• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal gömb akváriumban nem tartható?

Nem akarlak elkeseríteni, de nem kell Thaiföldre menni. Mondjuk elég elnézni a dunántúl legnagyobb diszkont haláruházába, és több polcnyi kifejlett Betta-t ezeknél jóval kisebb poharakban tartanak. Ez nem megfelelő tartás.

Szerintem van olyan méretű hal, amit lehet 30 literben tartani. És mondjuk vitorláshalnak szerintem a 100 liter kevés. Rossz a szabály.

A gömb formára továbbra sem volt jó indok. A hal oldalvonal-t nem hiszem el, a tükörképben sem vagyok biztos. (a tükröt az üveg mögött észreveszik, de az akváriumüveg nem zavarja őket...)
Bizonyos szinten én is egyet értek azzal, hogy mi alapján hoznak ilyen törvényeket. Ha a példa nem is idevág amit felhozok de erősen súgalja felháborodásom okát. A példának felhozott betták a boltokban skatulyákba helyezve miként különb mint a gömb akvárium. Vagy itt vannak a madarak. Az egyetlen olyan állat aminek ha van, hát neki van mozgás igénye. Egy állat ami repül,de erre a mérettől függetlenül egyetlen kalitka sem alkalmas. Egy repülő állatnak.... Csak ugrál.. Igazából engem nem zavar és nem is érdekel de aki ezeket a törvényeket ki kényszeríti szerintem unatkozik, vagy valamit nagyon el akar érni számításból,nyereség vágyból. Azt meg ugye inkább hagyjuk,hogy fogságban szaporított mert ennyi erővel klónozzunk embereket termelési munkákra,hogy minket eltartsanak. Ha születésükkor nem látnak a 4 falon kívül mást ,soha nem fogják a hiányt elszenvedni viszont a munkába fogásukkor teljes szabadság érzet önti el őket ha megismerkedhetnek a külvilággal. Szóval 100 szónak is egy vége ez egy beteg törvény.Szerintem nem a gömb akváriummal van a baj hanem a helytelenül kiválasztott akvárium méret a kiszemelt halhoz. És akkor a koik előállításáról még nem is beszéltem hogy az ikrák előtt hogy született meg ez a hal. /hípofizis/
 
Bizonyos szinten én is egyet értek azzal, hogy mi alapján hoznak ilyen törvényeket. Ha a példa nem is idevág amit felhozok de erősen súgalja felháborodásom okát. A példának felhozott betták a boltokban skatulyákba helyezve miként különb mint a gömb akvárium. Vagy itt vannak a madarak. Az egyetlen olyan állat aminek ha van, hát neki van mozgás igénye. Egy állat ami repül,de erre a mérettől függetlenül egyetlen kalitka sem alkalmas. Egy repülő állatnak.... Csak ugrál.. Igazából engem nem zavar és nem is érdekel de aki ezeket a törvényeket ki kényszeríti szerintem unatkozik, vagy valamit nagyon el akar érni számításból,nyereség vágyból. Azt meg ugye inkább hagyjuk,hogy fogságban szaporított mert ennyi erővel klónozzunk embereket termelési munkákra,hogy minket eltartsanak. Ha születésükkor nem látnak a 4 falon kívül mást ,soha nem fogják a hiányt elszenvedni viszont a munkába fogásukkor teljes szabadság érzet önti el őket ha megismerkedhetnek a külvilággal. Szóval 100 szónak is egy vége ez egy beteg törvény.Szerintem nem a gömb akváriummal van a baj hanem a helytelenül kiválasztott akvárium méret a kiszemelt halhoz. És akkor a koik előállításáról még nem is beszéltem hogy az ikrák előtt hogy született meg ez a hal. /hípofizis/

Bocsánat, ez már talán filozófiai téma, de laktál már budai villában teljes személyzettel, stb? Szóval a többségünk igenis munkára tenyésztett ember, vagy ilyen emberek leszármazottja. Más kérdés, hogy ha van elég szerencse és mellé akarás, akkor lehet ezen változtatni, míg a betta nem nagyon tud mit tenni.

A fő témához annyit, hogy lehet akár befőttes üvegben is akvarizálni, de az nem ennek a fórumnak a szellemisége.
 
Tudjátok mi az oka, hogy hal gömb akváriumban nem tartható?

A neten rákerestem, és a következő - röviden összefoglalt - indokokat találtam:

(forrás: https://pethelpful.com/fish-aquariums/why-fish-bowls-are-bad-for-your-fish)

- kicsi vízfelszin/levegő arány
- kis méret miatt a technika elhelyezése nehéz (pl fűtés és szűrés)
- öngyilkos hal kiugorhat, mert nem fedett
- nincs elég hely az úszáshoz
- gömb üveg torzítja a látványt és ez stresszt okoz

Ezek közül az utolsó két indok érdekes, az első három - véleményem szerint - egyszerűen nem igaz vagy körülményfűggő (esetleg nem is okoz problémát, vagy egy nano akváriumnál is jelen van).

A mérettel kapcsolatban: itt inkább a hal / tér méretéből kellene kiindulni. Mondjuk egy 80 literes szögletes akváriumban egy 30 cm-es ponty sem tartható...

