• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Egyetértek @meleagris -szal, hexamitás megbetegedésnek tűnik.
Ez az elsődleges szepszis, és paraziták okozzák, míg az uszonyrothadás bakteriális okokra vezethető vissza. Ezek már a hallal érkeztek, és a stressz felszínre hozta: új környezet, új vízparaméterek (hőmérséklet, növénytápozás).
Amit nem írtál, és nagyon fontos, hogy milyen élő- és fagyasztott eleséggel etetsz. Saját gyakorlatom, hogy ugyanolyan eleséget adok, mint akitől vettem a halat a karantén ideje alatt, és fokozatosan szoktatom hozzá más takarmányokhoz.

Mindenképp különtenném a halat egy karanténba egy szivacsszűrővel. A hőmérsékletet beállítani a számára ideális 28 fokra. Mivel ennyire le van már gyengülve, nem kezdenék bele egy ezüst kolloidos kezeésbe, hanem 3-4 nap szünetet követően Parakillel igyekeznék megfékezni a kórt.
Mindezt sacc per kábéra írtam, mert kenet mikroszkópikus vizsgálata nélkül, nem tudható, mennyire előrehaladott a szövetkárosodás, ergo megfordítható-e a folyamat.
Fekete és fehér szúnyoglárvát kapnak élőt, és artémiát fagyasztottat. 26 fok van az akváriumában és két süncsigán kívül teljesen egyedül van ahogy egy bettának kell.
Akkor gyógyszer-dilemma STOP!
Sajnos, a fotó nagyon elmosódott, ezért láttam egy fekélyes lyuknak. De írod, hogy inkább pukli, mint lyuk.
Először mindenképp tisztázzuk, mi is a baj, és majd ahhoz belőjjük a kezelést.

Nagyon nagy segítség lenne, ha tudnál egy éles, tiszta fotót készíteni oldal-, ill. felülnézetből.
Ezt a legegyszerűbben úgy tudod elkészíteni, hogy a halat kezeddel finoman, de határozottan az akvárium oldalüvegéhez tartod/nyomod. A felülnézeti képhez pedig - továbbra is határozottan tartva a halat - az oldalüveg mentén felhúzod a vízfelszínig. Csak a beteg rész kerüljön a vízfelszín fölé, és úgy készíts egy közeli képet, Krisztián.
Telefonnal ennél jobbatnem tudok sajnos. Nem tudtam elkapni kézzel, még mindig nagyon fürfge, stresszelnimeg nem akartam tovább.IMG_20180726_122954.jpg IMG_20180726_123027.jpg IMG_20180726_123031.jpg
 
Fekete és fehér szúnyoglárvát kapnak élőt, és artémiát fagyasztottat. 26 fok van az akváriumában és két süncsigán kívül teljesen egyedül van ahogy egy bettának kell.

Telefonnal ennél jobbatnem tudok sajnos. Nem tudtam elkapni kézzel, még mindig nagyon fürfge, stresszelnimeg nem akartam tovább.View attachment 60016 View attachment 60017 View attachment 60018
Sajna nem tudom én sem kivenni a képekből,de innen messziről esetleg gombára tippelnék.A pukli vatta szerű ránézésre?Ha ez a helyzet,akkor Sera mycopur segíthet rajta,vagy egy fél-egy perces sós vizes fürdő.
 
Sajna nem tudom én sem kivenni a képekből,de innen messziről esetleg gombára tippelnék.A pukli vatta szerű ránézésre?Ha ez a helyzet,akkor Sera mycopur segíthet rajta,vagy egy fél-egy perces sós vizes fürdő.
Nem vattaszerű, inkább mintha a hús lenne ahogy lejött a pikkely a bubról.
 
Esetleg állatorvos vagy állatpatikában kellene feliratnod valami Készítményt.
Azt inkább kihagyom. Amikor utoljára voltam kb 7-8 éve mikor a nimfapapagájom beteg volt, konkrétan kiröhögött és közölte majd ha megdöglött és felboncolhatja akkor megmondja mi volt a baja. Élt nég hála isten 7 évet kb. Szerinted egy halra mit mondana?
 
