• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hangulat és egyéb világítások

Dyin

Tapasztalt kertész
Szervusztok!

Egyik alkalommal amikor a tube-on nézegettem az akikat, rátaláltam több moonlight szimulációs megoldásra is. Egyik eset: 3dOKgjLR2XA&feature=related

Sokan érdekes módon vagy úgy oldották meg, hogy vagy egy kék, részlegesen áttetsző fóliát raktak a fénycsövek elé, vagy 40 Wattos izzókból pakoltak be többet.. :lol:
Szerintem egyik sem a legelegánsabb megoldás, én valami LED-es kivitelezésen agyalok. Egy vízálló flexibilis LED szallagot (mondjuk fél méteres csíkot a 80 cm széles akimhoz) kellene a műanyag tetőre felragasztani.. Ahogy nézegettem nem nagy pénz (duplahullámvonal 2500 Ft), 12V-ról működne időkapcsolóval. A neten található megoldások egyike sem tetszik nagyon.. Valamilyen olyan módon kellene a kék LED-eket elrendezgetni, hogy az akvárium egyes részei sötétek maradjanak, mint ahogy a természetben egy fa a parton kitakarja a hold fényét egy területről. Szóval esetleg a LED-ek világítási szöge legyen olyan 45-60 fok körül.

Ez nálam még a jövő zenéje kicsit (előbb növényeket veszek még), de tervezem ezt a dolgot. Amin agyalok az az, hogy vajon milyen problémákat okozhat ez a megvilágítás az akváriumban a sötét intervallum alatt. Gondolok itt főleg az algásodásra. Egy kék félhomály szerény véleményem szerint nem tesz semmit, de szeretném hallani a Ti meglátásotokat, tapasztalatotokat. A villany számlát sem dobná meg nagyon pár tized Watt.. :D

Szeretném megnézni, hogy mi folyik éjszaka az akváriumban, akár este nézegetni ilyen formában, és szerintem a neon-ok is jól mutatnának.. ;)
 
Dyin said:
Szervusztok!

Egyik alkalommal amikor a tube-on nézegettem az akikat, rátaláltam több moonlight szimulációs megoldásra is. Egyik eset: 3dOKgjLR2XA&feature=related

Sokan érdekes módon vagy úgy oldották meg, hogy vagy egy kék, részlegesen áttetsző fóliát raktak a fénycsövek elé, vagy 40 Wattos izzókból pakoltak be többet.. :lol:
Szerintem egyik sem a legelegánsabb megoldás, én valami LED-es kivitelezésen agyalok. Egy vízálló flexibilis LED szallagot (mondjuk fél méteres csíkot a 80 cm széles akimhoz) kellene a műanyag tetőre felragasztani.. Ahogy nézegettem nem nagy pénz (duplahullámvonal 2500 Ft), 12V-ról működne időkapcsolóval. A neten található megoldások egyike sem tetszik nagyon.. Valamilyen olyan módon kellene a kék LED-eket elrendezgetni, hogy az akvárium egyes részei sötétek maradjanak, mint ahogy a természetben egy fa a parton kitakarja a hold fényét egy területről. Szóval esetleg a LED-ek világítási szöge legyen olyan 45-60 fok körül.

Ez nálam még a jövő zenéje kicsit (előbb növényeket veszek még), de tervezem ezt a dolgot. Amin agyalok az az, hogy vajon milyen problémákat okozhat ez a megvilágítás az akváriumban a sötét intervallum alatt. Gondolok itt főleg az algásodásra. Egy kék félhomály szerény véleményem szerint nem tesz semmit, de szeretném hallani a Ti meglátásotokat, tapasztalatotokat. A villany számlát sem dobná meg nagyon pár tized Watt.. :D

Szeretném megnézni, hogy mi folyik éjszaka az akváriumban, akár este nézegetni ilyen formában, és szerintem a neon-ok is jól mutatnának.. ;)

Szerintem simán kipróbálható, neten is sokat láttam már ilyet, éjszakára egy kis hangulatvilágítás, nem rossz. De a fő kérdés tényleg az hogy az algásodásra és a növényeidre milyen hatással van :thumbup:
 
Sziasztok!

