő, délután pedig 25°C is volt. 80 literben 100W-os fűtő pontosan tartotta a beállított 24-25°C-t. Hajnal sűrűbben, nappal ritkábban kapcsolt be.

nah ez baba. épp ez lett volna a következő kérdésem, hogy használ e valaki hasonlóan ingadozó körülmények között ilyen fűtőket.
 
Hali!

Nálam napközben 15 fok van, esténként 21 fok körül.Az aksiban 50 W-os fűtő van ilyenkor még bírja, de télen elromlott a cirko és 9 fok volt a lakásban.A kb. 50 liter vizet 18 foknál nem bírta feljebb tornázni.A tengeriben 75 W-os van 90 liter vízzel ezt 21 fokra bírta felfűteni.
Kaptam egy alig használt 1-2 hónapos 150 W-os Jager fűtőt ekkor.Szerencsére kipróbáltam más edényben lazán 50 fokra nyomatta fel.Na ezért jó nem az aksiban kipróbálni.Szóval csalódtam a híres Jager-ben, de ugyebár ami el tud romlani az ........
 
jojo said:
Hali!

Nálam napközben 15 fok van, esténként 21 fok körül.Az aksiban 50 W-os fűtő van ilyenkor még bírja, de télen elromlott a cirko és 9 fok volt a lakásban.A kb. 50 liter vizet 18 foknál nem bírta feljebb tornázni.A tengeriben 75 W-os van 90 liter vízzel ezt 21 fokra bírta felfűteni.
Kaptam egy alig használt 1-2 hónapos 150 W-os Jager fűtőt ekkor.Szerencsére kipróbáltam más edényben lazán 50 fokra nyomatta fel.Na ezért jó nem az aksiban kipróbálni.Szóval csalódtam a híres Jager-ben, de ugyebár ami el tud romlani az ........

Minden elromolhat természetesen. A nagy számok törvénye alapján. lehet gyártás hibás stb.
3 év garanciát viszont nem minden termék kaphat. Ez valamit elárul a termék minőségéről. Ha gáz van megnyugtató hogy 3 évig nyugodtan alhatsz.
Jager fűtők a világ legjobb akvárium fűtői közé tartoznak. Ha jól rémlik ők találták fel az ilyen típusú fűtőket. Illetve az ő mérnökük Eugen Jäger.

Azért találtam a 150 Wattos változatról hasonló problémát: http://answers.yahoo.com/question/index ... 155AAyle2g ;)

Egyébként amit írtál, hogy nem bírta feltornázni szóval ilyesmire gondoltam a nagy hőmérséklet áthidalásoknál. Köszi hogy megosztottad.
 
Most égettem meg a fűtőmmel a kezem :roll: Kivettem 30mp-re az akiből, és azt hallottam hogy serceg a víz a fűtőn. :shock:
Gyorsan visszaraktam -közben égettem meg a kezem- hogy lehűljön, a víz körülötte igen csak meleg lett :?
Nem gondoltam hogy ennyire felmelegszik fél perc alatt máskor majd vigyázok.
Amúgy Jäger fűtő volt :D
 
inadsz said:
Most égettem meg a fűtőmmel a kezem :roll: Kivettem 30mp-re az akiből, és azt hallottam hogy serceg a víz a fűtőn. :shock:
Gyorsan visszaraktam -közben égettem meg a kezem- hogy lehűljön, a víz körülötte igen csak meleg lett :?
Nem gondoltam hogy ennyire felmelegszik fél perc alatt máskor majd vigyázok.
Amúgy Jäger fűtő volt :D

Ha a fűtő bekapcsol akkor fűt. Ha csak kézmeleg lenne sokat nem érne ;)
Vigyázni kell. Az akvarisztika veszélyes üzem :p
Védőszemüveg, védőruházat használata főleg a tanulóidőszak alatt ajánlott :lol:
 
Soha nem szabad szárazon üzemeltetni a fűtőt. És nem csak azért, mert megéget, hanem mert könnyen tönkre is mehet. Egyfelől a fűtő ugye fűti a vizet (nocsak:)), de megfordítva a víz tkp. hűti a fűtőt, az üzemi hőmérsékletére. Szóval csak óvatosan.
 
Tudom béna vagyok :lol:
Azt is tudom hogy nem szabad kivenni, meg hogy hogy működik oda-vissza, de gondoltam hogy fél perc nem árt neki. A fűtőnek nem lett semmi baja, de nekem igen :D
 
inadsz said:
Tudom béna vagyok :lol:
Azt is tudom hogy nem szabad kivenni, meg hogy hogy működik oda-vissza, de gondoltam hogy fél perc nem árt neki. A fűtőnek nem lett semmi baja, de nekem igen :D

Dani, nagyon jó kar implantátumokat lehet már kapni. Ha kicsit több pénzed van simán bionikus kart is szerezhetsz. :D :p
 
Amúgy meg mákod volt,hogy nem repedt el az üveg,mikor visszatetted a vízbe.Egy kis elektrosokk jót tett volna a halacsoknak.A dunán is így csinálják az orvhalászok.... :shock:
 
Vízcserekor sem árt áramtalanítani a fűtőt, hisz egy 50%-os vízcserénél valószinű, hogy a fűtő nagy része kikerül a vízből, túlmelegszik, feltöltéskor pedig könnyen megrepedhet.
 
Back
Oldal tetejére