• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hol van a határ a low-tech és a high-tech között?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Kicsit belekontárkodok...
Alapvetően értsünk meg pár kategóriát:
- vannak esztétikai érzékkel megáldott felhasználók, akik -ahogy korábban szólt is róla valaki- megfizetik az esztétikai élményt függetlenül attól, hogy ez egy garnélás nano, vagy egy több ezer literes sügéres, vagy tengeris akvárium
- vannak a valamit tartók (legyen az növény, vagy hal, esetleg garnéla, csiga vagy ezek valamilyen elegye), akik a cél élőlény igényeire igyekeznek koncentrálni, minden más csak járulékos "karácsonyfadísz"
- vannak azok az akvaristák, akik komplexen gondolkoznak, egységes egészet akarnak létrehozni, függetlenül attól, hogy az éppen miben valósul meg. Az én értékrendem szerint ők azok, akik igyekeznek mindenre odafigyelni, ami az általuk tartott élőlények igényeit illeti, akár adott esetben egyesek "szépérzékének" rovására is. (pl egy autentikus Malawi tavi görgeteg zónás biotóp akvárium a nem műkedvelőknek baromi sivár és unalmas, pedig ha belekukkantanának az eredeti élőhelybe, ott sem látnának mást)

Ami a low-high tech kérdését illeti, maximálisan azzal az állásponttal értek egyet, ahol a tartani szándékozott élőlények (növények és halak, garnélák, csigák, stb együttesen) igényeihez állítjuk be az akvárium paramétereit.
Anubiasra nem fogok 2W/l-el pörkölni, mert nincs értelme, de mondjuk egy rotala wallichii-t, vagy rotala mcrandra-t sem próbálok 0,25 W/l-es fénnyel pirosra nevelni.

Szóval ha megvan hozzá a tudásom, az anyagi és a technikai lehetőségeim, akkor beleszeretek például egy növénybe, megnézem mekkorában, hogyan, mivel társítva kellene nevelnem, gondoznom, aztán keresek mellé olyan halat, garnélát, stb-t amivel összeférnek, aminek azonosak az igényei. Aztán hogy ez milyen technikai hátteret igényel, hát azt lehet kategorizálni, hogy low, med, high, vagy a három átmeneti tartományai közül hova esik.

Tanulási szakaszban lévén ettől tovább nem recézném, de a rutinos (nem mindig öreg) rókák majd elmondják, jól közelítem-e meg a kérdést.
 
Az is igaz, hogy a low és high tech elég messze van egymástól, mondhatni ez a két véglet, de azért a köztudatban már az emberek "megfelezték", és behatárolták. Én például, 0,46 wpl T8-as fénnyel, napi tápozással, élesztős co2-vel, heti 30% vízcserével még a low-techbe soroltam magam.(Újabban rájöttem, hogy ez a módszer nem pontosan fedte a szemléletemet, levettem a co2-t, tápozás lazább lett, het vízcsere 2-3 hétre növekedett.)

De ez elég lutri érték, nem pontos definíció az, hogy most egy akvárium (technika szerinti)low-tech-e vagy nem. A célom az, hogy fejlődjek a hobbiban, minél jobban átlássam az egészet, és otthon, magamnak valami szépet hozzak össze. A verseny gondolatával néha-néha eljátszok, talán indítok is egy nanot, még nem tudom, de nem ez a fő motiváció. Aki a versenynek él, indul az IAPLC-en, HAC-on, minden évben tehát van legalább 2 nagy versenye, az nem fog nyugdíjas módjára akvarizálgatni a versenyre szánt műveivel, mikor pörögni kell, jön a verseny, kész kell lenni. Úgy gondolom a high-tech elsősorban a versenyzők módszere. És ha már verseny, pörgés, előjön a sok fény, a palackos co2, és a többi. Persze van, aki nem versenyre szánja a high-tech akváriumát, talán kezdő volt, és beleszeretett ebbe a "sportba", vagy őt a lélegzetelállító, sok munkás és drága módszerek kötik le igazán, nem tudom. És ez a két véglet.

Az én kis low-techemmel nem látom értelmét( meg a motivációt sem), hogy induljak minden évben versenyen. Nem elsősorban azért, mert low-tech, és lassan jön össze a látvány, sok türelem kell, hanem mert alapvetően nem olyan a motivációm, hogy pörgessük, ahogy tudjuk. És szerintem itt a különbség a high és low-tech között. A szemlélet, amivel azt az akváriumot létrehozták.

Igazán azt tudom mondani a végére, hogy ahány ember, annyi akvarizálási forma. A pontos kategóriákba osztás lehetetlen, mikor ennyi különböző féle ember van. Egy kezdő még próbálja utánozni a bevett módszereket, de ahogy egyre haladóbb az illető, úgy alakítja kis a saját módszerét, még ha egy kategórián belül is mozog, hajszálnyi különbség szinte mindig van.
Tehát ha szigorú kategóriákba sorolunk, valakik mindig a szélén lesznek, néha ki is lógnak onnan.

Ez olyan, mint a zene. Vannak stílusok, de egy kategórián belül is mindegyik művésznek rajta van a "keze" nyoma a munkáin.
 