Gondoltam leírom,hátha segít valakinek.
A régi akváriumomba csináltam ilyen éjszakai világítást,de nem kék hanem fehér LED-ekből.60 cm hosszú aki fölé 3db 12V-os fehér LED-et raktam(ez épp arra volt elég,hogy csak akkor lássak valamit az akiban,ha teljesen sötét volt a szobában).Az élőlényeken nem vettem észre "irritációt" és algáim sem ettől voltak. ;)
 
Hali!

1-2 db. kék led még bocsánatos bűn ha valakinek tetszik az éjszakai holdimitáció, a halaknak meg a növényeknek sem lesz semmi bajuk.

Ettől még az algásodás sem indul be.De erős led sorok meg led szalagok nem szerencsések.Erről már olvastam más fórumon, hogy amikor az erősebb kék ledes világítást lekapcsolta csökkent az algásodása.(bár nem értem, hogy az éjszakai kék fény miért indítaná be az algásodást de biztos itt valaki elmondja)

A halaknak nem árt néhány óra teljes sötétség.Ha valaki mégis szeretne ilyen világítást akkor az biztosítson 4-6 óra teljes sötétséget, imitálhatja a fővilágítás lekapcsolása után a holdfényt, meg a hajnali pirkadatot.
A természetben nem mindig van holdfény v. a csillagok által kibocsájtott minimális derengés, tehát erre ne hivatkozzunk, hogy azért kell.
Akinek tetszik az megcsinálhatja azt is, hogy teljesen utánozza a holdfázisokat, csökkenő és erősödő fénnyel, heti fázisokkal, van akinek ezzel sikerült olyan állatokat szaporítani amik eddig akváriumban nem szaporodtak.
 
LED szalagokhoz vásárolható programozható vezérlő egység távirányítóval, csak méreg drágán. 20k..
RGB LED szalag (fél méter) tápegységgel még olyan 10k..
összesen 30k..

Elképzelem, hogy a fő vílágítás lekapcsolásával párhuzamosan (kicsit előtte) felkapcsol egy sor fehér LED, majd folyamatos halványulással átvált kicsit sárgás/vöröses árnyalattá, majd az is elkezd halványulni, és gyengén megjelenik egy kék fény, ami az éjszaka alatt többször (átmenettel) elsötétül teljesen (a hold elé némi felhő kúszik), majd ugyanez megtörténik reggel, csak az inverze. Esetleg hetente a kék programfázist erősíteni vagy gyengíteni a hold fázisaihoz mérten. :cool:

Amíg nem érzem a full control-t az akváriumom felett, és nem vagyok teljesen elégedett, addig nem vágok bele ebbe, pontosan az esetleges alga támadások miatt.. Amiért kigondoltam ezt, az az, hogy sajnos este felé már nem tudom nézegetni az akváriumot, illetve véleményem szerint nagyon feldobná az egészet. A rendes világítási intervallumot kiterjeszteni pedig nem igazán lehet a tapasztalataim szerint. Nem tudom, hogy a növények az intervallumhoz való megszokásból, vagy természetüknél fogva 10 óra után "kikapcsolják" magukat függetlenül attól, hogy megy a világítás vagy sem. Arra gondolok, hogy nem tudom, hogy hozzá lehet-e szoktatni a növényeket ahhoz, hogy 12-14-16 órán keresztül nyomják, vagy minden hiába, mert 10 óra után leállnak. Minden esetre az enyémek behúzzák a leveleiket 10 óra után, mint ahogy éjszaka is "alszanak".

Természetesen csak egy itthoni tápegység mellé vásárolnék fél méter szalagot. A vezérlőre nincs gerincem kiadni annyit.. :oops: Ha 30k-t költenék az akira, akkor Siporax-ot vennék, vagy palackos CO2-t.
 
Ha érdekel a dolog, szerintem ennél sokkal olcsóbban ki lehet hozni. Nem kell RGB led szalag meg miegymás. szerintem kell egy sima egyszerű áramkör meg kell sütni pár IC-t és annyi. Ha érdekel a dolog akkor utána kérdezek meg nézek vannak led őrült haverjaim. (elektronikai suliban végeztem és egy 1200ledes csoda volt a vizsga munkám :D )
 
Hát áramköröket meg vezérlőket sütögetni nem szoktam itthon, de meg tudok csinálni gusztusosan egy DIY világítást.. :D
Az RBG szalag miért nem lenne jó? Helytakarékos, és akár egy zöld megvilágítással ideiglenesen pandorai (Avatar) hatást is elérhetek. :crazy: :lol:
Végülis a vezérlés az, ami az egyetlen kényes ügy. Elképzelni nem tudom, hogy otthon forrasztani hogy lehet egyet.. Bár biztosan lehet, de szerintem a haverjaid annyit dolgoznának rajta, hogy rosszabbul jönnénk ki. Nem?

