• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hogyan ültessek?

atti76

Főkertész
Legjobb napló
Re: Milyen aljzatot?

jó papp said:
Off: (Nem tudom hova illik: Új topicot, ezért meg nem akartam nyitni) Megérkezik a várva várt előtéri növény. Egészséges, amit kértél stb. Abban a kis fekete műanyag "cserépben" és vattaszerű izében. Úgy ahogy van (esetleg a "cserép ki) ültetitek, vagy valami célszerszámmal (csipesz?) addig ügyeskedtek, amíg az "izét" le nem szeditek néhány ősz hajszállal gazdagabban?

...aki holtig tanul

Videók ültetésről:

44cDbR2YvK4&feature=related

5KL8PZeX9os

Stj8dHrau8E&feature=related

http://www.youtube.com/user/tratropica#p/u/4/z0fMpW3Sq_0
 
Ez a kérdés a növényi táptalajok topikban merült fel, idézem:

jó papp said:
Off: (Nem tudom hova illik: Új topicot, ezért meg nem akartam nyitni) Megérkezik a várva várt előtéri növény. Egészséges, amit kértél stb. Abban a kis fekete műanyag "cserépben" és vattaszerű izében. Úgy ahogy van (esetleg a "cserép ki) ültetitek, vagy valami célszerszámmal (csipesz?) addig ügyeskedtek, amíg az "izét" le nem szeditek néhány ősz hajszállal gazdagabban?

...aki holtig tanul
 
Luna!

A videókat megnéztem, az engem érdeklő "kategóriát" is megtaláltam. Hasznos volt. Köszöntem. ...bár nekem úgy tűnik néhány középre, hátra ültetendő növény gyökerét mintha túlságosan is visszavágnák.

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Luna!

A videókat megnéztem, az engem érdeklő "kategóriát" is megtaláltam. Hasznos volt. Köszöntem. ...bár nekem úgy tűnik néhány középre, hátra ültetendő növény gyökerét mintha túlságosan is visszavágnák.

...aki holtig tanul

Szívesen... ;)
:)
 
Sikeresen átalakultam a hétvégén növényes akvárium tulajjá, viszont még a "gyep" nem született meg. Főként a HC tetszik, viszont a legtöbb helyen földlabdával kapni. A kérdésem több rétű lenne, csak nem akartam több topicba szétszórni. A legfontosabb kérdés hogy a földlabdás verziót el lehet ültetni egyben a labdával, vagy ahogy a tropicas videón is látszik, le kell fejteni róla az aljzatot, felvágni 4 kissebb kockára és azt elültetni? Vagy van esetleg másik gyepnövény ami formára hasonló de kevésbé igényes mint a HC? Bár elvileg a fény és a CO2 megvan hozzá, a tápozás pedig Green Aqua Micro+Macro.

A választ előre is köszi!
 
Ha egyben ülteted el, sokkal de sokkal lassabban fog terjedni. Ha szétszeded, minden kis tövecske külön életet kezd élni. A gyepnövények mind igényesek, de ha meg vannak a feltételek (és ahogy olvasom meg vannak) mind sikeresen tarthatók. ;)
 
érdekes ez a HC ültetés. a múltkor én is szálanként ültettem, és annyiból szuper volt, hogy a szálak nagyon hamar elfeküdtek és kúsztak a talajon. Jó kis gyep lett a naplókban meg lehet nézni a nanót. Nem is jött fel a talajból semmi.

Korábban próbáltam gyapotos - Tropica - féle vagdosós ültetést. Nekem nem működött és hetek múlva a levált gyapot még több galibát okozott. Próbáltam a földes verziót is, ott kénytelen vagy lemosni a talajt róla mert nagyon szennyezne.

Az utolsó Aqua Journalban ADA mutat egy akváriumot amibe HC gyepet tettek. Konkrétan erről van szó:

4721105006_5237238d86_b.jpg

Nah ebben pl egy az egyben ültetik cserepenként a HC-t. Nekik fontos az idő, sietnek mindig. Ezért 1 hónap múlva így néz ki az aki mint felül.
Viszont megnéztem az ültetést és náluk valami speckó aljzatban nő a HC. Talán valami föld és akváriumi talaj keverék lehet. De ilyen lapos szőnyeg formában állítják elő a növényt.

Jah és mégvalami. Időnként hajlamosak vagyunk kevés HC-t venni, mert úgyis befutja stb. A fenti akvárium egy 90cm széles 180 literes akvárium. 75-80 cserép HC lett beültetve!!! A fotón még látszanak helyenként a HC bokrok határai. Főleg a bal oldalon.
 
viktorlantos said:
Korábban próbáltam gyapotos - Tropica - féle vagdosós ültetést. Nekem nem működött és hetek múlva a levált gyapot még több galibát okozott.
Nálam is ez volt a helyzet. Nem tudom, hogy miért ajánlja ezt a gyapotos ültetést a Tropica, de szerintem ez nem jó módszer. 1-2 hét múlva szépen feljöttek a foszladozó gyapotdarabok a növénnyel együtt, kénytelen voltam az egészet újraültetni. Másodszorra földlabdásat vettem, a földet lemostam, és - ha nem is szálanként, de - kis darabokra vágva a növényt elültettem. Ezzel már nem volt gond, terjeszkedik szépen.
 
