• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HDR fotózás az akvarisztikában

viktorlantos

Alapító
Admin
Tájképeknél viszonylag sokat lehet találkozni HDR képekkel.
Hogy mi is az a HDR? Leegyszerűsítve több expo egy adott témáról más más fényviszonyok között, amit utána egy HDR prograammal egymásra rétegeznek, így érdekest hatást hozva létre.

néhány HDR fotó a flickr-ről:
http://www.flickr.com/groups/hdr/

Így lehet a nappali fű és a délutáni égbolt keveréke pl...

Na de mi van akkor ha ezt aki fotózásnál használjuk? Kicsit kételkedem, hogy normálisan működne, mivel túl nagy a növény mozgás, de a következő úriember ezt sikeresen megcsinálta:

http://aquaartgallery.blogspot.com/2009 ... ution.html
http://1.bp.blogspot.com/_Kw9KUBvO-t8/S ... r_blog.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_Kw9KUBvO-t8/S ... verHDR.jpg


érdemes a két képet megnyitni és megnézni milyen az alap és milyen a HDR. Ő arra használta, hogy a sötét aljnövényzetet világossá varázsolja.
próbálkozott már valaki hasonlóval akvárium fotózáskor?
 
Próbálkoztam már vele.Van több HDR prigim.Maga a kép több fotóból készül.Be lehet egy fotót is skennelni és azon próbálkozni.
Itt az eredmény,habár ez még nagyon kezdetleges.Ezek történetesen 5db képből készültek.

Az eredeti

6285017_c4d6117ac26609fff7a5232b2dc2877c_m.jpg

HDR

6285027_b64000ce52c68b1e5b3cdc25c88e3cbf_m.jpg

a többi próbálkozás

6285037_be8d2b23914eb3ee4a4f7d808dcf8c6d_m.jpg

6285063_5a5f69c65395cc9a3670f438f9025917_m.jpg

Ez utóbbi lehet,hogy egy képből van.
 
Nem akarok kukacoskodni, de a HDR szerintem a témáról készült több (minimum 3) ugyan olyan fényviszonyok között készült kép csak más beállításokkal. Általában egy kép a gép szerinti fénymérés alapján és egy kép +1 egy pedig -1 expozíció korrekcióval.

A HDR a fotós fórumokon mindig nagy vihart szokott kavarni. Vannak akik szerint jó eltúlozni vannak akik szerint nem. Amúgy van egy másik eljárás aminek a neve DRI ha jól emlékszem. Ott az a lényeg hogy csattintunk egy képet RAW formátumban, erre azért van szükség mert ugye ezt a formátumot szabadon szerkeszthetjük. Na most fogjuk a RAW formátumú képünket és a feldolgozó szoftverrel szórakozunk a kép expozíciós értékével magyarán csinálunk belőle +1, +2, -1, -2 képeket annyit amennyit szeretnénk majd elmentjük őket jpg formátumban. HDR feldolgozó szoftverrel pedig össze rakjuk a képünket. Ez a megoldás nagy szélben vagy esetleg pont az akvárium fotózásánál jöhet jól. De akváriumnál megoldást jelenthet egy átmenetes ND szűrő is. Aminek ugye az a lényege hogy a lapka teteje sötét és az aljára vagy a feléig van egy átmenet ami már nincs sötétítve. Mert akváriumnál is az a fő probléma hogy fent sokkal erősebb a megvilágítás mint az akvárium alján ehhez jönnek még a mindenfelé árnyékoló növények és mi hiába látjuk a szemünkkel jól ki exponálva a képet, de az elkészített képen meg sajnos mindenhol kiégett és bebukott részeket fogunk látni :( Sajnos a fényképező gépek érzékelő lapkájának kisebb a dinamika tartománya mint a szemünké :(

Saját HDR képek van közte "tesztnek" való is, a képek alá írtam melyik a HDR és melyik a sima. http://picasaweb.google.hu/Ocsi.photos/HDRAkvakerteszre?authkey=Gv1sRgCNitjKqU2fzLcw#

Amúgy pont a váras képről készült kettő feldolgozás:
http://fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=171542
http://fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=171553
 
Szerintem igazán jó HDR képet a mozgások miatt nem lehet csinálni akváriumban
A DRI nem más mint egy RAW képből az alexpós és túlexpós területek szoftveresen történő kiegyenlítése. Ez lehet úgy is ahogy te mondtad, de az sokkal macerásabb, mert a legalapabb fotóprogramokban is van erre 2 csúszka, és nagyon jól lehet vele korrigálni a fotózáskori hibákat. a HDR egy tonemapping vagy fusion eljáráson kell hogy átesen ahhoz, hogy az ismert végeredmányt kapjuk.
 
Back
Oldal tetejére