• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

sziasztok!
@tsokee
Áthoztam ide a témát..

Egyikünknek van ilyen allergiája, (vagyis Mycobacterium marinum okozta betegség) és elég kellemetlen.
Érdekes, amit írsz, mert ezt nekünk halegészségügyön, mint zoonosist oktatják. Egy ilyen kép van a diasorban róla, amit a doki egy eladó kezéről készített.

75641

Miből gondoljátok, hogy a Mycobacterium marinum okozza az elváltozásokat rajtatok?
Ti is a képen láthatóhoz hasonló elváltozást tapasztaltatok magatokon?

A halaitokon is láttok esetleg elváltozásokat? Rejtélyes döglések, lesoványodás esetleg valamilyen látható rendellenes kinövés-gümőképződés, fekélyesedés?
 
Miből gondoljátok, hogy ez a Mycobacterium marinum okozza az elváltozásokat rajtatok?
Ti is a képen láthatóhoz hasonló elváltozást tapasztaltatok magatokon?
A tunetek alapjan google keresessel jutottunk arra, hogy ez lehet a gond. Meg a javasolt hokezeles is mukodik ellene. Heatpackkal kezeljuk par napig es eltunik.
Ez egy tavalyi kep, ennel volt csunyabb is (neha nedvedzik is) :
75642
A halaitokon is láttok esetleg elváltozásokat? Rejtélyes döglések, lesoványodás esetleg valamilyen látható rendellenes kinövés-gümőképződés, fekélyesedés?
A bettak kozul tobb is hasvizkorban pusztult el, ok labirintkopoltyusok. Mycobacterium a felszinen a surface scumban van es ok a tobbi halhoz kepest rengeteget jarnak a felszinre.
Mas halnal nem latunk tuneteket.

ITT egy tanulmany, ami erdekes lehet.
 
Hát először is ehhez hasonló kézfejet érintő elváltozásom nekem is volt pár éve, amikor még aktívabban turkáltam a saját akváriumomban.

Mycobacterium
Ha jól tudom rengeteg halban leírták már a kórokozót, mint a halak (és egyébként más hidegvérű állatok) gümőkórját előidéző baktériumot.

Köszönöm a cikket. :)
 
Hát először is ehhez hasonló kézfejet érintő elváltozásom nekem is volt pár éve, amikor még aktívabban turkáltam a saját akváriumomban.


Ha jól tudom rengeteg halban leírták már a kórokozót, mint a halak (és egyébként más hidegvérű állatok) gümőkórját előidéző baktériumot.

Köszönöm a cikket. :)
Amikor ez az elváltozás van, a kézfej száraz vagy nedves?
 
Amikor ez az elváltozás van, a kézfej száraz vagy nedves?
Inkább száraz jellege volt, ha jól emlékszem, de több mint 5 év távlatából már megfakultak a dolgok. Mentünk bőrgyógyászhoz is ahol azt hitték pikkelysömöröm van. Pár héten belül aztán elmúltak az elváltozások a kezemről.
Ugyanakkor mivel más vizsgálat nem történt, így egyáltalán nem biztos, hogy a fent említett baktérium volt a ludas az esetemben, ahogy tsokee-ék esetében sem lehet teljes bizonyossággal ezt kimondani.
 
Utoljára módosított:
Inkább száraz jellege volt, ha jól emlékszem, de több mint 5 év távlatából már megfakultak a dolgok. Mentünk bőrgyógyászhoz is ahol azt hitték pikkelysömöröm van. Pár héten belül aztán elmúltak az elváltozások a kezemről.
Ugyanakkor mivel más vizsgálat nem történt, így egyáltalán nem biztos, hogy a fent említett baktérium volt a ludas az esetemben, ahogy tsokee-ék esetében sem lehet teljes bizonyossággal ezt kimondani.
Mi sem vagyunk benne biztosak, de erre hasonlit a legjobban. Valoban a pikkelysomorre hasonlit, hasonlok a tunetek. Rendszeresen visszajon, es mindig akkor ha sok akvavizzel erintkezik, de a hokezeles tenyleg segit. Akarhogy is, emiatt nem adjuk fel az akvarizalast, barmennyire is kuzd ez a szemet. ;)
 