A tükörképpel mi a helyzet?

Van a gömb méretére korlátozás? Vagy egyszerűen az íves felület önmagában probléma?

Egyébként most is lehet látni, hogy Betta-kat kis műanyag poharakban - tehát nem gömb akváriumban - tartanak (díszhal kereskedésekben...), ezzel mi a helyzet?

Van még más indoka a gömb akvárium tiltásának?

Üdv!
Azt gondolom, hogy az kellene mervado legyen, hogy a megfelelö halfajokat megfelelö meretü akvariumban kellene tartani, ahogy ti is irtatok. Persze, akkor mondhatnank, hogy mindenki minimum 1000 literes akvariumot vegyen,6 db Endler guppinak is...
A kerdesedre a valasz eleg komplex lehet. Ahhoz, hogy meg lehessen mondani vagy merni, hogy mekkora stresszt okoz a halaknak egy gömb akvariumban valo tartas, ahhoz merni kellene azokat az indikatorokat, melyek stresszorok hatasara aktivalodhatnak/aktivalodnak. Ehhez kellene egy kontrollcsoport, melyet elözöleg egy 30 literes nanoban tartunk, majd egy 30 literes gömb akvariumban. At kell helyezni a halakat a gömbbe, ami nyilvanvaloan stresszel jar, tehat meg kell varni, mig az erre a stresszorra valo valaszul adott indikatorok szintje ujra a normalis szintre all be. Ez egy rövidtavu stresszhatas. Utana lehetne vizsgalni a hosszutavu stresszhatast, vagyis a gömb akvariumban valo tartast, es az ennek megfelelöen merhetö indikatorokat merni. Szoval erdekes tema, de nem hiszem, hogy ezzel is ilyen melysegekig foglalkoztak volna azok, akik a törvenyhozasban reszt vesznek...ha csak nem vettek valamilyen tanulmanyt alapul. Az biztos, hogy az eletter csökkentese/korlatozasa merhetö stresszvalaszt ad, ami hosszu tavon karos következmenyekkel is jarhat, de ez feltetelezem, hogy halfajtol függö lehet.
 
Utoljára módosított:
Szerintem van olyan méretű hal, amit lehet 30 literben tartani. És mondjuk vitorláshalnak szerintem a 100 liter kevés. Rossz a szabály.
A gömb formára továbbra sem volt jó indok. A hal oldalvonal-t nem hiszem el, a tükörképben sem vagyok biztos.

Tán biológus vagy, vagy rendelkezel egyéb szakirányú végzettséggel? Akkor mi alapján "nem hiszed el"? Kissé fura hozzáállás. Látom nagyon szeretnéd azt a gömbakváriumot.. :) Nem szükséges legitimáltatnod ám a közösséggel, és az előíráshoz amúgy sincs szankció hozzárendelve. Ez inkább szemléletmód kérdése. A gömb forma tilalma egyébként a madárkalitkákra is kiterjed (tilos a kör alapú kalitka), nem véletlenül szerepel ez is a szabályok között. Semmi gond nem lenne a gömb (kör) formával, ha az elég nagy lenne, és az állatok nem találkoznának folyamatosan az oldalával, azonban ez otthoni körülmények között irreális, a kis gömb forma hátrányai meg be lettek mutatva. Anno a tervezet indokai között egyébként az egyik legfontosabb az volt, hogy gömb/kör esetén nagyobb a sérülésveszély is.

Egyébként ezt olvastad? https://akvakertesz.hu/threads/a-kedvtelesbol-tartott-allatok-tartasarol-es-forgalmazasarol.888/

A rendelet (mert rendelet, és nem törvény!) elkészültekor már elmélyedtünk benne, érdemes ezt is elolvasni. Az, hogy rossz lenne a szabály.. Nos nem tökéletes, az kétségtelen, de irreális elvárás egy jogszabállyal szemben, hogy az élet végtelen változatosságára MIND kiterjedjen, minden esetre külön kitérjen - olvasva a hozzászólásokat kb. ez lenne az elvárás.

A másik topikban látható, hogy anno legyűjtöttem az akvarisztikára vonatkozó részeket, mert nem csak a 30 literes korlátozás, és a gömb forma tilalma releváns a haltartás esetében, hanem az egész szabályozás, a többi előírással együtt értelmezendő, de álljanak itt akkor még egyszer az akvarisztikára (is) vonatkozó részek (egyébként is változott időközben a jogszabály szövege):

A kedvtelésből tartott állatok tartására és az állatokkal való bánásmódra vonatkozó rendelkezések