Huh rendesen kavarognak a gondolatok.....
Hogy hogy jön ide a versenyzés, a márkák stb azt nem tudom :)

Vegyünk egy 200 literes low tech akváriumot:

Jellemzően árnyékkedvelő növényekkel......
Kb 200 ezer forintból megvalósítható egy ilyen akvárium (bútor nélkül)
Üzemeltetési költség 2000-3000ft.

És a kontra valamiért high-tech-nek nevezik. Nem biztos, hogy jó elnevezés.

Bármilyen növény. A legigényesebbek is.
Kb 400-500 ezer forint
Üzemeltetési költség 10.000Ft+

Az első medencében ha megszakadnék sem tudnék olyan növényeket tartani ami igényes. Utóbbiban ha épp úgy döntök tarthatok árnyékkedvelő növényeket is.
Teljesen más a két kategória. Ehhez nem kell versenyezni. Nem kell ADA-zni. Nem kell különböző kényelmi funkciókkal kiegészíteni a rendszert.


A high tech nem a versenyzésről szól. A holland akváriumok évtizedek óta ezt a vonalat követik.
De beszúrnám ide Tom Barr akváriumát amit szimplán csak neveldének tartja a növény eladásaihoz.

growbefore.jpg



Miért nem láttunk ilyet 15-20 évvel ezelőtt? Mert mindenki az egyszerűbb utat választotta. És sajnos hiába telt el 20 év azóta a természet makacs dolog. Az igényes növények továbbra sem fognak úgy fejlődni egy alacsony megvilágítású helyen.


td2p.jpg


Ehhez nem kell versenyezni. Csak ismerni kell a növények igényeit. Hiába akarunk árnyékkedvelőknek ideális helyen érzékenyebb növényeket nevelni. A természetben is csak olyan helyen vannak jelen ahol sok a fény, dús CO2 és bőséges tápanyag van a vízben.

Régen olvastam valahol (talán ADA kiadvány) hogy néhány crypto fajta olyan helyen él ahol naponta össz 2 óra fényt kapnak az is nagyon gyenge intenzitással 1-2 méterrel a felszín alatt szinte teljes sötétségben.
A növények ha jól érzik magukat megfelelő ütemben fejlődnek. Ők nem versenyeznek maximum egymással.

A tropica üvegházában is eltérően vannak tartva ezek a növények.

Árnyékkedvelő, anubias stb

DPP_0047.JPG

és fényigényesebb növények...

DPP_0068.JPG

El lehet tölteni úgy a hobbizással az időt, hogy az egyszerűbb életformákat kutatva megpróbáljuk megvizsgálni mi az a minimum, ahol ők még remekül éldegélnek.
És el lehet tölteni úgy is, hogy kipróbálok 200 fajtát és rövid idő alatt megismerem a viselkedésüket, tulajdonságaikat.

A high tech, low tech nem ellensége egymásnak. És nem versenyző és nem versenyző :)

Sokan ezért mondják inkább, hogy high demand, low demand. Alacsony igényű és igényesebb növények.
A tropica is eszerint kategorizál, hogy segítsen jobban megérteni, megismerni a növényeket, hogy sikeresen tudjuk tartani őket kudarcok nélkül.
Inspiration - Tropica Aquarium Plants

Ha ezzel képben vagyunk akkor lehet hozzáigazítani a saját életritmusunkhoz, pénztárcánkhoz stb-hez az akváriumot.

Minden formának megvan a maga szépsége. Nem véletlen, hogy annyi egyszerűbb növényt látni a mai napig a legszebb akváriumokban is.
 
Én amikor elkezdtem a növényes akvarisztikával foglalkozni, akkor így láttam a különbséget:
High-tech: ahol szépen bubiznak a növények
Low-tech: ahol nem bubiznak a növények

Hehe! :D :D ez egy egyszerű megközelítés de alapvetően igaz. ;)
 
Jaj, Viktor(fura így mondani, engem is így hívnak:D ) félreértettél.



A high tech nem a versenyzésről szól.

Nem így értettem. A high-tech egy módszer, a lényeg, hogy minden jó legyen, akár a legkényesebb növényeknek is. Ez egy elismert módszer.

És aki versenyez, ezt a módszert választja, mert ez a leglátványosabb, ezzel lehet legtöbbet elérni. Tehát a high-tech nem a versenyzésről szól, de a (komoly) versenyzők szerintem high-techesek nagyon nagy százalékban. Kivétel biztos van, de az erősíti a szabályt :)

A hollandisták más kategóriát képviselnek, de az is inkább már a high-tech kategória, mint low-tech.

