• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni, mert kezdek elkeseredni!
December közepén indítottam kezdőként életem első akváriumát, egy 30l nano-t.
A szűrés Eheim Ecco Pro 200 kicsit visszavéve, hogy ne keverje nagyon.
Vízcsere az első héten napi, a másodikon 2 napi, a 3-óta heti kettő nettó 50% (bruttó 30%).
CO2-t pedig egy Aquario NEO CO2 zseletinos rendszerrel indítottam.
Tápozás Green Aqua Micro - macro vízcserék után 1-1 pumpa.
ph:7-7,5
karbonát keménység: 8-10
A növények szépen zöldelltek is.
Örültem.
A múlt héten a CO2 kezdett kifogyni, és amúgy is úgy éreztem, hogy itt az idő, kicsit benépesíteni az akváriumot. A hétvégén a CO2-t megszüntettem, és csináltam egy vízcserét.
Hétfőn pedig megérkezett 2db törpe szívóharcsa, 8db törpe razbóra -Kubotai, és 5db Amano garnéla.
Hétfő este csodásan nézett ki a kis akváriumom.
A gondok ez után kezdődtek.
Kedd este azt vettem észre, hogy az egyik kisebb razbóra nem eszik, a többitől elhúzódva, szinte hátat fordítva nekik és a kajának, külön van, a színe olyan fakó, és a mozgása sem olyan mint eddig volt, vagy mint a többinek.
Nem olyan élénk, eleven, hanem inkább olyan mintha csak a farkát rázná. Szerdán, mire a melóból hazaértem sajnos el is pusztult. :(
Csütörtök reggel már egy másiknál is ugyanezt tapasztaltam. Gyorsan kivettem külön egy kis gömbbe, és egész nap aggódtam, hogy mi vár mire hazaérek. Sajnos semmi jó.
Még "élt". De ma reggelre már csak a gömb alján hassal felfelé...
Mi lehet a gond?
Én csinálok valamit nagyon rosszul?

Kérem adjatok tanácsot!

Köszönöm
(elnézést, ha hosszú voltam, de remélem semmi fontos infót nem hagytam ki.)

Még annyi lemaradt, hogy a CO2 hiánya a növényeken persze meglátszott, ezért szerda este egy Sodasterm palackos CO2 rendszert beüzemeltem kb 20-25 buborék/perccel.
Ezzel kapcsolatban még azt szeretném megkérdezni, hogy a folyadék ami benne van, olyan olajos, sűrűbbnek tűnik mint a víz . Ez hogyan befolyásolja a szükséges buborék számot?
Ezzel több kell mintha a vízzel volna feltöltve?

Félek mi lesz a hétvégén!
 
Utoljára módosított:
Pár dolog még kellene. A tápozást napiban add ne vízcserék függvényében mivel már nem naponta cseréled. Carbot adsz- e neki ha igen mennyit, milyen aljzat, táptalaj,milyen szűrés+ anyag, világítás. Fontosak ezek mert lehet ammonia gyilok is pl.
 
A két tüneteket produkáló hal (egyik már extra sovány, a kaját kiköpi; a másik mintha most kezdett volna fogyni) egy fürdőkúrát vett. A 10 liter vízbe 0,5ml Sera tremazol-t tettem, majd a halakat nem 20 percre, hanem 2 és fél órára tettem be. A kúra végén kaptak kis kaját, és figyeltem az étvágyukat. Hosszas megfigyelés után úgy tűnt, hogy a "betegebb" hal is eszik. Majd mentek vissza az akváriumba.
Ebből hosszú távú következtetéseket nem lehet levonni, de reményre adhat okot. Meglátom a mai etetésnél, hogy hogyan viselkedik, illetve természetesen beszámolok róla, ha történik látványosabb változás!
Helyzetjelentés: A fenti kezelést egy hét múlva megismételtem, 10 liter vízbe 0,6 ml tremazollal, és 4 órás fürdőt vettek a halak. Ezt követően visszakerültek az akváriumba. Az etetés során láthatóan ettek, le is nyelték az eledelt. A második kezelés után majd egy héttel, tegnap este viszont az egyik hal, amelyik nagyon le volt fogyva, döglődött, ezért megkegyelmeztem neki. Lehet, hogy már későn került sor a kezelésre. A másik hal még jó kondiban van. Elvileg ha hatott a kezelés, akkor nem szabadna rajta további fogyást látni. Ezt 1-2 hét múlva fogom tudni megmondani.
 