Mi sem vagyunk benne biztosak, de erre hasonlit a legjobban. Valoban a pikkelysomorre hasonlit, hasonlok a tunetek. Rendszeresen visszajon, es mindig akkor ha sok akvavizzel erintkezik, de a hokezeles tenyleg segit. Akarhogy is, emiatt nem adjuk fel az akvarizalast, barmennyire is kuzd ez a szemet. ;)
Azèrt csak óvatosan. Szakirodalom szerint 1-2 éven belül magától is gyógyul és nem is gyakori elváltozás, de súlyosabb esetben a nyirokcsomókon keresztül terjedhet, akár csontokba, ízületekbe is.
Kezelése antibiotikumterápiával történik.
Azért a kézfejeken, ujjakon a jellemző, mert a bacinak nem kedvez a belső testhőmérséklet, csak az alacsonyabb, 30-32 fok.
Egyébként kenetet kell venni és laborban szélesztéssel majd identifikálással azonosítható. Vagy laborban PCR vizsgálattal.
 
Utoljára módosított:
Mi sem vagyunk benne biztosak, de erre hasonlit a legjobban. Valoban a pikkelysomorre hasonlit, hasonlok a tunetek. Rendszeresen visszajon, es mindig akkor ha sok akvavizzel erintkezik, de a hokezeles tenyleg segit. Akarhogy is, emiatt nem adjuk fel az akvarizalast, barmennyire is kuzd ez a szemet. ;)
Ha ez még nem volt meg, akkor itt egy szösszenet a témáról magyarul is.
http://akvaguru.hu/index.php?mit=169
 
Sziasztok!

Rejtélyesen pusztulnak a halaim. Sajnos nem tudom mi lehet a probléma. Kezdek nagyon elkeseredni. Tudnátok nekem segíteni hogy mitévő legyek ?
Bruttó 200 L az akvárium. Gh 17 , KH 7 , Ph 7,5 körül. 24 fokos víz. Hydro prof 350 szűrő. Ammónia 0. Sajnos nitrit és nitrát tesztem nincs még. Jövőhéten érkezik meg. Az akva március közepe óta üzemel. Az első 4 hétben természetesen élőlények nélkül(Növények kivételével.) . 4 hétig hetente kétszer 20% vizet cseréltem. Négy hét után hetente egyszer cseréltem vizet 20%-ot . Most akartam áttérni a heti 25%-ra. RO vizet használok, állott csapvízzel keverve.
A lakók: 3 zebra csiga.
5 neon ( 8 volt)
3 Galaxy razbóra (8 volt)
9 Kolibrihal (10 volt)

8 neonomból már a héten csütörtökön elpusztul kettő. Az egyik full döglött volt. A másik meg nagyon sprintelt össze vissza bolyongott, aztán kiugrott a vízből a szemem láttára. Visszatettem de féloldalasan úszott, majd 3-4 percre el is pusztult. Ezen a nap ment el egy másik Galaxy halam. Gyorsan csináltam egy nagyobb vízcserét.
Ma meg látom hogy az egyik neon csak egy helyben lengedezik. Aztán meg a kavicsokon kivan terülve. Mikor megpróbáltam hálóval hozzányúlni akkor picit úszott, majd megint elterült. Nem akartam hogy szenvedjen, így jeges vízbe tettem. Fél perc alatt "átúszott a másvilágra".
Ma reggel egy másik galaxy élettelenül feküdt a növényen.
Kezdem feladni srácok. Mindenre direkt figyelek a lehető legjobban, erre sorba pusztulnak elfelé a halaim. Más meg túltelepíti az akváriumot, alul van szűrve és vígan élnek a halak több évet.
Múlthéten szombaton ahogy bekerültek a galaxyk a vízbe, rá 2 napra pusztult el 2 galaxy. A neonjaim pedig szerda estig éltek és virultak. Nagyon jól érezték magukat szemmel láthatólag. Most meg legalább háromnak a hasa részén a piros csík kivan fakulva. Legalábbis nem olyan élénk mint mikor jól érezték magukat.
 
