• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hemianthus callitrichoides (HC)

Hemianthus callitrichoides (HC) 2015-11-02

dekalabda00 said:
Szerintetek érdemes megpróbálni szőnyegként a HC-t 0,8 watt/liter-rel?
Még a glosso-n gondolkodom...

Jól gondold meg.
Nem elég a watt/litert figyelni.
Fontos a megfelelő CO2, alkalmas talaj amiben jól meg tud kapaszkodni és különös képen a megfelelő, stabil hőfok.
 
Nálam most 300 literben van a HC Amazonia talajon, 4*54 W reflektorral és volt már 30 fok a víz. Táp GA mikró és makró
Igaz jó alapanyagból (Tropica) indult kb. 5 hónapja.
Négyfelé szedtem a cserépnyi növényt és 40 literes medencében 2*8W fénynél Sera tápozással nőt, míg egy hónapja át nem raktam a mostani helyére
Most így néz ki, betakar 40*15 cm területet.
4254697_5152b38d461ebc5335581a194315be32_m.jpg
 
Ez 1 hónapos medence. 2*nyírva csak a Pogostemon stellatus, Bacopa monieri, Hygrophilia difformis és a Riccia volt. Az Echinodorius bolivianot ritkítottam, de HC-t még nem "bántottam"

Így indult

4255729_53a7428e8b6f67259f92ab260618b638_m.jpg
 
Kozel said:
Így indult
Profi. Gyönyörű növekedés. Örülök, amikor ilyen egészséges növekedést látok egy akváriumban, és ilyenekről beszélgetünk... És nem DIY OBI armatúrákról meg kifőzött növényföldekről. Visszaadja az életkedvem. ;)
 
Szia Kozel!

Kozel said:
Négyfelé szedtem a cserépnyi növényt és 40 literes medencében 2*8W fénynél Sera tápozással nőt

A világításod/űrtartalom : 0,4w/L.
Ez ugye nem tartozik az erős világítás kategóriájába.
Ilyen arányokkal is el lehet érni a hc vízszintes növekedését?
Egyébként gratulálok Kozel!
 
keymaker said:
Kozel said:
Így indult
Profi. Gyönyörű növekedés. Örülök, amikor ilyen egészséges növekedést látok egy akváriumban, és ilyenekről beszélgetünk... És nem DIY OBI armatúrákról meg kifőzött növényföldekről. Visszaadja az életkedvem. ;)

Köszi, de ez a medence nem jött volna létre Nigro blogja; a Te oktató írásaid, tápkeveréked és http://www.greenaqua.hu/ nélkül.
Februárban még így nézet ki
4271569_bc9c5ef780d20d39e3837122d79c41e8_m.jpg
 
Korábban nem sok sikerem volt ezzel a növénnyel. A mostani nano-ba viszont remekül fejlődik és terjeszkedik. Kb. 1 hónap alatt a duplájára nőtt és folyamatosan hozza az új hajtásokat. Ha minden körülmény okés azért lehet vele sikeresen dolgozni...

Érdemes megnézni a jobb oldali nyúló hajtásokat. Így mászik a talajon. Jól látszik az is milyen apró gyökerei vannak.

3589533807_fdef6a55fd_b.jpg
 
viktorlantos said:
Korábban nem sok sikerem volt ezzel a növénnyel. A mostani nano-ba viszont remekül fejlődik és terjeszkedik. Kb. 1 hónap alatt a duplájára nőtt és folyamatosan hozza az új hajtásokat. Ha minden körülmény okés azért lehet vele sikeresen dolgozni...

Érdemes megnézni a jobb oldali nyúló hajtásokat. Így mászik a talajon. Jól látszik az is milyen apró gyökerei vannak.

Erre kíváncsi leszek. Nekem is így volt. 3 tő nőtte be a 80x40-es területet. Csak az volt a baj, hogy az új hajtások gyökere nem tartotta elégé a növényt a talajon.
Nekem úgy tűnik, hogy nálad is ez lesz.
 
DomeSL said:
viktorlantos said:
Korábban nem sok sikerem volt ezzel a növénnyel. A mostani nano-ba viszont remekül fejlődik és terjeszkedik. Kb. 1 hónap alatt a duplájára nőtt és folyamatosan hozza az új hajtásokat. Ha minden körülmény okés azért lehet vele sikeresen dolgozni...

Érdemes megnézni a jobb oldali nyúló hajtásokat. Így mászik a talajon. Jól látszik az is milyen apró gyökerei vannak.

Erre kíváncsi leszek. Nekem is így volt. 3 tő nőtte be a 80x40-es területet. Csak az volt a baj, hogy az új hajtások gyökere nem tartotta elégé a növényt a talajon.
Nekem úgy tűnik, hogy nálad is ez lesz.

igen valószínűleg, de igyekszem mindenféle súlyozós trükköt bevetni. :D Persze az erősen leejtő domboldal nem segít a kérdésen. a leejtő aljában nehéz lesz jól felfekvő szőnyeget képezni.
 
Igen, talán ez az egyik növény, aminek az ültetésénél kell a legjobban odafigyelni. Már az elején viszonylag jól be kell tenni az aljzatba, hogy a gyökér szálak is lentebbi szinten tudjanak elterjedni. Másképp egy instabil "paróka" lesz belőle. A tropicás növényeknél alapból meg van az a lehetőség, hogy mivel gyapotban vannak, így annak megfelelő elvágásával és elültetésével, könnyebben tudjuk az aljzatba maradásra kényszeríteni. A Vizinövény.hu-s HC-nál ez az egyik legnagyobb gond, hogy nincs ami lent tartsa a növényt (hálós földlabda), ott talán az aljzat rászórásával lehet próbálkozni.
 
Egy kis adalék az előző képhez amit publikáltam. A súlyozós megoldásra én az Ikeában kapható dekor kavicsot használtam. :)
A fenti kép kb 1 hete készült és azért tettem be a 3 kis kavicsot mert a leejtő aljába lezúduló új hajtások nem kapaszkodtak meg a talajban. kicsit felette lebegtek. Látszódott hogy erős gyökérzet fejlődik a növény alatt.

Észrevettem viszont, hogy ha sokáig hagyod rajta ezeket a nehezékeket egy idő után a növény ott kiritkul és a kő bezuhan a növény közé. Ez akár 2 hét környén is jelentkezik már.

Ma 1 hét után levettem a 3 nehezéket, a HC meg sem mozdult ezek szerint sikerült megkapaszkodnia ezen idő alatt. A kövek alatt viszont kicsit elsárgultak a levelek. Ezért sem szabad sokáig rajta tartani a köveket és ezért kell a lehető légkissebb méretű köveket alkalmazni. Szerencsére ilyen mértékben nem zavaró és a növény regenerálja magát.

Nálam ez a módszer ahogy nézem bevált, úgyhogy ahogy terjed majd a bozót és van már mit lesúlyozni csak visszateszem a kavicsokat.
 
Esetleg valami nem túl sűrű rács-féleséggel lesúlyozni? Az talán nem hagyna nyomot a növényen (persze a sárgulás úgyis eltűnik hamar) és valószínűleg egyenletesebben is tudna nagyobb felületet lent tartani.
 
oRphEus said:
Esetleg valami nem túl sűrű rács-féleséggel lesúlyozni? Az talán nem hagyna nyomot a növényen (persze a sárgulás úgyis eltűnik hamar) és valószínűleg egyenletesebben is tudna nagyobb felületet lent tartani.

Elméleti síkon igen, valami rács lenne a legmegfelelőbb. De a gyakorlatban ez sajnos kivitelezhetetlen. A rács mivel egy nagyobb felületet takarna le, viszonylag nagyobb súllyal kellene rendelkeznie, hogy minden pontján megfelelő legyen a nyomó erő. Míg a kavics kis mérete az adott pontra esik, így a súlyának relatív nem kell nagynak lennie. De egy nehéz rácsnak nagynak is kell lenni, ormótlannak, lehetőség szerint valami fémből, hogy legyen súlya és ez így együtt elég nehezen megoldható. A felületi egyenetlenségekről nem is beszélve. Visszatérve a kavicsos megoldásra, tényleg nagyon oda kell figyelni a kavics alá került növényre, mert a HC nem nagyon tudja nélkülözni a fényt.

Konklúzió: Egyetlen jó megoldásnak tűnik, ha az ültetéskor már odafigyelünk a részletekre!
 
Sajnos nem olyan rég átalakítottam az akváriumomat. A 2 tő HC-t (ami több apró bokorra volt bontva) is át kellett pakolni. Szinte megszakadt a szívem, amikor csak szálanként tudtam őket kiszedni! Darabokra esett az egész. :cry:
Valamennyit meg tudtam belőle menteni, és most a vízfelszín felett próbálom növeszteni őket. Remélem sikerrel!
Viszont az biztos, ha nem tropica-s lett volna, igen csak a kukában kötött volna ki. Nagyon hosszadalmas volt így szálanként elültetni.
 
Ma sikerült Akvarista napokon vennem 2 cseréppel egy kérdésem lenne hogy lenne érdemes továbbra is emersen nevelni? Az jó ha szétültetem és ráhúzok egy zacskót hogy jó párás legyen a levegő? Nem akarom beültetni a mostani akváriumba mert lassan elkezdem szétszedni meg lehet nem bírná a kevés fényt.
 
Sziasztok!

kb. 2 hónapos akváriumomban egész szépen fejlődött a HC. Eddig.

1-2 hete elkezdett barnulni, rothadni, szenvedni a levele, "indája" azokon a részeken, ahol a legsűrübben és legvastagabban nőtte be a talajt.

Az új hajtások szépek, egészségesek, illetve ahol nem terjedt el nagyon, ott rendben van a növény.

Lehet hogy megérett egy jó alapos nyírásra?

(Az igazsághoz hozzátartozik, hogy időközben növeltem a fényt, de hozzátekertem a CO2-t is, és a tápozást is megemeltem.)

Egyéb növény a tankban nem produkál hasonló "szenvedéses" tüneteket.

Szerintetek mi lehet a baja?

Technika:
világítás: brutto 75l felett napi 7 órán át megy 48W, további 24W-ot kapcsolok rá a világítási időszak közepén.
Tápozás: EI
Talaj: Amazonia
CO2: rengeteg bubi/mp, sárga színű, 4dkh-s drop checker akárhova helyezve az akiban.
Szűrés: Eheim 2028
 
24 és 26 fok között általában. Nem fűtök (még).
Szeptemberben a 27-28 fokos vízben sokkal jobban muszikált.
 
Isti, a HC-vel a következő a helyzet: ha bebokrosodik és nem nyírod kíméletlenül, akkor a dús részek környékén a flow blokkolódik, a CO2 nem jut el mindenhova, ahol a növénynek szüksége lenne rá - és óhatatlan a kipusztulás, fellazulás, stb. A kulcs a gyakori nyírásokban van. Kezeld úgy, mint a kerti gyepet. Fűnyírót neki, amint kicsit beindulna!!!
 
Back
Oldal tetejére