• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hány lyukat az esőztetőre?

Nigro

Alapító
Admin
Régebben olvastam valahol a magyar neten is már erről, de sosem találtam meg.
Most megint olvastam róla ezért gyorsan leírom, hogy meglegyen :D

Tehát aki saját esőztetőt csinál, kérdés lehet, hogy mennyi és mekkora lyukat fúrjon az esőztetőre.
Az apró lyukak átmérőinek területének meg kell egyeznie a szűrőcső átmérőjének területével.

Tehát, ha a 16-os a szűrőcső, akkor

r2 x Pi (3,14)= 0,8*0,8*3,14= 2,009 cm2

tegyük fel, hogy 0,6 cm-es lyukakat akarunk.

Ebben az esetben ki kell jönnie a 2,009 cm2-nek

a képlet ugyanaz

r2 x Pi x db számmal = szűrőcső területe

0,3*0,3*3,14 x db szám = 2,009

2,009/0,286 = 7,04

tehát 7 db lyukra lesz szükség ;)
 
Gondolom nem off a felmerült kérdés, hogy mi a helyzett akkor, ha szűrő befolyó csövét, avagy szívóágát akarom átlátszó plexiből legyártani. Gondolom ebben az esetben is akkora kell legyen az össz felületem, mint a cső átmérője.

Logikusnak tűni, de azért megkérdeztem :)
 
CKPeter said:
Gondolom nem off a felmerült kérdés, hogy mi a helyzett akkor, ha szűrő befolyó csövét, avagy szívóágát akarom átlátszó plexiből legyártani. Gondolom ebben az esetben is akkora kell legyen az össz felületem, mint a cső átmérője.

Kisebb semmiképp ne legyen. Viszont nem ritkán a szívó/befolyó cső vastagabb, mint a nyomó/kifolyó cső. Így kialakul némi nyomás + kevésbé fojtjuk le mindjárt a szívás pillanatában. A viszonyítás ebben a sorrendben értendő. Nem a kimenőt szűkítjük le, hogy kisebb legyen. A szívót növeljük. Lásd pl. N-dee hordós szűrőjénél azt hiszem 20-as befolyó csövet használt és 16-os kifolyót.
 
:ugeek: Nem igazán emlékszem már az áramlástanra, de szerintem bár ökölszabálynak jó az, hogy akkora legyen a lukak felülete, mint a cső átmérője (stacioner áramlás pl. hasonló elv), én kiegészíteném két dologgal:

- A csőben a nyomásesés nem csak átmérőtől meg a mozgó anyagtól, hanem a csőtől is függ - egyszerű esetben a cső átmérőjétől és a cső felületén adódó súrlódástól (is). Ez persze közismert, hiszen ezért javasolja mindenki rövidre vágni a csövet (meg nem túl alacsonyra rakni, de az másik téma) és időnként letakarítani a bacikat, algákat.

- A mozgó folyadék a "csatorna" alakjának változása hatására érdekes dolgokat csinál (torlódik, összemegy (víznél kevésbé :roll: ) stb.). Amiből kettő dolog érdekes:
  • a.) mivel az áramló tömeg nem tud megváltozni és adott idő alatt ugyanannyi tömegű víz fog átáramolni a lukak összátmérőjének a cső átmérőjéhez viszonyított függvényében gyorsul vagy lassul az áramlás.
  • b.) mivel a luknál egyfelől jelentősen megváltozik a folyásirány másrészt a "cső" alakja, örvényleni fog a kiömlő víz. Nyilván az örvény egy része kifejezetten a cél, viszont minél kisebbek a lukak, annál nagyobb lesz az az örvény, ami számunkra nem jó "formájú" (pl. túl közel alakul ki és hal el) és annál magasabb nyomásesést produkál ennek járulékaként.

