• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HAC 2019 - HOGYAN TOVÁBB?

Indulnál egy magyar versenyen a következő hónapokban?


  • Total voters
    51
Személy szerint inkább néznék egy 8-12 fős profi kategóriát, meg egy 30-40 fős amatőrt, mint a semmit. A profi pedig lehetne európai, az amatőr meg magyar. Hangsúlyozom, hogy kizárólag egy fórumbejegyzésnek szánom ezt, így legyen ez egy megvitatásra váró ötlet, nem több!
Abszolút így tekintek rá, az én véleményem is csak az enyém. És ez tényleg egy jó téma, ha reálisan van megközelítve. Amit te írtál végre elgondolkodtatott, mert ha így nézzük - hogy "inkább néznék egy 8-12 fős profi kategóriát, meg egy 30-40 fős amatőrt, mint a semmit"- teljesen egyetértek.
De ugyanakkor azt is gondolom, hogy a versenynek is kell adnia is valamit. Ha ez annyi, hogy legyen egy a világon bárhonnan megcsodálható galéria, ahol fent van az akváriumom, akkor próbáljuk meg ösztönözni a GA-t, hogy legyen. Ide mindenki beküldheti a "versenyfotóját", igennel vagy nemmel eldöntik, hogy megfelel-e a kritériumoknak és ha igen, akkor felkerül az akvárium a galériába. De ha az lenne az elvárás, hogy egy zsüri rangsorba állítsa ezt az "amatőr" kategóriát, az már kemény dió. Egy versenyakváriumnál van egy csomó dolog ami alap kell legyen. Tisztaság, rendezettség, versenyfotó extrák (világítás, fodrozódás stb.), jó növényi kondíciók, algamentesség, koncepció stb. És ezután kezdődik a versenyzés, ami az összkép, hardscape, növényválogatás, részletek stb. Ha valakinél a sok alapból egy-két hiba becsúszik, azt még lehet helyén kezelni. De a többit mégis hogy? Ha csak az összhatásra kell fókuszálni - mert minden más rendben van - akkor már lehet azt is nézni, hogy mennyi tudatosság és munka van az akváriumban, mennyire harmonizálnak egymással a különböző részletek. Ha nem jutunk el idáig, akkor a bíráknak olyan szempontok szerint kell lepontozniuk, amik teljesen szubjektívek. Valaki többre fogja értékelni hogy nagyon szépek a vörösek és gyönyörűek a növények, a másik bíra meg azt fogja szebbnek találni, akinél jobb a térhatás. Mondok példát:

Itt van két random akvárium, elsőnél szebb a háttér, sokkal inkább versenyfotó, mint a másik, van mélység és természetesség (Steven Chong fuckyeah :) ). A másiknál életerősek, szépek a növények, többféle is van belőlük, jól harmonizálnak a színek, tökre adja a háromszög is.

unnamed.jpgunnamed (1).jpg

Melyik a jobb? Meg tudod indokolni, miért? És valóban eszerint kell nézni és nem hangsúlyosabb inkább másik dolog az értékelésnél? De jó, tegyük fel hogy sikerült egyértelműen dönteni. Hány hely van még közöttük? Annyira közel állnak egymáshoz, hogy ezeknél csak jobbak és rosszabbak vannak, vagy befér közéjük még 2-3, esetleg 10-20 ?
A másik dolog, hogy - a fenti 8-12 és 30-40 számokat alapul véve - ezek a fenti akváriumok az amatörben vsz benne lennének az első 10-ben, a profiban viszont egyértelműen az utolsók között.
Mindkét akvárium szép, jó rájuk nézni. De egyikben sincs semmi plusz, ami miatt egyértelműen jobb lenne a másiktól. Az AGA se véletlenül csak az első tizet rangsorolja.
Személyes véleményem és javaslatom, hogy profi vs amatőr helyett legyen verseny vs galéria kategória. Na de hogy melyik akvárium hova kerül és ki dönti azt el? Netán maga az akvárium gazdája? Na de ki ne szeretné ha össze lenne mérve a többiekével, ha már készült a versenyfotóra?

