• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hány fokos víz a halaknak?

Z1234

VIP kertész
Erről még kevésbé volt szó.

Itt található egy vélemény, ami szerint tipikusan túl meleg értékek vannak megadva netes oldalakon:

http://www.seriouslyfish.com/whaddaya-mean-too-hot/

Ha valakinek sok az energiája, esetleg le lehetne fordítani.

Én 20-21 fok körül tartok bizonyos trópusi halakat, garnélákat, és sohasem volt problémám hosszú távon. Élő RCS garnélákat szedtem már ki irdatlan hideg, bőven 10 fok alatti vízből, de ez "baleset" volt.

Így nincs szükség akvárium fűtésre, amivel jó pár 10 000 Ft spórolok, több 100 liter víz esetén. Nano akváriumban pedig elég ormótlan látvány egy melegítő. Ráadásul lehet, hogy megúsztam pár halpusztulást, aki már látott elromlott termosztátos fűtőt, tudja miről beszélek. Viszont itthon van tartalékba akvárium melegítőm, hátha beüt valami. (Pl. Darakór a helyi halastól a karanténban)

Mielőtt valaki kiszedi a fűtőt, mindenképpen járjon utána, hogy a halnak mik a szükségletei, de a netes oldalakat érdemes erős fenntartással kezelni. Például Discos hal igényli a meleg vizet.
 
Utoljára módosított:
Most így tél közepén én is arra jutottam, hogy nem kell a fűtő, illetve itt a fórumon nemrég azt is olvastam, hogy a növények jobban szeretik a hűvösebb vizet, mint egy 25-26 fokra felfűtöttet. Külső fűtőm volt ami ugyan nem rondít bele az akvárium látképébe, viszont csak úgy tudtam bekötni, hogy a szűrő mellé lett csövezve, mivel leírása szerint függőlegesen kell bekötni ami így extra csőhosszot is jelentett. De így meg fogta a szűrőt, ezt akkor vettem észre, mikor nyáron kikötöttem, ráadásul utána a szűrő is csendesebb lett. Most viszonylag egyenletes a 22-23 fok meleg van ott ahol az akvárium van, és a tegnap esti vízcsere után 22 fokos a vizem. Halak, garnélák meg vígan elvannak.
 
Ezen a télen én nem tettem be a fűtőket. A 112 literes akváriumban elég egyenletes 23 fok körüli a víz hőmérséklete +-0,5°C, ez gyári tetős. A 30 literes akváriumban nagyobb az ingadozás a kisebb víztömeg, illetve a nyitott jellege miatt, itt kb. 22-23°C között mozog a vízhőmérséklet általában, de néha előfordul 21 is.
A lakókon semmit nem vettem észre (neon, sziámi ormányos márna, ruby tetra, galaxy, urophthalmoides), elvileg mindegyiknek optimális (körüli*) a hőmérséklet.
*A diszhal.info-n, illetve a seriouslyfish.com-on szoktam nézni a halak igényeit. Az idegen nyelvű oldalon jellemzően tágabb hőmérsékleti intervallumokat adnak meg, mint a hazain.
Korábban az urophthalmoidesek közül 2 db elhullott, egy pillanatra felmerült a gondolat, hogy esetleg hideg a víz nekik, gondolva arra, hogy kis testük miatt könnyebben áthűlnek egy rövid hideg (20-21°C) időszakban.(?) De betudtam a vásárlás utáni természetes szelekciónak.:)(n)
 
A boltban nálunk 21-24 fok között van a legtöbb akvárium. Most téli időszakban 22 körül. 20 alatt azért gyakori a dara erre figyelni kell.

Dara nem a hőmérséklet miatt van, hanem ezért mert bekerült a parazita. Akár 1 db fertőzött hal, akár növény elég. Ha Magyarország egyik legnagyobb nagykerétől is vesztek halakat, akkor már meg is van az ok.

Használat után sterilizált, vagy 1 háló / akvárium segíthet. Esetleg, ha úgy van kialakítva haltároló, hogy közösített rendszernél vissza megy a víz, közös részen megfelelően méretezett UV sterilizáló sok mindent megoldhat.

Ráadásul ha gyógyszerre érzékenyebb halak (pl neon, botia, ...), csak "látszatkezelést" kapnak, hogy a pöttyök eltűnjenek, akkor már meg is van az újabb fertőzés gócpontja.
 
Utoljára módosított:
Dara nem a hőmérséklet miatt van, hanem ezért mert bekerült a parazita. 1 db fertőzött hal, akár növény elég. Ha Magyarország egyik legnagyobb nagykerétől is vesztek halakat, akkor már meg is van az ok.

Használat után sterilizált, vagy 1 háló / akvárium segíthet. Esetleg, ha úgy van kialakítva haltároló, hogy közösített rendszernél vissza megy a víz, közös részen megfelelően méretezett UV sterilizáló sok mindent megoldhat.

Ok, akkor mi a magyarázat arra, hogy hirtelen hősokktól (hideg irányban) már régen működő akváriumban is előfordul, ahol nem volt telepítés már hónapok óta? Értsd kb 4--6 hónap. Addig minden rendben volt.
 
Ok, akkor mi a magyarázat arra, hogy hirtelen hősokktól (hideg irányban) már régen működő akváriumban is előfordul, ahol nem volt telepítés már hónapok óta? Értsd kb 4--6 hónap. Addig minden rendben volt.

Háló, növény, víz, kéz
, akármi került bele másik akváriumból? Hány fokos volt alapból? Minél hidegebb, annál lassabb a szaporodási ciklusuk. Ha nagyon kevés parazita került bele, kell néhány szaporodási ciklus, míg a jól látható tünetek egyértelműen észrevehetőek lesznek. Kopoltyúban lehet, nem veszed észre. 4 hónap trópusi halaknál elég sok, ha nem hideg a víz és a kezdetektől volt benne parazita, a tüneteknek már valószínűleg elő kellett volna jönni.

Darakór jól ismert betegség, a parazita csapvízben stb nincs, valahonnan belekerült és akváriumi körülmények között (zsúfoltság) garantált a gyors szaporodása. Ezért sem igazán lappang sokáig. Ha bekerül, 20 fok felett relatíve gyors ütemben szaporodni fog, különben kipusztul.

Tavakban szokott "lappangani" de az más helyzet, mint az akvárium.

Nem tudom, mi a legegyszerűbb megoldás haltárolóknál. Masszív UV sterilizálón nem gondolkodtatok? Kiépítése nem túl bonyolult, de macerás. Ha sikerül elfogadni, hogy darakor nem lappang mindenhol, akkor szerintem egy lépéssel közelebb lehet kerülni a megoldáshoz.
 
Utoljára módosított:
Nem tudom, mi a legegyszerűbb megoldás haltárolóknál. Masszív UV sterilizálón nem gondolkodtatok? Kiépítése nem túl bonyolult, de macerás. Ha sikerül elfogadni, hogy darakor nem lappang mindenhol, akkor szerintem egy lépéssel közelebb lehet kerülni a megoldáshoz.

Halas állvány teljesen más téma. Ott az UV és a kezelés megoldás. Működő stabil akvárium esetén volt ilyen probléma. Légkondi, túl hideg cserevíz.
 
Uh,, nekem (panel lakásban) 25-26 fok között mozog a vízhőmérsékelt és semmit nem kell csinálnom hozzá. Mondjuk a lámpák a zárt tetőben is melegítenek..

Tapatalkkal küldve az én SM-G900FD eszközömről
 
Back
Oldal tetejére