Sziasztok!

Rejtélyesen pusztulnak a halaim. Sajnos nem tudom mi lehet a probléma. Kezdek nagyon elkeseredni. Tudnátok nekem segíteni hogy mitévő legyek ?
Bruttó 200 L az akvárium. Gh 17 , KH 7 , Ph 7,5 körül. 24 fokos víz. Hydro prof 350 szűrő. Ammónia 0. Sajnos nitrit és nitrát tesztem nincs még. Jövőhéten érkezik meg. Az akva március közepe óta üzemel. Az első 4 hétben természetesen élőlények nélkül(Növények kivételével.) . 4 hétig hetente kétszer 20% vizet cseréltem. Négy hét után hetente egyszer cseréltem vizet 20%-ot . Most akartam áttérni a heti 25%-ra. RO vizet használok, állott csapvízzel keverve.
A lakók: 3 zebra csiga.
5 neon ( 8 volt)
3 Galaxy razbóra (8 volt)
9 Kolibrihal (10 volt)

8 neonomból már a héten csütörtökön elpusztul kettő. Az egyik full döglött volt. A másik meg nagyon sprintelt össze vissza bolyongott, aztán kiugrott a vízből a szemem láttára. Visszatettem de féloldalasan úszott, majd 3-4 percre el is pusztult. Ezen a nap ment el egy másik Galaxy halam. Gyorsan csináltam egy nagyobb vízcserét.
Ma meg látom hogy az egyik neon csak egy helyben lengedezik. Aztán meg a kavicsokon kivan terülve. Mikor megpróbáltam hálóval hozzányúlni akkor picit úszott, majd megint elterült. Nem akartam hogy szenvedjen, így jeges vízbe tettem. Fél perc alatt "átúszott a másvilágra".
Ma reggel egy másik galaxy élettelenül feküdt a növényen.
Kezdem feladni srácok. Mindenre direkt figyelek a lehető legjobban, erre sorba pusztulnak elfelé a halaim. Más meg túltelepíti az akváriumot, alul van szűrve és vígan élnek a halak több évet.
Múlthéten szombaton ahogy bekerültek a galaxyk a vízbe, rá 2 napra pusztult el 2 galaxy. A neonjaim pedig szerda estig éltek és virultak. Nagyon jól érezték magukat szemmel láthatólag. Most meg legalább háromnak a hasa részén a piros csík kivan fakulva. Legalábbis nem olyan élénk mint mikor jól érezték magukat.
Töltenél fel a halaidról képeket?

Tapasztalsz akármilyen fizikai elváltozást a fakulason kívűl? Esznek?
 
Töltenél fel a halaidról képeket?

Tapasztalsz akármilyen fizikai elváltozást a fakulason kívűl? Esznek?
Minden halam eszik, a neonok csak nagyon picit. Semmi elváltozást nem tapasztalok. Hát megpróbálok képet készíteni, de nagyon nehezen megy. Egyszerűen nem akar fókuszálni a telóm kamerája normálisan.
A kékszemű villásfarkú kalászhalaim (Ezt elfelejtettem írni hogy ebből is van 8db. Elnézést érte.) közt van egy teljesen kifejlett példány, Ő kergetni szokta a sajátjait, illetve a kolibrihalakat és a razbórákat. Pedig hát én azt olvastam több helyen is hogy ők békés csapathalak.
A kolibrihalak még elég kicsit 2-3cm, a kalászhalaim is 2-3cm körüliek és a vörös neonok se teljesen kifejlettek még 3-4cm . A razbórák már nagyok.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Van algám és cyanom is. Lehet ettől a mennyiségtől van a gond ? :O
1
2
3
4
5
 
Utoljára módosított:
A másik meg nagyon sprintelt össze vissza bolyongott, aztán kiugrott a vízből a szemem láttára.
Ezt valószínűleg hirtelen megijedés miatt csinálta. Sajnos előfordul.


