• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal gömb akváriumban nem tartható?

Ha konkrétan azt a halat kérdeznéd meg, hogy akar-a az akváriumodban lakni, vagy inkább a tavat választaná, vajon milyen választ kapnál?
Ezt is lehet több oldalról nézni: kisebb az élettér, nem kell a kaja után kajtatni és a kő/fa/növény mögül sem ront rám a ragadozó, nem csíp fülön egy madár.
Azért én is szívesebben élek a családi házban, mint egy mini garzonban. Szerintem érted.:)
Amúgy meg arról ne is álmodozzon senki, hogy a civilizáció által kipusztított helyekről majd pont a civilizáció fogja visszatelepíteni a fajokat és újra virágzásnak indul az élet. Kicsiben és ideig óráig működhet, de hosszútávon semmiképp. Ebbe a témába kicsit volt alkalmam belelátni mindenféle madár élőhely monitorozási projekt kapcsán és egyértelműen az volt a kutatók sommás véleménye, hogy az emberi civilizáció olyan mértékben pusztít és terjeszkedik gyorsuló ütemben, hogy szinte hiábavaló bármi ellentétes erőfeszítés. Ez olyan, mintha olajjal oltanánk a tüzet.
Azért a kerecsen sólymoknak kihelyezett mesterséges fészkelőhelyekkel kapcsolatosan elég pozitív eredményekről számolnak be.
Revitalizált életterekről is lehet hallani/olvasni szép és hosszú távon működőképesnek tűnő dolgokat.
A tendenciában (hogy sajnos sokkal többet rombolunk, mint amit helyreállítunk) viszont összességében sajnos igazad van és ez nagyon szomorú.
A Viktória-tó kálváriáját meg áttételesen nem az őslakosok okozták, hanem a civilizált ember
Ebben sincs vita, ezért írtam, hogy a nagyokosok telepítettek...
...sajnos nem csak ott...:(
Utána persze lehet kegyesen lobogtatni nekik a megoldást, hogy majd mi kihúzunk benneteket a bajból, mert okosabbak vagyunk. Mikor az orvosom olyan betegségre ajánl megoldást, amit ő maga okozott.
Sajnos a lobogtatott megoldások többsége látszat megoldás, ami valójában csak fokozza a bajt:(
Én mindig mosolygó lélekkel nézem, amikor természeti népekről mutatnak egy-egy jól sikerült filmet: harmóniában élnek a természettel, használják, de nem zsákmányolják ki, ismeretlen a bűn fogalma és nem hiányzik nekik a "civilizáció áldása".
Van mit tanulni tőlük;)
 
Látom, a téma kicsit off-topic lett :)

Egyébként ha valaki tud Magyarországon kívül olyan országról, ahol a gömb akvárium - mérettől függetlenül - be van tiltva, írja már meg. Hátha ott szerepel indoklás és így a témát nyugodtan lezárhatjuk.
 
Utoljára módosított:
Ezt is lehet több oldalról nézni: kisebb az élettér, nem kell a kaja után kajtatni és a kő/fa/növény mögül sem ront rám a ragadozó, nem csíp fülön egy madár.
Azért én is szívesebben élek a családi házban, mint egy mini garzonban. Szerintem érted.:)

Persze ez világos. Én sem propagálom, hogy milyen jó egy üveggömben élni. :) Vannak domesztikált állatok is, akiket kidobva a természetbe olyan létállapotba kerülnek, mint nekünk a hajléktalanság. De ismert olyan jelenség is, mikor egy élőlény úgynevezett "kultúrakövető". Pl. varjaknál, medvéknél a szemétevés, addig sem kell zsákmány után nézni. Sajnos én úgy látom, hogy az emberi civilizáció öngyilkos, mint a rák. Az sem egy sima betegség, ott is a test saját sejtjei fordulnak az egész, a rend ellen. Az ember esetében is valami hasonlót látok.
 
