• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Így elég nehéz megmondani, hogy a bibi az tényleg bibi, vagy csak parázik az ember.
Ilyen esetben minden nap szoktam képet lőni a hal(ak)ról. Elég pár nap, és a képek segítségével hamar rá lehet jönni, hogy szükség van-e beavatkozásra.

Amit viszont korábban nem láttam, hogy írtad-e az a vízparaméterek. Ezek a pontylazacok remekül megvannak csapvízben is (pH7,0 - 7,5), de igazi színeiket alacsonyabb értéken mutatják, mert az van közelebb természetes élőhelyük vizeihez.

Amit azért figyelj:
- étvágy rendben van-e,
- széklet színe (ha nem olyan, mint szokott, akkor esetleg kérdemes koplaltatni 3-5 napot),
- kopoltyúmozgás,
- úszás megtartott-e (mind vízszintes, mind függőleges mozgás eltér-e a szokásostól).
A felsoroltakra azt tudom mondani, hogy OK, a székletét egyelőre nem figyeltem, de megpróbálom. Gyakran nézegetem a delikvenst, egyelőre nem látok az elmúlt napokban romlást semmilyen téren sem. De az a kifehéredés normális?
 

Attachments

  • IMG_20191229_130438.jpg
    IMG_20191229_130438.jpg
    218.7 KB · Megtekintések: 18
A felsoroltakra azt tudom mondani, hogy OK, a székletét egyelőre nem figyeltem, de megpróbálom. Gyakran nézegetem a delikvenst, egyelőre nem látok az elmúlt napokban romlást semmilyen téren sem. De az a kifehéredés normális?
Az úszósugárra, vagy az oldalvonalra érted a kifehéredést?
 
Csatoltam a képet az előző hsz-ben. Az oldala van fehéredve.
Nagyon zajos a kép, ráadásul egy alapján nehéz megmondanom, hogy nagyon bezabált, vagy gond van.

Pikkelyei normálisnak tűnnek, vagy olyannak, mintha fel lennének borzolva?
A vizedről is jó lenne tudni, hogy milyen (pH, NO3, hőfok, stb.)
 
Nagyon zajos a kép, ráadásul egy alapján nehéz megmondanom, hogy nagyon bezabált, vagy gond van.

Pikkelyei normálisnak tűnnek, vagy olyannak, mintha fel lennének borzolva?
A vizedről is jó lenne tudni, hogy milyen (pH, NO3, hőfok, stb.)
A képen jól kivehető, hogy fehér az oldala. A pikkelyes normálisak, a víz paramétereit korábban már leírtam, sajnos most nem tudom megmérni őket.
 
Fel szokott bukkanni néha-néha. A telítődésről több helyen olvastunk, de igazán hosszabb távú tapasztalatokat nem találtunk róla. 2 akváriumban ezt használtuk talajemeléshez. Végül nem is a telítődéssel gyűlt meg a bajunk, hanem a szilikáttal, és az emiatt kialakult kezelhetetlen algabummal. Az még mindig nem tiszta, hogy csak ez az adag (durván 10-15kg) viselkedik így, vagy általánosságban van-e ilyen tulajdonsága. Azóta nem vettünk újabb adagot, hogy teszteljük.
Hát figyelj, gondolom most már Te is inkább lávakő zúzalékot és folyami kavicsot használsz erre a célra :p
 
Sziasztok.
Kérdés
Sérvet kapott szegénykém a karácsonyi töltött káposztától, vagy ne számitsak semmi jóra.
Viselkedése normális,többieknek semmi bajuk.
20200101_205804.jpg
20200101_212849.jpg
 
Sziasztok! A napokban lettünk figyelmesek az endlerünkre, pár nap alatt felpuffadt. Sose volt még dolgunk betegséggel, hasvízkórra gyanakodunk első körben. Titeket tapasztaltakat kérdezünk, hogyan tovább? Karantén? Túléli? Mivel kezelni? Terjed?
Másik: az egyik razbóra is gyanús egy ideje, de már tényleg hónapok óta ilyen, de mintha egyre csak nagyobb lenne a hasa:

nagyon köszi!
View attachment 85314
View attachment 85315
Egy kis helyzetjelentés! Köszönünk minden kommentet!
10 nap telt el, azóta egy külön akváriumban van. Kezelni sajnos nem tudtuk semmivel, de úgy néz ki napról napra lassan egyre jobban van. Első 3-4 napban semmi változás, 5.-8. nap általában csak a medence alján hasalt mozdulatlanul, mivel nem evett nagyon régóta, biztos erőtlen volt már. De a hasa közben szépen visszahúzódott. Próbáltuk etetni, néha elkapott 1-2 falatot, de mindig kiköpte.
Az utóbbi napokban viszont egyre aktívabb, talán jobban elfogadja az ételt is, és ma volt széklete is már. Úgy néz ki túléli :)
 