Gyorsan csináltam egy nagyobb vízcserét.
Ezt hőkiegyenlített vízzel teszed? (Tehát a cserevíz pont olyan meleg, mint az aki vize?)


Most meg legalább háromnak a hasa részén a piros csík kivan fakulva.
A hasuk alja általában világosabb. Ha jól vannak lakva, kerekebb a hasuk, akkor szembetűnőbb. A képek alapján szép színük van.


Van algám és cyanom is. Lehet ettől a mennyiségtől van a gond ? :O
Az alga nem mérgező a halakra vagy ilyesmi. Ha nagyon sok alga van, az figyelmzetető jel számunkra, hogy valamit rosszul csinálunk (például, ha valaki túl ritkén cserél vizet, bezöldülhet a víz -> ez egyébként ilyenkor egy "mentőmellény" a halaknak, mert a káros anyagokat felhasználva burjánzik az alga).

Hát, lehet, hogy a a galaxikkal valamilyen betegséget behurcoltál.

Milyen gyakran eteted a halaidat, mit kapnak, és mennyit?

A növények sokat növekednek?
 
Ezt valószínűleg hirtelen megijedés miatt csinálta. Sajnos előfordul.



Ezt hőkiegyenlített vízzel teszed? (Tehát a cserevíz pont olyan meleg, mint az aki vize?)



A hasuk alja általában világosabb. Ha jól vannak lakva, kerekebb a hasuk, akkor szembetűnőbb. A képek alapján szép színük van.



Az alga nem mérgező a halakra vagy ilyesmi. Ha nagyon sok alga van, az figyelmzetető jel számunkra, hogy valamit rosszul csinálunk (például, ha valaki túl ritkén cserél vizet, bezöldülhet a víz -> ez egyébként ilyenkor egy "mentőmellény" a halaknak, mert a káros anyagokat felhasználva burjánzik az alga).

Hát, lehet, hogy a a galaxikkal valamilyen betegséget behurcoltál.

Milyen gyakran eteted a halaidat, mit kapnak, és mennyit?

A növények sokat növekednek?
2 fokkal hidegebb vízzel csináltam a cserét.
Igen, nőnek a növények nagyon, viszont a száruk alsò része elhalt, ami nitrát hiányra utal, akkor három napig dupla adag Macro tápot adtam. Naponta adok enni a halaknak. Első 2 nap nem adtam nekik enni. Holnap írok milyen tápot adok nekik pontosan. De lemezest, granulátumot es szúnyoglárvát. Szárítottat.
 
Van algám és cyanom is. Lehet ettől a mennyiségtől van a gond ? :O
Szia! :)
Ez a mennyiségű kék alga még nem termel annyi toxint véleményem szerint egy 200 l-es akváriumban, ami okozhatná a fenti problémát, de megkérdezem a szakikat, hogy mi a jelenlegi álláspont a kék algával kapcsolatban. Egy biztos, emlősökben okozhat problémát a vizek kék alga fertőzöttsége.

A szűrésed nem a legcombosabb egy ekkora méretű akváriumhoz lehet ezért is van az algásodásod az akváriumodban.

Múlthéten szombaton ahogy bekerültek a galaxyk a vízbe, rá 2 napra pusztult el 2 galaxy. A neonjaim pedig szerda estig éltek és virultak.
Jól értem akkor, hogy a galaxyk érkezése után pár nappal kezdődött az elhullás az akváriumodban?