Persze ez világos. Én sem propagálom, hogy milyen jó egy üveggömben élni. :) Vannak domesztikált állatok is, akiket kidobva a természetbe olyan létállapotba kerülnek, mint nekünk a hajléktalanság. De ismert olyan jelenség is, mikor egy élőlény úgynevezett "kultúrakövető". Pl. varjaknál, medvéknél a szemétevés, addig sem kell zsákmány után nézni. Sajnos én úgy látom, hogy az emberi civilizáció öngyilkos, mint a rák. Az sem egy sima betegség, ott is a test saját sejtjei fordulnak az egész, a rend ellen. Az ember esetében is valami hasonlót látok.
Sajnos ebben is egyet kell értsünk:( pedig de jó lenne most ellent mondani Neked...
...nincs ilyen szerencsém sajnos...
 
Látom, a téma kicsit off-topic lett :)

Egyébként ha valaki tud Magyarországon kívül olyan országról, ahol a gömb akvárium - mérettől függetlenül - be van tiltva, írja már meg. Hátha ott szerepel indoklás és így a témát nyugodtan lezárhatjuk.
Visszatérve a kályhához: a google-ban nagy hirtelen nem találtam választ a kérdésedre, így csak szubjektív amit írok: nekem igazándiból soha nem tetszett. 20 éve sem.
Valahogy nem nagyon láttam méretre, berendezésre olyant, amibe a betelepített hal/halak élettere rendben lévőnek lett volna mondható.
Nem mondom, hogy lehetetlen küldetés, de sajnos a rossz példa nagyon-nagyon sok, ezért meggondolandó a dolog jogszabályi tiltás nélkül is.
 
Látom, a téma kicsit off-topic lett :)

Egyébként ha valaki tud Magyarországon kívül olyan országról, ahol a gömb akvárium - mérettől függetlenül - be van tiltva, írja már meg. Hátha ott szerepel indoklás és így a témát nyugodtan lezárhatjuk.

Visszatérve a kályhához: a google-ban nagy hirtelen nem találtam választ a kérdésedre

Én hosszas keresésre egy olasz várost találtam. Ez inkább álhírnek néz ki, de a New York Times online verzióján is fenn van.

http://www.nytimes.com/2004/07/24/world/world-briefing-europe-italy-city-wants-happier-goldfish.html

Röviden a lényeg, hogy Monzában (város neve) aranyhalat nem lehet gömb akváriumban tartani, mert torzított képet lát a valóságról és ezért szenved.

Szerintem ez sok emberre is érvényes :)

... szubjektív amit írok: nekem igazándiból soha nem tetszett. 20 éve sem. Valahogy nem nagyon láttam méretre, berendezésre olyant, amibe a betelepített hal/halak élettere rendben lévőnek lett volna mondható.
Nem mondom, hogy lehetetlen küldetés, de sajnos a rossz példa nagyon-nagyon sok, ezért meggondolandó a dolog jogszabályi tiltás nélkül is.

Ez mennyire nincs rendben? Torzít? Igen. De szerintem ebben 1 db Betta simán elfér.

 
Utoljára módosított:
De szerintem ebben 1 db Betta simán elfér.
http://diszhal.info/Betta_splendens.php
Az egy betta hímes dologgal ugyanúgy gondjaim vannak, mint a gömb akváriummal. (szubjektív, de így gondolom)
Szép az a gömb akva, amit linkeltél, de halat akkor sem tennék bele. Úszótér minimális, egy 6-7 cm-es relatíve testes, nagy uszonyokkal rendelkező halnak nem ideális - szerintem
Ha hihetünk a díszhal infónak, 50 liter a minimális térigénye 1 db bettának. Tudom, sokkal kisebb helyen is tartják. Lehet lakni minigarzonba bezárva és egy családi házban tágas udvarral is. Az ember természetes igényeihez is a második verzió áll közelebb - szerintem.
 
http://diszhal.info/Betta_splendens.php
Az egy betta hímes dologgal ugyanúgy gondjaim vannak, mint a gömb akváriummal. (szubjektív, de így gondolom)
Szép az a gömb akva, amit linkeltél, de halat akkor sem tennék bele. Úszótér minimális, egy 6-7 cm-es relatíve testes, nagy uszonyokkal rendelkező halnak nem ideális - szerintem
Ha hihetünk a díszhal infónak, 50 liter a minimális térigénye 1 db bettának. Tudom, sokkal kisebb helyen is tartják. Lehet lakni minigarzonba bezárva és egy családi házban tágas udvarral is. Az ember természetes igényeihez is a második verzió áll közelebb - szerintem.