Nos, én ezért nem látom értelmét az amatőr kategóriának. De szeretném ha továbbra is lenne HAC. Csak ösztönözni kellene egymást, hogy törekedjünk annál többre, mint amit a hobbi mindennapos szeretete miatt és/vagy rutinból amúgy is kihozunk az akváriumunkból. Legyen valódi versengés.
Szerintem legtöbben azt szeretnénk, ha valódi profik elmondanák a véleményüket az akváriumunkról és tanulhatnánk belőle. Mert ma már az embereknek személyi edzőre van szükségük :) Lehetőleg ingyen, persze és a kezdetektől.
És szerintem a lelkesedést is talán ez villanyozná fel a legjobban. Ez egy elég nagy feladat lenne Viktoréktól, munkaórában is és pszichésen is, miközben nem lenne igazi "sajtóértéke" sem. Ezért nem kérem, hanem inkább csak bízom benne, hogy megfontolják ezt. @viktorlantos Rendhagyó kivétellel a kevés nevezés miatt mikor, ha nem most? :)
2 éve 2. lettem nanóban (első versenyzésem), vártam is az értékelést. Patrik fél évig könyörgött is érte :) Sikertelenül. Nem mintha akarnék, de azóta dicsekedni se tudnék az eredményemmel, hiszen még a galéria sem elérhető.
Azóta nem versenyeztem. Nyilván nem csak ez az oka, de nem segített rajta :)
 
Csak olvasom és olvasom és egyre csalódottabb vagyok ezzel a közösséggel...

Pedig érdekes olvasni a különböző véleményeket. Nekem negatívum, csalódás nincs, mindenképp jó, hogy kicsit elkezdtünk beszélgetni róla. 👍
Visszakanyarodnék a korábbi gondolataimra. Az EU-ban ma nagyon kevés ország van, aki fel tudna mutatni 10 aquascapert akik komolyabban versenyeznek.
Nem vagyunk rosszabb poziban.
 
Pedig érdekes olvasni a különböző véleményeket. Nekem negatívum, csalódás nincs, mindenképp jó, hogy kicsit elkezdtünk beszélgetni róla. 👍
Visszakanyarodnék a korábbi gondolataimra. Az EU-ban ma nagyon kevés ország van, aki fel tudna mutatni 10 aquascapert akik komolyabban versenyeznek.
Nem vagyunk rosszabb poziban.
Mi a negativum neked?
Mennyi az annyi amiert megrendezitek a Hac-ot(itt a nevezök szamara gondoltam)?
 
Eszembe jutott egy javaslat, ami talán mindkét tábor tetszését elnyeri.
Ha jól tudom akkor volt 1. 2. 3. hely és különdíjj. Esetleg a különdíjj helyett lehetne legjobb 1. és legjobb 2. akvárium (értelem szerűen az először és a másodjára HACon résztvevők közül) ez a két díjj csak akkor kerülne kiosztásra ha valóban van olyan munka amit a zsűri arra érdemesnek tart.
Így kicsit támogatva éreznék magukat a kezdők, és talán egy kis motiváció azoknak akik még sose versenyeztek

Edit: ha valaki már bedobta az ötletet akkor sry :) ebben az esetben támogatom
 
Nekem az a csalódás, hogy egyáltalàn felmerül a beküldött pályaművek àltalános jellegű minősítése. Nem az lenne a cél, hogy bemutassuk hitelesen hol áll a magyar aquascaping versenyzés? Kinek akarunk megfelelni? Azért nem lesz HAC, mert nem tudunk 50 világszínvonalú akváriumot kiállítani évenként? Ne haragudjatok meg, de ez butaság. Egy ilyen versenyben a kontinuitás a lényeg. Ha azt szeretnétek, hogy jobb legyen a színvonal, akkor elsődlegesen a hobbi népszerűsítésével a bázist kell növelni. Ez egy komplex hosszú távú folyamat (ez a rész itt teljesen offtopic és most nem is akarom részletesen kifejteni). A bázis növelése és a HAC kölcsönösen erősíti egymást. Ha nem lesz megrendezve a HAC az azt jelenti, hogy a GA nem tartja már fontosnak ezt a pillért. Bocs @viktorlantos , de ennek ez az olvasata. Hosszú távon magatokat és az egész magyar aquascapinget lövitek tökön, ha a HAC-ból visszatáncoltok.
 