14. § (1) Az állatok számára a táplálékot, továbbá a nyulak és rágcsálók esetében a fogak koptatásához szükséges rágóanyagot az adott fajnak, az egyed korának és élettani állapotának megfelelő minőségben, mennyiségben és lehetőség szerint az adott faj természetes viselkedési szokásaihoz leginkább alkalmazkodó időközönként kell biztosítani.
(2) A kedvtelésből tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja.
(3) A kedvtelésből tartott állatot és az állat tartási helyét az állat tartójának naponta legalább egy alkalommal ellenőrizni kell. Az állattartónak gondoskodnia kell arról, hogy az állatok tartási helyén a környezeti viszonyok megfeleljenek az állatok szükségleteinek, valamint hogy a tartási helyük úgy legyen kialakítva, hogy az ne okozhasson sérülést az állatoknak. Állandó fényben vagy állandó sötétségben, valamint állandó zajban állatot tartani nem szabad.
(4) A kedvtelésből tartott állat tartási helyének olyan méretűnek kell lennie, hogy az állat fajára jellemző mozgási igényét ki tudja elégíteni.
(5) Tilos
c) gerinces állatot kör alapú kalitkában vagy gömb alakú akváriumban,
d) gerinces állat kifejlett egyedét 30 liternél kisebb űrtartalmú térben
tartani.
(8) A csoportosan tartott állatok esetében – hacsak az adott fajra vonatkozó tudományosan elfogadott ismeretekből más nem következik – a tartási helyet úgy kell kialakítani, hogy mindegyik egyed versengés és agresszió nélkül egy időben hozzáférjen az etető-, itató-, fürdő-, pihenő-, és búvóhelyhez.
(10) A nem kizárólag talajon vagy vízben lakó fajok esetében legalább két olyan polcot vagy ágat, ülőrudat kell elhelyezni, amelyek mérete és kialakítása olyan, hogy az állat biztonságban és természetes testhelyzetben tud rajtuk ülni, pihenni.
(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, vagy az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.
(16) Hím sziámi harcoshalakat úgy kell tartani, hogy azok egymást, illetve tükörképüket ne láthassák.

15. § (1) Az állatokat úgy kell tartani, hogy ne veszélyeztethessék más állatok – kivéve a ragadozó állatok táplálására szánt élő egyedek –, illetve az ember biztonságát.
(2) Különböző fajhoz tartozó állatok csak akkor tarthatók együtt – az (1) bekezdésben leírtak figyelembevételével –, ha az állatok egymás testi épségét nem veszélyeztetik, az együtt-tartás idegi megterhelést egyik fajhoz tartozó egyed számára sem okoz, továbbá ha minden egyed rendelkezik olyan tartózkodási hellyel, ahol zavarás nélkül nyugalomban táplálkozhat és pihenhet. Agresszív viselkedésű állatokat tilos más állatokkal együtt tartani.

16. § (1) A kedvtelésből tartott állatokkal kíméletesen kell bánni, azoknak szükségtelenül fájdalmat, szenvedést, illetve félelmet okozni nem szabad.
(2) A kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során
a) az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni,
b) az állatot a fajának (fajtájának), korának, fiziológiai állapotának és tartási céljának (használatának) megfelelően olyan takarmánnyal ellátni, amely annak jólétét szolgálja.​
 
Tán biológus vagy, vagy rendelkezel egyéb szakirányú végzettséggel? Akkor mi alapján "nem hiszed el"? Kissé fura hozzáállás.

Nem vagyok biológus, ezért is kérdezem. Ha tudnál küldeni tudományos cikket (linket), ahol a témával foglalkoznak, megköszönöm, én nem találtam. Ha a gömb mérettől függetlenül probléma, akkor az íves akvárium miért nem? Elég sok tévhit kering az interneten. Persze lehet, hogy tévedek, ezért kérdezem.

Egy törvénytől elvárható, hogy legyen értelme, ennek, ilyen formában nincs.

A fórumon is elég sok 30 literes, vagy annál kisebb nano akváriumot látni, nagyon apró méretű halakkal. Szerintem a szabálynak csak úgy lenne értelme, ha méret/forma helyett inkább a hal térigényére koncentrálna. Vagy mi a helyzet például egy 60 literes akváriumnál aminek több mit a felét elviszi a berendezés, hegyek, stb?

Nem szükséges legitimáltatnod ám a közösséggel, és az előíráshoz amúgy sincs szankció hozzárendelve. Ez inkább szemléletmód kérdése.

Nem akarom legitimáltatni senkivel, ha a kérdés feltevése ekkora problémát okoz, akkor szerintem zárjuk le a topic-ot.

upload_2016-10-18_15-8-51.png

A fenti aranyhal egyetért a törvénnyel, ez nem kérdés :)
 
Utoljára módosított:
álljanak itt akkor még egyszer az akvarisztikára (is) vonatkozó részek (egyébként is változott időközben a jogszabály szövege)
Köszönöm @oRphEus a frissítést, jól összeszedted.(y)
Sokszor jut eszembe, hogy jópár embernek ki kellene nyomtatni poszter méretbe és ki kellene szögezni a nappalija falára.
 
Nem vagyok biológus, ezért is kérdezem. Ha tudnál küldeni tudományos cikket (linket), ahol a témával foglalkoznak, megköszönöm, én nem találtam. Ha a gömb mérettől függetlenül probléma, akkor az íves akvárium miért nem? Elég sok tévhit kering az interneten. Persze lehet, hogy tévedek, ezért kérdezem.

Egy törvénytől elvárható, hogy legyen értelme, ennek, ilyen formában nincs.

A fórumon is elég sok 30 literesnél kisebb nano akváriumot látni, nagyon apró méretű halakkal. Szerintem a szabálynak csak úgy lenne értelme, ha méretek helyett inkább a hal térigényére koncentrálna.