Szóval hacsak nem kis számú nagy luk van, eléggé eltér majd az áramlás sebessége a csőben tapasztalhatótól - viszont ez általában nem baj! Lehet például egy halványan alulméretezett teljesítményű szűrőt szerencsés esetben elégséges távolságot lefedő vízforgatásra késztetni. És hacsak nem nagyon aprók a lukak, a szűrőt se folytja le túlzottan (pl. a szűrőtöltethez képest). Nagy csodák persze nincsenek, ez - még egyszer, nem értek hozzá :D - szerintem kb. néhány százalék lehet, maximum 10 talán. Olyasmi, mint az esőztető dőlésszögének beállítása.
 
Régebben olvastam valahol a magyar neten is már erről, de sosem találtam meg.
Most megint olvastam róla ezért gyorsan leírom, hogy meglegyen :D

Tehát aki saját esőztetőt csinál, kérdés lehet, hogy mennyi és mekkora lyukat fúrjon az esőztetőre.
Az apró lyukak átmérőinek területének meg kell egyeznie a szűrőcső átmérőjének területével.

Tehát, ha a 16-os a szűrőcső, akkor

r2 x Pi (3,14)= 0,8*0,8*3,14= 2,009 cm2

tegyük fel, hogy 0,6 cm-es lyukakat akarunk.

Ebben az esetben ki kell jönnie a 2,009 cm2-nek

a képlet ugyanaz

r2 x Pi x db számmal = szűrőcső területe

0,3*0,3*3,14 x db szám = 2,009

2,009/0,286 = 7,04

tehát 7 db lyukra lesz szükség ;)



Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy a furatok kiszámításánál az esőztető belső átmérőjéhez vagy a szűrőhöz csatlakozó csövek belső átmérőjéhez viszonyítunk?

Nálam a hajlékony csövek amik a szűrőkhöz csatlakoznak 16/22-esek, és az új esőztető csöviem amiket megfúrnék 16/12-esek.

Az akvárium 150 cm hosszú. (270 liter)
Szűrők: Atman CF1200 és Eheim 2075 esőztetők szemben egymással az akvárium két szélén lenne egyforma csövezéssel.

Ez esetben szerintetek hány furatot kellene készítenem esőztetőnként?

Ilyen hosszú 150 cm-es akvárium esetében melyik a jobb választás, ha kevesebb nagyobb furatot választok, vagy több aprót?

Váalszokat előre is köszönöm.

Decso
 
12-es a belső átmérőd!
0.6x0.6x3.14=1.1304cm2 ez az esőztetőd területe!

Ha 3-as fúróval fúrsz lyukat akkor:
0.15x0.15x3.14=0.07065cm2 egy furatod területe!
Lássuk:
1.1304cm2/0.07065cm2=16db
16db lyukat kell rakni az esőztetőkre összesen!(8-8db)
Ha valamit nem jól számoltam javítsatok ki!
 
Erre nehéz így válaszolni minden aksinál más lehet a nyerő. Ki kell próbálni, nekem például nem jött be a két esőztető szembe helyezése.(120 cm hossz 240liter)
Ha van CO-od azt hogy fogod egyenletesen beoldani? Két diffuzor v. két reaktor? Egy beoldási hely ebben az elrendezésben kevés.
Esetleg külső reaktor esetén mindkét oldalra el kell vinned a CO-t, de ez már ugye négy darab esőztető, hogy szimetríkus legyen az áramlás.
Én vettem mezei 16-os villanyszerelő csövet (kb 100 Ft métere) és avval próbálkoztam amíg be nem jött a dolog.
Pár csepp metilkék elég jól megmutatja az áramlást.
De a növényeid fogják megadni a végleges választ!
 
Erre nehéz így válaszolni minden aksinál más lehet a nyerő. Ki kell próbálni, nekem például nem jött be a két esőztető szembe helyezése.(120 cm hossz 240liter)
Ha van CO-od azt hogy fogod egyenletesen beoldani? Két diffuzor v. két reaktor? Egy beoldási hely ebben az elrendezésben kevés.
Esetleg külső reaktor esetén mindkét oldalra el kell vinned a CO-t, de ez már ugye négy darab esőztető, hogy szimetríkus legyen az áramlás.
Én vettem mezei 16-os villanyszerelő csövet (kb 100 Ft métere) és avval próbálkoztam amíg be nem jött a dolog.
Pár csepp metilkék elég jól megmutatja az áramlást.
De a növényeid fogják megadni a végleges választ!