Kedves akvakertész kollégák,

Tegnap elvesztettem a back molly nőstényemet...😢
Ami érdekes, az a hogyan...este 21.00 körül kiugrott (az akva fedetlen), sikerült visszatennem, majd fél óra múlva nagy placcsanással ismét kiugrott. Akkor láttam, hogy az egyik szeme kiesett (szó szerint ott hevert mellette), a másik meg sem volt...nem élte túl. Világítás már nem ment.
Ami érdekes, hogy pénteken a színes törpesügér hímem látogatta meg a padlót napközben, de sikerült visszatenni... túlélte.
Pénteken este a black molly hím ugrott ki, de visszatettem, erre most este megint kiugrott, de megint visszatettem. Ma kiugrott egy neon is...ő kiszáradt...
Vízparaméterek rendben vannak, azokkal szerintem nincsen gond.
Tapasztaltatok hasonlót? Mitől ugrálhatnak ki ész nélkül?
Én arra tippelek, hogy a színes törpesügér nőstény megint ikrázott és a sötétben talán terrorizál...és halálra ijeszti a többieket. Megint torpedósügért játszik...azaz felvette a négyzetrácsos mintázatot...
Esetleg a gömbi (törpe gömbhal) csipdeshet. Láttam már, de nem jellemző, hogy folyamatosan csipkedi a többieket...
Illetve még vmi, az akva tele van töltve, csak 5 mm van a tetejéig, de eddig is így volt...ez nem változott.
Van egyéb ötletetek?
 
Utoljára módosított:
Kedves akvakertész kollégák,

Tegnap elvesztettem a back molly nőstényemet...😢
Ami érdekes, az a hogyan...este 21.00 körül kiugrott (az akva fedetlen), sikerült visszatennem, majd fél óra múlva nagy placcsanással ismét kiugrott. Akkor láttam, hogy az egyik szeme kiesett (szó szerint ott hevert mellette), a másik meg sem volt...nem élte túl. Világítás már nem ment.
Ami érdekes, hogy pénteken a színes törpesügér hímem látogatta meg a padlót napközben, de sikerült visszatenni... túlélte.
Pénteken este a black molly hím ugrott ki, de visszatettem, erre most este megint kiugrott, de megint visszatettem. Ma kiugrott egy neon is...ő kiszáradt...
Vízparaméterek rendben vannak, azokkal szerintem nincsen gond.
Tapasztaltatok hasonlót? Mitől ugrálhatnak ki ész nélkül?
Én arra tippelek, hogy a színes törpesügér nőstény megint ikrázott és a sötétben talán terrorizál...és halálra ijeszti a többieket. Megint torpedósügért játszik...azaz felvette a négyzetrácsos mintázatot...
Esetleg a gömbi (törpe gömbhal) csipdeshet. Láttam már, de nem jellemző, hogy folyamatosan csipkedi a többieket...
Illetve még vmi, az akva tele van töltve, csak 5 mm van a tetejéig, de eddig is így volt...ez nem változott.
Van egyéb ötletetek?
Hát ha többet is elárulnál az akváról (? liter, mekkora az alapterülete, milyen élőlényből hány egyed, kiugrálás időpontja közel azonos vagy non-stop, fűtő netán időnként kisüt, stb.) , ha egy teljes fotót is feltöltenél (mármint az aksiról 😛), hozzá is tudnék szólni.
Sajnos csak a bödönös naplódat találtam, így most csendben várok.
 
Hát ha többet is elárulnál az akváról (? liter, mekkora az alapterülete, milyen élőlényből hány egyed, kiugrálás időpontja közel azonos vagy non-stop, fűtő netán időnként kisüt, stb.) , ha egy teljes fotót is feltöltenél (mármint az aksiról 😛), hozzá is tudnék szólni.
Sajnos csak a bödönös naplódat találtam, így most csendben várok.
Teljes fotó nincsen sajnos...🙂🙂
325 liter, 130x50x50 cm.
Kb. 30 zöld neon, 10 db vörös neon, 2 Ancistrus, 1 pár színes törpesügér, fél black molly pár...😔, néhány Cory habrosus, 1 Crossocheilus reticulatus, 1 gömbi.
Túltelepítve nincs.
Ritkán, de előfordul, hogy 1-1 kiugrik, de ez a nagy ugrálás pénteken kezdődött. Napközben is, de inkább villanyoltás után 1-2 órán belül.
Én a sügér anyukára tippelek...de tegnap este sem láttam, mikor a hím molly kiugrott.
Most ismét ikrázott, egész nap rejtőzködik vhol...
 
Teljes fotó nincsen sajnos...🙂🙂
325 liter, 130x50x50 cm.
Kb. 30 zöld neon, 10 db vörös neon, 2 Ancistrus, 1 pár színes törpesügér, fél black molly pár...😔, néhány Cory habrosus, 1 Crossocheilus reticulatus, 1 gömbi.
Túltelepítve nincs.
Ritkán, de előfordul, hogy 1-1 kiugrik, de ez a nagy ugrálás pénteken kezdődött. Napközben is, de inkább villanyoltás után 1-2 órán belül.
Én a sügér anyukára tippelek...de tegnap este sem láttam, mikor a hím molly kiugrott.
Most ismét ikrázott, egész nap rejtőzködik vhol...
Azért ekkora alapterület elég kellene legyen még íváskor/ivadékgondozás idején is.
Persze kérdés, hogy a növények hogy vannak ültetve, mennyire vannak "biztonsági zónák", ahová háborítatlanul el tudnak vonulni a kicsikkel.
Azt hiszem, hogy a sügi páros "naplemente" után is veszélyt érez, azért mindennek nekimegy.
PVC csövekkel, agyag virágcseréppel, kaspóval ideiglenesen áthidalható a probléma.
 
Azért ekkora alapterület elég kellene legyen még íváskor/ivadékgondozás idején is.
Persze kérdés, hogy a növények hogy vannak ültetve, mennyire vannak "biztonsági zónák", ahová háborítatlanul el tudnak vonulni a kicsikkel.
Azt hiszem, hogy a sügi páros "naplemente" után is veszélyt érez, azért mindennek nekimegy.
PVC csövekkel, agyag virágcseréppel, kaspóval ideiglenesen áthidalható a probléma.
Köszi az infokat, figyelgetem, hogy mi lesz a továbbiakban...
Még eszembe jutott, hogy RO-zok, és eddig nem sóztam vissza, viszont december közepe óta igen...GH plusszal.
Bár nem hinném, hogy ez gond lenne, egyébként sem decemberben kezdődött a dolog, hanem most januárban.
80-ról mentem fel 140 körüli ppm-re.
Ez nem drasztikus.
A hím sügér inaktív, csak anyuka van megbolondulva.
Remélem csak átmeneti ez a kiugrálás...
 
Köszi az infokat, figyelgetem, hogy mi lesz a továbbiakban...
Még eszembe jutott, hogy RO-zok, és eddig nem sóztam vissza, viszont december közepe óta igen...GH plusszal.
Bár nem hinném, hogy ez gond lenne, egyébként sem decemberben kezdődött a dolog, hanem most januárban.
80-ról mentem fel 140 körüli ppm-re.
Ez nem drasztikus.
A hím sügér inaktív, csak anyuka van megbolondulva.
Remélem csak átmeneti ez a kiugrálás...
Hátöööö... nem vagyok benne biztos, hogy nem drasztikus. 😳 Ahogy nekünk is, nekik is van biológiai órájuk. Pluszban ott van az évezredek óta létező ritmus, amit a természetes élőhelyükön végbemenő környezeti folyamatok/változások nagyon mélyen beléjük karistolt.

Mivel törpesügért írtál, erős a gyanúm, hogy Dél-Amerikából származnak, ahol épp most van a nedves időszak, ami a halak (sügérek, páncélosharcsák, lazacok, stb.) fő ívási időszaka. Ilyenkor a víz nagyon lágy, savasabb, az oldott oxigéntartalom nagyon magas. A visszasózással pedig épp ellentétes folyamatot idéztél elő.
Ahogy a markáns időjárásváltozások a mi viselkedésünkre is kihat (aluszékonyságtól kezdve a "Mindjártfelrobbanok!" diliig), úgy a halaknál is megfigyelhető ugyanez.

Te most töményen megtapasztaltad ezt, és valójában már mindegy. 🙁 De most már legalább tudod, hogy minden változást (RO-ra állástól kezdve GH, kH, pH, stb.) csak fokozatosan szabad végrehajtani. 😉
 
Nálam még sosem volt ilyen, mit lehet vele csinálni,megfertőzheti a többi halat is?

A kép alapján tippeltem, de úgy látom nagyobbnak látod a bajt, mint amilyen. De relax. Egy mechanikai sérülést okozhatja a halak területvédő csete-patéja közben szerzett sérülés, de keletkezhet akkor is, amikor az ijedt hal valamilyen dekornak (fa, kő) úszik.
Ez csak a sérült egyedet érinti, tehát nem kell attól tartanod, hogy az egészségesekre átterjedjen.

Mivel csak egy halról tettél említést, az adott halon végzett helyi kezelést javasolok.
Óvatosan vedd ki a halat, majd egy 3%-kos Hidrogén-Peroxidos oldattal átitatott fülpucival kezeld le a fertőzött területet. 20-30 másodpercig hagyd hatni, majd óvatosan engedd vissza a halat az akváriumba. Ezt naponta ismételd meg, amíg a penészesedés el nem tűnik.
 
Back
Oldal tetejére