• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik Oto-m szeme körül fehér "penész"-nek kinéző képződmény van. Gőzöm sincs ez micsoda és hogy fertőző-e a többi hal számára!
A képek alapján tudtok segíteni?

Köszi,
Csanádi Ferenc
oto1.jpg
oto3.jpg
oto4.jpg
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik Oto-m szeme körül fehér "penész"-nek kinéző képződmény van. Gőzöm sincs ez micsoda és hogy fertőző-e a többi hal számára!
A képek alapján tudtok segíteni?

Köszi,
Csanádi Ferenc
View attachment 66643
View attachment 66644
Ez halpenész. Van rá gyógyszer- Sera mycopur. A beteg halat külön kell rakni egy karantén akváriumba és ott kezelni.
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik Oto-m szeme körül fehér "penész"-nek kinéző képződmény van. Gőzöm sincs ez micsoda és hogy fertőző-e a többi hal számára!
A képek alapján tudtok segíteni?

Köszi,
Csanádi Ferenc
View attachment 66643
View attachment 66644
View attachment 66645
Valamivel megsértette és az elfertőződött. A többi halra nem jelent veszélyt, de őt jó lenne kezelni metilénkékkel.
Tudom, hogy nem kis feladat kipecázni, de ha el tudnád különíteni a kezelés idejére az jó lenne.
 
Valamivel megsértette és az elfertőződött. A többi halra nem jelent veszélyt, de őt jó lenne kezelni metilénkékkel.
Tudom, hogy nem kis feladat kipecázni, de ha el tudnád különíteni a kezelés idejére az jó lenne.

Szia!
Köszi a tanácsot, elkülönítem és úgy fogom kezelni.
 
Sziasztok ez jól tudom darakór?
Ha igen mivel kéne kezelni őket?View attachment 67260
annak tűnik. Emeld a hőmérsékletet (nem tudom miket tartasz még az akváriumban, de odáig amit még minden elvisel) és parakill/parakill turbo/metilénkék. Szűrőt ki kéne kapcsolni és levegőztetőt benyomni kezelés alatt.
Nem érdemes karanténban csinálni, az egész akváriumot kéne kezelni.
 
annak tűnik. Emeld a hőmérsékletet (nem tudom miket tartasz még az akváriumban, de odáig amit még minden elvisel) és parakill/parakill turbo/metilénkék. Szűrőt ki kéne kapcsolni és levegőztetőt benyomni kezelés alatt.
Nem érdemes karanténban csinálni, az egész akváriumot kéne kezelni.
Köszi zsolti, a gyors választ.
Nem az enyémek a halak,de családban vannak.
 
Sziasztok! Egy kedves ismerősőm gondjaival fordulnék a nálamnál szakavatottabb fórumtársakhoz: valami kór ütötte fel a fejét az akváriumában...1f641.png Fél éve szépen megy és élnek vígan a halak, de az utóbbi 1,5 hétben elpusztult 1 arany ramirezi nőstény, 2 neonhal, 2 panda törpeharcsa, 1 razbóra. A tünetek különbözőek voltak: az arany ramirezi csak ücsörgött a kavicson, megváltozott a magatartása, de semmi külső jel, pandának bevérzett a háta és rajta kinőtt valami gombaféle (ez 8 órán belül), a neonhal is egyik napról a másikra pusztult el. Az a tipp, hogy valami bakteriális fertőzés. Volt egy repülő róka az akváriumban, aki eléggé rendbontó volt és stresszelte a halakat, de 1 hete kiszedte. A probléma még az, hogy vannak garnélák is az akváriumban. 3 nappal ezelőtt egy negyed tablettát használt Baktopur directből 70l-re. Eddig még bírják. Szerintetek ha továbbra is bírják tegyen még bele 3 nap múlva 50 %-os vízcsere után még 1 negyeded? (az sem jó, ha az antibiotikomhoz csak hozzászoknak a bacik, de nem pusztul ki az összes...) Van ilyen téren tapasztalatotok? Előre is köszönöm/köszöni a segítséget!
 