Nekem az a csalódás, hogy egyáltalàn felmerül a beküldött pályaművek àltalános jellegű minősítése. Nem az lenne a cél, hogy bemutassuk hitelesen hol áll a magyar aquascaping versenyzés? Kinek akarunk megfelelni? Azért nem lesz HAC, mert nem tudunk 50 világszínvonalú akváriumot kiállítani évenként? Ne haragudjatok meg, de ez butaság. Egy ilyen versenyben a kontinuitás a lényeg. Ha azt szeretnétek, hogy jobb legyen a színvonal, akkor elsődlegesen a hobbi népszerűsítésével a bázist kell növelni. Ez egy komplex hosszú távú folyamat (ez a rész itt teljesen offtopic és most nem is akarom részletesen kifejteni). A bázis növelése és a HAC kölcsönösen erősíti egymást. Ha nem lesz megrendezve a HAC az azt jelenti, hogy a GA nem tartja már fontosnak ezt a pillért. Bocs @viktorlantos , de ennek ez az olvasata. Hosszú távon magatokat és az egész magyar aquascapinget lövitek tökön, ha a HAC-ból visszatáncoltok.
Megértelek Bálint, de a GA álláspontját is el tudom fogadni.
6000 tag van itt, abból jelenleg 27?? indulna versenyen....tegnap este itt állt a szavazás.
Az kevesebb, mint 0,5%!!
Én is a HAC mellett állok, de ne várjuk már el, hogy olyan akvákat is bedobnak, amiben van két szál Myrio meg Spongyabob, meg Patrik, csak, hogy növekedjen a bázis meg a létszám..
Ezért írtam korábban, hogy egyszerűsített formában kellene rendezni, külföldi bírák nélkül.
Hátha az kevesebb anyagi és idő ráfordításával jár a GA részéről.
Ha ez meghozná a kedvet, és több induló lenne, 2-3 éven belül lehetne újra nyitni külföld felé is (zsűri) és komolyabb szinten rendezni...
 
Utoljára módosított:
Megértelek Bálint, de a GA álláspontját is el tudom fogadni.
6000 tag van itt, abból jelenleg 27?? indulna versenyen....tegnap este itt állt a szavazás.
Az kevesebb, mint 0,5%!!
Én is a HAC mellett állok, de ne várjuk már el, hogy olyan akvákat is bedobnak, amiben van két szál Myrio meg Spongyabob, meg Patrik, csak, hogy növekedjen a bázis meg a létszám..
Ezért írtam korábban, hogy egyszerűsített formában kellene rendezni, külföldi bírák nélkül.
Hátha az kevesebb anyagi és idő ráfordításával jár a GA részéről.
Ha ez meghozná a kedvet, és több induló lenne, 2-3 éven belül lehetne újra nyitni külföld felé is (zsűri) és komolyabb szinten rendezni...
Egyetértek. A lényeg a folyamatosság.
 
Nekem az a csalódás, hogy egyáltalàn felmerül a beküldött pályaművek àltalános jellegű minősítése. Nem az lenne a cél, hogy bemutassuk hitelesen hol áll a magyar aquascaping versenyzés? Kinek akarunk megfelelni? Azért nem lesz HAC, mert nem tudunk 50 világszínvonalú akváriumot kiállítani évenként? Ne haragudjatok meg, de ez butaság. Egy ilyen versenyben a kontinuitás a lényeg. Ha azt szeretnétek, hogy jobb legyen a színvonal, akkor elsődlegesen a hobbi népszerűsítésével a bázist kell növelni. Ez egy komplex hosszú távú folyamat (ez a rész itt teljesen offtopic és most nem is akarom részletesen kifejteni). A bázis növelése és a HAC kölcsönösen erősíti egymást. Ha nem lesz megrendezve a HAC az azt jelenti, hogy a GA nem tartja már fontosnak ezt a pillért. Bocs @viktorlantos , de ennek ez az olvasata. Hosszú távon magatokat és az egész magyar aquascapinget lövitek tökön, ha a HAC-ból visszatáncoltok.

Ha picit visszalapozol volt egy olyan bejegyzésem, hogy van verseny, meg van galéria. Utóbbi csak muti célból, de ennek van egy olyan negatív vonzata, hogy ha nincs versengés, nincs felkészülés.
Szép akváriumokat év közben is lehet mutogatni itt a naplóban, a facen, bárhol. Ennek lehet sokféle segítséget adni, pl erre volt régen a hónap naplója stb.
De ez nem verseny :)
 
...Az pedig megint egy másik szempont, hogy a GA a galériával, a brutál youtube csatornával, a meghívott sztárvendégekkel valahová már be van pozicionálva. Vajon ebbe mi illik bele? Milyen színvonalú versenyt érdemes rendeznie egy cégnek? Nem mondom, hogy csak a profiké a világ, de igenis szempont, hogy egy galériában a verseny után azt látják-e az oda látogatók, hogy itt csak a létszám volt a fontos, vagy azt, hogy ez egy színvonalas verseny volt. Tökre magam ellen beszélek :) De azért ez is egy szempont,
Más kérdés, hogy - ahogyan erről szó volt korábban is - egy nagy létszámú ÉS színvonalas versenyhez lehet, nincs is elég emberanyag itthon. Jelen esetben úgy en bloc nincs egy akármilyen versenyhez sem, a szavazás jelen állása szerint. Akik itt eszmét cserélnek a témában, azoknak ez nyilván fontos, de a nagy masszához képest mégis, elhanyagolható a létszám. Ebben a formában ez eddig egy afféle házi verseny lehetne, nem "Hungarian".