Ha nem így van, mond el nekem, hány low-tech akvárium volt az IAPLC mondjuk első 100 helyezette között :D
(az is lehet, hogy tévedek)

És én sem a high-tech ellen beszéltem, csak kifejtettem a gondolataimat. :)
 
Ezt sosem fogjuk tudni. :)


Na igen, ebbe bele sem gondoltam :)

Na, de csak spekuláció szintjén, szerintem nem sok :)

Aki ilyen komoly versenyekre jelentkezik, az nem bízza a véletlenre. Vagy nagyon türelmes és magabiztos. :D
 
Ha nem így van, mond el nekem, hány low-tech akvárium volt az IAPLC mondjuk első 100 helyezette között :D
(az is lehet, hogy tévedek)

Azért nincs sok, mert egyvalami kimaradt a fenti gondolatmenetből.
Hogy az egyszerűbbnek mondott növények is fényévekkel jobban néznek ki több fénynél, CO2 és megfelelő tápanyag mellett.

Elvétve azért lehet találni, de ahogy látom nagyjából 0.5W/L alatt megáll az élet....
És ott is már látványosan gyengébb eredmény születik pl ő itt:
2013 AGA Aquascaping Contest - Entry #635
 
Ha nem így van, mond el nekem, hány low-tech akvárium volt az IAPLC mondjuk első 100 helyezette között

Nem IAPLC, hanem HAC, de tavaly a nano kategóriát egy olyan akvárium nyerte, ahol nem volt CO2, a szűrést pedig egy akasztós szűrővel oldotta meg a kertész (Szecsei Tibor @Cecska ). Cecska, Mini Mountain Range low-tech? :) 1w/l fölötti fény+ADA tápozás persze megbonyolítja a helyzetet és egyből a kategória nélküli akváriumnál tartunk, amely se nem low-tech, se nem high-tech.
 
Azért nincs sok, mert egyvalami kimaradt a fenti gondolatmenetből.
Hogy az egyszerűbbnek mondott növények is fényévekkel jobban néznek ki több fénynél, CO2 és megfelelő tápanyag mellett.
Elvétve azért lehet találni, de ahogy látom nagyjából 0.5W/L alatt megáll az élet....
És ott is már látványosan gyengébb eredmény születik pl ő itt:
2013 AGA Aquascaping Contest - Entry #635

Nagyjából erről beszéltem :)



Cecska, Mini Mountain Range low-tech? :) 1w/l fölötti fény+ADA tápozás persze megbonyolítja a helyzetet és egyből a kategória nélküli akváriumnál tartunk, amely se nem low-tech, se nem high-tech.

Azt is vedd figyelembe, hogy 40 liter alatti akváriumoknál a wpl érték kissé gyengül, mint mondjuk 100 liter felett.
 
A high tech akváriumokra nagyjából ráhúzhatók az ökölszabályok

1 W/l fény
8-10X-es forgatás
CO2
tudatos tápozás
sok növény

Persze vannak eltérések felfelé, lefelé az értékekben, de ez nagy általánosságban mindegyikre jellemző. Sokkal nehezebb a low tech kategorizálása. Mondjuk, hogy mindaz ami a high-techre nem jellemző.
Ezért vagyok bajban, amikor a GA táp adagolást kell "low-tech"-be ajánlani.... (A high tech egyszerű... nagy növénymassza, sok tápfogyasztás kb. azonos körülmények.) A low-tech ahány, annyiféle. ;)
 
Csak egy kérdés a topic indítójához: miért fontos Neked ez kérdés?

Mert szerintem ne filozofálgassunk a hobbiról, hanem inkább csináljuk. Úgy lehet csak megérteni :ninja:
 
Bár nekem kb még nulla tapasztalatom van akvarisztikában a válasz tényleg nem egyszerű.
Ha technikai oldalról nézzük viszonylag könnyen elhatárolhatónak tűnik. Szűrés, világítás, CO2 nagyjából be is határolja.
Ugyanakkor az, hogy ki milyen szinten - értem itt az igényességet, a növények válogatását , a layoutot...stb. Vagy azt, hogy az algákat vegyszerrel tartja féken vagy a valós okot keresi és javítja - tartja a különböző technikával felszerelt aksiját szintén lehet választó low és high tech között.

A héten volt nálam pár haver akinek szintén van akija. Na szerintük én már nagyon durván, tudományosan csinálom. (pusztán mert külső szűrő, kb 0,8 W/l és napi tápozás van. CO2 épp kiépítés alatt)
Pedig szerintem fényévekre vagyok a high techtől vagy az itt felhalmozott tudástól. :)
 
Csak egy kérdés a topic indítójához: miért fontos Neked ez kérdés?

Míg a hobbi természetesen nem a kategóriákról szól elsősorban, az ember még is szereti tudni, hányadán áll. A low-tech és a high-tech egy jelző, egy "belövő", irányadó kategória. Holott ahogy korábban kifejtettem, akvarista van, saját szemlélettel, az akvarizálás nem egy kategórián múli :)

Igazán belegondolva nem is lényeg ez a téma, de azért beszélgettünk róla :)

A high tech akváriumokra nagyjából ráhúzhatók az ökölszabályok
1 W/l fény
8-10X-es forgatás
CO2
tudatos tápozás
sok növény

Igen, szerintem is a high-tech-et könnyebb körvonalazni.



Még valami. A high-tech ebben az esetben annyit jelent, hogy az akvárium méretéhez képest nagyobb teljesítményű technikával ellátott.

Itt jöhetne egy kérdés: Mihez képest nagyobb?
 
Back
Oldal tetejére