Azert ekkora akit 1 oldali difivel vagy reaktorral konnyeden meg kellene hajtani. Akar 1 akar 2 szurovel egymasnak ellen dolgozva is.
 
Bocs ne fogalmaztam egyértelműen! Persze hogy meg lehet hajtani sőt még nagyobbat is de arra céloztam hogy az eloszlásod nem lesz egyenletes ha csak egy oldalról vezeted be a CO-t legyen az reaktor vagy difi.
 
Bocs ne fogalmaztam egyértelműen! Persze hogy meg lehet hajtani sőt még nagyobbat is de arra céloztam hogy az eloszlásod nem lesz egyenletes ha csak egy oldalról vezeted be a CO-t legyen az reaktor vagy difi.

Ha a leg co2 ehesebb noveny mondjuk egy hc jol erzi magat akkor en miert aggodjak? Eleg csak olyan co2 szintet produkalnod hogy mindenki jol erezze magat. Ez az itt keverem ott keverem egyenletes stb kerdes idonkent rossz iranyba visz. A novenyeket kell figyelned.
 
Érdekes dolog ez az esőztető lyukszámítás, szerintem nem a cső belső átmérőjével, hanem a legszűkebb keresztmetszetű ponttal lenne célszerű számolni. Nekem például EX700-nál 12-es belső átmérőjű a cső, viszont a legszűkebb pont az elzárócsapoknál van. Megmérni nem tudtam mivel túl mélyen van, viszont semmiképp sem több mint 10 mm, de inkább 6 vagy 8 körüli.
 
Sziasztok!
Nem esőztetővel kapcsolatban vagyok kíváncsi a véleményetekre, hanem szívócsővel, de hasonló a szitu, és ezért nem nyitnák új témát. Napokban vettem egy 16/22-es üveg szettet (szívó és nyomó pipa) , és kicsit aggasztóak a szívócsövön a vágások mérete amik elég vékonyak, és abból is csak 10darab van. Méretét tekintve, úgy 10mm hosszúak, amit 0,5mm-es lappal vágtak. Ha a területeket nézem akkor mivel a cső átmérője 15mm, így ennek területe 176mm2, a vágásoknak viszont csak 50mm2, szóval ez így karcsúnak tűnik, ráadásul ami technika lesz rajta az sem sovány. Tervek szerint két szűrő lenne az akváriumon, egy 2080-as eheim, mellette pedig egy EVO 2212(most Atman 3338 néven megy), és hogy ne legyen tele csővel ezért az eheim csak egy szívópipával lenne bekötve. Korábbi olvasmányaim szerint így szokták bekötni ha két ilyen szűrő van az akváriumon. Szerintetek is kellene némiképp növelni a vágások méretét, mennyiségét? Kézi gravírozóm van kis vágótárcsákkal :)
 
Sziasztok!
Nem esőztetővel kapcsolatban vagyok kíváncsi a véleményetekre, hanem szívócsővel, de hasonló a szitu, és ezért nem nyitnák új témát. Napokban vettem egy 16/22-es üveg szettet (szívó és nyomó pipa) , és kicsit aggasztóak a szívócsövön a vágások mérete amik elég vékonyak, és abból is csak 10darab van. Méretét tekintve, úgy 10mm hosszúak, amit 0,5mm-es lappal vágtak. Ha a területeket nézem akkor mivel a cső átmérője 15mm, így ennek területe 176mm2, a vágásoknak viszont csak 50mm2, szóval ez így karcsúnak tűnik, ráadásul ami technika lesz rajta az sem sovány. Tervek szerint két szűrő lenne az akváriumon, egy 2080-as eheim, mellette pedig egy EVO 2212(most Atman 3338 néven megy), és hogy ne legyen tele csővel ezért az eheim csak egy szívópipával lenne bekötve. Korábbi olvasmányaim szerint így szokták bekötni ha két ilyen szűrő van az akváriumon. Szerintetek is kellene némiképp növelni a vágások méretét, mennyiségét? Kézi gravírozóm van kis vágótárcsákkal :)


Nem mai a kérdésed, találtál rá megoldást?