Ez egy 60 literes gömb, ha jól értettem. Vagy a gond az, hogy a sok növény miatt kevesebb a hely?

Egyébként Betta elég alulexponáltan, lassan úszkál, nem egy kalászhal, az biztos. Ha innen indulunk, akkor nem sok nano akvárium lenne, amibe halat is bele lehet rakni.
 
Ez egy 60 literes gömb, ha jól értettem. Vagy a gond az, hogy a sok növény miatt kevesebb a hely?
Ha erről az akváról van szó, akkor már nem annyira sötét a helyzet, erre már azt mondanám: ízlések és pofonok. Azért egy kislányt tennék mellé mindenképpen, hogy ne legyen annyira magányos;)
 
Hogy egy kicsit szakmai oldalról közelítsem meg a kérdést:a legnagyobb baj eső sorban az volt vele,hogy többnyire 5-10 literes méretekben volt elérhető a nagykerekben.
Persze nem mondom,hogy nem volt soha nagyobb,de ez volt az átlag.Ha ehhez hozzá vesszük,hogy az emberek java része aranyhalat akart tartani ebben a méretben,ráadásul levegőztető nélkül,akkor már elég kellemetlen a helyzet.Nem mondom,hogy százból száz vásárlónak ez volt az igénye,de rengetegen szerettek volna ilyen összeállítást.
Persze akadt sok vásárló,aki ennél akár nagyobb méretű gömbbe tartott bettát Ez talán a kisebbik rossz.De amikor felhívtuk rá a figyelmét,hogy oké,de nem ártana egy fűtő a hal igényei miatt,akkor persze az volt a válasz,hogy hogy nézne ki egy fűtőszál a gömb akváriumban?
Ezeket összegezve én azt mondom,hogy még ha ezzel azokat is büntetik,akik esetleg megfelelően? tudnának akvarizálni egy üveg gömbben,jó döntés volt a tiltás.
 
Ha erről az akváról van szó, akkor már nem annyira sötét a helyzet, erre már azt mondanám: ízlések és pofonok. Azért egy kislányt tennék mellé mindenképpen, hogy ne legyen annyira magányos;)

Ez is eléggé off-topic és nem igazán kapcsolódik az akvárium formához. Mit csinálsz a kis halakkal, ha folyton leívik? Betta kereskedést nyitsz? Elevenszülők esetén is a populáció a belterjes szaporulat miatt előbb-utóbb genetikailag problémás lesz. Sajnos ez az (árny)oldal is hozzá tartozik a haltartáshoz.

Amúgy nem hiszem el, ha tényleg csupán a gömb forma okozza a problémát, akkor csak Magyarországon lenne betiltva.

Mi a helyzet például Németországban? Vagy UK-ban?

Ha ez több fejlett országban is törvényben van, akkor kell valahol lennie egy tanulmánynak, ami ezt indokolja. (pl. oldalvonal, torzítás stb.) Kíváncsian elolvasnám, hátha tanulunk belőle. Erről szól a topic.

A technikát ne keverjük ide bele, az ettől független. És hagyjuk az 5 literes gömböket is az aranyhallal. Nem erről van szó.
 
Utoljára módosított:
Amúgy nem hiszem el, ha tényleg csupán a gömb forma okozza a problémát, akkor csak Magyarországon lenne betiltva.

A technikát ne keverjük ide bele, az ettől független. És hagyjuk az 5 literes gömböket is az aranyhallal. Nem erről van szó.

Lehet,nem a legjobb példa,de jobb nem jut eszembe:ha egy élelmiszerekbe használt adalék anyagról kiderül,hogy káros az egészségre és emiatt egy országban betiltják,de máshol nem,akkor azok a hülyék,akik betiltják?
Bocsi,de tényleg nem értem a fennakadásodat. :)
 
Ez is eléggé off-topic és nem igazán kapcsolódik az akvárium formához. Mit csinálsz a kis halakkal, ha folyton leívik? Betta kereskedést nyitsz? Elevenszülők esetén is a populáció a belterjes szaporulat miatt előbb-utóbb genetikailag problémás lesz. Sajnos ez az (árny)oldal is hozzá tartozik a haltartáshoz.
Ha nem foglalkozol a kicsikkel, maximum 1-2 darab fog megmaradni a végén, azt meg legfeljebb elajándékozod egy lelkes akvarista tanulónak. például;)
 
Lehet,nem a legjobb példa,de jobb nem jut eszembe:ha egy élelmiszerekbe használt adalék anyagról kiderül,hogy káros az egészségre és emiatt egy országban betiltják,de máshol nem,akkor azok a hülyék,akik betiltják?
Bocsi,de tényleg nem értem a fennakadásodat. :)

Tényleg nem jó analógiát hoztál.