Sziasztok! Egy kedves ismerősőm gondjaival fordulnék a nálamnál szakavatottabb fórumtársakhoz: valami kór ütötte fel a fejét az akváriumában...View attachment 67390 Fél éve szépen megy és élnek vígan a halak, de az utóbbi 1,5 hétben elpusztult 1 arany ramirezi nőstény, 2 neonhal, 2 panda törpeharcsa, 1 razbóra. A tünetek különbözőek voltak: az arany ramirezi csak ücsörgött a kavicson, megváltozott a magatartása, de semmi külső jel, pandának bevérzett a háta és rajta kinőtt valami gombaféle (ez 8 órán belül), a neonhal is egyik napról a másikra pusztult el. Az a tipp, hogy valami bakteriális fertőzés. Volt egy repülő róka az akváriumban, aki eléggé rendbontó volt és stresszelte a halakat, de 1 hete kiszedte. A probléma még az, hogy vannak garnélák is az akváriumban. 3 nappal ezelőtt egy negyed tablettát használt Baktopur directből 70l-re. Eddig még bírják. Szerintetek ha továbbra is bírják tegyen még bele 3 nap múlva 50 %-os vízcsere után még 1 negyeded? (az sem jó, ha az antibiotikomhoz csak hozzászoknak a bacik, de nem pusztul ki az összes...) Van ilyen téren tapasztalatotok? Előre is köszönöm/köszöni a segítséget!

Már attól kirázott hideg, hogy 70 literes az akva. Alapvető paraméterek (vízminőség, szűrés, növények mennyisége, búvóhelyek száma, kiúszótér nagysága, stb.) hiányában elkönyvelhető, hogy a stressz okozta másodlagos betegségek miatt pusztultak el a halak. Úgy érzem, túltelepítette az akváriumot.
Egy ekkora medence esetében sokkal körültekintőbben kell megválasztani a halfajokat. (Pl.: a repülő nem "rendbontó", hanem egy nagy mozgás- és helyigényű hal)
A másik, hogy a baktériumkultúra sosem szokik hozzá az antibiotikumhoz, hanem kipurca. Az meg egyenes út az ammónia érték megugrásához.
 
annak tűnik. Emeld a hőmérsékletet (nem tudom miket tartasz még az akváriumban, de odáig amit még minden elvisel) és parakill/parakill turbo/metilénkék. Szűrőt ki kéne kapcsolni és levegőztetőt benyomni kezelés alatt.
Nem érdemes karanténban csinálni, az egész akváriumot kéne kezelni.

Kivéve, ha növényes.

Az alkalmazott (gyógy)szerek függvényében sokkal jobb megoldás lehet az akváriumból kiszedni az összes halat és külön, "üres" medencében kezelni őket. Én vettem egy jó nagy műanyag hordót, amikor ilyen gondjaim voltak (díszhalkereskedésből darakóros halak).

Minimum két ok miatt nem optimális növényes akváriumban például malachitzöldet tartalmazó szert önteni: növényekre valamennyire mérgező, és ezen kívül az akváriumban található bizonyos szerves anyag stb a szer hatékonyságát csökkenti. Ráadásul elszínezhet dolgokat az akváriumban. A dózis fontos: Malachitzöld, formaldehid stb a halakra (is) mérgező (!). A szer koncentrációját úgy kell a kezelés ideje alatt fenntartani, hogy a darakor elpusztuljon, de lehetőleg a hal túlélje a kezelést. Sajnos nincs túl nagy tévedési tartomány a túl kevés és a túl nagy dózis között :(. Másik hiba, ha a kezelést túl korán megszüntetik. A pöttyök eltűnése önmagában még nem jelenti, hogy az összes parazita elpusztult. Sajnos a gyógyszer elsősorban a halat elhagyó, "szaporodásra" induló kórokozókat öli meg. Ha a kezelés túl korán abbahagyásra kerül, akkor lehet, hogy látszatjavulás ellenére paraziták túlélnek a halban és szépen a fertőzés kezdődik elölről. Viszont a szükségesnél tovább sem érdemes a halakat malachitzöld és társaiban áztatni (mivel mérgező).

