• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hemianthus callitrichoides (HC)

Hemianthus callitrichoides (HC) 2015-11-02

keymaker said:
Isti, a HC-vel a következő a helyzet: ha bebokrosodik és nem nyírod kíméletlenül, akkor a dús részek környékén a flow blokkolódik, a CO2 nem jut el mindenhova, ahol a növénynek szüksége lenne rá - és óhatatlan a kipusztulás, fellazulás, stb. A kulcs a gyakori nyírásokban van. Kezeld úgy, mint a kerti gyepet. Fűnyírót neki, amint kicsit beindulna!!!

Köszi Key, gondoltam erre is, de úgylátszik nem eléggé. :) Mindenesetre pár perce adtam neki egy alapos nyírást.
Szerencsére a nyírás alatt is elég összefüggő és tömör a bokor, így talán lesz miből "újraindulnia".

De tovább gondolkodtam: ha állandóan nyírom, mikor kicsit beindulna akkor hogyan lesz olyan szép dús, tömör (és egészséges!) mint sok akvakertész kollégának?
Vartan, vagy az ukaps-os Mattyc hogy példákat említsek.
 
Annó, mikor még volt ilyen növényem sosem nyírtam. Egy cseréppel ültettem és a 200 literes teljes jobb oldalát beborította.
Csak a meleg tudta kinyírni.

DSC_1773.jpg
 
histi said:
ha állandóan nyírom, mikor kicsit beindulna akkor hogyan lesz olyan szép dús, tömör (és egészséges!) mint sok akvakertész kollégának?
Vartan, vagy az ukaps-os Mattyc hogy példákat említsek.
A fotó pillanatában és napjaiban ilyen. Utána megnő és le kell nyírni és várni pár hetet míg újra formában lesz. Ennyi.
Attól, hogy megnyírtad még nem néz ki rondán, csak kicsit "tépett" lesz. De pár nap és a hajtások eltakarják a vágásokat, úgyhogy nem lesz zavaró.
 
Szevasztok !
Kb. 1 hónapja vettem 3cserép HC-t,2 jó 1viszonylag rosszabb állapotban volt.Apró kerek levelekből most hosszabb hajtások és levelek lettek és egy kicsit felnyuszladt.Érdekes,hogy most nem látszik különbség a növények között,de amelyik tő a legárnyékosabb helyen volt,annak a levele tartotta legtovább az eredeti levélformát.
fény:12h/nap 140w/br 200L
drop checker sokszor már majdnem sárga
tápozás EI heti 50% vízcserével
vízhőfok 24-27C
Mi nem tetszik ennek a növénynek ??????? Lehet,hogy a gazdája :lol:
 
Szia Laci!

Mondok valami elkeserítőt :) Ez nem callitrichoides 'cuba', hanem Hemianthus micranthemoides. Úgyhogy nem benned és a növényben van a hiba, hanem ez ilyen lesz és rendesen kell majd nyírni és formázni, mert akár a 30cm-t is elérheti ;)
 
Nem kell lövöldözni :) Ebből is szép szőnyeget lehet ám nevelni, csak egy kicsit munkaigényesebb. Menj be Balázshoz az üzletbe és nézd meg az 54L-s akit, abban is HM szőnyeg van.
 
Sziasztok!
HC nyírásról szeretnék tájékozódni. Kinek van tapasztalata benne? Mikor kell nyírni? Mennyire?
Nagyon bedúsult az egész akváriumban. Eddig oldalra terjeszkedett, de mivel mindent benőtt, már felfelé ment. Az üvegnél láttam, hogy már 1-2 cm vastag. A gyökere is rendben van (2 cm) és rendesen tartja, nem kell lesúlyozni. Gondolom azért, mert csak bazaltzúzalékban van (alatta JBL táptalaj). A felső rétegben kevés a tápanyag, ezért lejjebb keresgél a gyökerével.
Tegnap megnyírtam, mert féltem, hogy berothad az alja. Kb a föld felett futó szárakig lenyírtam. Lenyírás után láttam, hogy teljesen beszőtte a föld feletti réteget. Sehol sem látszik át a föld. Ez azt jelenti, hogy mostantól folyamatosan kell nyírni?
Ha valaki tudna képeket csatolni nyírás előtti és utáni állapotokról, vagy hivatkozást azt megköszönném.
Üdv: Zsolt
 
viktorlantos said:
Persze az erősen leejtő domboldal nem segít a kérdésen. a leejtő aljában nehéz lesz jól felfekvő szőnyeget képezni.
Nekem pont hogy lefelé nő jól... Egy nagyon kis adag hc-t próbaképpen beültettem egy vastag faág tetejére... És csodák csodája, benőtte az egész faágat, majd lenőtt az oldalain és továbbterjedt a talajon... kb 10cm-t tettem meg függőlegesen lefelé és úgy terjedt szét lent is... Az aki egyik oldalán úgy elburjánzott, hogy lassan lehet én is megnyírom, mert félek, hogy a legalul lévő levelek nem kapnak elég fényt és elhalnak, illetve felnyomják egymást és így elereszti lassan a talajt...

Egy másik érdekesség: Van a vízfelszín közelében egy kisebb faágam, teljesen benőve karácsony mohával (asszem). Eleinte nem akart rendesen megmaradni a hc és több szál is felúszott a vízfelszínre és hát úgy tűnik nem halásztam le mindet, mert pár beleakadt a mohába és most közösen növekednek a faágon... 3/4 moha, 1/4 hc... de a hc rohamosan terjed... (és itt is főleg lefelé)
 
Ha megfelelőek a körülmények (táp, CO2, talaj) akkor 43 nap alatt ilyen lesz.
Mondjuk ehhez Oliver Knott több mint 60 cserép HC-t ültetett bele induláskor.

oliverknotthcevolution.jpg
 
érdekes ez a búvóhely kérdés...

A nano akiban mielőtt átrendeztem tele volt mohával, fával csupa búvóhely mindenkinek. Alig láttam a mikro razbóráimat, garnikat. Mióta csak egy darab kavics van bent a mikro razbórák összebarátkoztak a törpeszájú csapattal és szinte baráti társaságként ülnek össze a garnikkal eszegetni. :p nem feltétlenül baj ha nincs tele búvóhellyel ha nem szaporítóként akarsz eljárni. Bár most biztosan megkapom majd pár halastól ;)

Sok hal igényli, de ezek a nano halak stb szerintem nem. A 15 centis Plecom a legfélősebb halam az össszes közül amit tartok :lol:

Topikra visszatérve sajna én már túl vagyok a 45 napon de nem halad ilyen tempoban a gyepesítés...
Mondjuk Oliver az UG-vel is megcsinálta ugyanezt ha nem is 45 nap alatt.
 
Megnyugodtam én is.
Nekem 3 hete van elültetve, de ebből 2 hét csökkentett világítással (2x18w), egy hete megy 4x 24w-tal a 112 literes aki és kb. megduplázódott a mennyisége. (Összefüggő gyep még nincs) Érdekes, hogy gyengébb világításnál is hozott új hajtásokat, a régi növény kezdett barnulni. Igaz, a növény két hetet egy lavorban pihent, az aki még nem volt kész.
Még 3-4 hét múlva remélem szép gyepet tudok bemutatni.
 
Most 3 hete megy az aki.Cuba rendesen beindult!Kérdésem az hogy mikor érdemes az első nyírást megcsinálni?
 
Back
Oldal tetejére