• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halas tippek, trükkök és bevett praktikák

microFarad

Nézelődő
Amíg 2+ hónapig kórházban voltam nem ettek a halaim. Néhány nap kihagyás nem a világ, szóval teljesen felesleges az etető.
OFF
Bocsáss meg, hogy vissza kérdezek, de több mint 2 hónapig nem ettek egyáltalán külső forrásból semmit a halaid? Utána mindenki jól volt? Elnézést az értetlenkedésért csak az általam ismert szakirodalmak nem nagyon foglalkoznak ezzel a kérdéssel, én pedig még sose próbáltam ilyen hosszú ideig koplaltatni.
ON
 
OFF
Bocsáss meg, hogy vissza kérdezek, de több mint 2 hónapig nem ettek egyáltalán külső forrásból semmit a halaid? Utána mindenki jól volt? Elnézést az értetlenkedésért csak az általam ismert szakirodalmak nem nagyon foglalkoznak ezzel a kérdéssel, én pedig még sose próbáltam ilyen hosszú ideig koplaltatni.
ON
Majd mmccannon jobban kifejti, de ö erre elöre felkészitette a halait.

Nálam egyszer 2 hétig kellett koplalniuk, ugy, hogy elötte nem hizlaltam öket, de csak egy hal döglött meg -amelyik amúgy is gyengélkedett-. (Ez a halak ca 2%-át jelenti.)
 
OFF
Bocsáss meg, hogy vissza kérdezek, de több mint 2 hónapig nem ettek egyáltalán külső forrásból semmit a halaid? Utána mindenki jól volt? Elnézést az értetlenkedésért csak az általam ismert szakirodalmak nem nagyon foglalkoznak ezzel a kérdéssel, én pedig még sose próbáltam ilyen hosszú ideig koplaltatni.
ON

Szakirodalom egy dolog, a gyakorlat és tapasztalat, amit a Nagy Öregektől lestem el a titka az egésznek.

Igen, a halak őrizték a kecót, amíg kórházban voltam.
Mivel tudtam, hogy min. 1 hónap lesz, 1 hónapon át készítettem fel őket. "Felhízlalás", vízcsere nuku csak a trutyit szivornyáztam le, fokozatosan csökkentett vízszint (utánozva a párolgási veszteséget), hogy szokják a terheltebb vizet (mint periodikusan a természetes élőhelyükön is előfordul).
Bevonulás előtti napon teljes, hidegebb vízzel vízcsere (imitálva a természetet), minden szivacsot, szűrőanyagot átmostam, de már nem adtam nekik enni.
Hazaérve azt láttam, hogy egy hal sem hullott el, sőt, szaporodtak. Azóta ezt a módszert alkalmazom, ha tervezett kórházi bentlét előtt állok, és a közel 8 év alatt sosem volt gond.
 
Nem semmi! Kicsit tudnád részletezni? Ha jól gondolom akkor sok medencéről és halról van szó?! Milyen fajok (ha nem túl sok itt felsorolni)? Mekkora víztömegek (Legkisebb, legnagyobb)? Gondolom minél kisebb annál rosszabbak az esélyek. A hideg szoktatás 2-3 fok vagy több?
 
Nem semmi! Kicsit tudnád részletezni? Ha jól gondolom akkor sok medencéről és halról van szó?! Milyen fajok (ha nem túl sok itt felsorolni)? Mekkora víztömegek (Legkisebb, legnagyobb)? Gondolom minél kisebb annál rosszabbak az esélyek. A hideg szoktatás 2-3 fok vagy több?
1. Ez nem az a topik, ahol ezt ki kell vesézni.
2. Úgy 20 év van mögöttem: tanulás, gyakorlat, rengeteg olvasás (genetika, takarmányozás, élő eleségállatok, stb.), nemzetközi tapasztalatcserék.
3. Ha a Nagy Öregek akartak volna, akkor írtak volna könyvet róla. Én sem fogok, mert egyetértek velük: az akvarisztika olyan mint a szeksz, csinálni kell, és akkor a tudás rádragad, mint a kosz.
4. 30-40 halfajjal dolgoztam régen.
5. Itt és most az akvakertészkedés rejtelmeit igyekszem megtanulni.

