• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Lázár Bence

Főkertész
A kép alapján tippeltem, de úgy látom nagyobbnak látod a bajt, mint amilyen. De relax. Egy mechanikai sérülést okozhatja a halak területvédő csete-patéja közben szerzett sérülés, de keletkezhet akkor is, amikor az ijedt hal valamilyen dekornak (fa, kő) úszik.
Ez csak a sérült egyedet érinti, tehát nem kell attól tartanod, hogy az egészségesekre átterjedjen.

Mivel csak egy halról tettél említést, az adott halon végzett helyi kezelést javasolok.
Óvatosan vedd ki a halat, majd egy 3%-kos Hidrogén-Peroxidos oldattal átitatott fülpucival kezeld le a fertőzött területet. 20-30 másodpercig hagyd hatni, majd óvatosan engedd vissza a halat az akváriumba. Ezt naponta ismételd meg, amíg a penészesedés el nem tűnik.
Nincs valami B megoldás? meg próbáltam de a beteg nem túl együttműködő, össze vissza ugrándozot még az ölembe is bele ugrót.
Valami olyan megoldás nincs amivel kiveszem a halat egy pohárba ott kezelem és utána vissza engedem?

meleagris

Legenda
Hátöööö... nem vagyok benne biztos, hogy nem drasztikus. 😳 Ahogy nekünk is, nekik is van biológiai órájuk. Pluszban ott van az évezredek óta létező ritmus, amit a természetes élőhelyükön végbemenő környezeti folyamatok/változások nagyon mélyen beléjük karistolt.

Mivel törpesügért írtál, erős a gyanúm, hogy Dél-Amerikából származnak, ahol épp most van a nedves időszak, ami a halak (sügérek, páncélosharcsák, lazacok, stb.) fő ívási időszaka. Ilyenkor a víz nagyon lágy, savasabb, az oldott oxigéntartalom nagyon magas. A visszasózással pedig épp ellentétes folyamatot idéztél elő.
Ahogy a markáns időjárásváltozások a mi viselkedésünkre is kihat (aluszékonyságtól kezdve a "Mindjártfelrobbanok!" diliig), úgy a halaknál is megfigyelhető ugyanez.

Te most töményen megtapasztaltad ezt, és valójában már mindegy. 🙁 De most már legalább tudod, hogy minden változást (RO-ra állástól kezdve GH, kH, pH, stb.) csak fokozatosan szabad végrehajtani. 😉
Ha jól olvastam vhol itt a fórumon, talán Viktorék írták, hogy nem okoz gondot a visszasózás...
Persze nem úgy kell érteni, hogy 80-ról mentem 140-re...
Ezt a vízcserék során fokozatosan értem el...először 90-100, majd 120-130, majd 140. Itt 3-4 hétről beszélünk.
De ettől még lehet, hogy ez hatással volt rájuk. De akkor nagyon szelektíven érintette az állományt, csak 1-2 fajt...én inkább a sügér mamára tippelek, de a természet és az akvarista útjai kifürkészhetetlenek...🙂
Most egyenlőre nyugi van.

mmccannon

Legenda
Ha jól olvastam vhol itt a fórumon, talán Viktorék írták, hogy nem okoz gondot a visszasózás...
Persze nem úgy kell érteni, hogy 80-ról mentem 140-re...
Ezt a vízcserék során fokozatosan értem el...először 90-100, majd 120-130, majd 140. Itt 3-4 hétről beszélünk.
De ettől még lehet, hogy ez hatással volt rájuk. De akkor nagyon szelektíven érintette az állományt, csak 1-2 fajt...én inkább a sügér mamára tippelek, de a természet és az akvarista útjai kifürkészhetetlenek...🙂
Most egyenlőre nyugi van.
Igazat írtak, de vannak esetek, amikor óvatosabban kell hozzáállni.
A 3-4 hét pont a természetes ívási időszak kellős közepén nagyon rövid.
Mindenesetre kívánom, hogy minél tovább maradjon a nyugi, és max. annyi izgalmat csempésszenek akvarista életedbe, hogy sokasodnak. :)

mmccannon

Legenda
Nincs valami B megoldás? meg próbáltam de a beteg nem túl együttműködő, össze vissza ugrándozot még az ölembe is bele ugrót.
Valami olyan megoldás nincs amivel kiveszem a halat egy pohárba ott kezelem és utána vissza engedem?
De van. Tartós fürdő külön akváriumban (min. 30 literes) szivacsszűrővel és fűtővel (25-26 Celsius), semmi aljzat, dekor és egyéb cifraság. A világítás legyen visszafogott, szóval ne legyen olyan erős, mintha növényeket pirítanál.

Alkalmazható "gyógyszer" a Metilénkék (dózis: 10 ml/ 50 liter)
A karanténaksiban a fentiek szerint metilénkéket tennék erős levegőztetés (szivacsszűrős) mellett. Csak kiváló takarmányt adnék neki, amit Seachem Nourish-sal adsz be neki. 3. nap után feles vízcsere, újabb metilénkékkel, majd minden másnap vízcsere egy hétig. Az első hét után le lehet állni a metilénkékkel, de a vitaminokkal megbolondított takarmányt végig adjad neki.

SafE84

Tapasztalt kertész
Nagyon zajos a kép, ráadásul egy alapján nehéz megmondanom, hogy nagyon bezabált, vagy gond van.

Pikkelyei normálisnak tűnnek, vagy olyannak, mintha fel lennének borzolva?
A vizedről is jó lenne tudni, hogy milyen (pH, NO3, hőfok, stb.)
Úgy néz ki, hogy tényleg csak vaklárma volt. Nem kezeltem semmivel, de "szigorú" megfigyelés alatt tartottam. A farok úszója azóta rendben vissza nőtt és látszólag minden rendben van. Valószínűleg csak volt egy kis bunyó...
A segítséget köszönöm!

Oldal tetejére