Pár dolog még kellene. A tápozást napiban add ne vízcserék függvényében mivel már nem naponta cseréled. Carbot adsz- e neki ha igen mennyit, milyen aljzat, táptalaj,milyen szűrés+ anyag, világítás. Fontosak ezek mert lehet ammonia gyilok is pl.

Tápozás:
szerdán / vasárnap vízcsere után 1-1 pumpával mindkettőből, mivel lemértem, hogy 1 pumpanyomás ~ 2 - 2,5 ml. ez napi 0,7-0,8 ra jön ki napira számolva a nettó 20L vízmennyiségemre.

Carbot:
nem adagolok.

Világítás:
2x5,5W Led világítás.

Ajzat:
Tropica Substrate 1L
+
ADA Aqua Soil Malaya (vegyes aprószemű + normál)

Szűrés:
Eheim 2034 Ecco Pro 200
Pumpateljesítmény: 600 liter / óra ( a csap kb. félig zárva )
Mechanikai szűrőanyag: kék szivacs
Mechanikai szűrőanyag: perlonvatta
Mechanikai szűrőanyag: 1 liter MechPro
Biológiai szűrőtöltet: 1 liter Substrat Pro
aktívszén-szűrő szivacs (2 hét után ezt eldobtam)


Ha ammónia volna akkor nem volna hatással a többire is?
A többi razbóra amik csapatban mozognak, azok elevenek, gyorsak.
És bár az Amanok első nap után eltűntek, és néha néha láttam csak 1-1 példányt tegnap este, már 4-et is láttam egyszerre.
A törpe harcsák néha elevenek, néha nyugisak. Hol olyan mintha felszántanák jobbra-balra az üveglapot, néha meg csak elvannak egy levélen, fán, az üvegen. Néha meg mintha hajtanák a razbórákat.
 
Tápozás:
szerdán / vasárnap vízcsere után 1-1 pumpával mindkettőből, mivel lemértem, hogy 1 pumpanyomás ~ 2 - 2,5 ml. ez napi 0,7-0,8 ra jön ki napira számolva a nettó 20L vízmennyiségemre.

Carbot:
nem adagolok.

Világítás:
2x5,5W Led világítás.

Ajzat:
Tropica Substrate 1L
+
ADA Aqua Soil Malaya (vegyes aprószemű + normál)

Szűrés:
Eheim 2034 Ecco Pro 200
Pumpateljesítmény: 600 liter / óra ( a csap kb. félig zárva )
Mechanikai szűrőanyag: kék szivacs
Mechanikai szűrőanyag: perlonvatta
Mechanikai szűrőanyag: 1 liter MechPro
Biológiai szűrőtöltet: 1 liter Substrat Pro
aktívszén-szűrő szivacs (2 hét után ezt eldobtam)


Ha ammónia volna akkor nem volna hatással a többire is?
A többi razbóra amik csapatban mozognak, azok elevenek, gyorsak.
És bár az Amanok első nap után eltűntek, és néha néha láttam csak 1-1 példányt tegnap este, már 4-et is láttam egyszerre.
A törpe harcsák néha elevenek, néha nyugisak. Hol olyan mintha felszántanák jobbra-balra az üveglapot, néha meg csak elvannak egy levélen, fán, az üvegen. Néha meg mintha hajtanák a razbórákat.
A szerkó jónak tűnik. Vannak fajon belül gyengébbek és erősebbek. Szerintem Ha nincsen veszélyes ammonia szinted ami bele kotnyeleskedne a dolgokba, és nem látsz külső jeleket betegségre, akkor az idő megmondja van e baj. Lehet csak a víz különbség stressze, hőmérséklet, vagy csak gyenge eresztés volt. Én nem idegeskednék hanem várnék. A baj az ha para van, olyan dolgokat is gondnak ítélhetsz ami nem, hogy nem az, hanem nagyobb galibát is okozhat. Várj türelemmel, és figyeld van-e újabb gubbasztás.
 