Ha igen nagy valószínűség szerint azokkal a halakkal hurcoltál be valamit a medencédbe, de hogy ez mi lehet arra sajnos nincs ötletem.

ez egyébként ilyenkor egy "mentőmellény" a halaknak, mert a káros anyagokat felhasználva burjánzik az alga).
Igaz, de az érme két oldalú.
Egy további igen fontos "anyagot" használ fel a sok alga...az O2-t éjszaka. Vagyis képes fulladást okozni egy nagy algabumm, bár ez inkább tavakra jellemző, akváriumban még nem hallottam róla, hogy ilyen probléma merült fel.
Mindenesetre a fenti esetben nem hiszem, hogy ez lenne a helyzet, mert nincs elborítva algával az akvárium.

2 fokkal hidegebb vízzel csináltam a cserét.
az teljesen jó.

Naponta adok enni a halaknak.
Felesleges ennyit etetni őket. Heti 3* bőven elég ha adsz nekik. ;)
 
Szia! :)
Ez a mennyiségű kék alga még nem termel annyi toxint véleményem szerint egy 200 l-es akváriumban, ami okozhatná a fenti problémát, de megkérdezem a szakikat, hogy mi a jelenlegi álláspont a kék algával kapcsolatban. Egy biztos, emlősökben okozhat problémát a vizek kék alga fertőzöttsége.

A szűrésed nem a legcombosabb egy ekkora méretű akváriumhoz lehet ezért is van az algásodásod az akváriumodban.


Jól értem akkor, hogy a galaxyk érkezése után pár nappal kezdődött az elhullás az akváriumodban?

Ha igen nagy valószínűség szerint azokkal a halakkal hurcoltál be valamit a medencédbe, de hogy ez mi lehet arra sajnos nincs ötletem.


Igaz, de az érme két oldalú.
Egy további igen fontos "anyagot" használ fel a sok alga...az O2-t éjszaka. Vagyis képes fulladást okozni egy nagy algabumm, bár ez inkább tavakra jellemző, akváriumban még nem hallottam róla, hogy ilyen probléma merült fel.
Mindenesetre a fenti esetben nem hiszem, hogy ez lenne a helyzet, mert nincs elborítva algával az akvárium.


az teljesen jó.


Felesleges ennyit etetni őket. Heti 3* bőven elég ha adsz nekik. ;)
Igen, a galaxy-k érkezése után lett nagy halhullás. :(
Rendben, akkor heti 3* kapnak enni eztán. :)
A szűrőről több helyen is azt olvastam hogy 220L és afelett is jó ez a szűrő. Nálam egy picit a kifolyó ága le is van fojtva.
Videót is láttam hogy nagyon nagy hozama van neki. Túl van teljesítve a leírás szerint is.
bamboocha46
Itt van a kép az általam használt tápokról.
1

Sajnos még mindég nem tudom mi lehet. Sajna csak jövőhéten derül ki hogy mi a helyzet a nitrittel és a nitráttal. Örülnék ha ezzel lenne a probléma mert erre lenne megoldás. Viszont semmi másra még csak ötletem sincs. Úgy nem tudom elindítani a kezelést hogy még csak azt sem tudom hogy mi a bajuk a halaknak. :( Vagy szerezzek be mindenféle vegyszert és kezeljem mindenre őket ?
Azt viszont nem szeretném látni hogy minden halam szépen egyesével szépen a szemem láttára elpusztul. :(
Remélem találunk rá valami megoldást.
 
A szűrőről több helyen is azt olvastam hogy 220L és afelett is jó ez a szűrő. Nálam egy picit a kifolyó ága le is van fojtva.
Az a helyzet, hogy a gyártók általában túlértékelik a szűrőiket vagy nem egy nővényes akváriumhoz, hanem gyéren beültetett inkább halas akváriumhoz adják meg a szűrőikre vonatkozó ajánlásaikat.
Ha megnézed a Green Aqua oldalát az ilyen teljesítményű és ekkora szűrőtérfogatú külső szűrőket 100l-es medencékhez javasolják. Ekkor két dolog is teljesül. Egyrészt a szűrő óránként megforgatja az akvárium vízének 8-10*-ét másrészt a szűrőanyag mennyisége is elég a jó biológiai szűréshez; ez literben kifejezve az akvárium bruttó térfogatának 5%-a feletti értéket jelent.

