• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Harmadik

egedzs

Kertész szaki
Legjobb napló
Nemrég áthelyeztem a növényes akváriumom https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=12&t=1003&start=60, ezért szükségessé vált az újrarendezése (az új helyen nem pont a szebbik oldalát mutatta). Az új terv egy színes, őszi domboldal volt. A mohás fa csak akkor került képbe, amikor megláttam ezt a kis fát a boltban (nem tudtam otthagyni).
Minden maradt a régi, csak pár új követ és növényt szereztem hozzá.

Méret: 70*33*33 bruttó 76 liter, nettó 60 liter
Világítás: Resun armatúra 3*24W T5 (Sylvania Aquastar 10000 K + 2db Sylvania Luxline Plus 6500 K) napi 7 órában
Szűrés: Eheim 2026 külső szűrő, plexi csövekből készített csövezéssel (a fekete pipa a felszínleszívó része, csak nincs mindég rajta az úszó rész)
CO2: 11.00-től 21.30-ig. 5 kg-os palack, Két reduktor Papillon tűszeleppel + Rexroth mágnesszelep + külső reaktor beépített Aquatic Nature Smal kerámia diffuzorral + Papillon buborékszámláló
Levegő porlasztás: 22.00-től 11.00-ig
Aljzat: 9 liter Amazonia 2 + JBL Aquabasis akvárium táptalaj 3 liter + Gerven Substraat porózus szűrőanyag a domb emelésére
Táp: Naponta 3-4 ml Green Aqua Micro + 3-4 ml porokból kevert macro
Növények: Hemianthus callitrichoide "Cuba", Micranthemum micranthemoides, Rotala rotundifolia, Rotala sp. green, Pogostemon helferi, Staurogyne repens, Vesicularia ferriei 'Weeping', Fissidens fontanus, Flame moss, Cryptocoryne (parva vagy willisii?), Hydrocotyle sibthorpioides (maritima), Eleocharis parvula, Glossostigma elatinoides, Echinodorus tenellus, Bacopa caroliniana, Ludwigia repens, Proserpinaca palustris ''Cuba'', Hygrophila pinnatifida, Blyxa japonica
Élőlények: 8 db Iriatherina werneri - Ostoros szivárványhal, Sakura garnélák

Jelenleg a növények színeit tesztelem, milyenek lesznek nálam. A blyxa és a rotundifolia pár naposak, ezek még nem nálam hozták ezeket a gyönyörű leveleket. Sajnos az EI tápozás nem garantálja a szép növényeket. Mivel az előző adag rotundifolia nálam csak zöld leveleket hozott, emeltem a tápokat 5-5 ml-re (fecskendővel adagolva). Ennek fonal alga invázió lett az eredménye, de a növények továbbra is zöld leveleket hoztak.
Fotométeres paraméterek:
NO3: 8 mg/l
PO4: 1.1mg/l
Fe: 1.15mg/l
K: 25 mg/l
Jelenlegi növény gondjaim:
1. Rotala rotundifolia zöld leveleket hoz, pedig az előző helyeiken fele ennyi fény mellett szép színesek voltak.
2. Hemianthus callitrichoide "Cuba" lassan terjeszkedik, apró leveleket hoz és ecsetalgás. Vagy a 26-28 fokos víz nem tetszik neki, vagy az, hogy kb. 1,5 éve víz alatt van. Lehet, szüksége lenne valamennyi emers életre.
3. Hydrocotyle sibthorpioides (maritima) satnya levelek.
4. Pogostemon helferi alsó levelei málnak, felkopaszodik, gyengén növöget.

8 hetes képek:
kp310a.jpg

http://i992.photobucket.com/albums/af47/egedzs/kp310.jpg
kp313.jpg

kp3930.jpg

kp3931.jpg

kp3917.jpg
 
Re: Harmadik.

Tetszik ez a változatosság. Szép szines, életteli medencét sikerült összeraknod. Azt a fát hol kaptad? Nagyon jó a formája, én is ilyet kerestem egy korábbi ötlethez. Fa nem lett, igy ki is maradt.
Szépen nő rajta a moha is. HC nálam is a melegben csökevényesedett el. Teszt képen vegyél ki egy csipetnyit, tedd fel valami vizen úszó dologra, hátha összeszedi magát.
A kövek színe is jól harmonizál a növényekkel. Nekem nagyon bejön.
 
Re: Harmadik.

