• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halak etetése, mivel etessünk?

Nagyon egyszerű egyébként "jó" haltápokat készíteni. Pakolj bele elég sok ízfokozót, amitől a halak megőrülnek, kell még kitöltő anyag ami lehet hamu vagy amit akarsz pff :)
 
Ugyan eMZé említette a Do!Aqua tápokat, de direkt nem mondanék márkákat. Viszont azon érdemes elgondolkodni, hogy mit spórolunk azzal, ha egy átcsomagolt kaját adunk vagy egy minőségibb eledelt.

Akkor is ha 300 literes akváriumod van a legtöbb haltáp 6-12 hónapra elég legalább.

Ha minőségi haltápot veszel akkor sem jön ki havonta néhány száz forintnál többre a halak táplálása. Nekem ennyit megérnek a halak, pláne úgy, hogy egy növényes akvárium esetén ennek az 5-10x költségét költöd áramra, növénytápra.
 
Jók a hozzászólások skacok! Én ezzel nem azt akartam mondani, hogy sajnálom a halkajára a zsuzskát, hanem csak azt, hogy eddig sosem volt betegség nálam, semmi egyéb probléma pedig kb 18 éve van aksim.
Ez is csak egy tapasztalat volt.
 
Én is jó véleménnyel vagyok a Panziról,de a Sera Vipan is nagyon jó én azt is szoktam etetni. De van egy "lopott" receptem amit elkészítek magam és általába azt etetem minden hal szereti nagyon. Fogok egy edényt víz bele és a következő összetevőket megfőzöm : Uborka, Répa, Lucerna, Csalán levél, zsenge akácfalevél, nagyon kevés borsó, Saláta, spenót, csipet piros paprika,spirulina algatabletta, van egy fehérjedús olasz minőségi tápom ebből is picit bele az illatanyag miatt :) Ezt összefőzöm kipréselem a vizet botmixerrel összemixelem. Miután ez megvan felöntöm 1 deci vízzel zselatinnal összekeverem kihűl és egy lapos kis edényben lefagyasztom és töröm mint a táblacsokit :) Imádják a halak garnélák, Algaevőknek nagyon jó rostban dús táplálék fehérje van benne vitaminnal teli mert ezt nem főzöm ki belőle. Ez mellett még szoktam fagyasztott szúnyoglárvát adni nekik. Meg a panzi lemezest és a sera vipan lemezest. Úgy gondolom a változatosság a fehérje a vitamin és a rost ez a lényeg a halak számára :) Azért jók ezek a házi kaják mert sok féle képpen lehet cifrázni tök cukkini marhaszív , Tonhal stb........ Amióta ezt adom nekik az Ancik is sokkal többet mozognak elől az akváriumban nem bújkálnak nem félnek hanem ahogy meglátnak várják a kajcsit a jobb első sarokba :)
 
Próbaképpen vettem egy adag Panzi algakockát. Az ára nagyon kellemes, magyar termék, meg egy algakockán amúgy se nagyon lehet mit elrontani(vagy mégis). A dobozban már első pillantásra sem az volt, amit a csomagolás alapján vártam volna. A tipikus spirulinás termékek sötétzöldje és jellegzetes (mondhatni büdös) szaga helyett világoszöld kockákat találtam kellemes szénaillattal. A cuccban nagyobbacska darabok vannak, egyértelműen nem mikroszkopikus algákból van. Ha tippelni kéne, azt mondanám, spenót, ami nem baj, mert az is nagyon jó kaja az algaevőknek. Csak azt nem szeretem, ha A van ráírva valamire, és B van benne.
Az első etetési próbálkozásom teljes kudarcba fulladt. A kockát csak úgy bedobtam, hamar le is süllyedt, de olyan könnyű volt, hogy az amúgy nem valami erős áramlás folyamatosan mozgásban tartotta, és pillanatok alatt szétesett milliméteres darabokra. Az amanda lazacok és a Borarasok örültek neki, de az algaevőknek egy szem nem jutott, mindet összeszedte a szűrő. Másodjára már manuálisan helyeztem el a kockát, egy szélcsendes sarokban, beékelve pár szál Marsilea közé. Addig jó is volt, amíg rá nem találtak az algaevők, de akkor pillanatok alatt szétesett és a javát megint elhordta az áramlás. Mivel az algaevők lassan esznek, ezért a szűrő kikapcsolása nem megoldás. A cucc Anci, Oto, Stiphodon és garnélák etetésére alkalmatlannak bizonyult, de mindenevő halaknak ettől még jó kiegészítésnek tűnik. Ajánlom molly-, guppi- és aranyhal-tulajdonosoknak.
 
