• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

A 10 mg/l NO3 rendben van, de a 25 már sok a halaknak. Többféle módon lehet csökkenteni. Van kémiai módszer: Seachem Purigen vagy nitrátmegkötő műgyanta használata (szűrőbe helyezve). Ezzel az a gond, nagyon gyakran fog változni a nitrátszint. Vízcserekor felmegy (mert nitrátos a vized), majd pedig leesik, ahogy a kémiai szűrés megköti. A másik lehetőség az, hogy gyorsan fejlődő növényeket telepítesz: Hygrophila polisperma, Hygrophila corymbosa, Egeria densa, Limnophila sessiliflora, illetve különösen ajánlott úszónövényeket használni: Phyllanthus Fluitans, Limnobium laevigatum. Ezek segítenek kivonni a vízből a nitrátot (persze csak akkor, ha a többi szükséges tápanyag is rendelkezésre áll). A tápozást be kell állítani víztesztek segítségével, ügyelve arra, hogy a makró tápok is tartalmaznak nitrátot. A harmadik lehetőség pedig RO (fordított ozmózis) berendezés használata. Ez gyakorlatilag mindent eltávolít a vízből, ezért a kívánt értékre vissza kell sózni. Mindhárom megoldásról találsz bőven információt itt a fórumon. Lehet, hogy van más lehetőség is, de nekem ennyi jutott eszembe.
A vízcseréről megoszlanak a vélemények. Én heti 20-30%-ot szoktam. A havi 50% szerintem nagyon drasztikus. Érdemes lehetőleg gyakran, kis mennyiséget cserélni. Bojlerből én nem engednék vizet az akváriumba, mert nem kívánt fémek oldódhatnak bele. Szerintem vegyél egy 30 literes hordót, és abban pihetesd a vizet 1-2 napig. Így a hőmérséklet is kiegyenlítődik. Használhatsz vízelőkészítő szereket is.
Azért ne legyünk maximalisták, bárcsak minden halas medencében 25 NO3 volna a max, én is kiegyeznék egy ilyen értékkel
állandóra. De ha sose menne 30 fölé, még akkor is mosolyognék. :)
Ja, nyugodtan megvethettek, de én bojlerből keverek, mindazonáltal igazat szóltál. :)
 
Azért ne legyünk maximalisták, bárcsak minden halas medencében 25 NO3 volna a max, én is kiegyeznék egy ilyen értékkel
állandóra. De ha sose menne 30 fölé, még akkor is mosolyognék. :)
Ha a vízben van alapból 25, és ehhez hozzájön az akváriumban keletkezett mennyiség, akkor elég könnyen összejöhet az 50 (ahonnan ez az eszmecsere indult), ami a gyakorlatban már nem olyan vicces :)
Persze néhány hal elég sokat kibírhat.
 
Utoljára módosított:
Ha a vízben van alapból 25, és ehhez hozzájön az akváriumban keletkezett mennyiség (esetleg nem túl hatékony szűrés mellett), akkor elég könnyen összejöhet az 50 (ahonnan ez az eszmecsere indult), ami a gyakorlatban már nem olyan vicces :) Persze néhány hal elég sokat kibírhat.
Ja, az más. Kétfelé eveztünk.
 
A 10 mg/l NO3 rendben van, de a 25 már sok a halaknak. Többféle módon lehet csökkenteni. Van kémiai módszer: Seachem Purigen vagy nitrátmegkötő műgyanta használata (szűrőbe helyezve). Ezzel az a gond, nagyon gyakran fog változni a nitrátszint. Vízcserekor felmegy (mert nitrátos a vized), majd pedig leesik, ahogy a kémiai szűrés megköti. A másik lehetőség az, hogy gyorsan fejlődő növényeket telepítesz: Hygrophila polisperma, Hygrophila corymbosa, Egeria densa, Limnophila sessiliflora, illetve különösen ajánlott úszónövényeket használni: Phyllanthus Fluitans, Limnobium laevigatum. Ezek segítenek kivonni a vízből a nitrátot (persze csak akkor, ha a többi szükséges tápanyag is rendelkezésre áll). A tápozást be kell állítani víztesztek segítségével, ügyelve arra, hogy a makró tápok is tartalmaznak nitrátot. A harmadik lehetőség pedig RO (fordított ozmózis) berendezés használata. Ez gyakorlatilag mindent eltávolít a vízből, ezért a kívánt értékre vissza kell sózni. Mindhárom megoldásról találsz bőven információt itt a fórumon. Lehet, hogy van más lehetőség is, de nekem ennyi jutott eszembe.
A vízcseréről megoszlanak a vélemények. Én heti 20-30%-ot szoktam. A havi 50% szerintem nagyon drasztikus. Érdemes lehetőleg gyakran, kis mennyiséget cserélni. Bojlerből én nem engednék vizet az akváriumba, mert nem kívánt fémek oldódhatnak bele. Szerintem vegyél egy 30 literes hordót, és abban pihetesd a vizet 1-2 napig. Így a hőmérséklet is kiegyenlítődik. Használhatsz vízelőkészítő szereket is.
Köszönöm a segítséged! A növényes megoldás a szimpatikus, tanulgatom ahogy időm engedi. nem véletlenül tévedtem pont erre a fórumra :)
A Cabomba aquatica nő mint a gomba egyébként, a többi növény is elvan. biztos veszek is még, szóval működni fog ez remélem.
Majd megoldom a víz pihentetést is. (valami lakattal zárható hordó kell, mert a múlt hetit a 2 éves hidromániás kisfiam tette tönkre... :D )