A szerkó jónak tűnik. Vannak fajon belül gyengébbek és erősebbek. Szerintem Ha nincsen veszélyes ammonia szinted ami bele kotnyeleskedne a dolgokba, és nem látsz külső jeleket betegségre, akkor az idő megmondja van e baj. Lehet csak a víz különbség stressze, hőmérséklet, vagy csak gyenge eresztés volt. Én nem idegeskednék hanem várnék. A baj az ha para van, olyan dolgokat is gondnak ítélhetsz ami nem, hogy nem az, hanem nagyobb galibát is okozhat. Várj türelemmel, és figyeld van-e újabb gubbasztás.

Köszönöm a megnyugtató szavakat.
Jelenleg nem látok gubbasztást a halakon. Elevenek, fürgék.
Az Amano-k viszont még nem jöttek elő.
Az 5 darabot egyszerre hétfőn este a beköltözéskor láttam utoljára. Egy-egy néha előjön aztán eltűnik. Tegnap viszont 2 darabot is láttam egyszerre.
Lehet hogy megléptek?
Tényleg. Mekkora esélye van, hogy kiszöknek? Olvastam, hogy hajlamosak rá.
Igaz van gyári üveglap az akváriumon, de annak is van körbe kb. 5-6mm hézag. (a ki-befolyóknál picit több is.

 
Utoljára módosított:
Köszönöm a megnyugtató szavakat.
Jelenleg nem látok gubbasztást a halakon. Elevenek, fürgék.
Az Amano-k viszont még nem jöttek elő.
Az 5 darabot egyszerre hétfőn este a beköltözéskor láttam utoljára. Egy-egy néha előjön aztán eltűnik. Tegnap viszont 2 darabot is láttam egyszerre.
Lehet hogy megléptek?
Tényleg. Mekkora esélye van, hogy kiszöknek? Olvastam, hogy hajlamosak rá.
Igaz van gyári üveglap az akváriumon, de annak is van körbe kb. 5-6mm hézag. (a ki-befolyóknál picit több is.)
Szokosek igen. Foleg ha uj helyen vannak nem art takarni egy ideig. Amugy ha nem latsz a foldon az akvarium kornyeken tetemeket akkor megnyugodhatsz. Nekem kadankent van vagy 20 amanom de talan egyszer lattam 1-2 db ot. Eleg bujkalos.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Szokosek igen. Foleg ha uj helyen vannak nem art takarni egy ideig. Amugy ha nem latsz a foldon az akvarium kornyeken tetemeket akkor megnyugodhatsz. Nekem kadankent van vagy 20 amanom de talan egyszer lattam 1-2 db ot. Eleg bujkalos.

Szabó Henrik 70/883-4940

lehet, hogy azért bújnak mert ép "ruhát váltanak" ?
2 eldobott gúnyát halásztam ki tegnap este. :)

Köszben felkerült az előző hsz-be egy kis videó is. :)
 
Áttértem a seachem excel-re. Elmentem vidékre dolgozni 4 napra és a feleségemnek elmondtam a napi adagolás menetét ami ugye a carbonál 1ml/40 liter. Hogy ne kelljen laborkodnia sokat egy nem GA-s pumpás flakonba bele töltöttem neki az excelt és ráírtam a 240-esbe 6 pumpa, 130-asba 3, 50-esbe egy. Meg is csinálta a 3.napon indult a folyamat. most kipumpáltam a flakonbol 6 nyomást, felszívtam egy 10ml-es fecskendővel és láss csodát 9,5 ml. Mivel az excell rendkívül erős, és lassan szívódik fel ezért gyanítom be koncentrálódott. Nagy a kár és a fájdalom de még mindig jobb mint ha valami járvány ütötte volna fel a fejét. Erre oda lehet figyelni. Nagyon oda kell rá figyelni és betartani az adagolást! A neonhalak és a petitellák rendkívül érzékenyek rá.

Garnéláid nem voltak? Ha mégis, azok kibírták???
 
Garnéláid nem voltak? Ha mégis, azok kibírták???
Erdekes modon egy se dobta le a mezt. Ezen en is meglepodtem. 40db gyemant neonbol 32 ledoglott, zold neonbol 28 db, rozsa lazacbol mind a ketto, es 6 petitellabol 4db. kongo lazacok, neon kalaszok, amandak, tetrak, malabarik, szumatraik-nak semmi bajuk. Gyorsan csinaltam egy eros 50%-os vizcseret, tapozas de az excel kimaradt. Azota mar adagolom az excel-t mindennap a 6ml-t.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Erdekes modon egy se dobta le a mezt. Ezen en is meglepodtem. 40db gyemant neonbol 32 ledoglott, zold neonbol 28 db, rozsa lazacbol mind a ketto, es 6 petitellabol 4db. kongo lazacok, neon kalaszok, amandak, tetrak, malabarik, szumatraik-nak semmi bajuk. Gyorsan csinaltam egy eros 50%-os vizcseret, tapozas de az excel kimaradt. Azota mar adagolom az excel-t mindennap a 6ml-t.

Ezen csodálkozok én is, mert pl JBL honlap szerint garnélák közel 1 nagyságrenddel rosszabban viselik mint a halak...

https://www.jbl.de/en/blog/detail/133/the-story-of-liquid-co2-fertilisation-the-reliability
 
En is egybol a doglott amanokat kerestem de hiaba.
A linket nem tudom elolvasni de szerintem az ilyen jellegu baleseteket nem nagyon modellezik. Nagyon keves iromanynak hiszek. Nem gondolnam, hogy mindenre kiterjedo teszteket vegeznenek kulombozo alanyokkal.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Üdv.
Gond van az egyik Mollyval. Az akváriumban az oldalán feküdt,ill. fejjel-háttal lefelé lebegett. Elkülönítettem, a reggelt megérte. Úszóhólyag problémára,gyulladásra tippelek. Ez előfordulhat hőmérséklet változáskor, sérülés miatt, baktériumos-vírusos betegség miatt is. A karantén akiba szűrőt,fűtőt tettem levegőztetővel. Állapota változó. Egyelőre Sera Baktopurt tettem a vízbe.

Van valami ötlet mit tehetnék még? Egyelőre a többi halon nem látok ilyen tüneteket.
 
Üdv.
Gond van az egyik Mollyval. Az akváriumban az oldalán feküdt,ill. fejjel-háttal lefelé lebegett. Elkülönítettem, a reggelt megérte. Úszóhólyag problémára,gyulladásra tippelek. Ez előfordulhat hőmérséklet változáskor, sérülés miatt, baktériumos-vírusos betegség miatt is. A karantén akiba szűrőt,fűtőt tettem levegőztetővel. Állapota változó. Egyelőre Sera Baktopurt tettem a vízbe.

Van valami ötlet mit tehetnék még? Egyelőre a többi halon nem látok ilyen tüneteket.
De kar erte. Pedig olyan szep...

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Helyzetjelentés: A fenti kezelést egy hét múlva megismételtem, 10 liter vízbe 0,6 ml tremazollal, és 4 órás fürdőt vettek a halak. Ezt követően visszakerültek az akváriumba. Az etetés során láthatóan ettek, le is nyelték az eledelt. A második kezelés után majd egy héttel, tegnap este viszont az egyik hal, amelyik nagyon le volt fogyva, döglődött, ezért megkegyelmeztem neki. Lehet, hogy már későn került sor a kezelésre. A másik hal még jó kondiban van. Elvileg ha hatott a kezelés, akkor nem szabadna rajta további fogyást látni. Ezt 1-2 hét múlva fogom tudni megmondani.
Nos, a kezelésnek vége. Miután a másik hal sem akart enni, nem vártam meg, míg éhen hal....:hungover: Így legalább én győztem a betegséggel szemben:vamp::facepalm:
Úgy látszik rossz fajtából voltak, ez az "éhen hal" faj volt, ilyet ne vegyetek!:D
 
Back
Oldal tetejére