Ez például mit tud? http://www.ledmaster.hu/led/led-kiegeszitok/rgb-led-lampa-vezerlo/rgb-led-lampa-vezerlo-2a-821/7

Gondolom akkor Te otthon LED-ekkel sütöd az akit.. ;)
 
Egy RGB led alapból se nagy azt hiszem van 3mm-es is. Abból ha veszel pár darabot tuti olcsóbban jössz szerintem ki mint a szalagos megoldásból hiszen azok gondolom smd ledek. IC sütést meg tudom oldani (haverom munka helyén van lehetőség fusizásra). Táp meg maga az alapvezérlés hogy ki tud keverni a színeket nem egy bonyolult dolog. Ami nehéz lenne precízen belőni hogy mikor és hogy világítson. Led pilács nincs az akin. Sajnos :( Mondjuk ennek a tápnak az árát nem értem amit linkeltél. Nekem az említett áramkört 2 táp vitte egy 12 ami 10A-t bírt meg egy másik ami szintén 12 V volt és 2A-t bírt biztosítékokkal nem volt ennyi. Pedig nem made in china volt. Mondjuk az a kérdés hogy ezzel tudod állítgatni a színeket.
 
Hja ehhez a vezérlőhöz elméletileg távirányító van (külön kell venni?), és összetett programokra képes, de ezt majd megkérdem a forgalmazótól.. :)
Ha minden igaz, akkor - ahogy máshol is - garanciát csak akkor adnak a LED-ekre, ha a tőlük vásárolt tápegységet használod, aminek eléggé finom ára van.. :thumbdown: Bár nem tudom mennyit ér pár LED-re 1 év gari.. Többe kerül kicserélni, mint újat venni. A belinkelt oldalon (vagy máshol) véleményed szerint milyen kék LED-ekkel lenne érdemes megoldani a moonlight világítást? Tegyük fel, hogy egyelőre elfelejtjük a programozott vezérlést: csak bekapcsolom meg kikapcsolom egy időkapcsolóval.
 
Szerintem "bármilyen" kék led jó. De ott is van több féle, létezik nagy fényerejű meg sima is. Amúgy egy led ha az első 1 percben nem megy tönkre akkor soha. Max ilyen 10- 15 000 óra után lehet beszélni fényerő csökkenésről. Persze az más tészta ha nem rendeltetés szerűen használod, 12V helyett 15el járatod.Akkor nyilván az élettartam jelentősen csökkenni fog.
 
Labirintkopoltyus said:
Szerintem "bármilyen" kék led jó. De ott is van több féle, létezik nagy fényerejű meg sima is. Amúgy egy led ha az első 1 percben nem megy tönkre akkor soha. Max ilyen 10- 15 000 óra után lehet beszélni fényerő csökkenésről. Persze az más tészta ha nem rendeltetés szerűen használod, 12V helyett 15el járatod.Akkor nyilván az élettartam jelentősen csökkenni fog.

Szerintem a diretk 12 V-ot sem bírja sokáig egy sima led, elé mindenképp kell egy áramkorlátozó ellenállás, legalábbis én tuti tennék. Nem nagy dolog ez amúgy, én úgy csinálnám, hogy vennék egy sima mezei relét kb 400 Ft, azt rákötném a sima akvárium világítására mikor lekapcsol akkor pedig felnyomja a hangulatvilágítást. Felesleges távirányító, de kinek a pap kinek a papné....nekem a papné lánya ;)
 
hectorvti said:
Labirintkopoltyus said:
Szerintem "bármilyen" kék led jó. De ott is van több féle, létezik nagy fényerejű meg sima is. Amúgy egy led ha az első 1 percben nem megy tönkre akkor soha. Max ilyen 10- 15 000 óra után lehet beszélni fényerő csökkenésről. Persze az más tészta ha nem rendeltetés szerűen használod, 12V helyett 15el járatod.Akkor nyilván az élettartam jelentősen csökkenni fog.