Reméljük a halak jobban lesznek hamarosan. visszajelzek majd, hátha tanulságos lesz másnak is. Laikusként én is a vakarózásból egyből kórokozóra gondoltam.
 
A tegnapi vízcsere után pár órával már 25-öt mutatott az NO3, a többi érték maradt. Majd jobb lenne vennem egy pontosabbat ami nem 0-10-25-50-100 felbontású.
Viszont darakór tünetek jelentkeztek 2 neonhalon is.
Olvasgattam ezen a szálon hogy hőmérséklet emelés és sózás is megoldhatja. igazából kerülném a vegyszert, féltem a sün, versenycsigákat, amano garnélákat. Halakból anci, cory, fekete tetra és neon van. Ha jól olvastam a neon miatt amúgy is féladagot kellene.
délután talán lesz időm olvasgatni még, elugrani esetleg valami boltba. A fűtés sem akarta nagyon 25 fok fölé vinni a vizet, lehet hogy azt is vennem kell még. Happet 100w van most.
Ha valaki javasol valamit gyorsan azt megköszönöm, mivel mindjárt hétvége.
 
A tegnapi vízcsere után pár órával már 25-öt mutatott az NO3, a többi érték maradt. Majd jobb lenne vennem egy pontosabbat ami nem 0-10-25-50-100 felbontású.
Viszont darakór tünetek jelentkeztek 2 neonhalon is.
Olvasgattam ezen a szálon hogy hőmérséklet emelés és sózás is megoldhatja. igazából kerülném a vegyszert, féltem a sün, versenycsigákat, amano garnélákat. Halakból anci, cory, fekete tetra és neon van. Ha jól olvastam a neon miatt amúgy is féladagot kellene.
délután talán lesz időm olvasgatni még, elugrani esetleg valami boltba. A fűtés sem akarta nagyon 25 fok fölé vinni a vizet, lehet hogy azt is vennem kell még. Happet 100w van most.
Ha valaki javasol valamit gyorsan azt megköszönöm, mivel mindjárt hétvége.
Hőfok 32fok 4 napig. Semmi vegyszer. Halak kibírják. A neocaridinák is bírták nálam. Februárban estek át rajta, nem volt veszteségem. 😉 @mmccannon Mary öreg róka ezen a téren, tőle kaptam a tippet én is.
 
Utoljára módosított:
Köszönöm szépen mindenkinek a sok segítséget! :) Igyekszek válaszolni azokra amiket kérdeztetek, tudom sokminden számíthat.
Eheim pickup 160, 2x18W neon 10-12 órát megy.
Heti 1x 20-30 L víz cserét terveztem, eddig tartottam. Nagyon sokfélét hallottam, olvastam havi 1x50%-tól heti 1x20%ig, szóval nehéz eldönteni. :) Mit gondoltok?
Eddig ezek a halak max 2-3 havonta kaptak cserét, és nem volt növényük.

érdi csapvíz: NO3=10~25 között, NO2=0, GH=14~21, KH=6~10, PH=7,6~8 CL2 0~0,8
szóval a csere jó lesz :) készítem holnapra, sokáig nem tudok ennyi vizet tárolni. Holnap 30liter vízcsere, 2-3 nap múlva újabb 30 liter. ahogy Géza írta.
Víz előkészítőt kapnak bele, növénytápot elhagyom, mérek pár naponta és (amúgy is) figyelem a halakat.
A víz hőmérséklet különbséggel mit csináljak? rakjak a kicsit állottba egy kis meleget a bojlerből? Most így kb 5 fok különbségről van szó (25-20).