Köszönöm a válaszokat, akkor szerintem én is a föld lemosását, és darabonkénti elültetést választom.
Nekem kb. a két oldalon 25 és 15 cm hely maradt szóval, egy nagyjából 40x40cm-es területet kell beültetni. Szerintem 10 cserép elég lesz, ha negyedelem őket.
 
A Tropica növényeinél a gyapotot mélyen be kell "húzni a talaj alá és nem okoz semmi problémát .
Nem a pillanatnyi esztétikai élményre kell törekedni . :!: :!: :!: :!:
Pár nap után kidugja a növény a leveleit és erőteljesen törekedik a felszínre .
A gyapot pedig a talaj mélyén marad.
 
Sziasztok!
Új vagyok a fórumon. Tulajdonképpen nem akvakertészettel foglalkozom, hanem sima akváriummal.
Tanácsotokat szeretném kérni.
Az akváriumomban van valami ambúlia féle növény. Talán Limnophila sessiliflora.
Növekedésével nincs semmi gond, de szeretném tudni, hogyan kell nyírni? Vagy mit kell vele tenni, hogy szaporítani tudjam? Amikor megvettem csak a szára volt a növénynek gyapotban. Jelenleg 3-4 hete van elültetve, szépen gyökeret eresztett és a vásárláskori 20 cm jelenleg 40-50 cm lehet. Szép finomak a levelei, de szerencsétlen már elfekszik a víz tetején. Hogyan tudom szabályozni a hosszúságát? :)
Hallottam valami olyasmit is, hogy mérgező anyagot bocsát ki avágás felületén. Már volt többször ilyen növényem. Amikor "megmetszettem" a halakon semmilyen mérgezési tüneteket nem láttam, elhullást nem tapasztaltam. A növény viszont 1-2 héten belül "felkopaszodott", leveleit elhullatta. A levágott részt elültettem és nem mindig eredt növésnek. Jelenleg JBL Manado és JBL táptalaj van az akváriumban. Külön CO2 tápozás nincs. Csak valami Neptun CO2+tápsó tablettát és JBL Ferropolt adagolok.
Előre is köszönöm a tanácsokat.
 
Újitottam végülis 10 HC-t... hát, nem tudtam mibe fogok. Egyrészt tényleg kevés lett, csak az egyik oldalra lett elég úgy hogy 3cm-enként ültettem. Másrészt mindig fel-fel jön egy tő. Erre esetleg van valami megoldás, vagy dugdossan mindig vissza amig meg nem fogja? Tettem gyökértáp tablettákat a csomók alá hátha gyorsabban gyökerezik, de ez igy most elég bosszantó. Ha meg valami nehezéket rakok rá, szerintem nem kap elég fényt és az lesz a probléma. :(
 
100x40cm az alapterület, de csak 2 oldalon helyezkedik el majd a gyep. Bal oldalt egy 25x40cm-es terület, jobb oldalon pedig egy 15x40cm-es rész van szabadon.
 
Nem, aljzatot nem tudtam cserélni, mert a halaknak nem sikerült helyet szereznem, úgyhogy maradt a bazalt. Viszont az ültetés előtt jól fellazitottam, hogy könnyebb legyen a gyökereknek.
Bár lehet jobban jártam volna ha valami kis műanyag keretbe csináltam volna külön az egészet, aztán ha már megfogták a gyökerek keretestől berakom az egészet. Na mostmár mind1, akkor dugdosok. :cool:
 
Kettétört fogpiszkálóval jól lehet a kisebb csomókat leszorítani. Törd " V " alakúra, fordítsd meg úgy, hogy a két szára fúródjon a talajba. Ez elég jól közrefogja. Remélem érthető...
 
atti76 said:
Kettétört fogpiszkálóval jól lehet a kisebb csomókat leszorítani. Törd " V " alakúra, fordítsd meg úgy, hogy a két szára fúródjon a talajba. Ez elég jól közrefogja. Remélem érthető...
Jól hangzik, megpróbálom... köszi! :)
 
A fogpiszkálós verzió nem vált be, úgyhogy más megoldást ötlöttem ki a Cuba ültetésére.
Egy 4x4cm-es szúnyogháló kockákra damillal lettek óvatosan ráhurkolva, igy a szúnyogháló kockákat az aljzat alá helyezve már simán a helyükön maradnak, és még lesz is mibe belegyökerezniük.
Itt egy kép a folyamatról hátha másnak is támad hasonló problémája:

http://vomnatkai.atw.hu/cuba.jpg
 
Nem tudom, hogy milyen a csipeszed, de egy jó csipesszel is csodát lehet művelni. ;)
De azért ez sem rossz ötlet :)
 
Back
Oldal tetejére