• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Sziasztok!

Kérlek segítsetek, hogy a corynak mi a baja, mi a teendő vele. Viselkedésében nem látok különbséget, csak megjelent két piros folt rajta. Néztem a többi halat, másikon nem látok hasonló tünetet.

https://photos.app.goo.gl/ktovywQnez3PT4DL6

Előre is köszönöm!
Szerintem beszorult valahova és ez sérülésnyom. Nem vagyok cory tartó, de az aljzat nagyon éles kőzúzalék, (bazalt+valami? ) megsérti a halaid bőrét, ami idővel elfertőződik. Gömbölyű szemcsés aljzat kéne. Nem tudom, hogy @mmccannon Mary figyeli-e most a topicot, de egy próbát megér, megidéztem neked.
Most már jelen, kisebbek lesznek a szünetek.

Manado aljzat. Köszönöm szépen a segítséget! :)
Láttam Manadot, és abban nemigen vannak olyan éles szemcsék, amiket a kinagyított képen látok.
Másfelől jó lenne az akváriumról egy egészalakos fotó.

Kérdéseim:
- Mióta van Nálad a hal?
- Mikor jelentek meg a sérülésnyomok?
- Milyen más halfaj van az akváriumból, és fajonként mennyi egyed?
 
Sziasztok!
Lenne egy derekas probléma az egy hete vásárolt bettámmal.
A Fressnapf-ban vettem, egy jókora Halfmoon hím. Az egész akváriumot miatta kezdtem el, tehát minden életkörülmény megfelelő: a víz 27-28 fokos, a növényzet sűrű és dús, a flow pedig nagyon gyenge, épphogy jön áramlás a szűrőből.
A viselkedése nagyon fura; apatikus, alig mozog valamit, semmire sem reagál. Néha-néha helyet változtat, aztán félig elfekszik a víz tetején és görbén tartja a testét.
Enni csak úgy hajlandó, ha közvetlenül a feje fölé szórom az eleséget. Ha akár 5 centire van tőle, nem megy utána, nem eszik.
Mindig a növények között "lóg" a vízfelszínen, ha nyúlkálok az akváriumban, nagy nehezen arrébb úszik, de azt sem sokat.
Túltenyésztés áldozata, betegség vagy csak nem szokta meg, hogy 5 liter helyett 50 áll a rendelkezésére?
 
Sziasztok!
Lenne egy derekas probléma az egy hete vásárolt bettámmal.
A Fressnapf-ban vettem, egy jókora Halfmoon hím. Az egész akváriumot miatta kezdtem el, tehát minden életkörülmény megfelelő: a víz 27-28 fokos, a növényzet sűrű és dús, a flow pedig nagyon gyenge, épphogy jön áramlás a szűrőből.
A viselkedése nagyon fura; apatikus, alig mozog valamit, semmire sem reagál. Néha-néha helyet változtat, aztán félig elfekszik a víz tetején és görbén tartja a testét.
Enni csak úgy hajlandó, ha közvetlenül a feje fölé szórom az eleséget. Ha akár 5 centire van tőle, nem megy utána, nem eszik.
Mindig a növények között "lóg" a vízfelszínen, ha nyúlkálok az akváriumban, nagy nehezen arrébb úszik, de azt sem sokat.
Túltenyésztés áldozata, betegség vagy csak nem szokta meg, hogy 5 liter helyett 50 áll a rendelkezésére?
No, azért 1-2-3 kép nem ártana.

Ahhoz, hogy bármit is lehessen mondani sokkal több információra van szükség:
- mikor került be a hal,
- mi a szoba hőmérséklete (mekkora az éltérés az akvárium és a szoba hőfoka között),
- milyen más élőlények vannak benne,
- mivel és milyen gyakran etetsz,
- vízértékek (pH, kH/GH, hőmérséklet, NO2, NO3, stb.),
- milyen gyakran és mennyi vizet cserélsz,
- az utóbbi egy hétben milyen változást hajtottál végre (pl. növénytápozás),
- CO2 van-e

A halról is több infóra van szükségem:
- kopoltyúmozgás (szapora/lassú, vagy normális),
- kopoltyúlemezek színezete (fehéres-szürke, rózsaszín, lángvörös),
- amikor úszik, a mozgáskoordináció megtartott, vagy szabálytalan,
- ha az utóbbi, miben nyilvánul meg,
- étvágy (mennyiségileg változott-e az elfogyasztott táp)
- külsérelmi nyomok láthatók-e,
- stb.
 
No, azért 1-2-3 kép nem ártana.

Ahhoz, hogy bármit is lehessen mondani sokkal több információra van szükség:
- mikor került be a hal,
- mi a szoba hőmérséklete (mekkora az éltérés az akvárium és a szoba hőfoka között),
- milyen más élőlények vannak benne,
- mivel és milyen gyakran etetsz,
- vízértékek (pH, kH/GH, hőmérséklet, NO2, NO3, stb.),
- milyen gyakran és mennyi vizet cserélsz,
- az utóbbi egy hétben milyen változást hajtottál végre (pl. növénytápozás),
- CO2 van-e

A halról is több infóra van szükségem:
- kopoltyúmozgás (szapora/lassú, vagy normális),
- kopoltyúlemezek színezete (fehéres-szürke, rózsaszín, lángvörös),
- amikor úszik, a mozgáskoordináció megtartott, vagy szabálytalan,
- ha az utóbbi, miben nyilvánul meg,
- étvágy (mennyiségileg változott-e az elfogyasztott táp)
- külsérelmi nyomok láthatók-e,
- stb.
Képet sajnos nem tudtam eddig csinálni a halacsról, feketés-kobaltkék színe van, a növények között egyszerűen semmi sem látszik a képen, ha lefotózom. De megpróbálom, hátha egyszer előkerül.
Az akváriumot október 7.-én indítottam, új szűrővel, de indítóbacikkal. Pontosan 5 napja került bele a hal.
A szobában 25 fok van, nagyon fázós vagyok én is. A víz jelenleg 28 fokos.
Van a bettán kívül 3 párduccsík, egy boszorkányharcsa és 4 pandaharcsa. Direkt nem tettem mellé aktív fajokat, de ezekkel sem foglalkozik. Elúszik mellette valaki, meg sem mozdul a betta.
Egyelőre fagyasztott cyclopsot és Tropica bettatápot kap, naponta egyszer, direkt neki adagolva. A többiek csak fagyasztottat kapnak.
A vízértékeket sajnos nem tudom mérni, nincs hozzá semmilyen tesztem.
Vizet hetente cserélek, 30-40 százalékot.
Nincs sem tápozás, sem CO2.

A kopoltyúmozgás normális, se nem kapkodó, se nem lelassult. Színük pirosas-rózsaszín, elváltozás nincs.
Ha lassan úszik, mert csak más búvóhelyet keres, eléggé sután, kicsit ferdén lebeg. Csak a mellúszókkal mozog. Viszont ha megriad, viszonylag normálisan, a hatalmas úszókhoz képest jól evickél. De ezt is lassan.
Az étvágya nagyon jó, főleg a cyclopsot díjazza. De csak ha az orra előtt van, egyébként nem megy utána.
Semmi külsérelmi nyom nincs, minden úszó tökéletesen egészséges, teljes. A szeme is normális, a pikkelyek csillogóak, épek.
Ha felülről nézem a halat, a gerince kicsit görbe, pont középtájon. Ez is fura.
 
Képet sajnos nem tudtam eddig csinálni a halacsról, feketés-kobaltkék színe van, a növények között egyszerűen semmi sem látszik a képen, ha lefotózom. De megpróbálom, hátha egyszer előkerül.
Az is jó, ha az alhast le tudod kapni, valamit felülről úgy, hogy a gerinc deformitását valamennyire lássam.
Végülis mindegy, 10 képet lehet egy posztba feltölteni, lőjj amennyit tudsz, azért csak kihámozom, hogy mi lehet a bibi.

Két fontosat nem kérdeztem:
- Széklete milyen? Fehér "szakaszos", netán nyálkás?
Cserevíz hőfoka mennyi?

Úgy gondolom, hogy a 25%-os vízcsere most untig elég, ne cserélj többet. Legalábbis az elkövetkező hetekben.

A vízértékeket sajnos nem tudom mérni, nincs hozzá semmilyen tesztem.
Mivel nem laksz messze, szívesen kölcsönadom csepptesztjeimet. XIX. kerületben lakom, nem messze a Shopmarktól, de a KöKi terminál is közel van.

Ha lassan úszik, mert csak más búvóhelyet keres, eléggé sután, kicsit ferdén lebeg. Csak a mellúszókkal mozog. Viszont ha megriad, viszonylag normálisan, a hatalmas úszókhoz képest jól evickél. De ezt is lassan.
Ez azt a gyanút kelti bennem, hogy úszóhólyag gyulladás lehet a probléma. Persze a gasztrotraktus heveny gyulladását sem merem kizárni. Ezért érdekel, hogy milyen a széklete.
 
Az is jó, ha az alhast le tudod kapni, valamit felülről úgy, hogy a gerinc deformitását valamennyire lássam.
Végülis mindegy, 10 képet lehet egy posztba feltölteni, lőjj amennyit tudsz, azért csak kihámozom, hogy mi lehet a bibi.

Két fontosat nem kérdeztem:
- Széklete milyen? Fehér "szakaszos", netán nyálkás?
Cserevíz hőfoka mennyi?

Úgy gondolom, hogy a 25%-os vízcsere most untig elég, ne cserélj többet. Legalábbis az elkövetkező hetekben.


Mivel nem laksz messze, szívesen kölcsönadom csepptesztjeimet. XIX. kerületben lakom, nem messze a Shopmarktól, de a KöKi terminál is közel van.


Ez azt a gyanút kelti bennem, hogy úszóhólyag gyulladás lehet a probléma. Persze a gasztrotraktus heveny gyulladását sem merem kizárni. Ezért érdekel, hogy milyen a széklete.
Ez az egyetlen értékelhető fotó lett a bettáról, emiatt is ez a kései válasz, amiért elnézést kérek.
A felajánlást nagyon szépen köszönöm, ha kilábalok ügyes-bajos dolgaimból, akkor szívesen elmegyek a tesztért. 😊
A széklet igen problémás, mert eddig egy milliméternyit sem láttam tőle, hogy produkálna. Emiatt nagy hátrány a sűrű növényzet, hiába figyelem, amíg csak tudom, egyszerűen nem jutunk el addig, hogy látnék tőle valamit. Pedig ami bemegy, annak ki is kell jönnie. Mindenképpen jelentek, ha sikerül eredményt elérni. 😄
A cserevíz hőfoka pöccre ugyanannyi, mint ami az akváriumban van. Külön hőmérőm van erre a célra.
Próbálok több képet lőni róla.
 

Attachments

  • 20211022_090226.jpg
    20211022_090226.jpg
    147.9 KB · Megtekintések: 32
Az akváriumot október 7.-én indítottam, új szűrővel, de indítóbacikkal. Pontosan 5 napja került bele a hal.

Elhamarkodtad a halvásárlást. Valószínűleg stresszeli/mérgezi a vized szegény bettát. Ő pedig elég rosszul viseli ezt, amit tapasztalhatsz is. Az akváriumi folyamatokat az indítóbacik sem gyorsítják. A természetet nem nagyon érdekli a marketing. A gyakoribb vízcsere életmentő lehet számára, de talán a kémiai szűrésre (kémiai szűrőanyagok használatára) egy kicsit jobban ráerősítenék az elkövetkező hetekben. De készülj fel, hogy el is veszítheted. A betta nagyon érzékeny hal, szerintem egyáltalán nem kezdőknek/amatőröknek való és közvélekedéssel ellentétben, nagyon nem könnyű a tartása. Megértem, ha csalódott vagy és ezer bocsánat a karcosabb fogalmazásért.
 
Utoljára módosított:
Elhamarkodtad a halvásárlást. Valószínűleg stresszeli/mérgezi a vized szegény bettát. Ő pedig elég rosszul viseli ezt, amit tapasztalhatsz is. Az akváriumi folyamatokat az indítóbacik sem gyorsítják. A természetet nem nagyon érdekli a marketing. A gyakoribb vízcsere életmentő lehet számára, de talán a kémiai szűrésre (kémiai szűrőanyagok használatára) egy kicsit jobban ráerősítenék az elkövetkező hetekben. De készülj fel, hogy el is veszítheted. A betta nagyon érzékeny hal, szerintem egyáltalán nem kezdőknek/amatőröknek való és közvélekedéssel ellentétben, nagyon nem könnyű a tartása. Megértem, ha csalódott vagy és ezer bocsánat a karcosabb fogalmazásért.
Teljesen igazad van, és eddig én is abban a hitben voltam, hogy a betta szívós, "golyóálló" halfaj. Hát nagyot tévedtem.
Az is hozzátartozik a történethez, hogy eredetileg nem akartam halat venni, de megláttam ezt a szerencsétlent ugyanígy levitálni az apró akvárium sarkában, és megsajnáltam. Nem hittem volna, hogy élve hazahozom, és sajnálatból sosem veszünk semmilyen állatot, de nem bírtam otthagyni. A többi betta normálisan viselkedett, még rám is felfújták magukat, de ez az egy ugyanebben a letargikus állapotban vegetált.
 
Ez az egyetlen értékelhető fotó lett a bettáról, emiatt is ez a kései válasz, amiért elnézést kérek.
A felajánlást nagyon szépen köszönöm, ha kilábalok ügyes-bajos dolgaimból, akkor szívesen elmegyek a tesztért. 😊
A széklet igen problémás, mert eddig egy milliméternyit sem láttam tőle, hogy produkálna. Emiatt nagy hátrány a sűrű növényzet, hiába figyelem, amíg csak tudom, egyszerűen nem jutunk el addig, hogy látnék tőle valamit. Pedig ami bemegy, annak ki is kell jönnie. Mindenképpen jelentek, ha sikerül eredményt elérni. 😄
A cserevíz hőfoka pöccre ugyanannyi, mint ami az akváriumban van. Külön hőmérőm van erre a célra.
Próbálok több képet lőni róla.
A gerinc deformitása nem szignifikáns, ezzel gond nélkül tud élni. Ha volt alkalmad megfigyelni, az állatvilág hamar adaptálódik megváltozott állapotához, és teljesértékű és minőségű életet tudnak folytatni.
Mivel "szomszédok" vagyunk, ha nem épp kerületed királyerdei zugában vagy annak környékén laksz, szívesen elviszem a teszteket.
Hagynám az indítóbacikat a fenébe, mert az a szűrőnek lényeges. Viszont letakarnám a medencét, mert ebben a legyengült állapotában az a 3 Celsiusnyi különbség is megterhelő szervezetére nézve.
Amúgy hidd el, nincs jobb szűrőindítás, mint egy adag anci-kakit dobni bele. Hozzám mindig fordulhatsz, mert mindig van.
 
Nekem első blikkre gombának tűnik,de aztán láttam a korábbi állapotot,az alapján meg sajna passz. Ha nincs ötletem, általában parakill, amihez nyúlni szoktam. @mmccannon neked esetleg van ötleted?
 
Back
Oldal tetejére