Nem akarom legitimáltatni senkivel, ha a kérdés feltevése ekkora problémát okoz, akkor szerintem zárjuk le a topic-ot.

View attachment 19342
Kicsit nyers voltam, ezért elnézést! Csak úgy tűnik egy viszonylag egyértelmű témáról van szó, mégis ugyanazok a körök mennek.

Szerintem az íves akvárium sem optimális, mivel vertikálisan az is torzítja a hullámok terjedését, de az "legalább" csak vertikálisan, míg a gömb vertikálisan és horizontálisan is torzít, ráadásul a méretből adódóan sokkal kisebb íven nagyobb hatással torzít, mint egy íves akvárium, innentől kezdve a hatások hatványozódnak. De ez csak okoskodás, nem számoltam ki. :)

A 30 literes szabállyal kapcsolatban: bizonyos spec esetekben ez valóban nem teljesen jó, de erre írtam, hogy összességében kell értelmezni a jogszabályt. Mivel az átlag szempontjából elég extrém eset egy 1,5 centis nano hal nagy vödrös külső szűrővel, generális szabályként a 30 literes határ véleményem szerint nem rossz. A térigény a rendeletben amúgy a kereskedelem kapcsán előírás. Lehetne még pontosítani persze a szabályozást, de kérdés van-e értelme. Ha már csak ezt betartaná az átlag haltartó, ami a rendeletben van, sokkal boldogabbak lehetnének a halak.

Ja, ha lesz időm esetleg próbálok nézni valami hivatkozást, tanulmányt az oldalvonalra. De addig is javaslom elhinni, mert nem véletlenül került be a szabályozásba.
 
Szerintem az íves akvárium sem optimális, mivel vertikálisan az is torzítja a hullámok terjedését, de az "legalább" csak vertikálisan, míg a gömb vertikálisan és horizontálisan is torzít, ráadásul a méretből adódóan sokkal kisebb íven nagyobb hatással torzít, mint egy íves akvárium, innentől kezdve a hatások hatványozódnak. De ez csak okoskodás, nem számoltam ki. :)

Nem teljesen értem, mire gondolsz. A hullámterjedés / reflexió / interferencia része matematikailag jól leírható, erre lehet, hogy valaki (pl fizikus) kapásból tudja a választ. Én nem. Az, hogy mi okoz stresszt egy halnak már nem olyan egyértelmű. Például kis dózisban réznek kitett, enyhén mérgezett hal napközben aktívabban uszkál. Ez még úgy is tűnhet, hogy élvezi. Pedig nem.

Ha egy Betta leívik egy pl 60 literes ;) gömb akváriumban és az utódok nagy számban felnőnek, számomra azt jelzi, hogy azért nincs olyan túl nagy stressz alatt.

De addig is javaslom elhinni, mert nem véletlenül került be a szabályozásba.

Értettem!
 
Csak hogy oldjam a feszültséget: És mi a helyzet gömbhal akváriumban tartásával?:facepalm::ROFLMAO:
Ha betartod a 41/2010. (II. 26.) Korm. rendeletet, akkor jó móka, de akkor tessék megfelelő mennyiségű csigát telepíteni az akváriumba, hogy a megfelelő táplálás és a fogak koptatása is biztosítva legyen:p:facepalm::LOL::ROFLMAO: és semmiképpen ne engedd az akváriumon kívülre, mert még a végén telefonál Brüsszelbe, aztán megnézhetjük magunkat!:woot:
Bocsika, nem tudtam kihagyni:D, bennem sikerült feloldanod a feszültséget(y)
 
Azért valljuk be, jó nagy adag álszenteskedés is van ebben a témában. Az akvarisztikát elsősorban magunknak csináljuk, akár bevalljuk, akár nem. Soha senki nem kérte ki a halak véleményét.
Érdekes, hogy a rengeteg állatkísérlet(nyulak szemét kirohasztani kalodában háztartási vegyszerekkel, beagle kutyákat halálra kínozni a hangszálaik átvágása után, ésatöbbi, ésatöbbi...)senkit nem zavar, naponta használjuk kényelmes, civilizált életünkben az ő szenvedéseik árán elért eredményeket, sokan erről nem is tudnak. Az meg szintén nagy álszenteskedés, hogy van hobbyállat és van haszonállat. Mi alapján döntjük el, hogy az egyik élete mennyivel ér többet a másikénál és melyik mennyit szenvedhet?
Ezek után nekem kicsit furcsa, hogy olyanok oktatnak ki egy másikat emberséges tartásból, akik nem 25 literben tartják azt a halat, hanem 40-ben(pár magát szakértőnek tartó, csinovnyik által összetákolt holmi jogszabályok alapján). Mikor annak a halnak a normális élete a természetben nem köbméterekben zajlik(vajon hányan rendelkeznek akár több köbméteres akváriummal is?), hanem minimum több száz köbméterben.
 