Köszönöm még egyszer!
A víz csere gyakorisága és mértéke nagyban függ attól is, hogy milyen az akva.
Egy jól beállt NPT tankban akár hónapokig nem kell vizet cserélni.
Ellenben egy high tech növényes akvában, ahol tápozol rendesen, javasolt a heti min. 30% víz csere.
 
A tegnapi vízcsere után pár órával már 25-öt mutatott az NO3, a többi érték maradt. Majd jobb lenne vennem egy pontosabbat ami nem 0-10-25-50-100 felbontású.
Viszont darakór tünetek jelentkeztek 2 neonhalon is.
Olvasgattam ezen a szálon hogy hőmérséklet emelés és sózás is megoldhatja. igazából kerülném a vegyszert, féltem a sün, versenycsigákat, amano garnélákat. Halakból anci, cory, fekete tetra és neon van. Ha jól olvastam a neon miatt amúgy is féladagot kellene.
délután talán lesz időm olvasgatni még, elugrani esetleg valami boltba. A fűtés sem akarta nagyon 25 fok fölé vinni a vizet, lehet hogy azt is vennem kell még. Happet 100w van most.
Ha valaki javasol valamit gyorsan azt megköszönöm, mivel mindjárt hétvége.
Grat, hogy toppon vagy!
Igen, azért egy 50-es NO3 még nem teljesen indokolta ezt a feltűnő vakarózást.
Zsoltiabéka mondta a tutit.
 
Hőfok 32fok 4 napig. Semmi vegyszer. Halak kibírják. A neocaridinák is bírták nálam. Februárban estek át rajta, nem volt veszteségem. 😉 @mmccannon Mary öreg róka ezen a téren, tőle kaptam a tippet én is.
Köszönöm a gyors segítséget, látom nemrég csináltad ezt te is, sikerrel :) a csigák miatt azért aggódom, lehet hogy kijönnek addig.
Viszont nem hiszem hogy a 100W fűtés tényleg feltolja 32-re a 110litert. Mekkora fűtő kellene hozzá? Nem találtam eddig értelmes számítást erre sajnos.
 
Köszönöm a gyors segítséget, látom nemrég csináltad ezt te is, sikerrel :) a csigák miatt azért aggódom, lehet hogy kijönnek addig.
Viszont nem hiszem hogy a 100W fűtés tényleg feltolja 32-re a 110litert. Mekkora fűtő kellene hozzá? Nem találtam eddig értelmes számítást erre sajnos.
Az is felviszi, legfeljebb többször fog bekapcsolni.
DE
Ha vízcserekor kicsit megmelegíted a vizet, az is könnyít a fűtő dolgán. :)
 
Köszönöm a gyors segítséget, látom nemrég csináltad ezt te is, sikerrel :) a csigák miatt azért aggódom, lehet hogy kijönnek addig.
Viszont nem hiszem hogy a 100W fűtés tényleg feltolja 32-re a 110litert. Mekkora fűtő kellene hozzá? Nem találtam eddig értelmes számítást erre sajnos.
200 literhez van egy 200w-os külső fűtőm, azt megtoltam egy 50w-os belsővel. Ha lefeded a tetejét üveggel, (levegőt azért egy kicsit engedj) az oldalait nikecellel burkolod, sokat segít. Fedő nélkül nincs esélyed... 🤞
Szerk. : 20 fokos szobára tervezve
 
Az is felviszi, legfeljebb többször fog bekapcsolni.
DE
Ha vízcserekor kicsit megmelegíted a vizet, az is könnyít a fűtő dolgán. :)
Köszönöm a segítséget. Holnap elvileg lehet már megint vízcsere, amit a nitrát csökkentés miatt is terveztem. Meglátjuk reggelre meddig fűt fel.
200 literhez van egy 200w-os külső fűtőm, azt megtoltam egy 50w-os belsővel. Ha lefeded a tetejét üveggel, (levegőt azért egy kicsit engedj) az oldalait nikecellel burkolod, sokat segít. Fedő nélkül nincs esélyed... 🤞
Szerk. : 20 fokos szobára tervezve
Hát van itthon szigetelés, mosolyogni fog a család ha meglátják mit művelek vele :D műanyag fedele van amúgy beépített fénycsővel, 2 kis szellőzővel, szóval van remény :)
Ha holnapra nem bíztató a hőmérséklet növekedés akkor veszek még egy nagyobb (150-200W?) fűtőt, amúgy sem árt tartalék.