Panzi, panzi... Szerintem túlságosan is sok dologgal foglalkozik egyszerre. Nem egy konkrét dologra specializálódott magyar gyártó, háááát nem tudom, én inkább nem mérgezném vele a vizet. Még guppis-színes kavicsos korszakomban etettem a halakat panzi szárított szúnyoglárvával (ha jól emlékszem vörös)és hát nem egy nagy történet. Nagy ballaszt az egész, a halak ürüléke fehér volt a tápanyaghiánytól.
Ellenben a Tetra tápokkal(lemezes,granulált) mindig is meg voltam elégedve, szerintem az mostanság elérhető-pénztárcabarát tápok között abszolút elől járnak.
Szerintem Tetra Pro colour-energy-vegetable triumvirátussal tökéletesen el lehet tartani halakat. Bár most kicsit a saját arc poeticám ellen beszélek, mivel a mélyhűtőben legalább 7-8 féle fagyasztott eleség van, a sügereket csak azokkal etetem, nekik a műeleség nem tesz jót, bélgyulladásra hajlamosak. A nano halacsokkal nyílván más a helyzet, és ezen a fórumon ők vannak fókuszban. Én pl. tetra száraz tápokat adok nekik(Brigittae), meg fagyi cyclops-ot, bár mindig is piszkálta a fantáziám az ADA AP1-Gold haltápja. A tapasztalatom az,hogy a pici halak nem kedvelik a kemény granulátumokat, így nem merek belevágni, szerintem felsülnék.
 
Én az afrikai sügéres korszakomban - hála istennek nagyon jó vizeink vannak itt a mátra lábánál - élő cyclopsal etettem minden mennyiségben, élő artémiával (frissen keltetve) és kizárólag Aquatic Nature lemezesekkel, granulátumokkal, ill még a JBL spirulinájával.
Jelenleg is megmaradtam az atrémia keltetésnél, de van a hűtőben mindig Rutos fagyi. cyclops és úgy döntöttem maradok a AN-nél nanoban is. Nano halaknak Aquatic Nature Tropical Energy Small megy, garnéláknak pedig Aquatic Nature Shrimp Excel. Nem a legolcsóbb kategória, de nekem a fent említett ócsó kategórától hullottak anno a sügérek, nagyon sok benne a fehérje és elzsírosodtak, és ezt ugye az érzékeny gyomruk nem tolerálta túl sokáig. Az a kaja sokkal több kárt okozott, mint amilyen ócsó volt. A Tetra jó volt, viszont nekem nagyon színezte a vizet. Nem tudom mi okból - lehet sokat adagoltam -, de ez tény...
 
Sziasztok!

Átfutottam a topicot, de nem találtam semmit a walterférgekről. Kérdezgettem már több helyen is itt a fórumon, de nem nagyon van tapasztalat a témában. Gondoltam írok róla pár dolgot.
Montanába elég sokat keresgéltem használható anyagot a témában.
A helyi állatkereskedésből kaptam egy fagyisdobozban egy adagot "ajándékba", miután mondtam az eladónak, hogy elkezdtek szaporodni a galaxyk.
Hazahoztam, és jó két hétig nem is nagyon foglalkoztam vele, nem is próbáltam vele etetni. Eddig csak olvasgattam, ki hogy tartja, milyen praktikák vannak.
Ma etettem vele először. Nagyon apró élő eleség, csak ajánlani tudom. A kifejlett galaxyk is megették.
A tartása nagyon egyszerű. Én a két hét alatt, mióta nálam van egyszer nyitottam ki, amikor elhelyeztem a "csapdát". (erről kicsit később). Ma mikor kinyitottam ugyan úgy éltek és virultak.
Általában jól záró műanyag dobozban tartják, fagyis, vajas. Van aki kilukasztja a tetejét, de szerintem fölösleges. A dobozba kb 0.5-1 cm vastagon zabpelyhet szórunk (sparban vettem fél kilót ami nagyon sokáig elég, 200ft volt). Erre meleg vizet öntünk. Majd várunk egy kicsit, a zabpehely beszívja a vizet, kicsit utána kell majd tölteni, kb olyan állagúra kell hígítani, hogy éppen ne folyjon. Miután kihűlt, be kell oltani a masszát, a doboz négy sarkára és a közepébe szoktak egy kis adagot tenni.
Másnap már kimásznak a kis férgek a doboz oldalára, és lehet is etetni velük. Egy ecsettel le lehet őket szedni a doboz oldaláról, majd bele lehet mosni az akvárium vizébe.
Olvastam, hogy valaki kevert a zabpehelybe répát, céklát. Én a répás megoldással próbálkozom jelenleg, az volt itthon. Répát lereszeltem, majd egyszerűen belekevertem a zabpehelybe.
Célszerű készíteni egy egyszerű csapdát is a dobozba. Ásványvizes palackból kivág az ember egy 1-2 cm széles csíkot, amdj azt csiga formában a masszába nyomja, úgy, hogy kb 0.5-1 cm kilógjon. Egy műanyag lapot (tejfölös pohár átlátszó teteje) ráteszünk, így nem ér bele a masszába. Erre felmásznak a férgek, amiről könnyen lemoshatjuk őket, akár egyből az akvárium vizébe is. Így biztosak lehetünk benne, hogy a vízbe nem kerül a pépesített zabpehelyből.
Néhány kép:

Az ajándék állomány:
IMG_0931.JPG





répával kevert (még nincs beoltva)
IMG_0927.JPG

Sima zabpelyhes:
IMG_0929.JPG

Talán valaki kedvet kap, és kipróbálja, ezzel színesítve a halak étrendjét.

Különféle "ízesítésekről" itt olvashattok bővebben.
 
Vettem ma élő cyclopsot, és artémiát. A pettyes kalászhalak vadásztak ezerrel, kaptak mindkettőből egy keveset(y)
Azt viszont nem tudom, hogy hogy kell őket tartani. Oké, hogy hűtő, és sötét, de vizet nem lehet rajtuk cserélni...A ciklopszon annyira apró, hogy esélytelen, szóval igyekeztem úgy adni, hogy minél kevesebb víz menjen az akváriumba. De az artémián sem sikerült, mindig csomó volt a vízfelszín közelébeno_O Tipp? vagy hagyjam őket abban a vízben, amiben hoztam?
 
Vizet cserélni egyszerű rajtuk szerintem, én amikor artemiát keltettem a növendék halaknak akkor mindig a konyhai papírtörlőre szűrtem le belőlük megfelelő adagot egy leszívócsővel, ennyi erővel az összes folyadékot átnyomathatod ilyen papíron, de szerintem felesleges az egész vizet kicserélni rajtuk. A másik dolog: az artemia-nak sós víz kell.
 
Mivel etessem törpeszájú, szelíd halacskáimat! A kaja legyen minőségi, tápláló! Werneri, galaxy, és törpeszájuak!
Száraz tápra gondolok!
 
Cyclop-eeze vagy nem sokára lesz ELOS táp. Nálam a cyclopot nagyon szerettek a Nannostomusok és a pettyes kalaszhalak.
 
G-vel kezdődik és reenaqua a vége :) ELOS csak ott lesz, cyclop ezee meg nem tudom hogy van-e máshol.
 
Talán valaki kedvet kap, és kipróbálja, ezzel színesítve a halak étrendjét.
.
Jelentem én kedvet kaptam:D Csak a környékünkön nem tudok beszerzési forrást:( Esetleg tudnál postázni belőle egy kis adagot ha van neked? Részleteket pm-ben megbeszélhetnénk...
 
Jelentem én kedvet kaptam:D Csak a környékünkön nem tudok beszerzési forrást:( Esetleg tudnál postázni belőle egy kis adagot ha van neked? Részleteket pm-ben megbeszélhetnénk...

Szia!
Szerintem első körben próbálkozz meg a helyi állatkereskedésekben. Valószínűleg nem árulnak waltert, de ha van helyi tenyészetük, guppi vagy valami, akkor előfordulhat, hogy saját használatra van nekik. Ha ez nem jön össze, akkor megpróbálhatjuk a postázást.
 
Back
Oldal tetejére