Azt inkább kihagyom. Amikor utoljára voltam kb 7-8 éve mikor a nimfapapagájom beteg volt, konkrétan kiröhögött és közölte majd ha megdöglött és felboncolhatja akkor megmondja mi volt a baja. Élt nég hála isten 7 évet kb. Szerinted egy halra mit mondana?
Ez nem volt szép tőle. Azért azt érdemes tudni, hogy ma itthon elég kevés állatorvos foglalkozik halakkal, madarakkal .
Nem általános orvoslás van hanem szakterületek. Aki lovas lóban jó . A kutyás kutyában, az egzotikus egzotikus állatokban. Meg kell keresni azt a szakembert akire szükség van. Sokszor az a baj,hogy néhányan nem küldik tovabb a beteget és nem is mondják el,hogy nem értenek hozzá, mást kell keresni.
 
Ez nem volt szép tőle. Azért azt érdemes tudni, hogy ma itthon elég kevés állatorvos foglalkozik halakkal, madarakkal .
Nem általános orvoslás van hanem szakterületek. Aki lovas lóban jó . A kutyás kutyában, az egzotikus egzotikus állatokban. Meg kell keresni azt a szakembert akire szükség van. Sokszor az a baj,hogy néhányan nem küldik tovabb a beteget és nem is mondják el,hogy nem értenek hozzá, mást kell keresni.
Ez teljesen érthető és semmi baj nem is lett volna vele. Csak tudod a stílus ahogy ezt előadta....
 
Szerencsére egyre több az exotikus állatokkal foglalkozó rendelő, de bevallom halasról még egyáltalán nem hallottam. :(
 
Ennél jobbat tényleg nem tud ez a xar. Egyébként tegnap mintha jött is volna le pikkely a fejéről.View attachment 60024
Még ha az segít kb. úgy kezdődött hogy ahol most a bub van ott először felállt pár pikkelye, utána jött a dudor, majd a végén kihullottak onnan a pikelyek és maradt ez a sebszerű valami. Nem igazán aktív de ha odamegyek azonnal jön kajáért és amikor kap, le is vadászik gyorsan mindent.
 
Még ha az segít kb. úgy kezdődött hogy ahol most a bub van ott először felállt pár pikkelye, utána jött a dudor, majd a végén kihullottak onnan a pikelyek és maradt ez a sebszerű valami. Nem igazán aktív de ha odamegyek azonnal jön kajáért és amikor kap, le is vadászik gyorsan mindent.

Köszönöm @killer és @evavigh az új képek segítettek, mert közelebbiek.
Van egy baromi rossz hírem: ez halgümőkór, ami azt jelenti, hogy a halakat azonnal meg kell semmisíteni. Mivel a csigák elsődleges köztigazdák, nekik is menni kell.
Tudnotok kell, hogy a pikkely mélyen a hámrétegben van, tehát először a hámréteg pusztult el, majd utána jutott el a kór a mélyebb rétegekbe, ami azt jelenti, hogy a betegség előrehaladott, ilyenkor már gyógyszeres kezeléssel nem lehet segíteni. Tévhit, hogy a pikkelyborzolódás az első tünet, az már a menthetetlen stádium egyértelmű jele.

A fogyó akva eszközöket kukába kell dobi (pl. halháló, szűrőmédia). Az akváriumot min. 6 hónapig üresen kell járatni az új szivacsokkal kitömött szűrővel, heti 50%-os vízcseréket elvégezni. Utána sokkal kisebb az esélye, hogy újra felüti fejét a TBC.

A tenyésztő ismerősnél, javaslom, hogy az összes olyan egyedet, ami hasonló tüneteket produkál, semmisítse meg. Fokozottan ügyeljen arra, hogy egy medencéhez egy hálót használjon. Amennyiben van Lemna minor, ki kell írtani, mivel azok is képesek pathogéneket egyik akváriumból a másikba költöztetni.
(Pl. Pistiara, vagy más növényekre ez nem vonatkozik. Okát nem tudom, de ha valaki tud olyan tudományos publikációról, ami ezt bővebben taglalja, nagyon megköszönöm, ha magyar, vagy angol nyelven eljuttatja hozzám.)

Fel szeretném hívni minden akvakertész társam figyelmét, a karanténozás fontosságára. 6 hét karantén sok ilyen kellemetlenségtől, bosszúságtól tud megóvni.
Nagyon fontos, hogy a karantén, és díszakvárium külön eszközökkel legyen felszerelve a halhálótól/garnipipától a vízcserélő tömlőkig, vödrökig.

Ha nem laknánk olyan messzi egymástól, azt mondanám, hogy hozd el a halat @killer és felboncolom, mikroszkóp alatt megnézem. Ennek ellenére biztos vagyok a hal TBCben.
 
