• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gyönyörű növényes akvárium CO2 nélkül

viktorlantos

Alapító
Admin
Sokszor beszélünk a CO2 fontosságáról, de időről időre előjönnek olyan CO2 beoldás nélküli akváriumok, ami remekül demonstrálja, hogy gondos tervezéssel nem lehetetlen a beoldás nélküli dzsungel sem.

Ez megint egy ilyen gyöngyszem:

http://www.aquascapingworld.com/forum/a ... alace.html

coa567lit.jpg


Hogyan működhet?

Talán a legfontosabb szempont a megfelelő növényválasztás. Szinte csak olyan növényt használt, ami remekül elvan ennél a 0,5W/l fényerőnél is.
Tápozást hozzáigazította az akváriumhoz. Azért némi csalás van benne, mert az Easy Life tápozással szerintem napi szinten adagolja a Carbo-t. Tehát szén utánpótlás van.
Viszonylag lágyabb a vize.

Sajnos nem írt a karbantartásról és a szűrésről, pedig biztos vagyok benne, hogy gyakori vízcserék vannak és szűrésben mindent megtesz, hogy az alga teljesen elkerülje.
Akár Carbon stb szűrés.

Ettől függetlenül nagyon szép akvárium és csak azért linkeltem be, hogy ha nem össze vissza válogatjuk a növényeket és kicsit foglalkozunk a megfelelő egyensúly belövésével, akkor nem lehetetlen egy ilyen akvárium nevelése sem CO2 nélkül.

Az akvárium 5 hónap alatt lett ilyen, tehát még extrém lassúnak sem nevezhető a fejlődés. -- Ez a másik ok amiért Easy Carbo-ra gyanakszom. ;)
 
Remélem valaki nézi ezt a topicot. Annyi mindent elolvastam már, de nem világos még teljesen, hogy nagyjából milyen világításnál szükséges CO2 beoldást adni a növényeknek, ha egy low-tech akváriumot szeretne az ember egy picit pimpelni. A paraméterek:
112liter, Tetra EX1200, jelenleg 2x18W, de nem nő alatta most semmi csak az anubias. Gondolkodom hogy lecserélem a lámpát 2x24W T5-re, abból az egyik növényes lenne. Mit gondoltok, elmegy az még CO2 nélkül, vagy a vesződség van csak vele?
 
Jelenleg nagyon gyenge a világításod még low-tech-ez is. A 2x24 egy kb 10 órába már jó lenne.
Jó szűrő anyagok, jó talaj és jó tápozás és sok odafigyelés kell még és akkor már szép dolgokat lehet művelni :)
Lásd a fenti akváriumot.
 
Jelenleg nagyon gyenge a világításod még low-tech-ez is. A 2x24 egy kb 10 órába már jó lenne.
Jó szűrő anyagok, jó talaj és jó tápozás és sok odafigyelés kell még és akkor már szép dolgokat lehet művelni :)
Lásd a fenti akváriumot.
Most van egy tálca kerámiagyűrű, két tálca Matrix Trop meg egy tálca szivacs. A talaj Manado. A tápozást - sajnos - eléggé elhanyagoltam az utóbbi időben, de szeretném ismét rendszeressé tenni. Tudnád konkretizálni a "sok odafigyelés"-t? Ezt hogy érted?
Ja, és kemény, 20-25-ös a vizem :(
 
Szia @bbalint01!
Van naplód? Jobban látnánk mi a helyzet Nálad. Mindig @Beni akváriumát ajánlom "low-tech kedvelőknek". Ő is manadoval és igen kemény vízzel üzemelteti az akváriumát.(Nem akárhogy)
Van kérdésed Low-ban, talán tudok segíteni. Lámpát próbáld ki szerintem 2x24W-al. Az már 0,42W/l arányszám. Nálam picit kevesebb van. De erős szűrésem. Heti vízcserékre, napi óvatos tápozásokra mindig figyelek.:)
 