Csak jár az agyam itt közben - lehet, hogy egy élő verseny, mint amin @kuchi kínában volt, érdekesebb lenne, ráadásul videóanyag szempontjából sokkal haszosabb a GA számára is. Persze, sokkal erőforrás igényesebb egyben, hiszen biztosítani kell az alapanyagokat, helyet, stb.... Szóval az jelentősen combosabb falat ilyen tekintetben. Vagy a beküldött képek jelenthetnék a "beugrót" az élő eseményre. Aki megugorja, az jöhet, így irányítható lenne a létszám.

Ha nem csak a saját szemszögünkből (tehát, hogy szeretnénk HAC-ot, és kész) nézzük a témát, akkor ez eléggé komplex kérdéskör....
 
Hmmm... valahol itt kezdodik a problema.
Úgy érted, az enyémhez hasonló véleményeknél? Valóban itt kezdődik?

Egyebkent Viktor par oldallal ezelott vazolt egy helyzetet, problemakkal majd kert otleteket. Azt nem irta oda hogy csak a mezony elso felebol. Ha atsiklottam volna rajta akkor bocs.
Valóban nem írt ilyet. Én sem őt ismételgetem, hanem saját kútfőből fogalmazok. Minden ötlet számít, ami felpörgeti a versengést. De ha nem felpörgetjük, hanem csak megoldjuk - kategorizálással - hogy a befektetett energia nélküli akváriumoknak is legyen esélye, az nem visz előre. Márpedig ha a már a mezőny ismeretének hiányában is meg tudjuk mondani egy akváriumról, hogy biztosan nem lesz benne az első 30-ban (mondjuk 50-ből), akkor abban valószínűleg nincs is különösebb befektetett energia. Szerintem Viktor is ezt írta, csak ö érthető okokból PC fogalmaz, én meg nem.
Ahogy írtam a verseny attól verseny, hogy kiélezett harc megy a helyezésekért. Ha ez nincs meg, nincs értelme.
 
Az pedig megint egy másik szempont, hogy a GA a galériával, a brutál youtube csatornával, a meghívott sztárvendégekkel valahová már be van pozicionálva. Vajon ebbe mi illik bele?

Ok, ezt azért érdemes külön kezelni. Mi az elejétől fogva brandet építettünk. Az hogy most a YouTube platformon történik csak egy aktuális irány. Talán előkészítve egy későbbi nemzetközi terjeszkedést stb. Még nem látjuk.

DE... nem ez határozza meg a verseny támogatását. Ezt az elejétől fogva szívügyünknek tekintettük, tekintjük. A topik is kicsit arról szól, hogyan, milyen formában tudjuk tovább vinni.
A galéria, akváriumok , workshopok stb arra szolgál, hogy inspirációt adjon nektek és más betérő látogatóknak.

Szóval ez ettől független. Szép akváriumokat szeretnénk látni :)
 
6000 tag van itt, abból jelenleg 27?? indulna versenyen....tegnap este itt állt a szavazás.
Az kevesebb, mint 0,5%!!
Azért ez kicsit torzítás. Attól, hogy valaki évekkel ezelőtt regisztrált, aztán soha többé be sem lépett, még nem tag.
Ha úgy működne, mint az e-mail fiókok esetében, hogy X hónap inaktivitás után törölik a felhasználót, akkor minimum megfeleződne ez a létszám.
Aktív tag talán 500 fő lehet, abból 27 induló meg már nem annyira karcsú.

A HAC az a realitás lenne, ahol ma tart ez a hobbi itthon. És bizony az olimpiáról is kiszorulnak azok a sportágak, amiket a közvetítésen nem lehet jól eladni, nem elég izgalmas, nem vonz sok nézőt, pedig vannak remek sportolóik.
Sajnos, ez a mai világ így működik. Amíg pénzből élünk, addig első a biznisz. Mindenki csak olyasmit támogat, ami bevételt jelent, segít a brand építésében.
A többire meg ott vannak a nonprofit szervezetek és más jótékonysági, meg önszerveződő intézmények.