Ne érts félre, nem lerázni akarlak, hanem szeretném ha megértenéd, hogy erről könnyebb beszélni és mutogatni, mint írni.
 
#OFF
olyan mint a szeksz, csinálni kell, és akkor a [...] rádragad, mint a kosz.
Vagy nekem van mocskos fantáziám, vagy neked, vagy mindkettonknek. :unsure:
egyébként en nagyon örülnék, hogyha a sok evnyi tapasztalatod tejfelének lenne itt egy topikja. mármint most az akvarisztikaval kapcsolatosokra gondolok..
azert a ragacsos-csinalós-szekszesrol is irhatsz ha gondolod.

#ON
 
1. Ez nem az a topik, ahol ezt ki kell vesézni.
2. Úgy 20 év van mögöttem: tanulás, gyakorlat, rengeteg olvasás (genetika, takarmányozás, élő eleségállatok, stb.), nemzetközi tapasztalatcserék.
3. Ha a Nagy Öregek akartak volna, akkor írtak volna könyvet róla. Én sem fogok, mert egyetértek velük: az akvarisztika olyan mint a szeksz, csinálni kell, és akkor a tudás rádragad, mint a kosz.
4. 30-40 halfajjal dolgoztam régen.
5. Itt és most az akvakertészkedés rejtelmeit igyekszem megtanulni.

Ne érts félre, nem lerázni akarlak, hanem szeretném ha megértenéd, hogy erről könnyebb beszélni és mutogatni, mint írni.
#OFF
1. Igen, nyilván nem az a topik. (Vajon hol lehet az?)
2. Ezért is kérdeztem hátha lesz egy kis tapasztalatcsere/tanulás.
3. Ez sajnos egy általam nagyon ellenzett hozzáállás. Egész más helyen (a szakmámban), rettentően haragszom azokra akik úgy gondolják ha ők rájöttek akkor azt nem érdemes lejegyezni vagy továbbadni, majd más is rájön. Szerintem bármilyen fejlődés csak úgy lehetséges ha nem kell ugyanannyi időt és energiát egy már többek által bejárt tanulási görbe bejárásába ölni.
Természetesen millió dolog van, ami megmutatva jobb (ahogy írtad is pl.: a Győri keksz). Azt hittem hogy ez inkább elméleti kérdés mint mutogatós.

Köszönöm, hogy az elvi lehetőséget megismerhettem. Remélem lesz elég szerencsém/tapasztalatom, hogy ha rákényszerülök ilyesmire ne a halaim lássák a kárát.
#ON
 
#OFF

Vagy nekem van mocskos fantáziám, vagy neked, vagy mindkettonknek. :unsure:
egyébként en nagyon örülnék, hogyha a sok evnyi tapasztalatod tejfelének lenne itt egy topikja. mármint most az akvarisztikaval kapcsolatosokra gondolok..
azert a ragacsos-csinalós-szekszesrol is irhatsz ha gondolod.

#ON
Aranyanyám! Csak azért nem indultam még akvakertész versenyen, mert nincs korosztályos kriptaszökevény kategória.
Hátassze, hogy el tudom olvasni, amit írtál? Olyan vagy, mint a GA: üveg meg fehér cuccot fehér háttérrel fotóznak. 🤓
 
#OFF
1. Igen, nyilván nem az a topik. (Vajon hol lehet az?)
2. Ezért is kérdeztem hátha lesz egy kis tapasztalatcsere/tanulás.
3. Ez sajnos egy általam nagyon ellenzett hozzáállás. Egész más helyen (a szakmámban), rettentően haragszom azokra akik úgy gondolják ha ők rájöttek akkor azt nem érdemes lejegyezni vagy továbbadni, majd más is rájön. Szerintem bármilyen fejlődés csak úgy lehetséges ha nem kell ugyanannyi időt és energiát egy már többek által bejárt tanulási görbe bejárásába ölni.
Természetesen millió dolog van, ami megmutatva jobb (ahogy írtad is pl.: a Győri keksz). Azt hittem hogy ez inkább elméleti kérdés mint mutogatós.

Köszönöm, hogy az elvi lehetőséget megismerhettem. Remélem lesz elég szerencsém/tapasztalatom, hogy ha rákényszerülök ilyesmire ne a halaim lássák a kárát.
#ON
No, itt akkor lehet folytatni.
@microFarad kérlek, hogy szerkeszd a bejegyzésed, vagy írd be újként, hogy láthassam.
Így sajnos nem tudok válaszolni, pedig rajtam van az olvasószemüveg.
 
Mit csináljunk a halakkal, hogyha elöre tervezett hosszabb távollétünk alatt nem tudunk senkit sem megbízni, hogy etesse öket, és cserélje a vizet?
Èn ezzel kapcsolatban azt tapasztaltam egy hogy
1 hetet minden-féle porbléma nélkül ki kell bírniuk a halaknak etetés nélkül.
De mi a helyzet, ha 2-3-4 vagy több hetes távollétről lenne szó?Hogyan készítsük fel halainkat, és az akváriumot?
 
Mit csináljunk a halakkal, hogyha elöre tervezett hosszabb távollétünk alatt nem tudunk senkit sem megbízni, hogy etesse öket, és cserélje a vizet?
Èn ezzel kapcsolatban azt tapasztaltam egy hogy
1 hetet minden-féle porbléma nélkül ki kell bírniuk a halaknak etetés nélkül.
De mi a helyzet, ha 2-3-4 vagy több hetes távollétről lenne szó?Hogyan készítsük fel halainkat, és az akváriumot?

Az sem okoz gondot, ha előtte felkészíted őket és a növényeket. Megvallom, növények terén nincs a halazáshoz mérhető tapasztalatom, így csak a józan paraszti eszemet tudom követni. Még azt tudom javasolni, hogy mások posztjaiban leírt pratkikákkal érdemes áthidalni a kérdéses időszakot (pl. fény csökkentés, stb.).

A 2 hét annyi, mint az egy, tehát nem számít, ugyanúgy kibírják.
Az ennél hosszabb időszakra - saját tapasztalataim alapján - a következőket tudom ajánlani:
1. Az elutazást megelőző 2-3 hétben kevesebb vizet cserélni (pl. 50 helyett 25%), akkoris főleg a mulm eltávolításán legyen a hangsúly. Ezzel fokozatosan hozzászoknak a halak a szokásostól kissé terheltebb vízhez)
2. A szokottnál többet (értsd többször!) kell etetni a halakat, avagy "felhízlalni". Élő-vagy fagyasztott eleség erre a legalkalmasabb.
3. Az elutazás előtti napon nagyon alapos szűrő/szivacs pucolás, és egy közel 90%-os vízcserét kell csinálni. Etetni ilyenkor már nem kell.

Általánosságban ennyi. Halfajonként lehetnek eltérések, de Neked vegyes a társaság, így jó szívvel a fenti módszert javaslom.
 
Az sem okoz gondot, ha előtte felkészíted őket és a növényeket. Megvallom, növények terén nincs a halazáshoz mérhető tapasztalatom, így csak a józan paraszti eszemet tudom követni. Még azt tudom javasolni, hogy mások posztjaiban leírt pratkikákkal érdemes áthidalni a kérdéses időszakot (pl. fény csökkentés, stb.).

A 2 hét annyi, mint az egy, tehát nem számít, ugyanúgy kibírják.
Az ennél hosszabb időszakra - saját tapasztalataim alapján - a következőket tudom ajánlani:
1. Az elutazást megelőző 2-3 hétben kevesebb vizet cserélni (pl. 50 helyett 25%), akkoris főleg a mulm eltávolításán legyen a hangsúly. Ezzel fokozatosan hozzászoknak a halak a szokásostól kissé terheltebb vízhez)
2. A szokottnál többet (értsd többször!) kell etetni a halakat, avagy "felhízlalni". Élő-vagy fagyasztott eleség erre a legalkalmasabb.
3. Az elutazás előtti napon nagyon alapos szűrő/szivacs pucolás, és egy közel 90%-os vízcserét kell csinálni. Etetni ilyenkor már nem kell.

Általánosságban ennyi. Halfajonként lehetnek eltérések, de Neked vegyes a társaság, így jó szívvel a fenti módszert javaslom.
Fénnyel érdemes foglalkozni (időzítő, teljes letakarás), vagy amennyi fény jut annyi jut?
Visszatérés után? Mi a javaslatod, egyből etetés vagy valami csökkentett "visszaszoktató" étrend, vagy a víz csere az elsődleges?
 
Utoljára módosított:
Fénnyel érdemes foglalkozni (időzítő, teljes letakarás), vagy amennyi fény jut annyi jut?
Visszatérés után? Mi a javaslatod, egyből etetés vagy valami csökkentett "visszaszoktató" étrend, vagy a víz csere az elsődleges?
Mivel egy akváriumra úgy illik tekinteni, mint egy teljes ökoszisztémára, mindent figyelembe kell venni. Igen, a fény is fontos, mert az a növények és állatok órája.
Induljunk ki abból, hogy kétféle fényforrás létezik: a dimmelhető (pl. LED), és a fix fényt adó.

Hangsúlyozom, hogy jobb e tárgyban ITT olvasgatni, ill. konkrét kérdést feltenni.
Amikor "e.ü. eltávon" voltam a fixeknél 1 órával rövidítettem a világitási időn. A high-tech akinál pedig a fényerőt visszadimmeltem 80-ról 70%-ra, a CO2-t hagytam, növénytáp a szokásos adag.

Mivel a régi iskolát képviselem, és több medence üzemel, azt szoktam mondani, hogy akvarizáláshoz minden érzékszervre szükség van.
Belépve észre kell venned, hogy más-e a víz szaga, színe, milyen az állatok viselkedése, más hangot ad-e a szűrő, stb. Ennek alapján fogsz hozzá a teendőkhöz.
Első körben a fényt szoktam visszaállítani. Utána 10-20%-os vízcserét csinálok, amit idővel fokozatosan visszaállítok a megszokott mennyiségre. A vízcsere mértéke, vagy ha úgy tetszik drasztikussága nagyban függ a tartott halfajtól. A Loricaridae és Callichthyidae családba tartozó halak (pl. Ancistrus, Corydoras) jobban viseli, míg a Cyprinidae és Characidae család halfajai (pl. razbórák, pontylazacok) érzékenyebbek.
Szűrőszivacsokat, külsőszűrőket alaposan kipucolom.

A második naptól pedig szép lassan visszaállítom az eredeti állapotokat (alga eltávolítás, üveg sika-mika, stb.)
 
Sziasztok!

Röviden a kérdésem: félénk halakat lehet valamilyen módszerrel bátorságra bírni guppy segítők bevetése nélkül?

Hosszabban: volt egy csapat ruby tetrám, akik nem voltak egyáltalán félénkek. Néhány hónap múlva a csapat kapott egy kis kiegészítést létszámban, az új jövevények viszont elég ijedősek voltak. Ez a dolog annyira megtetszett a régieknek, hogy onnantól amikor feltűntem az akvárium közelében, mindenki bespurizott akár a legkisebb növény vagy kavics mögé. Komolyan mint a gyerekek... csak a rosszat tanulják el egymástól 😀 Utána érkezett egy csapat galaxy razbora, akik szintén beálltak bújócskát játszani... Pedig állítólag nem vagyok ilyen csúnya 😅 Ha van valamilyen jó módszer vagy trükk ami segíthet, azt szívesen fogadnám. Guppykat nem szeretnék beköltöztetni.
 