Szia @bbalint01!
Van naplód? Jobban látnánk mi a helyzet Nálad. Mindig @Beni akváriumát ajánlom "low-tech kedvelőknek". Ő is manadoval és igen kemény vízzel üzemelteti az akváriumát.(Nem akárhogy)
Van kérdésed Low-ban, talán tudok segíteni. Lámpát próbáld ki szerintem 2x24W-al. Az már 0,42W/l arányszám. Nálam picit kevesebb van. De erős szűrésem. Heti vízcserékre, napi óvatos tápozásokra mindig figyelek.:)
Nincs naplóm, de jelen állapotban kizárt hogy képeket publikálok róla :S

Ezek a növények vannak benne:
- Crypto fajok
- Anubiasok
- Microsorum pteropus petite (ez van a legrosszabb állapotban, pedig régen nagyon szép volt)
- Hygrophila corymbosa Kompakt (pár napja van bent csak)

Halak:
- 7 db Hengeli razbóra
- 15 db vörös neonhal
- 1 db kakadu törpesügér hím
- 1 sziámi algaevő
- 3 Oto
- 8-10 Amano garnéla

Jelenleg 9 órát világítok, csak zöld pontalga van.
 
Szia Bálint!
Nem kell szégyellni az esetleges gyengébb fotókat, képeket. Naplóval rendelkezők több segítséget kaphatnak, szerintem.
Próbáld emelni a fényerőt. Tápozást esetleg óvatosan elkezdeni. Szűrésed jó azzal nem lesz gondod.
Növény választásod teljesen rendben van low-hoz igazítva. Halak is okésak, nem "turkálós" egyik sem. Algaevők is vannak.(y)
Hajrá csak szép lassan ne kapkodj és meg lesz az eredmény.:);)
 
Remélem valaki nézi ezt a topicot. Annyi mindent elolvastam már, de nem világos még teljesen, hogy nagyjából milyen világításnál szükséges CO2 beoldást adni a növényeknek, ha egy low-tech akváriumot szeretne az ember egy picit pimpelni. A paraméterek:
112liter, Tetra EX1200, jelenleg 2x18W, de nem nő alatta most semmi csak az anubias. Gondolkodom hogy lecserélem a lámpát 2x24W T5-re, abból az egyik növényes lenne. Mit gondoltok, elmegy az még CO2 nélkül, vagy a vesződség van csak vele?
Szia!

Ennyi fénynél szerintem szükségtelen. Folyékony co2 adagolásának látom értelmét, azt is főleg megelőzésre. Ami szerintem is fontos, ahogy Viktor is írta, az a növényválasztás és a tápozás belövése. Ezen felül még a víz, mert ha tudsz lágyvizezni, akkor sokkal jobban tudják a növények kezelni a kevés fényt, illetve szebb képet is mutatnak.

A jelenlegi fényed anubiasokhoz, microsorumhoz, cryptokhoz(gökértápozásról gondoskodni kell) és mohákhoz elegendő és igénytelenebb stem növényekhez. Szóval már lehet alatta szép növényeket nevelni. Én anyukámnak csináltam egy kis 50 liter körüli iwagumit, ami felett egy darab 11W-os aquael plant pilács megy, és teljesen jól elvan alatta minden növény (anubias, microsorum, riccia és jávai moha csempére kötözve), alga fronton a köveken van némi ecset, és az üvegen barna alga a kevés fény miatt. Mindez két heti minimális tápozással, belső szűrővel.

Szerintem némi kompromisszummal, megfelelő növényválasztással és egy jól átgondolt elrendezéssel simán lehet nagyon szép low tech akváriumot csinálni. Még csak sok növény sem kell hozzá, mert ha valami szép dekorhomokot használsz, és szép dekorokat jól elrendezve, akkor az nagyon hatásos tud lenni.
 
Back
Oldal tetejére