Azért valljuk be, jó nagy adag álszenteskedés is van ebben a témában. Az akvarisztikát elsősorban magunknak csináljuk, akár bevalljuk, akár nem. Soha senki nem kérte ki a halak véleményét.
Érdekes, hogy a rengeteg állatkísérlet(nyulak szemét kirohasztani kalodában háztartási vegyszerekkel, beagle kutyákat halálra kínozni a hangszálaik átvágása után, ésatöbbi, ésatöbbi...)senkit nem zavar, naponta használjuk kényelmes, civilizált életünkben az ő szenvedéseik árán elért eredményeket, sokan erről nem is tudnak. Az meg szintén nagy álszenteskedés, hogy van hobbyállat és van haszonállat. Mi alapján döntjük el, hogy az egyik élete mennyivel ér többet a másikénál és melyik mennyit szenvedhet?
Ezek után nekem kicsit furcsa, hogy olyanok oktatnak ki egy másikat emberséges tartásból, akik nem 25 literben tartják azt a halat, hanem 40-ben(pár magát szakértőnek tartó, csinovnyik által összetákolt holmi jogszabályok alapján). Mikor annak a halnak a normális élete a természetben nem köbméterekben zajlik(vajon hányan rendelkeznek akár több köbméteres akváriummal is?), hanem minimum több száz köbméterben.

Ez nem volt túl produktív hozzászólás.

Azért valljuk be, jó nagy adag álszenteskedés is van ebben a témában. Az akvarisztikát elsősorban magunknak csináljuk, akár bevalljuk, akár nem. Soha senki nem kérte ki a halak véleményét.

Bármilyen meglepő, sokan utánanézünk a halak igényeinek. Vízparaméterek, mérgező anyagok, tápozás stb. Sokan nem fogyóeszközként tekintünk a halakra, annak ellenére, hogy nagyrészük "párszázas" kategória. Ha rajtam múlna, a kereskedések jó része csődbe ment volna, mert a halaim sokáig élnek és igen ritkán vásárolok.

Érdekes, hogy a rengeteg állatkísérlet(nyulak szemét kirohasztani kalodában háztartási vegyszerekkel, beagle kutyákat halálra kínozni a hangszálaik átvágása után, ésatöbbi, ésatöbbi...)senkit nem zavar, naponta használjuk kényelmes, civilizált életünkben az ő szenvedéseik árán elért eredményeket, sokan erről nem is tudnak. Az meg szintén nagy álszenteskedés, hogy van hobbyállat és van haszonállat. Mi alapján döntjük el, hogy az egyik élete mennyivel ér többet a másikénál és melyik mennyit szenvedhet?

Azért itt van elég sok a ferdítés és álszenteskedés a részedről. A legtöbb ember törekszik arra, hogy minimális szenvedést okozzon, akkor is, ha éppen megeszi az adott állatot. Vagy legyen mindenki vegetáriánus?

A kísérletekkel kapcsolatban. A cél is számít, főleg, ha nincs alternatív módszer. Ne keverjük ezt ide.

Ezek után nekem kicsit furcsa, hogy olyanok oktatnak ki egy másikat emberséges tartásból, akik nem 25 literben tartják azt a halat, hanem 40-ben(pár magát szakértőnek tartó, csinovnyik által összetákolt holmi jogszabályok alapján). Mikor annak a halnak a normális élete a természetben nem köbméterekben zajlik(vajon hányan rendelkeznek akár több köbméteres akváriummal is?), hanem minimum több száz köbméterben.

Akkor mit javasolsz? Szerinted ne akvarizáljunk (legalábbis halakkal), mert öncélú és úgysem tudunk megfelelő feltételeket biztosítani?
 
Utoljára módosított:
Tán biológus vagy, vagy rendelkezel egyéb szakirányú végzettséggel? Akkor mi alapján "nem hiszed el"? Kissé fura hozzáállás. Látom nagyon szeretnéd azt a gömbakváriumot.. :) Nem szükséges legitimáltatnod ám a közösséggel, és az előíráshoz amúgy sincs szankció hozzárendelve. Ez inkább szemléletmód kérdése. A gömb forma tilalma egyébként a madárkalitkákra is kiterjed (tilos a kör alapú kalitka), nem véletlenül szerepel ez is a szabályok között. Semmi gond nem lenne a gömb (kör) formával, ha az elég nagy lenne, és az állatok nem találkoznának folyamatosan az oldalával, azonban ez otthoni körülmények között irreális, a kis gömb forma hátrányai meg be lettek mutatva. Anno a tervezet indokai között egyébként az egyik legfontosabb az volt, hogy gömb/kör esetén nagyobb a sérülésveszély is.

Egyébként ezt olvastad? https://akvakertesz.hu/threads/a-kedvtelesbol-tartott-allatok-tartasarol-es-forgalmazasarol.888/

A rendelet (mert rendelet, és nem törvény!) elkészültekor már elmélyedtünk benne, érdemes ezt is elolvasni. Az, hogy rossz lenne a szabály.. Nos nem tökéletes, az kétségtelen, de irreális elvárás egy jogszabállyal szemben, hogy az élet végtelen változatosságára MIND kiterjedjen, minden esetre külön kitérjen - olvasva a hozzászólásokat kb. ez lenne az elvárás.