Én a nitrátot megemelném úgy, hogy 12-14-es szint legyen. Milyen arányban kevered a porokat? Ill. mikor mértél, foto időszak elején vagy végén?
 
Re: Harmadik.

A képek alapján a Rotala inkább narancs, mint zöld. Hiába a sok fény, ha a növény nem tud kiteljesedni. Hagyni kellene, hogy felérjen a felszínre. Utána levágni a hajtásvégeket és elültetni.

Vörös szín elmaradása sok dolog miatt lehet, pl. magas nitrát szint, de ez nálad nem így van.
Fényed van elégséges, ez sem lehet probléma. A növényt ahogy írtam hagyni kell kiteljesedni és mindig visszaültetni a levágott hajtásokat.
Kis vas segíthet még a színén ezt esetleg kipróbálhatod, de csak akkor ha nincs algád, különben az algák is örüni fognak az extra tápanyagnak. ;)

HC elképzelhető, hogy a meleg miatt nem hoz megfelelő levélzetet, de sokkal inkább gondolom az elégtelen CO2 következményének.

Hydro Martimának idő kell. És a meleget sem szereti. Lehet a hűvösebb időkkel és a kiigazított CO2 adagolással ez is javul. A régi leveleket vágd le. Csak a szépeket érdemes megtartani az új hajtásokból.

A jelenlegi növényzeted mellé különösen addig, amíg algás vagy javaslom az Easy Carbo-t. A HC-d imádni fogja és a Rotala is sokkal erőteljesebb hajtásokat hoz majd.

Egyébként szép az aki gratula. Remélem találkozunk vele a HAC-on is. ;) :angel: :thumbup:
 
Re: Harmadik.

viktorlantos said:
A képek alapján a Rotala inkább narancs, mint zöld.
Ezzel a színnel én is kibékülnék. Csakhogy ez a rotala pár napja lett frissen ültetve, mert az előző kizöldült. Gondoltam, teszek még egy próbát.
Sajnos most már ez is zöld leveleket növeszt. Ahonnan ez a szép rotala származik, ott 160W világít 360 literre, a vas szint is harmada az enyémnek és 15-20 cm-t nő hetente. Nagyon ott sincs ideje kiteljesedni.
 
Re: Harmadik.

Hát ezért szép ez a hobbi. Nincs egyértelmű válasz semmire. ;) Illetve minden esetre több megoldás is lehet.
 
Re: Harmadik.

Érdekes elrendezés, és nagyon ötletes, gondolom mit szeretnél megvalósítani, s még sikerülhet is. :thumbup:
Fantasztikus aki lesz ez, ha meg lesz a HC szőnyeg is!! ;)
 
Jó az elképzelés, tetszik a fára kötözött fissidens. Azt, hogy mennyire fog működni a dolog, azt a bal oldal megfelelő nyírása fogja eldönteni: ha az jól sikerül, akkor nagyon látványos akvárium lesz belőle. Kicsit furcsa így elsőre a Hygrophila pinnatifida kombinációja az előtte/mellette lévő növényekkel, de még akár be is válhat. Kíváncsian várom, ígéretes akvárium. :thumbup:
 
Re: Harmadik.

atti76 said:
Én a nitrátot megemelném úgy, hogy 12-14-es szint legyen. Milyen arányban kevered a porokat? Ill. mikor mértél, foto időszak elején vagy végén?

Ezt a satnya növények, levelek mállása miatt írtam (illetve a nitrát/foszfát aránya miatt). A rotala zölden maradását 20-as nitrátszint fölött (egyéb tényezőket most nem említve) hallottam.
A - viszonylag alacsony- nitrátszint még kedvezhetne is a pirosodásnak. A fényed jónak tűnik, CO2-t elégnek látod?
 
Re: Harmadik.

atti76 said:
atti76 said:
Én a nitrátot megemelném úgy, hogy 12-14-es szint legyen. Milyen arányban kevered a porokat? Ill. mikor mértél, foto időszak elején vagy végén?

Ezt a satnya növények, levelek mállása miatt írtam (illetve a nitrát/foszfát aránya miatt). A rotala zölden maradását 20-as nitrátszint fölött (egyéb tényezőket most nem említve) hallottam.
A - viszonylag alacsony- nitrátszint még kedvezhetne is a pirosodásnak. A fényed jónak tűnik, CO2-t elégnek látod?