Erre volt jó amúgy korábban a hónap akváriuma cím, de már azok között sem éreztek szakmai szemmel minőségi akváriumokat a srácok, ezért ez is megszűnt; akkor hogyan lehetne HAC?
El kell engedni.
Aki a nemzetközi versenyeken mindegy hányadik, de a legjobb helyezést eléri, úgy érezheti majd, hogy ezzel a HAC-on dobogós lett volna.
Szóval, húzzunk bele, építsünk minél több színvonalas akváriumot, ami megállja a helyét bármelyik versenyen, és akkor majd újra lehet hazai megmérettetésben gondolkodni.
 
Azért ez kicsit torzítás. Attól, hogy valaki évekkel ezelőtt regisztrált, aztán soha többé be sem lépett, még nem tag.
Ha úgy működne, mint az e-mail fiókok esetében, hogy X hónap inaktivitás után törölik a felhasználót, akkor minimum megfeleződne ez a létszám.
Aktív tag talán 500 fő lehet, abból 27 induló meg már nem annyira karcsú.

A HAC az a realitás lenne, ahol ma tart ez a hobbi itthon. És bizony az olimpiáról is kiszorulnak azok a sportágak, amiket a közvetítésen nem lehet jól eladni, nem elég izgalmas, nem vonz sok nézőt, pedig vannak remek sportolóik.
Sajnos, ez a mai világ így működik. Amíg pénzből élünk, addig első a biznisz. Mindenki csak olyasmit támogat, ami bevételt jelent, segít a brand építésében.
A többire meg ott vannak a nonprofit szervezetek és más jótékonysági, meg önszerveződő intézmények.

Erre volt jó amúgy korábban a hónap akváriuma cím, de már azok között sem éreztek szakmai szemmel minőségi akváriumokat a srácok, ezért ez is megszűnt; akkor hogyan lehetne HAC?
El kell engedni.
Aki a nemzetközi versenyeken mindegy hányadik, de a legjobb helyezést eléri, úgy érezheti majd, hogy ezzel a HAC-on dobogós lett volna.
Szóval, húzzunk bele, építsünk minél több színvonalas akváriumot, ami megállja a helyét bármelyik versenyen, és akkor majd újra lehet hazai megmérettetésben gondolkodni.
Szia Csilla!
Bizonyos szintig egyetértek veled, de torzít vagy nem torzít, engedjük el a 2/3-át....
Maradjon 2000 tag.
27 induló is alig több, mint 1%, mondom,hogy kevés.
Mindenki szívesen látott vendég, ezért is szeretek itt lenni...az “akvakertész” fórumon.
Csak éppen alig kertészkednek....
Így van ahogy mondod.
 
Csak éppen alig kertészkednek....

Ezt azért nem keverném össze a versenyzéssel.
Felmész pl egy flowgrow fóruma és ahhoz képest mi volt 7-8 éve alig látni jó akvárium fotókat.


Ezért visszakanyarodnék az eredeti gondolathoz. Minden változik körülöttünk és ezt el kell fogadnunk akkor is ha nem mindig jó érzés. Itt most a fórumok, közösségek inaktivitásáról beszélek. A technológiai trend változásról. A social oldalak elhagyásáról.

Persze lehet tenni ellene. Ezért is indult a "kísérlet" topik. Kicsit hozzuk formába magunkat. Akik úgy érezték talán kevesebb figyelmet kapnak, most talán többet fognak. Akiknek volt mit posztolni, de nem érezték a kéztetést, most talán a kísérlet miatt picit több energiát tesznek bele. Több olvasnivaló, több beszélgetés lesz, kicsit szorosabbra fűzzük a szálakat.

De aki fent volt amerikai fórumokon ott már évekkel ezelőtt alig volt mozgás. Csak spammerek voltak a fórumon.
UKAPS-on egy ideje nem voltam, de ez egy univerzális angol fórum lehet más képet mutat a helyzetről.

Mi a lehetőségekhez képest sokkal több energiát tettünk bele, hogy a magyar közösséget fejlesszük.

A megoldás még várat magára, de nem sietünk sehova. Megtanultuk már a kertészkedésnél, hogy a türelem alap.

Lehet több élő esemény kellene, közösségi programok, más jellegű workshopok is. Csapatépítők.
Lehet nem feltétlen a fórum az ami megoldja a helyzetet. Vagy épp a HAC.

De tök jó, hogy tudunk róla beszélgetni, nekünk is szükségünk van a visszajelzésekre, hogy tovább tudjunk lépni.
 
Back
Oldal tetejére