Sajnos a neonhal malachitzöldre elég érzékeny, ezenkívül pl. Botia-k (öves díszcsík) esetén is igen erősen mérgező. Parakillen nem hiszem, hogy ez az info fel lenne tüntetve. Ha jól emlékszem parakill és társai dobozára nincs is rá írva mit tartalmaz :(. Ha olyan hal darakóros, ami a szerre kifejezetten érzékeny, akkor érdemes más típusú kezelés után nézni. Viszont érdemes valamilyen kezelést minél előbb elkezdeni, mivel várakozás csupán a hal túlélési esélyeit csökkenti a parazitákkal teli akváriumban.

Ha a növényes akvárium üresen áll (garnéla és csiga maradhat), akkor - mivel a darakór gazdaállatot nem képes találni - szépen magától ki pusztul. (Direkt nem írok időpontot, nézzetek utána a darakór életciklusának, hőmérséklettől függ.)

Egyébként ma voltam Dunántul egyik legnagyobb haldiszkontjában, és szólnom kellett, hogy a neonok darakórosak. Mire észrevettem, előttem szegény kislány már elvitt belőlük első, kezdő akváriumához :(. Fertőzés az egész akváriumára szinte garantált.

Egyébként ezért sem érdemes sűrűn halakat venni és karantén nélkül bedobálni az akváriumba. Amúgy Darakór hálóval. növénnyel, vízzel stb könnyen átvihető egyik akváriumból a másikba. Mivel zsúfolt körülmények között szinte nyert ügye van nagyon gyorsan továbbfertőzni, nem csoda, hogy kereskedésekben rendszeresen problémát okoz. Kezelés nélkül szinte biztos, hogy -akváriumi körülmények között- 100%-os pusztulás várható. (Egy halastóban más a helyzet, ott tipikusan a parazitának többet kell "küzdeni", hogy gazdaállatot találjon.)

Egyébként itt olvasható szerintem egy kifejezetten érdekes iromány Malachitzöld és darakórral kapcsolatban:

http://www.vri.cz/docs/vetmed/52-12-527.pdf

És még egy fontos info: darakór nem lappang minden akváriumban, a parazitának be kell kerülnie valahonnan. Csapvízben nincs.

("Contrary to popular belief, white-spot is not present in every aquarium or pond." wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Ichthyophthirius_multifiliis)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Nem is konkrétan a hal betegségre vonatkozik a kérdés, hanem a karantén akváriumra.
Adott egy 10 literes akva félig töltve vízzel, fűtővel, egy tenyérnyi catappa levéllel. Bettát próbálok rehabilitálni. Pár napja észrevettem, hogy az akva alján, és a felszíni olajos rétegben 1-2 mm hosszúságú, fehér kukacok/férgek/paraziták vannak. Sok. Azt gondolná az ember, hogy a metilénkék vagy a baktopur semmilyen alsóbbrendű lényt nem hagy életben, de ezek kitartóak. Képet nem tudok rakni, tényleg aprók. Valakinek van ötlete, hogy mik lehetnek, és hogy kell-e aggódnom miattuk? Kicsit félek, hogy élve falják fel a halat és miattuk nem javul az állapota. :(

Catappa levél nem biztos, hogy túl jó a kezelésre szánt akváriumban. Bizonyos gyógyszereknek hatékonyságát a szerves anyagok, talaj, stb, huminsavak jelentősen befolyásolhatják. Olajos filmnek sem kellene lennie, különösen Beta esetén, ami rendszeresen - labirintkopoltyús hal révén - a víz felszínén vesz levegőt. Például nagyon sok akváriumi betegség mögött valamilyen mycobacterium (EM) áll (míg a "felismert" betegséget az EM miatt legyengült hal "kapta" el.):

9. oldal itt:

https://dianawalstad.com/2017/04/27/mycobacteriosis-in-aquarium-fish/

"EM have a marked nutritional preference for lipids {33}, and lipids tend to float like oil on the water surface. This fact combined with EM’s hydrophobic nature means that surface scum can be a major EM reservoir. Many fish feed at the water surface, thereby ingesting copious EM with every meal."
 
Utoljára módosított:
Egy Kakadu törpesügéren furcsa kinövés burjánzik.
Egyelőre nem tudok jobb képet csinálni, mert nagyon félénk lett, és ha közeledek a telefonnal, máris elbújik.
A sügér jóideig nem mutatkozott, majd ezzel a kinövéssel kerül elő. Úgy 1 hete vettem észre, de akkor még kissebb volt ez a valami rajta.
Időnként (ritkán) nekidörgölődzik a talajnak egy-egy pillanatra.
Mit lehetne tenni és mi lehet ez?