Reggel mértem. A porok aránya: KNO3 25g, K2SO4 25g, KH2PO4 5g (500 ml vízbe, napi 5ml). Tervezem a foszfát emelését, mert azt tapasztaltam, ha külön foszfátot is adagolok nincs pontalgám az üvegen. (Már nem tudom milyen arányú a rég bekevert KH2PO4.)
CO2 szerintem jó. Lámpa előtt 4 órával indul. Mire lámpa bekapcsol már zöld a DC. Kikapcsoláskor sárgászöld.
Nem értem, mire gondolsz a porok arányával kapcsolatban. Ez nem elég adat:
NO3: 8 mg/l
PO4: 1.1mg/l
Fe: 1.15mg/l
K: 25 mg/l
 
Re: Harmadik.

egedzs said:
Nem értem, mire gondolsz a porok arányával kapcsolatban. Ez nem elég adat:
NO3: 8 mg/l
PO4: 1.1mg/l
Fe: 1.15mg/l
K: 25 mg/l

Az egy dolog, hogy mit adagolsz a vízbe, és egy másik, hogy milyen koncentráció marad meg. Csak érdekességképpen pl. a stemek- illetve maga az emelésre használt V.G.Substraat - le tudják vinni pl. a nitrátszintedet.
Szerintem most is sok foszfátot adagolsz, illetve el van tolódva a nitrát/foszfát arányod. Én levinném 2 g/500 ml-re az általad írt adagolásnál.
Próbáld ki. ;)
 
Re: Harmadik.

atti76 said:
Szerintem most is sok foszfátot adagolsz, illetve el van tolódva a nitrát/foszfát arányod. Én levinném 2 g/500 ml-re az általad írt adagolásnál.
Próbáld ki. ;)
Ezt sem értem. Sokan adagolnak külön foszfátot itt a fórumon pontalga ellen. Úgy tudom az 1mg/l egyáltalán nem sok. Hallottál valahol a magas foszfát szint hátrányairól, egyéb tápanyag felvétel akadályozásáról? Mennyitől magas a foszfát szint?
 
Én a nitrát/foszfát arányod alapján mondom soknak a foszfátot. Megemelheted a nitrátot is, de egyszerűbb a foszfátot csökkentened, ha nem akarsz magas nitrátszintet. Az ideális N/P arány 10-13:1-hez lenne (mindegy, hogy 8-as, 10-es vagy akár 20-25 a nitrát, csak ez alapján legyen a foszfát belőve). Ha így van keverve a tápod, már emelhetsz az adagoláson, így akár tudsz 25-ös nitrátszintet is elérni, csak "húzza magával" a foszfátszintet is.
Így már érted?
 
atti76 said:
Én a nitrát/foszfát arányod alapján mondom soknak a foszfátot. Megemelheted a nitrátot is, de egyszerűbb a foszfátot csökkentened, ha nem akarsz magas nitrátszintet. Az ideális N/P arány 10-13:1-hez lenne (mindegy, hogy 8-as, 10-es vagy akár 20-25 a nitrát, csak ez alapján legyen a foszfát belőve). Ha így van keverve a tápod, már emelhetsz az adagoláson, így akár tudsz 25-ös nitrátszintet is elérni, csak "húzza magával" a foszfátszintet is.
Így már érted?
Az ideális N/P arány mit befolyásol? Algásodást vagy növények fejlődését?
 
Mivel mindkettő hatással van egymásra, ezért közvetve-közvetlenül mindkettőt befolyásolja.
 
atti76 said:
Mivel mindkettő hatással van egymásra, ezért közvetve-közvetlenül mindkettőt befolyásolja.
Ez elég diplomatikus válasznak tűnik. Azért érdekelne melyik van előbb?
 
Kis erőszakos... :)
Tehát nyilvánvalóan elsősorban a növények fejlődésére van hatással. Ha ez nem teljesen OK, akkor teret nyerhetnek az algák.
 
Gratulálok egedzs nagyon szép layout és iszonyat hangulatos! ;) :clap: Ültettél a tőlem kapott növényekből is?
 
schruz said:
Gratulálok egedzs nagyon szép layout és iszonyat hangulatos! ;) :clap: Ültettél a tőlem kapott növényekből is?
Mind elültettem és azóta a stauro kivételével alig győzöm őket ritkítani. Bizonyos növényekből nagyon kevés is elég egy akváriumhoz.
 
Back
Oldal tetejére