Bocsi, de szerintem Te vagy fennakadva, hogy valaki megkérdezi ennek - a nyilvánvalónak tűnő - szabálynak az okát.

Én teljes mértékben meggyőzhető vagyok. Már elég sokan indulatból válaszoltatok. Ugyanekkora lendülettel, energiabefektetéssel inkább a valódi okot keressétek.

Számomra az oldalvonal és a torzítás tűnik érdekesnek. A többi -eddig- felhozott ötlet vagy egyszerűen nem igaz, vagy adott körülményektől függ.

Egyébként el tudom képzelni, hogy tényleg azért tiltották be, mert az legtöbb ember jó érzését sérti egy kis gömbakvárium egy aranyhallal. (Jogosan.) Persze ugyanaz az aranyhal egy ugyanakkora szögletes akváriumban sem lesz jobb helyen, de ez már a (Magyar?) döntéshozóknak túl összetett logikai lánc.

Egy High-Tech nano akváriumról pedig lehet nem is hallottak.
 
Utoljára módosított:
Tényleg nem jó analógiát hoztál.

Bocsi, de szerintem Te vagy fennakadva, hogy valaki megkérdezi ennek - a nyilvánvalónak tűnő - szabálynak az okát.

Én teljes mértékben meggyőzhető vagyok. Már elég sokan indulatból válaszoltatok. Ugyanekkora lendülettel, energiabefektetéssel inkább a valódi okot keressétek.

Számomra az oldalvonal és a torzítás tűnik érdekesnek. A többi -eddig- felhozott ötlet vagy egyszerűen nem igaz, vagy adott körülményektől függ.

Egyébként el tudom képzelni, hogy tényleg azért tiltották be, mert az legtöbb ember jó érzését sérti egy kis gömbakvárium egy aranyhallal. (Jogosan.) Persze ugyanaz az aranyhal egy ugyanakkora szögletes akváriumban sem lesz jobb helyen, de ez már a (Magyar?) döntéshozóknak túl összetett logikai lánc.

Egy High-Tech nano akváriumról pedig lehet nem is hallottak.
Az igazi okra vagy kíváncsi, ami a rendeletből nem derül ki. Ez így van. Ahogy a többiek is írták, ez kereskedelmi vonatkozásban érdekes. Ott pedig sokkal inkább az ellenőrzés hiánya vagy a szabályok be nem tartása problémás....Megpróbálok én is keresni valami irodalmat....
 
Bocsi, de szerintem Te vagy fennakadva, hogy valaki megkérdezi ennek - a nyilvánvalónak tűnő - szabálynak az okát.
Én teljes mértékben meggyőzhető vagyok

Azt látom, hogy többen válaszolnak neked így vagy úgy, de a hozzáállásod cseppet sem nyitott. Egy értelmes párbeszéd nem így működik. Ha meggyőzhető vagy, akkor valóban figyelj rá mit mondanak a többiek.
Max levonod a következtetést és érdemleges válasz nélkül maradsz. Ne üss le minden labdát, mert a következő kérdésedre nem jön majd válasz.

Még 1 fontos dolog, kerüljük a személyeskedést. Ez a fórumon a kezdetektől fogva érzékeny pont.
 
Na csak találtam valamit egy német honlapon. Ott sem tanulmány van, de azt írja a hozzászóló, hogy az üveg torzít, ez esztétikailag sem jó, kicsi a nyitott felülete a gömbakváriumnak a gázcseréhez, illetve az alapterülete is kicsi a berendezéshez,talajhoz stb. Azt írja még, hogy a halak tájékozódási képességének elvesztése vagy problémája a gömb forma miatt nem bizonyított vagy nehezen vizsgálható.
De azt mondom én is, minél nagyobb az akva, annál jobb!
 