Szerintem a diretk 12 V-ot sem bírja sokáig egy sima led, elé mindenképp kell egy áramkorlátozó ellenállás, legalábbis én tuti tennék. Nem nagy dolog ez amúgy, én úgy csinálnám, hogy vennék egy sima mezei relét kb 400 Ft, azt rákötném a sima akvárium világítására mikor lekapcsol akkor pedig felnyomja a hangulatvilágítást. Felesleges távirányító, de kinek a pap kinek a papné....nekem a papné lánya ;)

Nem a kapcsolgatással van a baj, és nem is azért kellene a távirányító.. A programozható vezérlőt, ami különböző fényjátékokra képes, ha jól tudom, csak azzal lehet beállítani.
 
Dyin said:
hectorvti said:
Labirintkopoltyus said:
Szerintem "bármilyen" kék led jó. De ott is van több féle, létezik nagy fényerejű meg sima is. Amúgy egy led ha az első 1 percben nem megy tönkre akkor soha. Max ilyen 10- 15 000 óra után lehet beszélni fényerő csökkenésről. Persze az más tészta ha nem rendeltetés szerűen használod, 12V helyett 15el járatod.Akkor nyilván az élettartam jelentősen csökkenni fog.

Szerintem a diretk 12 V-ot sem bírja sokáig egy sima led, elé mindenképp kell egy áramkorlátozó ellenállás, legalábbis én tuti tennék. Nem nagy dolog ez amúgy, én úgy csinálnám, hogy vennék egy sima mezei relét kb 400 Ft, azt rákötném a sima akvárium világítására mikor lekapcsol akkor pedig felnyomja a hangulatvilágítást. Felesleges távirányító, de kinek a pap kinek a papné....nekem a papné lánya ;)

Nem a kapcsolgatással van a baj, és nem is azért kellene a távirányító.. A programozható vezérlőt, ami különböző fényjátékokra képes, ha jól tudom, csak azzal lehet beállítani.


Jah értem, azt hittem egy sima kék ledes világítást akarsz, mért kell fényjáték az akváriumba:)?
 
hectorvti said:
Dyin said:
hectorvti said:
Szerintem a diretk 12 V-ot sem bírja sokáig egy sima led, elé mindenképp kell egy áramkorlátozó ellenállás, legalábbis én tuti tennék. Nem nagy dolog ez amúgy, én úgy csinálnám, hogy vennék egy sima mezei relét kb 400 Ft, azt rákötném a sima akvárium világítására mikor lekapcsol akkor pedig felnyomja a hangulatvilágítást. Felesleges távirányító, de kinek a pap kinek a papné....nekem a papné lánya ;)

Nem a kapcsolgatással van a baj, és nem is azért kellene a távirányító.. A programozható vezérlőt, ami különböző fényjátékokra képes, ha jól tudom, csak azzal lehet beállítani.


Jah értem, azt hittem egy sima kék ledes világítást akarsz, mért kell fényjáték az akváriumba:)?

Olvass feljebb egy kicsivel.. ;)
 
Sziasztok! Ez lehet, hogy nagyon hülye kérdés lesz, de azért megkérdezem. 102 literes gyári szettemben van 2x15 W-os világítás. Rá lehet / Rá érdemes segíteni erre a fényre természetes napfénnyel? A akváriummal szembe kb 4-re van 2 nagy keleti fekvésű ablak, tehát a reggeli órákban érhetné leginkább napfény onnan. Az ablakon sötét szalagfüggöny van, ha ezt elhúzva hagyom, az milyen hatással lesz az akváriumra? Olyan mintha több Wattal világítanék az akváriumban? Vagy nincs semmi hatása? Esetleg algarobbanás lesz belőle?

Köszönöm, ha valaki megosztja ezzel kapcsolatos tapasztalatát. tudását.
 
Az a baj vele, hogy ha esetleg minden nap szikrázó napsütés lenne felhő nélkül, még akkor is rendszertelen lenne a "világítás", és az akváriumban az algabummot sokszor (nem feltétlenül csak a világítás) a rendszertelenség okozza.
 
Back
Oldal tetejére