933651e8d219bc46c0f25ee1703a2bc4.jpg
a9b2ba49341b6945d6ae5a22ca65c975.jpg

xWIi5

xW2HQ
 
Egy Kakadu törpesügéren furcsa kinövés burjánzik.
Egyelőre nem tudok jobb képet csinálni, mert nagyon félénk lett, és ha közeledek a telefonnal, máris elbújik.
A sügér jóideig nem mutatkozott, majd ezzel a kinövéssel kerül elő. Úgy 1 hete vettem észre, de akkor még kissebb volt ez a valami rajta.
Időnként (ritkán) nekidörgölődzik a talajnak egy-egy pillanatra.
Mit lehetne tenni és mi lehet ez?

View attachment 69212
View attachment 69213

xWIi5

xW2HQ
Egy nagyon csúnyán elfertőződött uszonysérülésre tippelek. A tumoros elváltozásban bizonytalan vagyok, @meleagris , mert ahhoz élőben lenne jó látni a halat.
@nato milyen vízparaméterek vannak?
 
Egy nagyon csúnyán elfertőződött uszonysérülésre tippelek. A tumoros elváltozásban bizonytalan vagyok, @meleagris , mert ahhoz élőben lenne jó látni a halat.
@nato milyen vízparaméterek vannak?
nyáron és ősszel nagyon el volt hanyagolva az akvárium, kb havonta 1-2szer voltam otthon, és kb csak betápoztam, vízcserék elég ritkán voltak, illetve a co2 is elfogyott.
Szóval gyanítom, hogy az a nyári időszak megviselte az állományt. Egyébként az Amanok köszönik remekül vannak, a 2 Oto is elvan, szóval mérgezésre nem gyanakszom.
Csak RO víz megy bele, amit porral keményítek. Hamarosan újraindítom az akvát, de addig is jó lenne, ha ez a sügér megúszná a dolgot. Érdemes lehet levágni ezt a valamit?
Először 1 hétre elkülönítettem egy 8 literesben, és megemeltem a hőmérsékletet 26-27 fokra, de nem használt semmit.
 
nyáron és ősszel nagyon el volt hanyagolva az akvárium, kb havonta 1-2szer voltam otthon, és kb csak betápoztam, vízcserék elég ritkán voltak, illetve a co2 is elfogyott.
Szóval gyanítom, hogy az a nyári időszak megviselte az állományt. Egyébként az Amanok köszönik remekül vannak, a 2 Oto is elvan, szóval mérgezésre nem gyanakszom.
Csak RO víz megy bele, amit porral keményítek. Hamarosan újraindítom az akvát, de addig is jó lenne, ha ez a sügér megúszná a dolgot. Érdemes lehet levágni ezt a valamit?
Először 1 hétre elkülönítettem egy 8 literesben, és megemeltem a hőmérsékletet 26-27 fokra, de nem használt semmit.
Invazív (levágás) beavatkozást semmi szín alatt ne végezz.
8 literes elkülönítő borzasztó kicsi egy sügérnek, inkább 40-50 liter kellene, és min. 1 hónapra.
Amano egy garnélafaj, Otocinclusok megint egy teljesen más halfaj, mint a sügér. Amit egyik, kibír, nem feltétlenül jelent általánosítható feltevést.
A vízcsere elmaradása gyakorlatilag azt eredményezte, hogy táppal és más anyagok bomlástermékeivel dúsított budiban (saját vizeletében és ürülékében) kellett éljen hónapokig.

Szívem szerint elkülöníteném, 27-28 fokos vízbe metilénkéket tennék erős levegőztetés (szivacsszűrős) mellett. Csak kiváló takarmányt adnék neki, amit Seachem Nourish-sal adsz be neki. 3. nap után feles vízcsere, újabb metilénkékkel, majd minden másnap vízcsere egy hétig. Az első hét után le lehet állni a metilénkékkel, de a vitaminokkal megbolondított takarmányt végig adjad neki. Ha egy hónap alatt nem áll be változás, talán megmarad, de sosem lesz olyan, mint volt.
 
Back
Oldal tetejére