Még ha az segít kb. úgy kezdődött hogy ahol most a bub van ott először felállt pár pikkelye, utána jött a dudor, majd a végén kihullottak onnan a pikelyek és maradt ez a sebszerű valami. Nem igazán aktív de ha odamegyek azonnal jön kajáért és amikor kap, le is vadászik gyorsan mindent.

Bár mindenki ilyen szépen leírná a pathológiai folymatot, mint Te.
Egy kérdésem van még: amit fentebb leírtál, mennyi idő alatt zajlott le?
 
Bár mindenki ilyen szépen leírná a pathológiai folymatot, mint Te.
Egy kérdésem van még: amit fentebb leírtál, mennyi idő alatt zajlott le?
Hát kb. 2 hete lett egy kicsit kedvetlen, 1 hete kb kezeltem le uszonyrothadásra. Gondolom az már ennak a szövődméye volt. akkor tűnt fel a feje szóval 1 max 1,5 hét. A biológiai szűróanyag is kuka? Valamint amikor jött egy ideig osztott akváriumban volt a nőstény koival, neki látszólag semmi baja. Vele mi legyen? Sajnos a hálót használtam a nagyban is, kezdjek aggódni?
 
Attól tartok, hogy aggodalomra megvan az okod.
MIndennek mennie kell, még a biológiainak is a hálóval együtt.
A nőstényt karanténba helyezném egy kis jávaival, vagy bármilyen olyan növénnyel, amit utána nem sajnálsz kidobni. Stemek is megfelelnek e célra.
6 hétre tedd külön, és csak másnaponta adj enni.
Ha teheted, akkor valamilyen diszkosz granulátumot szerezz be egy keveset. (A S*r* a legjobb, mert nem mállik.) 1,5 dl alkoholban oldj fel 20 mg Aszkorbinsavat (kitártást követel, de megéri) és az oldattal spicceld be a tápot. Az alkohol elpárolog, de a C-vitamin a tápon marad. Azt adjad neki, segíti a szervezetének roborálását.
 
Attól tartok, hogy aggodalomra megvan az okod.
MIndennek mennie kell, még a biológiainak is a hálóval együtt.
A nőstényt karanténba helyezném egy kis jávaival, vagy bármilyen olyan növénnyel, amit utána nem sajnálsz kidobni. Stemek is megfelelnek e célra.
6 hétre tedd külön, és csak másnaponta adj enni.
Ha teheted, akkor valamilyen diszkosz granulátumot szerezz be egy keveset. (A S*r* a legjobb, mert nem mállik.) 1,5 dl alkoholban oldj fel 20 mg Aszkorbinsavat (kitártást követel, de megéri) és az oldattal spicceld be a tápot. Az alkohol elpárolog, de a C-vitamin a tápon marad. Azt adjad neki, segíti a szervezetének roborálását.
Minden bettám külön van, szóval ez nem gond. A nagyban figyeljem lesz-e beteg hal, mást tehetek?
 
Köszönöm @mmccannon , én nem tudom, mikor kezdődött a halon, tegnap vettem csak észre.
Több mint 2 hónapja semmi új nem került az akvákba. Nem tudom, honnan a fenéből jöhetett.
Garnélákkal mi a helyzet? Azok is vannak az akvában. Növények? Nemrég adtam pl. @Szaki -nak mini fissit, @Kameas -nak garnélát ebből az akvából, hiszen azt hittem, egészséges.
Hát ez most totál letaglózott :bigtears:
 
Köszönöm @mmccannon , én nem tudom, mikor kezdődött a halon, tegnap vettem csak észre.
Több mint 2 hónapja semmi új nem került az akvákba. Nem tudom, honnan a fenéből jöhetett.
Garnélákkal mi a helyzet? Azok is vannak az akvában. Növények? Nemrég adtam pl. @Szaki -nak mini fissit, @Kameas -nak garnélát ebből az akvából, hiszen azt hittem, egészséges.
Hát ez most totál letaglózott :bigtears:

Hosszú a lappangási ideje e kórnak, úgyhogy még egy avatott szem elől is rejtve maradhatott volna.
A garnélákkal semmi baj, a puhatestűek szoktak elsődleges köztigazdák lenni. A Lemna minorral sok hazai és külföldi tenyésztő ismerősömnek van hasonló tapasztalata, azért írtam le.
A mohák lassúak, ezért nem jelentenek veszélyt.

Sajnos, a labirintkopoltyúsok között elég gyakori betegség.
 
Back
Oldal tetejére