Sziasztok!

Röviden a kérdésem: félénk halakat lehet valamilyen módszerrel bátorságra bírni guppy segítők bevetése nélkül?

Hosszabban: volt egy csapat ruby tetrám, akik nem voltak egyáltalán félénkek. Néhány hónap múlva a csapat kapott egy kis kiegészítést létszámban, az új jövevények viszont elég ijedősek voltak. Ez a dolog annyira megtetszett a régieknek, hogy onnantól amikor feltűntem az akvárium közelében, mindenki bespurizott akár a legkisebb növény vagy kavics mögé. Komolyan mint a gyerekek... csak a rosszat tanulják el egymástól 😀 Utána érkezett egy csapat galaxy razbora, akik szintén beálltak bújócskát játszani... Pedig állítólag nem vagyok ilyen csúnya 😅 Ha van valamilyen jó módszer vagy trükk ami segíthet, azt szívesen fogadnám. Guppykat nem szeretnék beköltöztetni.
nálam a neon razbórák a werneri kalászhalat választották követendő vezetőnek. Az meg mint egy juhászkutya szépen egyben is tartja a csapatot.
szerintem nem csak a guppik hanem egyéb hal is felbátoríthatja őket. De persze semmire nincs garancia.
A molly is egy buta hal. Az sem tudja hogy félnie kéne az embertől. Öt perccel azután hogy még megijedt mert épp ki akarod emelni az akváriumból már megint odaúszik a kézhez hátha kap kaját.
 
Sziasztok!

Röviden a kérdésem: félénk halakat lehet valamilyen módszerrel bátorságra bírni guppy segítők bevetése nélkül?

Hosszabban: volt egy csapat ruby tetrám, akik nem voltak egyáltalán félénkek. Néhány hónap múlva a csapat kapott egy kis kiegészítést létszámban, az új jövevények viszont elég ijedősek voltak. Ez a dolog annyira megtetszett a régieknek, hogy onnantól amikor feltűntem az akvárium közelében, mindenki bespurizott akár a legkisebb növény vagy kavics mögé. Komolyan mint a gyerekek... csak a rosszat tanulják el egymástól 😀 Utána érkezett egy csapat galaxy razbora, akik szintén beálltak bújócskát játszani... Pedig állítólag nem vagyok ilyen csúnya 😅 Ha van valamilyen jó módszer vagy trükk ami segíthet, azt szívesen fogadnám. Guppykat nem szeretnék beköltöztetni.

Szia!

A ruby tetrák nálam is ugyanilyen félősek. Csak ritkán jönnek elő. A másik akváriumban, ijedős kalászhalaknál bevált, hogy a létszámot dupláztam (18 db-ra), és raktam melléjük egy csapat kolibrihalat.
Mivel eteted a tetrákat? Az enyémek nem fogadnak el semmit, csak az újszülött garnélákat vadásszák.
 
Szia!

A ruby tetrák nálam is ugyanilyen félősek. Csak ritkán jönnek elő. A másik akváriumban, ijedős kalászhalaknál bevált, hogy a létszámot dupláztam (18 db-ra), és raktam melléjük egy csapat kolibrihalat.
Mivel eteted a tetrákat? Az enyémek nem fogadnak el semmit, csak az újszülött garnélákat vadásszák.
Mostmár a tetrák jóval kevesebben vannak mint a razbórák, úgyhogy akkor lehet azt csinálom, hogy a tetrák kikerülnek, a razbórák pedig kapnak kiegészítést. Köszi a tippet!
Aprított lemezes táppal etetem őket. Nálam is beletelt egy kis időbe mire rászoktak, de onnantól vidáman zabálták :)
 
Back
Oldal tetejére