Azt viszont nem szeretném látni hogy minden halam szépen egyesével szépen a szemem láttára elpusztul.
Most, hogy vannak a halaid? Mit látsz rajtuk?
 
Az a helyzet, hogy a gyártók általában túlértékelik a szűrőiket vagy nem egy nővényes akváriumhoz, hanem gyéren beültetett inkább halas akváriumhoz adják meg a szűrőikre vonatkozó ajánlásaikat.
Ha megnézed a Green Aqua oldalát az ilyen teljesítményű és ekkora szűrőtérfogatú külső szűrőket 100l-es medencékhez javasolják. Ekkor két dolog is teljesül. Egyrészt a szűrő óránként megforgatja az akvárium vízének 8-10*-ét másrészt a szűrőanyag mennyisége is elég a jó biológiai szűréshez; ez literben kifejezve az akvárium bruttó térfogatának 5%-a feletti értéket jelent.


Most, hogy vannak a halaid? Mit látsz rajtuk?
Hát ha ezt tudom akkor nagyobb szűrőt veszek. Ezt ajánlották többen is szűrőként. :/ Hát most már mind1.
Egy újabb neon elpusztul. A neonok még számomra mindég fakók. A többi hal nagyon aktív.
Mondjuk ezen azt észrevettem hogy jobb mellúszója mint ha rojtos lenne, illetve ugyanezen az oldalon a kopoltyú felőli része sebes lenne. Nem tudom csipkedés miatt lett-e ilyen, vagy bármi más.
Próbáltam fotót csinálni róla. Nem tudom kilehet e belőle venni valamit a kopoltyúja körüli sebről.
1
2
3
4
5
6
Ezen kívül a kalászhalam még mindég hajtja a többi halat. De csak az az egy teljesen kifejlett példány.
 
Az a helyzet, hogy a gyártók általában túlértékelik a szűrőiket vagy nem egy nővényes akváriumhoz, hanem gyéren beültetett inkább halas akváriumhoz adják meg a szűrőikre vonatkozó ajánlásaikat.
Ha megnézed a Green Aqua oldalát az ilyen teljesítményű és ekkora szűrőtérfogatú külső szűrőket 100l-es medencékhez javasolják. Ekkor két dolog is teljesül. Egyrészt a szűrő óránként megforgatja az akvárium vízének 8-10*-ét másrészt a szűrőanyag mennyisége is elég a jó biológiai szűréshez; ez literben kifejezve az akvárium bruttó térfogatának 5%-a feletti értéket jelent.


Most, hogy vannak a halaid? Mit látsz rajtuk?
Szia!
Megjöttek a tesztek. Nitritet kétszer is mértem és 0. Ma reggel elfelejtettem beadni a makró tápot (4,5ml), és így lett a Nitrátom 10mg. Nem tudom ha beadtam volna ma reggel a makró tápot akkor mennyi lenne a Nitritem. Lehet ez a gond ? Viszont ma ahogy hazaértem láttam hogy egy újabb neonom szenved. Össze vissza forgott. Nos innentől tényleg nem értem mi is lehet. Pont ebben a pillanatban csináltam meg a tesztet. Több mint 24 óra telt el azóta hogy beadtam a legutóbbi makró tápot.
 
Szia! :)

ha beadtam volna ma reggel a makró tápot akkor mennyi lenne a Nitritem.
A macro táppal nitrátot adagolsz az akváriumodba, mert ez nem mérgező a halak számára. Az általad mért nitrát értéknél magasabbat is elviselnek a halak, így azt gondolom nem ez lehet a probléma.

Vannak csigák az akváriumodban?
 
Back
Oldal tetejére