Utoljára módosított:
Azt látom, hogy többen válaszolnak neked így vagy úgy, de a hozzáállásod cseppet sem nyitott. Egy értelmes párbeszéd nem így működik. Ha meggyőzhető vagy, akkor valóban figyelj rá mit mondanak a többiek.
Max levonod a következtetést és érdemleges válasz nélkül maradsz.

Elnézést, hogy ilyen szűklátókörű és rugalmatlan vagyok. Viszont találtam valamit, ami érdekes lehet.

Na csak találtam valamit egy német honlapon. Ott sem tanulmány van, de azt írja a hozzászóló, hogy az üveg torzít, ez esztétikailag sem jó, kicsi a nyitott felülete a gömbakváriumnak a gázcseréhez, illetve az alapterülete is kicsi a berendezéshez,talajhoz stb. Azt írja még, hogy a tájékozódási képesség elvesztése vagy problémája a gömb forma miatt nem bizonyított vagy nehezen vizsgálható.
De azt mondom én is, minél nagyobb az akva, annál jobb!

Én is végigolvastam elég sok Német fórumot. A hozzászólások elég össze-vissza vannak, ha lenne egyértelmű szabály a gömb formára, valószínűleg megtaláltam volna.

Goldfishglass (nem a kugelaquarium), ami tipikusan ~25 cm átmérőjű és ~15 liter körüli, egyértelműen tiltva van.

Az Osztrák szabályok nagyon részletesek, és itt megbízható forrásból megtalálhatóak:

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20003860

Nagyon komoly. Például PH, vízkeménység szerint csoportosítják a halakat. Az előírt vízparaméterekre is szerepelnek adatok pl ammónia, klór. Akváriumméret hal fajtára lebontva és jelezve, ha csoporthalról van szó, stb, stb, stb.

Gömb formára tiltást nem találtam, ha lenne, akkor itt biztos egyértelműen jeleznék.


54 liter alatt nem lehet halat tartani Ausztriában. Azt hiszem, sok nano akvárium a fórumon elvérezne ezen.

Nem tudná valaki lefordítani az Anlage 5-öt az Osztrák szabályozásból? Szerintem jópáran rácsodálkoznánk erre. Lehet, hogy én is félre értettem, mert nem igazán tudok Németül.

A Német szabályokat is megbízható forrásból kellene megkeresni, mert fórumokon mindenki össze-vissza ír, amit gondol :)
 
Utoljára módosított:
Elnézést, hogy ilyen szűklátókörű és rugalmatlan vagyok. Viszont találtam valamit, ami érdekes lehet.



Én is végigolvastam elég sok Német fórumot. A hozzászólások elég össze-vissza vannak, ha lenne egyértelmű szabály a gömb formára, valószínűleg megtaláltam volna.

Goldfishglass (nem a kugelaquarium), ami tipikusan ~25 cm átmérőjű és ~15 liter körüli, egyértelműen tiltva van.

Az Osztrák szabályok nagyon részletesek, és itt megbízható forrásból megtalálhatóak:

https://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=20003860

Nagyon komoly. Például PH, vízkeménység szerint csoportosítják a halakat. Az előírt vízparaméterekre is szerepelnek adatok pl ammónia, klór. Akváriumméret hal fajtára lebontva és jelezve, ha csoporthalról van szó, stb, stb, stb.

Gömb formára tiltást nem találtam, ha lenne, akkor itt biztos egyértelműen jeleznék.


54 liter alatt nem lehet halat tartani Ausztriában. Azt hiszem, sok nano akvárium a fórumon elvérezne ezen.

Nem tudná valaki lefordítani az Anlage 5-öt az Osztrák szabályozásból? Szerintem jópáran rácsodálkoznánk erre. Lehet, hogy én is félre értettem, mert nem igazán tudok Németül.

A Német szabályokat is megbízható forrásból kellene megkeresni, mert fórumokon mindenki össze-vissza ír, amit gondol :)
Lehet, hogy sok nanoakvarium elverezne ezen a szabalyozason, de szerintem a legtöbb "hal", akik ezen a forumon uszkalnak, nagyon jol erzik magukat, mert hozzaertö es lelkes akvaristak gondozzak öket.(y) Amit irtam, azt egy kerdesre valaszul egy emberke irta, de szerintem abszolut logikus a magyarazata, hogy miert nem javallott a gömb akvariumban valo tartas, meg akkor is, ha konkretan az oldvonallal kapcsolatosan, illetve a halak tajekozodasara vonatkozoan nem hivatkozik irodalmi adatokra.
 