A másik topikban látható, hogy anno legyűjtöttem az akvarisztikára vonatkozó részeket, mert nem csak a 30 literes korlátozás, és a gömb forma tilalma releváns a haltartás esetében, hanem az egész szabályozás, a többi előírással együtt értelmezendő, de álljanak itt akkor még egyszer az akvarisztikára (is) vonatkozó részek (egyébként is változott időközben a jogszabály szövege):

A kedvtelésből tartott állatok tartására és az állatokkal való bánásmódra vonatkozó rendelkezések

14. § (1) Az állatok számára a táplálékot, továbbá a nyulak és rágcsálók esetében a fogak koptatásához szükséges rágóanyagot az adott fajnak, az egyed korának és élettani állapotának megfelelő minőségben, mennyiségben és lehetőség szerint az adott faj természetes viselkedési szokásaihoz leginkább alkalmazkodó időközönként kell biztosítani.
(2) A kedvtelésből tartott állatot úgy kell tartani, hogy az állat tartása lehetővé tegye annak természetes viselkedését, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét tartósan és szükségtelenül ne zavarja.
(3) A kedvtelésből tartott állatot és az állat tartási helyét az állat tartójának naponta legalább egy alkalommal ellenőrizni kell. Az állattartónak gondoskodnia kell arról, hogy az állatok tartási helyén a környezeti viszonyok megfeleljenek az állatok szükségleteinek, valamint hogy a tartási helyük úgy legyen kialakítva, hogy az ne okozhasson sérülést az állatoknak. Állandó fényben vagy állandó sötétségben, valamint állandó zajban állatot tartani nem szabad.
(4) A kedvtelésből tartott állat tartási helyének olyan méretűnek kell lennie, hogy az állat fajára jellemző mozgási igényét ki tudja elégíteni.
(5) Tilos
c) gerinces állatot kör alapú kalitkában vagy gömb alakú akváriumban,
d) gerinces állat kifejlett egyedét 30 liternél kisebb űrtartalmú térben
tartani.
(8) A csoportosan tartott állatok esetében – hacsak az adott fajra vonatkozó tudományosan elfogadott ismeretekből más nem következik – a tartási helyet úgy kell kialakítani, hogy mindegyik egyed versengés és agresszió nélkül egy időben hozzáférjen az etető-, itató-, fürdő-, pihenő-, és búvóhelyhez.
(10) A nem kizárólag talajon vagy vízben lakó fajok esetében legalább két olyan polcot vagy ágat, ülőrudat kell elhelyezni, amelyek mérete és kialakítása olyan, hogy az állat biztonságban és természetes testhelyzetben tud rajtuk ülni, pihenni.
(11) Az akváriumot, amelyben halat tartanak, üveglappal, hálóval vagy más arra alkalmas tárggyal kell lefedni, vagy az akvárium olyan mértékben tölthető fel vízzel, hogy a vízszint és az akvárium felső pereme közti távolság alkalmas legyen a hal kiugrásának megakadályozására.
(16) Hím sziámi harcoshalakat úgy kell tartani, hogy azok egymást, illetve tükörképüket ne láthassák.

15. § (1) Az állatokat úgy kell tartani, hogy ne veszélyeztethessék más állatok – kivéve a ragadozó állatok táplálására szánt élő egyedek –, illetve az ember biztonságát.
(2) Különböző fajhoz tartozó állatok csak akkor tarthatók együtt – az (1) bekezdésben leírtak figyelembevételével –, ha az állatok egymás testi épségét nem veszélyeztetik, az együtt-tartás idegi megterhelést egyik fajhoz tartozó egyed számára sem okoz, továbbá ha minden egyed rendelkezik olyan tartózkodási hellyel, ahol zavarás nélkül nyugalomban táplálkozhat és pihenhet. Agresszív viselkedésű állatokat tilos más állatokkal együtt tartani.

16. § (1) A kedvtelésből tartott állatokkal kíméletesen kell bánni, azoknak szükségtelenül fájdalmat, szenvedést, illetve félelmet okozni nem szabad.
(2) A kedvtelésből tartott állat tartója köteles az állat életfeltételeinek kialakítása és a tartása során
a) az adott faj viselkedési és szociális igényeit is figyelembe venni,
b) az állatot a fajának (fajtájának), korának, fiziológiai állapotának és tartási céljának (használatának) megfelelően olyan takarmánnyal ellátni, amely annak jólétét szolgálja.​
Nem teljesen értem, mire gondolsz. A hullámterjedés / reflexió / interferencia része matematikailag jól leírható, erre lehet, hogy valaki (pl fizikus) kapásból tudja a választ. Én nem. Az, hogy mi okoz stresszt egy halnak már nem olyan egyértelmű. Például kis dózisban réznek kitett, enyhén mérgezett hal napközben aktívabban uszkál. Ez még úgy is tűnhet, hogy élvezi. Pedig nem.

Ha egy Betta leívik egy pl 60 literes ;) gömb akváriumban és az utódok nagy számban felnőnek, számomra azt jelzi, hogy azért nincs olyan túl nagy stressz alatt.



Értettem!
Az, hogy mi okozhat stresszt, azért elég egyértelműen vizsgálható. Minden olyan stresszor, vagyis stresszt kiváltó faktor, ami hosszú távon a hal gyarapodását, növekedését reproduktivitását, immunműködését stb.hátrányosan befolyásolja vagy károsítja.
A Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékének egyik munkatársa pont a stressz és a stresszorok hatását vizgálta különféle halfajokon. Érdekes doktori munka volt nagyon szerintem. A tanszéken magam is jártam többször...de rég is volt:love:, nagyon jó fejek és hozzáértőek ott az emberek.
De maga a probléma nagyon komplex, amit felvetettél. Ott lehetne kezdeni, hogy még egy kereskedésben sem láttam rendszeres ellenőrzést, ami az akvàriumok méretére, állapotára vagy a halak állapotának felmérésére irányult volna....
De azt hiszem lehetne erről órákat vitatkozni. Viszont ennek a fórumnak a tagjai minden bizonnyal tisztában vannak az alapvető elvárásokkal arra vonatkozóan hogy milyen életkörülményeket kell biztosítanunk az általunk tartott halfajoknak.
Ez nagyon fontos!
Úgyhogy béke mindannyiótoknak!:)
 
Ez nem volt túl produktív hozzászólás.
Bármilyen meglepő, sokan utánanézünk a halak igényeinek. Vízparaméterek, mérgező anyagok, tápozás stb. Sokan nem fogyóeszközként tekintünk a halakra, annak ellenére, hogy nagyrészük "párszázas" kategória. Ha rajtam múlna, a kereskedések jó része csődbe ment volna, mert a halaim sokáig élnek és igen ritkán vásárolok.
Azért itt van elég sok a ferdítés és álszenteskedés a részedről. A legtöbb ember törekszik arra, hogy minimális szenvedést okozzon, akkor is, ha éppen megeszi az adott állatot. Vagy legyen mindenki vegetáriánus?
A kísérletekkel kapcsolatban. A cél is számít, főleg, ha nincs alternatív módszer. Ne keverjük ezt ide.
Akkor mit javasolsz? Szerinted ne akvarizáljunk (legalábbis halakkal), mert öncélú és úgysem tudunk megfelelő feltételeket biztosítani?

Bármilyen meglepő, én pont a te hozzászólásod árnyalására szóltam hozzá, hiszen többen megkérdőjelezték, hogy mit akarsz ezzel a gömbakvárium témával. :) Csak arra akartam utalni, hogy egyikünk sem szent, így fölöslegesen szóljuk le a másikat pár liter eltérés miatt. Valamilyen szinten mindannyian baglyok vagyunk, akik verebekre kiabálunk. Persze tudom, ki szeret látni 5 literben forgolódni egy aranyhalat. De ha valaki 3 ezer literben tart 15-20 centis afrikai sügereket, azoknak a halaknak eredeti élőhelyükhöz képest az is csak faltól-falig úszkálás, bezárva. A Tanganyika-tóhoz viszonyítva a halnak az savanyúcukor. Ezt hiába akarod tagadni.
Az állatkísérletek meg igenis pont idevágnak, hiszen mivel ér többet egy hobbiállat élete egy haszonállaténál. Sokan azt hiszik, hogy csak nemes, orvosi céllal zajlanak állatkísérletek az életünk jobbá tételére. Hát nagy tévedés. A mindenféle háztartási vegyszereket, fertőtlenítőszereket, tisztítószereket, kozmetikai szereket bizony állatokon tesztelik és ott semmiféle nemes cél nincs, pusztán a telhetetlen fogyasztói igények kiszolgálása, a minél nagyobb választék biztosítása.
Az akvarisztika a természettől eltávolodott ember citrompótlója. Én is akvarizálok, nagyvárosban lakom panelban, nagyon jól tudom mit jelent a bezártság.Ne élj abban a hitben, hogy valamiféle nemes küldetést hajtasz végre az akvarisztikával, mert egyszerűen nem igaz :)
Tudom, hogy a vegánok nem akvarizálnak, állatkínzásnak tartják, de az meg szerintem átesés a ló másik oldalára. Az egész világunk úgy épül fel, maga a természet is, hogy ölnöd kell ahhoz, hogy élhess. Még az autotróf növények is ölnek sokszor, hiszen az erőforrások limitáltak.
A gömbakvárium, amit belinkeltél, nekem is tetszett, főleg, hogy a Walstad módszer szerint készült. Ha én is csinálnék gömbakváriumot, olyanra csinálnám. Nekem sem tűnik semmivel nagyobb állatkínzásnak, mint egy 30 literes kocka nanóban endler guppikat tartani.
 
A mindenféle háztartási vegyszereket, fertőtlenítőszereket, tisztítószereket, kozmetikai szereket bizony állatokon tesztelik és ott semmiféle nemes cél nincs, pusztán a telhetetlen fogyasztói igények kiszolgálása, a minél nagyobb választék biztosítása.
...szerintem erősebben benne van a gyártók profitéhsége is... sajnos
De ha valaki 3 ezer literben tart 15-20 centis afrikai sügereket, azoknak a halaknak eredeti élőhelyükhöz képest az is csak faltól-falig úszkálás, bezárva. A Tanganyika-tóhoz viszonyítva a halnak az savanyúcukor. Ezt hiába akarod tagadni.
Nem tudom, hány féle afrikai sügér úszkál(t) az akváriumaidban, de 35-40 faj/földrajzi variáns tartása, szaporítása, jónéhány hazai fanatikussal lefolytatott eszmecsere után azt kell mondanom, hogy nagyon nem mindegy miről beszélünk.
Mindenik sügér családnak más a térigénye (revier mérete), nagyon nem mindegy, hogy egy mbuna, egy hasadék lakó, vagy egy nyílt vízi, esetleg homoki sügérről beszélünk-e. Növényevőről, vagy ragadozóról, esetleg planktonevőről. Görgeteg zónából valóról, vagy mélyvíziről, a folyók torkolatvidékének lapályait lakókról (mert ilyen is van, hiába hasadék tavakról beszélünk-Viktória kivételével) esetleg a csigatelepek lakóiról.
Hány olyan emberrel beszéltél, akik merültek a nagy tavak valamelyikében és figyelték a sügérek viselkedését saját életterükben? Nekem meséltek a (sügér)barátok akik a Malawi és a Tanganyika tavat is látták a víz alatt is. Dokumentálták is. Meg is vannak a DVD-k

Mindig is igyekeztem arra terelni azokat, akik megkérdeztek, hogy az élőlényeiknek leginkább megfelelő méretű életteret biztosítsanak. Én sem tartok frontosákat 200 literben, kifejlett vitorlásnak is javaslom a minimum 50-55 cm-es vízoszlopot, de még a nano halaknak is keveslem sokszor a berendezett 40-50 literes kockákat stb.

Az akvarisztika a természettől eltávolodott ember citrompótlója. Én is akvarizálok, nagyvárosban lakom panelban, nagyon jól tudom mit jelent a bezártság.Ne élj abban a hitben, hogy valamiféle nemes küldetést hajtasz végre az akvarisztikával, mert egyszerűen nem igaz
Igen, ha a citromfa nem él meg a kertedben, kénytelen vagy a citrompótlóhoz nyúlni.
Hallottál a Viktória tó kálváriájáról?
A Viktória tavi halak tekintélyes részét már csak az akvaristák próbálják megmenteni a kihalástól, mert a nílusi sügér (amit a nagyokosok betelepítettek a múlt században, mondván, hogy több kajája lesz szegény őslakósnak, mert nagyobbra nő, mint az endemikus fajok) köszöni jóízűen kizabálta az állományukat. Nos ez mi, ha nem küldetés, hogy egyszer talán vissza lehet majd telepíteni, ha az életterük újra az övék lehet valami csoda folytán.

Tudom, hogy a vegánok nem akvarizálnak, állatkínzásnak tartják, de az meg szerintem átesés a ló másik oldalára.
Maximálisan egyetértek. Az a sok zöldség ugyanúgy az életét adja azért, hogy ők is jóllakhassanak. Ha már túlzásokba esnek, ezt is el kell mondani.

béke és mértéktartó józanság kellene akár gömb/henger alakú a házi kedvencünk élettere, akár szögletes, törekedjünk az igényeit minél jobban kielégíteni és lehetőleg ne kínozzuk legalább mi őket:)
 
Pecás, tudom, hogy te nagy sügeres vagy, hozhattam volna más példát is. Tisztában vagyok vele, hogy nem tetszik, amit írok, nem is az volt vele a szándékom, nem lehet mindenkinek megfelelni. :D Ha konkrétan azt a halat kérdeznéd meg, hogy akar-a az akváriumodban lakni, vagy inkább a tavat választaná, vajon milyen választ kapnál? Sajnos a halak némák. :D A hosszú életkor nem bizonyít semmit, mert egy börtöncellában is lehet sokáig élni.
Amúgy meg arról ne is álmodozzon senki, hogy a civilizáció által kipusztított helyekről majd pont a civilizáció fogja visszatelepíteni a fajokat és újra virágzásnak indul az élet. Kicsiben és ideig óráig működhet, de hosszútávon semmiképp. Ebbe a témába kicsit volt alkalmam belelátni mindenféle madár élőhely monitorozási projekt kapcsán és egyértelműen az volt a kutatók sommás véleménye, hogy az emberi civilizáció olyan mértékben pusztít és terjeszkedik gyorsuló ütemben, hogy szinte hiábavaló bármi ellentétes erőfeszítés. Ez olyan, mintha olajjal oltanánk a tüzet.
A Viktória-tó kálváriáját meg áttételesen nem az őslakosok okozták, hanem a civilizált ember, aki beavatkozott a kontinens életének természetes rendjébe, a többi már csak következmény. Utána persze lehet kegyesen lobogtatni nekik a megoldást, hogy majd mi kihúzunk benneteket a bajból, mert okosabbak vagyunk. Mikor az orvosom olyan betegségre ajánl megoldást, amit ő maga okozott.

Azzal is tisztában vagyok, hogy ilyenkor jön a méricskélés, hogy kié hosszabb. De azért nem hiszem, hogy 40 féle sügeret kéne ahhoz tenyésztenem, hogy olyan megállapításra jussak, hogy egy élőlénynek jobb a saját természetes környezete, mint a mesterséges élőhely.
Egy horgász is nyilván azt fogja mondani, hogy a halnak jó érzés, mikor horoggal a szájában kihúzzák a partra. :D
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére