• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Az a baj, hogy a sok sót a növények sem szeretik, és kevés só meg lehet, hogy nem elegendő. Ha a hőmérséklet nem elég magas, és a sókoncentráció pedig túl alacsony, csak gyorsabban fog a darakór szaporodni és rosszabb lesz a helyzet. Mindenképpen kiszedném a halakat, ha sózok, ha nem. Talaj, növények, szűrő... ez mind elég erősen befolyásolhatja a megfelelő koncentrációt. Szerintem amúgy jó ötlet, ha malachit zöldön kívüli opciók után nézel ilyen halaknál... viszont a kezeléssel nem várakoznék.

Szerintem az üres akváriumban, ha elég meleg a víz, nem tarthat olyan nagyon sokáig a dolog (1-2 hét?). Nézd meg az ábrát. Az nem számít, hogy a halakon mennyi ideig van, hiszen azokat kiszeded. Ha saját akváriumom lenne, 9-10 nap után már visszaraknám a halakat, ha hőmérséklet 27-28 fokos. De ezt ne vedd 100%-os információnak. Én így csináltam 3x-is és működött.
Tegnap kiszedtem a halakat, közben volt egy elhullás is... Az egyik razbóra beszorult a belső szűrő és az aki fala közé és nem bírta ki, hogy szárazra került. Persze, csak a végén vettem észre, hogy egyel kevesebben vannak.
Mindkét akiban elkezdtem felemelni a hőmérsékletet 27 fokra, illetve a karatnén akit besóztam kb 0,2 ezrelékre és elkezdtem adagolni a malachitzöldet.
Reggelre nem volt elhullás, szóval bizakodó vagyok.
 
Tegnap kiszedtem a halakat, közben volt egy elhullás is... Az egyik razbóra beszorult a belső szűrő és az aki fala közé és nem bírta ki, hogy szárazra került. Persze, csak a végén vettem észre, hogy egyel kevesebben vannak.
Mindkét akiban elkezdtem felemelni a hőmérsékletet 27 fokra, illetve a karatnén akit besóztam kb 0,2 ezrelékre és elkezdtem adagolni a malachitzöldet.
Reggelre nem volt elhullás, szóval bizakodó vagyok.

Szűrőre nemigazán van szükség szerintem, malachit zöld szvsz elintézi azt is.... levegőztetés fontos, és sűrűbb vízcsere is.

Tényleg nem tudom, neonok stb mennyire fogják bírni a kiképzést. Esetleg más is írhatna tapasztalatokat és alternatív opciókat. (hő + só)

Szerintem elég sokan találkoztak már Darakórral...
 
Szűrőre nemigazán van szükség szerintem, malachit zöld szvsz elintézi azt is.... levegőztetés fontos, és sűrűbb vízcsere is.

Tényleg nem tudom, neonok stb mennyire fogják bírni a kiképzést. Esetleg más is írhatna tapasztalatokat és alternatív opciókat. (hő + só)

Szerintem elég sokan találkoztak már Darakórral...
A szűrő a nagy akiban van/lesz, a karanténban csak levegőztetés és fűtés van. Vízcsere meg 3 naponta 50%.
Nem tudok mit tenni, de remélem bírják majd a neonok.
Amin viszont godolkodom az az etetés.... Lehet 3 naponta vízcsere előtt adok nekik némi kaját, hogy azért ne gyengüljenek le mégjobban.
 
Tényleg nem tudom, neonok stb mennyire fogják bírni a kiképzést. Esetleg más is írhatna tapasztalatokat és alternatív opciókat. (hő + só)
Nos, az elmúlt pár nap eredménye:
Az összes nenon és razbóra elpusztult, 3 otoval egyetemben. Egyelore egy oto maradt meg, őt is átköltöztettem a nagy akiba, hátha ott megmarad, de nincs túl jó bőrben...
Eléggé elkeseritő a helyzet. :(
A razbórák egy nap alatt múltak ki, reggel elmentem dolgozni, semmi bajuk nem volt, mire hazaértem az összes a karantén aki alján volt pár neonnal egyetemben.

Nem tudom, hogy mindez a kereskedés hibája, vagy az enyém, mert a hazahozatal után 2-3 héttel kezdődött minden. Mindenesetre egy jó darabig elkerülöm azt a helyet...

Jahh és plusz "jóság", hogy a malachitzöld szépen megfogta az akvárium átlátszó ragasztását, addig amig viz volt benne.
Ezt mivel lehet eltüntetniu? Mert hiába sikáltam, nem jön le...
 
Előre is elnézést, mert nem olvastam végig hogy mit írtok a hasvízkórra.. Segítséget szeretnék kérni, mert úgy néz ki hogy az egyik törpe gurámim hasvízkóros... Mit tegyek vele? Karantén + valami gyógyszer oké.. de a víz hőmérsékletét megemeljem? Most 22 C ban vannak... előre is köszönöm a válaszokat.
 
Előre is elnézést, mert nem olvastam végig hogy mit írtok a hasvízkórra.. Segítséget szeretnék kérni, mert úgy néz ki hogy az egyik törpe gurámim hasvízkóros... Mit tegyek vele? Karantén + valami gyógyszer oké.. de a víz hőmérsékletét megemeljem? Most 22 C ban vannak... előre is köszönöm a válaszokat.
Ennek a betegsegnek nehez felderiteni az okat vagy hatteret. Lehet masodlagos fertözes vagy valamilyen nem megfelelö környezeti parameter is okozhatja, legyengült immunrendszer, nem megfelelö taplalek stb. mind szerepet jatszik.
Antibiotikumok (Sera termekek) hatasosak lehetnek, de nem akarlak biztatni. Ha mar teljesen nyilvanvaloak a tünetek, akkor szinte biztos a kimulas. 1-2 alkalommal talalkoztam mar vele, egy peldany sem elte tul sajnos.:(
Egyebkent szerintem a 22°C nagyon alacsony hömerseklet a törpe guraminak...en min. 25-26°C-on tartanam.
 
Nos, az elmúlt pár nap eredménye:
Az összes nenon és razbóra elpusztult, 3 otoval egyetemben. Egyelore egy oto maradt meg, őt is átköltöztettem a nagy akiba, hátha ott megmarad, de nincs túl jó bőrben...
Eléggé elkeseritő a helyzet. :(
A razbórák egy nap alatt múltak ki, reggel elmentem dolgozni, semmi bajuk nem volt, mire hazaértem az összes a karantén aki alján volt pár neonnal egyetemben.

Nem tudom, hogy mindez a kereskedés hibája, vagy az enyém, mert a hazahozatal után 2-3 héttel kezdődött minden. Mindenesetre egy jó darabig elkerülöm azt a helyet...

Jahh és plusz "jóság", hogy a malachitzöld szépen megfogta az akvárium átlátszó ragasztását, addig amig viz volt benne.
Ezt mivel lehet eltüntetniu? Mert hiába sikáltam, nem jön le...

A darakór nem öl ilyen gyorsan... A karantén nem megfelelő előkészítése lehetett inkább az ok. Továbbá a malachit zöld nem a legjobb választás. Parakill vagy ehhez hasonló szerek lényegesen hatásosabbak és a legfontosabb, hogy 1-2 nap alatt fel kell húzni a hőmérsékletet 30 fokra. Ez a kulcs.
 
Találkozott már valaki hasonlóval?
A galaxy razbóráimon azt vettem észre, hogy a csapatból egy mindig szépen lassan lesoványodik és megdöglik, aztán jön a következő, meg a következő...
A lesoványodott hal nem mutat semmi furcsa viselkedést, azt leszámítva, hogy etetésnél bekapja a kaját, majd kiköpi, kvázi nem eszik, pedig jut kajához, nem nyomják el a többiek. És nem áll meg a folyamat, ha ez megdöglik, akkor egy másik hal a csapatból kezd ugyancsak lefogyni...
Mitől lehet ez? Valami parazita? Bármilyen ötletet szívesen fogadok, ne tartsátok magatokban!
 
A darakór nem öl ilyen gyorsan... A karantén nem megfelelő előkészítése lehetett inkább az ok.

Igen, valószínű, hogy a malachit zöld intézte el az erre amúgy is érzékenyebb és mellette már legyengült halakat. Ez nem a karantén előkészítésének hibája, hiszen ha jól értettem üres akváriumba kerültek át a halak, levegőztetővel és a megadott dózis be volt tartva. Hőmérséklet is feljebb tekerte. Lehet ennél többet tenni? Ha jól tudom, az, hogy Malchitzöld mennyire mérgező a halakra, függ egy csomó konkrét, egyedi körülménytől, például pH. Mivel nincs a termékre ráírva hány 100%-os oldat, még ha valaki nagyon profi, és tudja hogy mekkora dózis a minimálisan szükséges, akkor sem tudja kiszámolni mennyit tegyen bele.

Továbbá a malachit zöld nem a legjobb választás. Parakill vagy ehhez hasonló szerek lényegesen hatásosabbak és a legfontosabb, hogy 1-2 nap alatt fel kell húzni a hőmérsékletet 30 fokra. Ez a kulcs.

Parakillre és Parakill turbóra nincs ráírva, hogy pontosan mit tartalmaz. Ha tudja valaki, ne tartsa titokban, mert ez lényeges infó lenne kezelésnél...

Én eddig ezt hittem, színéről gondolva, hogy ezek malachit zöld + valami(k) keveréke. Esetleg Formalin ++ ??.

Neonok szerintem ezt sem szeretik, kezeltem már ilyennel halakat, neonok kimentek, többi túlélte. (botia sem díjazta ezt.)

Legegyszerűbb lenne, ha a kereskedések nem árulnának darakóros halakat.
 
Utoljára módosított:
Legegyszerűbb lenne, ha a kereskedések nem árulnának darakóros halakat.
Persze, de itt ez nem állt fenn:
Nem tudom, hogy mindez a kereskedés hibája, vagy az enyém, mert a hazahozatal után 2-3 héttel kezdődött minden.



Parakillre és Parakill turbóra nincs ráírva, hogy pontosan mit tartalmaz.
Parakillnek utánakérdezek, hopgy van-e benne réztartalom. MSDS-t meg lehet kérni hozzá
 
Előre is elnézést, mert nem olvastam végig hogy mit írtok a hasvízkórra.. Segítséget szeretnék kérni, mert úgy néz ki hogy az egyik törpe gurámim hasvízkóros... Mit tegyek vele? Karantén + valami gyógyszer oké.. de a víz hőmérsékletét megemeljem? Most 22 C ban vannak... előre is köszönöm a válaszokat.

Szerintem érdemes magad átverekedni ezen az angol irományon:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388mycoarticle1.pdf

Feldagadt has lehet a tünete, és gurámi ráadásul elég sokat van a vízfelszín közelében. (bölcsőszájú hal)
 
Szerintem érdemes magad átverekedni ezen az angol irományon:

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388mycoarticle1.pdf

Feldagadt has lehet a tünete, és gurámi ráadásul elég sokat van a vízfelszín közelében. (bölcsőszájú hal)
Nem labirintkopoltyusat akartal irni? Feltetelezem az akvarium felszine feletti levegöböl törtenö legvetelre gondoltal a gurami eseteben...
Mindenesetre szerintem 22°C nagyon alacsony a guraminak, ez mar elegendö lenne ahhoz, hogy nehany het alatt az immunrendszere emiatt legyengüljön es paff...bar nem tudom Zsoltnal miota laknak a guramik.
 
Legegyszerűbb lenne, ha a kereskedések nem árulnának darakóros halakat.
Persze, de itt ez nem állt fenn.

Szerintem egy igen gyenge fertőzés esetén szerintem simán lehet, hogy kell 2 hét mire átmegy a darakór elég szaporodási cikluson mire lesznek jól, nyilvánvalóan felismerhető tünetek...