Méretét tekintve, úgy 10mm hosszúak
Ez melyik mérete? A kör ív hossza vagy a húr hossza?

Én eddig jutottam:
Vettem kipróbálni az elképzelésemet egy MÜ-III 17/16-os védőcsövet és csináltam belőle egy szívóágat. A d=16mm csövet ha az átmérő feléig bevágom, akkor a rés nagysága pont 16*1mm2 lesz***. A vágások száma pedig, hogy a cső keresztmetszetének felületét kapjam: (8*8*PI) / (16*1) = 12.5 db

Azaz, ha vágok 12 db rést, azzal megvan csövem keresztmetszetének felülete. Ledugózom a végét és mehet a próba, mi is történik. Az aljaz tele porszerű mulmmal, így ha felkavarom, akkor sokáig lebeg. Nagy izgalmamban elfelejtettem lezárni a végét és egy kicsit meglepődtem az eredményen.
A csőnek kb a felső harmadán áramlott csak be a mulm látható módon, a többin nem vagy csak alig, a cső alján pedig null szívóerő volt, ott ellebegett a mulm.
A rések végül nem lettek szabályosak, nem tudtam pontosan vágni, késsel is rásegítettem, így lehet, hogy kicsivel nagyobb lett a felület.

*** igaz, ez? Jól gondolom? :)
 
Sziasztok!

E képlet alapján csináltam én is akril esőztetőt, 16 os a csövezésem 4mm-es lyukakat akartam fúrni. Kiszamoltam,hogy 16 db kell, ezért furtam 15-öt. Hát nagyon gyenge lett. A cső 30cm de ezzel a 15 lyukkal jó ha 4cm-re elspriccel ha kiemelem a vizből, de berakva szinte semmi. Ja és az miért van, hogy a cső vége felé erősebb a nyomás? Az elején meg épphogy csak csobog. Na mindeggy, szerintem ez a képlet akkor jo ha elosztjuk kettővel:))) most celluxal leragaszgatok jo pár lyukat, meglatjuk mi történik. A szűrőm 1200l/h cp500-as.
 
Sziasztok!

E képlet alapján csináltam én is akril esőztetőt, 16 os a csövezésem 4mm-es lyukakat akartam fúrni. Kiszamoltam,hogy 16 db kell, ezért furtam 15-öt. Hát nagyon gyenge lett. A cső 30cm de ezzel a 15 lyukkal jó ha 4cm-re elspriccel ha kiemelem a vizből, de berakva szinte semmi. Ja és az miért van, hogy a cső vége felé erősebb a nyomás? Az elején meg épphogy csak csobog. Na mindeggy, szerintem ez a képlet akkor jo ha elosztjuk kettővel:))) most celluxal leragaszgatok jo pár lyukat, meglatjuk mi történik. A szűrőm 1200l/h cp500-as.
és nézd meg a szűrő valós vízhozamát is.
 
Amikor a sima 16-os csövön jött ki a víz, akkor a fal felé kellett forditanom, mert elég durván felkavarta az akit, szerintem azzal nincs baj, szerintem a lyukak számát kell csökkentenem de majd holnap kiderül.:)
 
Ezzel a képlettel az Eheim 2071 esőztető csövén kb. 13-14 lyuknak kellene lenni (d 4,2 lyukakat mértem), ezzel szemben kilenc van.
 
Ezzel a képlettel az Eheim 2071 esőztető csövén kb. 13-14 lyuknak kellene lenni (d 4,2 lyukakat mértem), ezzel szemben kilenc van.

Szia.
nekem is 16 jött ki, de a felét le kellett ragasztanom mert nagyon gyenge volt. bar ha most furnam ujra, akkor tuti csak 3mm-es lyukakat furnék, lehet akkor erősebb lenne, bar a matek szerint nem:)) na mindegy, nekem most tökéletes, nem nagy a flow de pont jó, mindenhol bubiznak a növények, szóval jó az eloszlás.
 
Back
Oldal tetejére