Géza, írtad, hogy hagyjam el a tápot a magas nitrát miatt. én csak Profitot raktam bele eddig rendszeresen, és most nézem, hogy az micro+kálium. azt meg lehet hogy pont hogy nem kellene elhagynom? ugye ettől jobban bontják a nitrátot, foszfátot a növények?
Tetra Vitamint (vagy bármi mást) pótoljak a cserék után most?
 
Utoljára módosított:
Köszönöm a segítséget...

Géza, írtad, hogy hagyjam el a tápot a magas nitrát miatt. én csak Profitot raktam bele eddig rendszeresen, és most nézem, hogy az micro+kálium. azt meg lehet hogy pont hogy nem kellene elhagynom? ugye ettől jobban bontják a nitrátot, foszfátot a növények?
Tetra Vitamint (vagy bármi mást) pótoljak a cserék után most?
Ok, de tudod, betegségek kezelésekor talán a legfontosabb a gyors cselekvés. Igen, a víz rendezéséig gondoltam
elhagyni a tápozást, de most, hogy egyértelmű lett a hiba oka, /darakór/ talán a kezelés tartamára mégis azért szüneteltethetnéd.
32 fokban szerintem. amúgyis pihennek kissé a növények. Vízelőkészítő persze kell.
Még ami fontos: oxigénellátottság megfelelő legyen, ez magas vízhőfoknál könnyen minuszossá válhat.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Megfogadtam mindenki tanácsát, köszönöm. de még nem teljes a siker. 4 napja vannak 30 fok felett, 3 napja 32 felett. 100W fűtés szigetelés mellett is kevés volt, úgyhogy vettem még egy 200W-osat is.
A csigákat külön tettem mert 30 foknál már többet voltak kint a vízből mint bent.
1 neonon még mindig van legalább 1 pötty, de eleve max 3 volt pöttyös. Egy másik meg már tegnap reggel óta sodródik, néha úszik de elég gyengén, kissé fel van puffadva talán. két másik neon meg kifakult.
Meg úgy mindegyik hal bújkálós keveset mozog. A tetra tegnap éjjel beszorult az anci csövébe, ahova függőlegesen be sem férne. szerencsére túlélte :)
Hány napig bírják 32 fok felett? ha megszűnik az utolsó pötty mikor kezdjem csökkenteni a hőmérsékletet? Valami tennivalóm van még esetleg?
köszi,
Laci
 
Azóta eutanáziáztam a neont, mert már feküdt. @Zsoltiabéka, most olvasom vissza naplódat, kísértetiesen olyan volt mint a galaxyd, görbe hát puffadás. sajnos csak pár percem volt, így nem fényképeztem.
Lehet hogy ez olyan betegség (daganat?) ami megemelt hőmérséklet hatására begyorsul? vagy csak véletlen egybeesés?
 
Azóta eutanáziáztam a neont, mert már feküdt. @Zsoltiabéka, most olvasom vissza naplódat, kísértetiesen olyan volt mint a galaxyd, görbe hát puffadás. sajnos csak pár percem volt, így nem fényképeztem.
Lehet hogy ez olyan betegség (daganat?) ami megemelt hőmérséklet hatására begyorsul? vagy csak véletlen egybeesés?
Lehet, hogy csak a melegvíz gyorsította megállíthatatlant. Mindent nem lehet gyógyítani. Sokszor az is gond, hogy a boltból hozott állomány már erősen beltenyésztett.
Volt egy kutyám anno. Németjuhász. Lett egy daganat a szemében, ami szép lassan kitakarta a látómezejét előbb az egyik, majd a másik szemében. Az állatorvos csak találgatni tudott, mert még ő sem látott ilyet. Pestre is felküldött egy profhoz. Németországban tudtak volna valami speckó vérvizsgálatot csinálni 200e forintért (10 éve). Nem tudtam bevállalni mert akkor született a fiam, kellett a pénz. Nagyon bántott a helyzet. A kutyus fél évig húzta, az utolsó hétig jól nézett ki, csak nem látott, de azt is frankón megtanulta kezelni(még nem volt 2 éves), próbálkozott az orvos is, kb. 100e Ft lett a mérleg a végére, mire altatni bevittem. Megkértem, hogy az elaltatás után nyissa fel, mit talál. Ő is meg volt indulva az altatáskor, akárcsak én, de mégígérte, hogy megteszi. Kiderült a baj is (sajnos már az orvosi kifejezésre nem emlékszem), és az is, hogy a német vérvizsgálat kimutatta volna... megmenteni viszont akkor sem tudtuk volna...
 
Azóta eutanáziáztam a neont, mert már feküdt. @Zsoltiabéka, most olvasom vissza naplódat, kísértetiesen olyan volt mint a galaxyd, görbe hát puffadás. sajnos csak pár percem volt, így nem fényképeztem.
Lehet hogy ez olyan betegség (daganat?) ami megemelt hőmérséklet hatására begyorsul? vagy csak véletlen egybeesés?
Bármi lehetett, csak találgatni tudunk. Valószínűleg már volt valami egyéb baja a haladnak. A magasabb hőmérsékleten felgyorsulnak az életfolyamatok is.
 
Lehet, hogy csak a melegvíz gyorsította megállíthatatlant. Mindent nem lehet gyógyítani. Sokszor az is gond, hogy a boltból hozott állomány már erősen beltenyésztett.
Volt egy kutyám anno. Németjuhász. Lett egy daganat a szemében, ami szép lassan kitakarta a látómezejét előbb az egyik, majd a másik szemében. Az állatorvos csak találgatni tudott, mert még ő sem látott ilyet. Pestre is felküldött egy profhoz. Németországban tudtak volna valami speckó vérvizsgálatot csinálni 200e forintért (10 éve). Nem tudtam bevállalni mert akkor született a fiam, kellett a pénz. Nagyon bántott a helyzet. A kutyus fél évig húzta, az utolsó hétig jól nézett ki, csak nem látott, de azt is frankón megtanulta kezelni(még nem volt 2 éves), próbálkozott az orvos is, kb. 100e Ft lett a mérleg a végére, mire altatni bevittem. Megkértem, hogy az elaltatás után nyissa fel, mit talál. Ő is meg volt indulva az altatáskor, akárcsak én, de mégígérte, hogy megteszi. Kiderült a baj is (sajnos már az orvosi kifejezésre nem emlékszem), és az is, hogy a német vérvizsgálat kimutatta volna... megmenteni viszont akkor sem tudtuk volna...
Sajnálom nagyon, mi is tapasztaltunk hasonlót már beltenyészet miatt, egy évet sem élt a kutyus.

A neonhal kapcsán csak azért kérdeztem, hátha kiderül még valami fertőző. nem akarom kipusztítani a meglévő állományt tudatlanságból. Meg nem úgy tűnnek mint akik kimondottan élvezik ezt a hőmérsékletet.
Meg szeretnék még bele venni, elég üres már az akvárium. Úgyhogy jó lenne ha végre egészségesek lennének. Kell majd valami karantén akvárium is, nehogy előlröl kezdődjön. a csigák most 12L-ben vannak, az még nekik se sok.
Remélem holnap már elmúlik a dara ahogy nálad is :)
 
4 nap elteltével megszűntek a darakór tünetei, senki sem vakarózik, a neonokról eltűntek a pöttyök.
5 nap elteltével csökkentettem a hőfokot. Úgyhogy működött ez a 32 fok feletti kezelés nálam is :) én 33-ra állítottam. Köszönöm a tanácsokat.

A neonokat áthelyeztem külön akváriumba, mert továbbra sem néznek ki jól. 2 fiatalabb közül 1 felpuffadt, 1 kifakult, a 2 öreg nagyon lapos hasú. A felpuffadt már feladta.
Figyelem őket, amíg nem néznek ki jól addig biztos nem mennek vissza. de szerintem nem is fognak már...
Valószínűleg nem csak a darakór volt a bajuk. Gondolom, mint minden betegség, ez is a leggyengébbeken jön ki a legjobban.

A maradék (1 tetra, 1 anci, 2 cory, 5 amano) tök jól van, nem is volt dara tünetük.
Amúgy ancit látott már valaki vakarózni? az hogy nézhet ki? :D
A coryk sem biztos, hogy dara miatt vakaróztak, mert azóta találtam hydrákat. és ha azoknak ütköznek akkor bizony fintorognak :) (a hydrákat azért gyérítettem egy kis carboval, szintén itt tanultam)
 
Back
Oldal tetejére