És Te is tudod, hogy Darakór (parazita) nem folyik pl csapvízből. Legtöbben kereskedésből vesszük a halakat, növényeket. Ha nem onnan, akkor honnan jön be?

Akvárium nem egy halastó, amiben a darakór akár mindig jelen van valamilyen szinten. Én információim - ami vagy igaz vagy nem- szerint Darakór üres akváriumban, potenciális gazdaállat nélkül (értsd pl hal, nem csiga, nem garnéla) kipusztul N napon belül. Direkt nem írok tippet hány nap kell ehhez, erősen hőmérsékletfüggő is. Ha ez nem így van, tudsz linket küldeni miért? Én elég sok darakórral foglalkozó irományt olvastam végig, mivel pl halastavaknál sok kárt okoz, elég sokan vizsgálták.

Parakillnek utánakérdezek, hopgy van-e benne réztartalom. MSDS-t meg lehet kérni hozzá

Köszi! Igen a réz is elég erősen ott lehet. A simát és a turbót is meg tudnád nézni? Ha tartalmaz, MSDS-en malachit zöldnek is rajta kell lennie szerintem, mert ez sem vitamin embernek. Neptun LiquiCarbot is megnéznéd? Ezt sem sikerült megtalálnom, és mivel van egy flakon a fiókban, szeretném tudni mi van benne.
 
Utoljára módosított:
A darakór nem öl ilyen gyorsan... A karantén nem megfelelő előkészítése lehetett inkább az ok. Továbbá a malachit zöld nem a legjobb választás. Parakill vagy ehhez hasonló szerek lényegesen hatásosabbak és a legfontosabb, hogy 1-2 nap alatt fel kell húzni a hőmérsékletet 30 fokra. Ez a kulcs.
Leírom, pontosan mit és hogy csináltam:

Amint észrevettem a pöttyöket a neonokom, ezerrel elkezdtem utánaolvasni mi lehet ez.
A tünetek (vakarózás, fehér pöttyök, stb) a darakórra utaltak. Ennek a kezelésére zömmel mindenütt a malachitzöldet vagy a parakillt ajánlották.(a parakillben is van malachitzöld, plusz még valami)
Megvásároltam a malachitzöldet, mivel a közelemben lévő kereskedésben ez volt.
Hazaérve az összes halat kiszedtem a "nagy" akiból, és áttettem egy tök üres akiba, amiben levegőztetés is volt. (A nagyban garnélák is vannak, azok meg biztosan nem tolerálják a malachitot).
Az előírásoknak megfelelően kezdtem adagolni a malachitot, plusz a hőmérsékletet lassan kezdtem el emelni, kb 2 nap alatt érte el a 28 fokot, de addigra a halak nagy része elpusztult.

Összesen 3 nap alatt az összes hal elpusztult.
A kezelést be se tudtam fejezni.

Én azt gondolom, hogy a lehető legkörültekintőbben jártam el, ennek ellenére történt mindez.
 
Szerintem egy igen gyenge fertőzés esetén szerintem simán lehet, hogy kell 2 hét mire átmegy a darakór elég szaporodási cikluson mire lesznek jól, nyilvánvalóan felismerhető tünetek...

Mivel nálam jellemzően 24-25 fokos víz van, így biztosan kijelenthető, hogy emiatt alakult ki csak lassan a betegség.
Már ha a leírások igazak, és minimum 26 fok kell a parazitának a megfelelő szaporodáshoz.
 
Nos, az elmúlt pár nap eredménye:
Az összes nenon és razbóra elpusztult, 3 otoval egyetemben. Egyelore egy oto maradt meg, őt is átköltöztettem a nagy akiba, hátha ott megmarad, de nincs túl jó bőrben...
Eléggé elkeseritő a helyzet. :(
A razbórák egy nap alatt múltak ki, reggel elmentem dolgozni, semmi bajuk nem volt, mire hazaértem az összes a karantén aki alján volt pár neonnal egyetemben.

Nem tudom, hogy mindez a kereskedés hibája, vagy az enyém, mert a hazahozatal után 2-3 héttel kezdődött minden. Mindenesetre egy jó darabig elkerülöm azt a helyet...

Jahh és plusz "jóság", hogy a malachitzöld szépen megfogta az akvárium átlátszó ragasztását, addig amig viz volt benne.
Ezt mivel lehet eltüntetniu? Mert hiába sikáltam, nem jön le...

Amiket en olvasgattam különfele forumokon illetve egy honlapon, szinten nagyon erdekesek.
Ott azt irjak, hogy a parazitak fejlödese, miutan bejutottak a bör ala, 10-20 napig is eltarthat, mig a feher pontok megjelennek a bör felszinen.
Az sem tisztazott teljesen, hogy a darakor okozoja, jelen van egy adott akvarium vizeben es az imunnrendszer gyengülesevel csap oda, vagy uj halakkal kerülnek be. Arra is hivatkoznak, hogy sokszor a parameterek megvaltozasa, akvarium atrendezese, uj növenyek bekerülese stresszt okoz, ezaltal gyengül az immunrendszer es kitör a betegseg. Külön emliti, hogy uj egyedek bekerülesevel is kitörhet a betegseg, mert az akvariumban jelenlevö Ichthyo törzsekkel szemben az uj egyedek nem ellenalloak. Gyakran az uj egyedeket eri fertözes, de ezt el tudom kepzelni forditva is.
Egy nemet allatorvos, aki ezzel foglalkozik behatobban, azt irja, hogy vannak olyan törzsek is melyek ellen a Malachitzöld sem hat, söt a hömersekletemelesnel a korokozok a 34°C-t is tulelik....
Arrol is emlitest tesz, bar nem fejti ki, hogy van olyan törzs, ahol a sejtmag kör alaku, nem hagyomanyos "patkovas" alaku, elkepzelhetö, hogy ezek mas kezelesekre reagalnanak megfelelöen..
Emellett azt is emliti, hogy gyanitjak, hogy akar a rajzo alakok is kepesek szaporodni, ezaltal hosszabb kezelesi idö szükseges. Tehat nem teljesen feltart terület ez, ebben biztos vagyok.
Mindenesetre ezen a honlapon a következö kezelest emlitik:

- 30°C-ra melegiteni a vizet, es sot adagolni hozza, a kezelest 25 napig folytatni. Orankent 1 fok emelest emlit a kivant höm. elereseig.

- 30°C akvariumviz, es malachitzöld adagolasa, 10 napig elöirasnak megfelelöen, közben a vilagitast lekapcsolni, mert a feny rontja a malachitzöld kezelesi hatasfokat.

- ha ezek nem hatnak, akkor javasol egyeb szereket:
nifurpirinol,
acriflavin,
Metronidazol/Dimetridazol,

14 napig tarto kezelessel, de ezt csak szerintem tenyleg akor bevetni, ha mar nincsen mas lehetöseg.
 
A legnagyobb problémám az egésszel az, hogy nem tudom megmondani, hogy mi okozta a halpusztulást.
Túl sok malachit, vagy a környezetváltozás, vagy a vízparaméter....ki tudja?

Mindenesetre egy biztos, soha többet nem vásárolok semmit abban a boltban ahonnan a halakat hoztam.
 
Mindenesetre egy biztos, soha többet nem vásárolok semmit abban a boltban ahonnan a halakat hoztam.

Sajnos a legkörültekintőbb kereskedésnél is szinte biztos, hogy előbb-utóbb becsúszik valami. Ilyen halmennyiségnél, zsúfoltság és utaztatás során stb legyengült halaknál a betegségek teljes mértékben elkerülhetetlenek. Van egy csomó olyan kórokozó, ami tényleg mindenhol jelen van, és ilyen közegben könnyebb dolga van. Ráadásul nagyon steril körülmények között tenyésztett halak lehet, hogy itt találkoznak először ezekkel.

Szerintem a lényeg az, hogy a kereskedés rendszer szinten rendben legyen. Például ne ugyanazt a vizet keringessék vissza az összes akvárium között (megfelelő UV sterilizálás nélkül). Vagy ha észreveszik, hogy darakóros a hal, ne árulják őket, csak akkor, ha ténylegesen kigyógyították őket (pár napos csodaszer ami leszedi a pöttyöket nem biztos hogy elég.)
Tulajdonképpen a legjobb lenne, ha létezne egy ajánlás, hogy mit tartsanak be a kereskedések (javasolt technika stb, vízminőség stb). Nem elvárható, hogy a legkisebb boltban is megfelelő szinten értsenek hozzá és kitalálják maguktól a megfelelő módszereket.

Nemrég láttam, hogy például levegőztetés megállt a kereskedésben, pár halnak már annyi volt, többi mind a felszínen. Gondolod ezután megvárták x napos karanténban, hogy ez a stressz mit hozott elő?

Én megpróbálok nagyon ritkán venni halakat, és akkor viszont nagyobb mennyiséget. Ha a kezdeti karanténon sikerül túllépni, akkor tipikusan utána nagyon sokáig élnek. Új hal hozzáadása egy meglévő akváriumhoz mindig kockázat, minél kevesebbszer történik, annál jobb.
 
Utoljára módosított:
Nem vagyok meg jo a betegsegek meghatarozasaban sem, es a felismeresben is csak tapogatozom, de ma eszrevettem 2 halamon valami elvaltozast. Elso halaim kozott volt 4 tuzlazac, bar az is lehet, hogy rezlazac, ebben mar nem vagyok biztos. Eddig semmi problemajuk nem volt, de ma 4-bol 2 halnal eszrevettem, hogy egy kicsit lilás, monoklis elszinezodes van a testukon, a masik 2-hoz kepest sokkal szaporabb a legzesuk. Latok rajtuk nemi pikkely elvaltozast is, a farok oldalvonalan leginkabb. De annyira pici a hal maga is, hogy nem igazan tudom, hogy pontosan mit is latok rajta. Pikkely serules, valami parazita, vagy egyeb. Egyenlore nem uszkalnak ossze vissza, nem dorgolozkodnek, nem latok etvagytalansagot sem, es amit eddig vegigolvastam betegseg hatarozokat, nem lettem okosabb.
A leg bosszantobb, hogy meg csak eselyt sem latok ra, hogy elkulonitsem oket, mert 1,5 ora altt nem birtam a halo kozelebe sem terelni oket.

Buta kerdes, de mit csinaljak ? :)
 
Találkozott már valaki hasonlóval?
A galaxy razbóráimon azt vettem észre, hogy a csapatból egy mindig szépen lassan lesoványodik és megdöglik, aztán jön a következő, meg a következő...
A lesoványodott hal nem mutat semmi furcsa viselkedést, azt leszámítva, hogy etetésnél bekapja a kaját, majd kiköpi, kvázi nem eszik, pedig jut kajához, nem nyomják el a többiek. És nem áll meg a folyamat, ha ez megdöglik, akkor egy másik hal a csapatból kezd ugyancsak lefogyni...
Mitől lehet ez? Valami parazita? Bármilyen ötletet szívesen fogadok, ne tartsátok magatokbaTalálkozott már valaki hasonl
Üdv.
Ugyanezt vettem észre nálam is csak a Zebradániónál. Egyesével elúsznak. Többi halnak nincs baja. Páncélos harcsa, Neonok, december óta az Algázó géb mind megvannak. Ha betegség lenne akkor a többi között is lenne ilyen tüntettekkel elhullás. A tippem az,hogy beltenyészet miatt ezek a halak gyengébbek, érzékenyebbek,rövidebb ideig élnek.
Mindenesetre a Zebradániót, az Oto-t és most már a Galaxyt se fogok többet venni.
 
Back
Oldal tetejére