• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Heros severus - Szemfoltos bölcsőszájú hal

stanci

Főkertész
  • Tudományos név: Heros severus (Heckel; 1840)
  • Szinonímák: Acara spuria, Astronotus severus, Cichlasoma severum, Cichlasoma severus, Heros efasciatus, Heros spurius
  • Magyar név: Szemfoltos tarkasügér, Szemfoltos bölcsőszájú hal
  • Csoport: Sügérek
  • Származás: Dél-Amerika, az Amazonas medencéje
  • Testhossz: 20-25 cm
  • Természetes élőhely: Növényekkel dúsan benőtt tavak és lassan mozgó vízek.
  • Viselkedés: Területvédő, de nyugodt, barátságos viselkedésű sügér. Más nagyobb testű nem agresszív halakkal jól együtt tartható.
  • Táplálkozás: Mindenevő, de előnyben részesíti az élő eleségeket.
  • Szaporítás: Elég könnyű
  • Medence: Minimum 200 liter
  • Halnépesség: 1 hím és 3-4 nőstény 250 literre;
  • Dekoráció: Kövekből, gyökerekből búvóhely, növényekkel dúsan teleültetett akvárium, aljzatnak használjunk apró kavicsot, vagy homokot.
  • Hőmérséklet: 24-29°C
  • pH: 6-7,5
  • Keménység: 4-15 NK°
  • Várható életkor: 10 év
Megjegyzés: A formája és egyszerűbb tartása miatt népi diszkosznak is nevezik. A szemfoltos tarkasügér teste ovális, oldalról lapított, szeme nagy és vörös színű, szája kicsi. A test színezete függ a származási helyétől. A leggyakrabban zöldes hátú, az oldalán arany-zöld színű, a hasi részen pedig téglavörös. Hét vagy nyolc függőleges csík fut végig a testén, amik néha alig láthatóak. Ezek a csíkok legjobban a növendék halakon láthatóak. Elég sok színvariánsa létezik: arany, zöld, barna. Nagyon szívós hal, sőt egy idő után barátságossá válik, akár a gazdája a kezéből is etetheti. A szemfoltos tarkasügerek tarthatók párban, vagy kisebb csoportban.

Ívás során a pár agresszívvé válhat, előfordulhat, hogy a hím megöli a nőstényt is, ezért érdemesebb egy hímmel több nőstényt is tartani. Ívatáshoz csökkentsük a víz keménységét 2-6 NK°-ra és emeljük meg a hőmérsékletet 27-30 °C-ra. Az ikrákat tereptárgyakra rakja, amit a pár az udvarlás során gondosan megtisztít. Párválasztó, az ikrák és az ivadékok gondozásában mindkét fél részt vesz. Az ikrák száma 1000 fölötti is lehet, ami függ a nőstény méretétől is. Az ivadékok 2-4 nap múlva kelnek ki és további 3-4 nap múlva úsznak el. Általában a nőstény vigyáz a kishalakra, amíg a hím a territóriumot védi. Etessük őket apró élő eleségekkel, vagy porrá zúzott száraz tápokkal. Három-négy hét múlva kezdik el felvenni szüleik testformáját.
Heros_severus.jpg


Van valakinek tapasztalata? 300 literes akváriumba raknék párat, de nem vagyok benne biztos, hogy növényesbe jó ötlet. :)
 
Szia stanci!


Van valakinek tapasztalata?


Tapasztalatom ugyan nincs, de régebben, mikor volt egy 285 literes medencém, szemezgettem velük.
Két dolog miatt nem csábultam el:
-
Táplálkozás: Mindenevő,
, vagyis növényi táplálékot is igényel, önkiszolgáló módszerrel (ami izlik megeszi),
- 500 liter alatti akváriumba nem ajánlotta az üzletben az eladó (vannak még ilyen lelkiismeretes állatszerető kereskedők is, igaz azóta a bolt megszünt).

A.ttila
 
Talán kompromisszumos megoldásnak a zászlós bölcsőszájú hallal próbálkoznék. Hasonló viselkedésű mint a vitorlás, de olyan sügéresen robosztus. Ez a hal még megfontolandó egy növényes akiban.
 
Köszönöm a válaszokat! Még nem tettem le teljesen róluk, alszok rá egyet. Engem is ez a két dolog aggaszt, hogy háromszáz liter elég lehet-e nekik, meg ha lerombolhatják az akváriumban amit eddig felépítettem, nem biztos, hogy megéri kockáztatni.

Itt elég vékony szálú növényekkel van, kétszáz literben, ami szerintem tuti kicsi neki:
FEESH010.jpg
 
Köszönöm a válaszokat! Még nem tettem le teljesen róluk, alszok rá egyet. Engem is ez a két dolog aggaszt, hogy háromszáz liter elég lehet-e nekik, meg ha lerombolhatják az akváriumban amit eddig felépítettem, nem biztos, hogy megéri kockáztatni.

Itt elég vékony szálú növényekkel van, kétszáz literben, ami szerintem tuti kicsi neki:
FEESH010.jpg
Hát igen, ez még ránézésre is nagyon kevés ennek a halnak! Nem ismerem, még nem is láttam ilyet, de agyagos talajjal biztosan nem kompatibilis ez a csöppség, ha jobban megindul, tutira felkavar mindent.
 
Jézusom mekkora dög, ennek egy nagyobb tó kell, hogy elférjen.
 
Back
Oldal tetejére