Na csak találtam valamit egy német honlapon. Ott sem tanulmány van, de azt írja a hozzászóló, hogy az üveg torzít, ez esztétikailag sem jó, kicsi a nyitott felülete a gömbakváriumnak a gázcseréhez, illetve az alapterülete is kicsi a berendezéshez,talajhoz stb.

Ezt a gázcsere / felület indokot több helyen is láttam, szerintem nincs alapja. Nem vagyok biológus ;), de a következőt érdemes megfontolni.

A gömb :) :
upload_2016-10-20_10-19-1.png
A gázcsere-felület szempontjából alapvetően - egy hagyományos négyszög akvárium esetén - a vízoszlop magassága mérvadó.

Gömb akváriumnál erre rájön az ábrán rózsaszínnel szinezett víz , legyen mondjuk ez a teljes térfogat 20%-a. (tipp, nyilván függ a vízszint magasságától...)

Egy 61 cm átmérőjű gömb (kapható ilyen akvárium) kb 100 liter. Ennél a vízoszlop magassága kb <50 cm. Ha gázcsere szempontjából lényeges "négyszög akvárium ekvivalens vízoszlop magasságra" ;) ezt átszámoljuk, nagyságrendileg ~60 cm körül lesz. Ez egy növényes akváriumban nem okozhat problémát. Sokan ilyen magas, vagy magasabb négyszög akváriumot tartunk. Ha elnéztem a számokat, korrigáljatok, nem hinném, hogy nagyságrendi eltérés lenne.

O2 szint tipikusan a reggeli órákban, a fotoszintetizálás beindulása előtt a legalacsonyabb. A természetben is élnek halak több méter mély vízben. Most nem a túltápozott/túltelepített halastóra gondolok, ahol a bomló anyagok okozta, bakteriális folyamatok miatt kialakult oxigénhiántól a pontyok redszeresen pipálnak. Én tartok itthon levegőztetőt, de csak kivételes, problémás esetben van rá szükség.

A berendezéssel, technikával kapcsolatban:

Nem tudom, miért gondolkodik mindenki külső szűrőben. A növények is szűrnek. Már sok helyen leírtam, például a vizen úszó Pistia Stratiotes-t szenyvíztisztításra is használják.(Tropicánál és sok más helyen is kapható.) Emiatt rengeteg tanulmányban szerepel. Mint a legtöbb vizinövény, N forrásként ammóniát preferálja és nagyon nagy mennyiséget képes belőle eltüntetni. Este is. Nem fogom előkeresni, hogy milyen nagyságrendben, mennyi idő alatt, akit érdekel, megtalálja. Pár darab ilyen növény jelentős szűrőkapacítással felér. Nem vagyok abban biztos, hogy egy biológiai külső szűrő minden esetben nagyobb biztonsággal működik, főleg, áramszünetek esetén, illetve ha még néha jól meg is küldjük Glutaraldehyde-el vagy H2O2-vel. A növény állapotát szemrevételezéssel elég jól lehet ellenőrizni. :)

Egyébént a fent említett ~100 literes gömb rendelkezik beépített biológiai szűrővel.

A fűtésre most nem térek ki.

Azt írja még, hogy a halak tájékozódási képességének elvesztése vagy problémája a gömb forma miatt nem bizonyított vagy nehezen vizsgálható.

Szerintem itt van a lényeg elásva, és ezért is indítottam a topic-ot. Ha erre talál valalki infót, akkor lehet, hogy annak nem csak gömbformánál van szerepe, ezért is érdekel.

De azt mondom én is, minél nagyobb az akva, annál jobb!

Egyetértek, bár a 460 literes akváriumomnál már néha elgondolkodok, hogy ez azért sok. Mondjuk aki egy ilyet üzemeltet EI-vel és 50%-os heti RO vízcserékkel, az tud valamit. Ha ilyenben gondolkodnék, biztos automatizálnám a vízcserét, de itt már kezdünk egy kicsit off topic lenni :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére