• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gyerek alvós

Onedin

Tapasztalt kertész
Fiacskámmal kezdtünk akvárium építésbe, esti ábrándozásokhoz:) a sok növényhez ragaszkodik a fiam dzsungel stilusban gondolkodunk. Persze a gyerek minnél nagyobbat én minnél kisebbet, végül sikerült szertennünk egy használt akváriumra ami ugyan nagyobb mint terveztem de mindent a gyerekért:)
Ahol tartunk 60x30x30 GA opti akvárium 54L, ezzel együtt rengeteg seriu kő, és ada amazonia talaj is jött
kaptunk hozzá egy cheherios rgb plus lámpát.
Még korábban szintén lecsaptam egy seachem tidal 55 szűrőre, az volt az elképzelés a gyereknek jobb ha nincsenek csövek egyszerűbb legyen viszont igy utólag eléggé túl hangsúlyos a megjelenése. Ehez is kaptunk egy szatyor seriu követ, meg purigent.

nc_ohc=0TY42OMI9K4AX9A7HDE&_nc_ht=scontent.fbud4-1.jpg

Elég tanácstalan vagyok, talajt (6 hónapja szárazon van) átmossuk régi gyökérmaradványok, porosodás vagy igy lehet e használni.
Még gyökerekkel szeretnénk kiegésziteni . mert a nélkül dzsungel nincs:)
 
Arra figylej, hogy a kövek keményíteni fogják majd a vizedet. RO vagy sapvízben gondolkodsz?

Az amazonia használt vagy új?
Szia Ákos, pihentetett csapvízben gondolkodok, a talaj használt, az akváriummal kaptuk. Eredetileg apró kavics volt tervben a növények dekoráción de mivel ezt kaptuk a kövekkel együtt azért gondoltam felhasználjuk, vannak benne növényi maradványok és azt kimosva belőle.
 
Szia Ákos, pihentetett csapvízben gondolkodok, a talaj használt, az akváriummal kaptuk. Eredetileg apró kavics volt tervben a növények dekoráción de mivel ezt kaptuk a kövekkel együtt azért gondoltam felhasználjuk, vannak benne növényi maradványok és azt kimosva belőle.
Valószínűleg a használt amazónia is jobb mint a kavics. de ha állatok nélkül indítjátok, akkor inkább új aktív talajt raknék a helyetekben, ha van rá keret.
Valószínűleg nem jó páros ez a kő és a csapvíz, ennek érdemes utánajárni.
 
Fiacskámmal kezdtünk akvárium építésbe, esti ábrándozásokhoz:) a sok növényhez ragaszkodik a fiam dzsungel stilusban gondolkodunk. Persze a gyerek minnél nagyobbat én minnél kisebbet, végül sikerült szertennünk egy használt akváriumra ami ugyan nagyobb mint terveztem de mindent a gyerekért:)
Ahol tartunk 60x30x30 GA opti akvárium 54L, ezzel együtt rengeteg seriu kő, és ada amazonia talaj is jött
kaptunk hozzá egy cheherios rgb plus lámpát.
Még korábban szintén lecsaptam egy seachem tidal 55 szűrőre, az volt az elképzelés a gyereknek jobb ha nincsenek csövek egyszerűbb legyen viszont igy utólag eléggé túl hangsúlyos a megjelenése. Ehez is kaptunk egy szatyor seriu követ, meg purigent.

View attachment 153663

Elég tanácstalan vagyok, talajt (6 hónapja szárazon van) átmossuk régi gyökérmaradványok, porosodás vagy igy lehet e használni.
Még gyökerekkel szeretnénk kiegésziteni . mert a nélkül dzsungel nincs:)
Üdv a klubban!
Szerintem high tech akváriumot vettél, a hozzá való technika nélkül. Ez nem baj, de az fontos, hogy korábban valószínűleg lágy vízzel működött. A csapvíz nem feltétlenül gond (én is azt használom), de okoz majd néhány problémát. A kövek tovább fogják növelni a csapvíz egyébként is jelentős keménységét. Ez ellen nagyon gyakori vízcserével lehet valamennyire védekezni, de hosszú távon nem biztos, hogy működne. Ha ragaszkodsz ezekhez a kövekhez, akkor érdemes lenne RO vízlágyító készüléket használnod. Ha nem, azt javaslom, vegyél olyan dekorációt, ami nem befolyásolja a víz paramétereit (például lávakő).
Az Amazonia talaj nagyon jó, kár lenne kidobni. Az ilyen agyagos talajokat nem szerencsés dolog átmosni, mert könnyen szétmállanak az apró golyók. Én kiszedném az összes talajt, és átrostálnám, így meg lehet szabadulni a portól. A nagyobb növényi maradványokat is ki kellene szedni. Ha marad benne egy kevés, az már nem jelent nagy gondot.
Azt javaslom, várj még az indítással, előbb tájékozódj, így megelőzheted a problémák nagy részét. Itt a fórumon rengeteg információ található, kaphatsz tanácsokat is. Ha már van elég információd, el tudod dönteni, milyen irányba indulj. Nem szabad elhamarkodottan belevágni.
Ha kell, szívesen adok növényeket az indításhoz (a szomszéd kerületben lakom).
 
Üdv a klubban!
Szerintem high tech akváriumot vettél, a hozzá való technika nélkül. Ez nem baj, de az fontos, hogy korábban valószínűleg lágy vízzel működött. A csapvíz nem feltétlenül gond (én is azt használom), de okoz majd néhány problémát. A kövek tovább fogják növelni a csapvíz egyébként is jelentős keménységét. Ez ellen nagyon gyakori vízcserével lehet valamennyire védekezni, de hosszú távon nem biztos, hogy működne. Ha ragaszkodsz ezekhez a kövekhez, akkor érdemes lenne RO vízlágyító készüléket használnod. Ha nem, azt javaslom, vegyél olyan dekorációt, ami nem befolyásolja a víz paramétereit (például lávakő).
Az Amazonia talaj nagyon jó, kár lenne kidobni. Az ilyen agyagos talajokat nem szerencsés dolog átmosni, mert könnyen szétmállanak az apró golyók. Én kiszedném az összes talajt, és átrostálnám, így meg lehet szabadulni a portól. A nagyobb növényi maradványokat is ki kellene szedni. Ha marad benne egy kevés, az már nem jelent nagy gondot.
Azt javaslom, várj még az indítással, előbb tájékozódj, így megelőzheted a problémák nagy részét. Itt a fórumon rengeteg információ található, kaphatsz tanácsokat is. Ha már van elég információd, el tudod dönteni, milyen irányba indulj. Nem szabad elhamarkodottan belevágni.
Ha kell, szívesen adok növényeket az indításhoz (a szomszéd kerületben lakom).
Nagyon köszönöm segítő válaszaitokat! Nem könnyű döntéseket hozni, megnéztem a GA honlapján ott azt irják kis mértékben növeli a vízkeménységet, Jó lenne ha valakinek lenne konkrét tapasztalata hogy ez valóban gondot okozhat e mert nem "harci akvárium az algákkal amiben mi állunk vesztésre" a célunk. A köveket mi nem is ismertük így tervben sem volt de igy hogy itt van ellegóztunk vele számunkra nagyon szép a látvány, vérző szívvel válnánk meg tőlük, de ha áldozatott kell hozni.......:)

Az előző tulaj csapvízzel használta, A fiam garnélákat is szeretne bele arről olvastam inkább lágyabb vizet kedvelik, zöld neon , van még tervben

Elkapkodni nem fogjuk azzal órákat el lehet játszani hogy tervezgetjük, pakolgatjuk hogy nézzen ki, időnk van inkább egy jól működőt és szépet szeretnénk mint egy elkapkodott nem fentarthatót.
A talaj tisztításra való ötleted megfogadjuk azt a hétvégén igy megcsináljuk.
 
Utoljára módosított:
Nagyon köszönöm segítő válaszaitokat! Nem könnyű döntéseket hozni, megnéztem a GA honlapján ott azt irják kis mértékben növeli a vízkeménységet, Jó lenne ha valakinek lenne konkrét tapasztalata hogy ez valóban gondot okozhat e mert nem "harci akvárium az algákkal amiben mi állunk vesztésre" a célunk. A köveket mi nem is ismertük így tervben sem volt de igy hogy itt van ellegóztunk vele számunkra nagyon szép a látvány, vérző szívvel válnánk meg tőlük, de ha áldozatott kell hozni.......:)

Az előző tulaj csapvízzel használta, A fiam garnélákat is szeretne bele arről olvastam inkább lágyabb vizet kedvelik, zöld neon , van még tervben

Elkapkodni nem fogjuk azzal órákat el lehet játszani hogy tervezgetjük, pakolgatjuk hogy nézzen ki, időnk van inkább egy jól működőt és szépet szeretnénk mint egy elkapkodott nem fentarthatót.
A talaj tisztításra való ötleted megfogadjuk azt a hétvégén igy megcsináljuk.
Nem kell feltétlenül áldozatot hozni. Ha tetszik a kő, maradjon. Valaki korábban leírta, pontosan mennyire befolyásolja a seiryu kő a víz paramétereit (sajnos nem emlékszem konkrétan). Az nem mindegy, hogy a nagyon lágy vizet keményíti kis mértékben, vagy pedig a keményből csinál extra keményet :) Kemény vízzel is lehet akvarizálni. Ez kompromisszumokkal jár: bizonyos növények/állatok ezt nem fogják bírni. Szerencsére elég nagy a választék. Lehet köztes megoldást is alkalmazni: 1-2 kő körül dús növényzet. Ha dzsungelt akartok, akkor nem nagyon fog látszani a dekoráció. Nem akarlak lebeszélni a kövekről, mert tényleg nagyon szépek. Remélem, más is kifejti a véleményét ezzel kapcsolatban.
Garnéláknál nem feltétlenül probléma a kemény víz. Neocaridinák bírják a csapvizet. Sokféle színváltozatuk van: piros, kék, sárga, barna, narancs, fekete, fehér, zöld. A sokkal kényesebb Caridina fajokat nem javasolnám, mert azokhoz komolyabb szakértelem kellene, és más tartási körülmények.
A legfontosabb információkat hamar meg lehet szerezni, utána már könnyebb lesz eligazodni. Ha van konkrét ötlet, itt lehet véleményt kérni róla. Valószínűleg mindenki mást fog majd javasolni, de ki tudod majd választani, melyik javaslat a szimpatikus. Szerintem első körben nem az a lényeg, hogy szép legyen az akvárium, inkább az, hogy stabilan működjön. Később is lehet majd változtatni, fejlesztgetni :)
 
Szerintem a csapvizet nem igazán birizgálja... :)
Csapvíz nem savas, nem oldja ki az oda nem illő dolgokat. Ez a szerény véleményem.
De @dexkill barátommal régen sokat diskuráltunk ilyesmit. Érdemes mint szaktekintélyt ide idézzem. :)
Zoli segítsd ki az új kolegát, kérlek! :)

Az én tézisem az, hogy mivel ez meszes cucc, olyan dolog oldódik ki belőle ami a Kh-t és a Ph-t növeli. Ha olyan közegbe rakjuk ami nem bántja az alacsony ph-jával és alacsony a pufferelhetősége(, mert már "telítve" van, mint általában a csapvíz) akkor ez nem egy mumus. Érdemes a Gh-Kh eggyensúlyt figyelgetni, de simán tud ez működni, szerintem.

Csak gondoltam bele okoskodok, mielött a szép köveket elvetitek. :)
 
Szerintem a csapvizet nem igazán birizgálja... :)
Csapvíz nem savas, nem oldja ki az oda nem illő dolgokat. Ez a szerény véleményem.
De @dexkill barátommal régen sokat diskuráltunk ilyesmit. Érdemes mint szaktekintélyt ide idézzem. :)
Zoli segítsd ki az új kolegát, kérlek! :)

Az én tézisem az, hogy mivel ez meszes cucc, olyan dolog oldódik ki belőle ami a Kh-t és a Ph-t növeli. Ha olyan közegbe rakjuk ami nem bántja az alacsony ph-jával és alacsony a pufferelhetősége(, mert már "telítve" van, mint általában a csapvíz) akkor ez nem egy mumus. Érdemes a Gh-Kh eggyensúlyt figyelgetni, de simán tud ez működni, szerintem.

Csak gondoltam bele okoskodok, mielött a szép köveket elvetitek. :)
Szerintem tök jól látod. A természetben az esővízzel beoldott co2 savas közeget csinál és az oldja ki a mészkövet a hegyből, barlangokat csinálva, a hegyből kiérve a patak kiszellőzi a szénsavat és a vízből kicsapódik a mészkő a meder falára. Szép példája ennek a Szalajka völgyi Fátyolvízesés. Ergo: ha nem lesz magasnyomású CO2 beoldás, akkor nem lesz savas az amúgy is inkább lúgos csapvíz. Ha RO vizes lenne az akva, akkor sanszos, hogy keményít, mert lágyvizes akváriumban CO2 nélkül is gyakran ph7 alatt van a víz kémhatása. 🙂
 
Szerintem a csapvizet nem igazán birizgálja... :)
Csapvíz nem savas, nem oldja ki az oda nem illő dolgokat. Ez a szerény véleményem.
De @dexkill barátommal régen sokat diskuráltunk ilyesmit. Érdemes mint szaktekintélyt ide idézzem. :)
Zoli segítsd ki az új kolegát, kérlek! :)

Az én tézisem az, hogy mivel ez meszes cucc, olyan dolog oldódik ki belőle ami a Kh-t és a Ph-t növeli. Ha olyan közegbe rakjuk ami nem bántja az alacsony ph-jával és alacsony a pufferelhetősége(, mert már "telítve" van, mint általában a csapvíz) akkor ez nem egy mumus. Érdemes a Gh-Kh eggyensúlyt figyelgetni, de simán tud ez működni, szerintem.

Csak gondoltam bele okoskodok, mielött a szép köveket elvetitek. :)
Pontosan ugyanezen a gondolatmeneten kezdtem el én is tűmődni hogy a lágyabb víz savasabb a keményebb lúgosabb nekem még a telítettség is eszembe jutott .... megelőztetek:))) az is eszembe jutott hogy vödörbe berakok pár seriyout és kimérem a hatását:)

Nagynyomású co2 nincs tervben - gyerek - ha esetleg késztetést érez valami egyszerű zselés stb módszert lehet hogy időlegesen rászabadítünk :)
 
Utoljára módosított:
Pénteken megvettük kisfiammal a növényeket, a ga -ból. Este tizkor töltöttük fel, fiam oda van:) Közben készítettünk homokösvényt középre azt persze sikerült kicsit elkeverni, ma pedig rájöttünk hogy lehetne jobban elrendezni :))) Megpróbáljuk, kicsit tulvásároltam magam kihivás mindennek helyett találni, helferi ből egy cserép majdnem befedi a teljes előteret és vettunk két zselés monte carlot, a hm ből bokrot kepzelünk a piros apanövény elé itt kicsit a sziklákon is rendezni kell, az anubias és cryptot hál istennek könnyű volt a kövek réseibe elhelyezni, a szálas növények egy része felűszott de az áthelyezés miatt ez nem is baj. Futunk még pár kört ha valamennyire sikerült osszeállítani és bepréselni a növényeket rakok fel képet:) Szerencse hogy még nincs a suliban házi feladat :)
 
Pénteken megvettük kisfiammal a növényeket, a ga -ból. Este tizkor töltöttük fel, fiam oda van:) Közben készítettünk homokösvényt középre azt persze sikerült kicsit elkeverni, ma pedig rájöttünk hogy lehetne jobban elrendezni :))) Megpróbáljuk, kicsit tulvásároltam magam kihivás mindennek helyett találni, helferi ből egy cserép majdnem befedi a teljes előteret és vettunk két zselés monte carlot, a hm ből bokrot kepzelünk a piros apanövény elé itt kicsit a sziklákon is rendezni kell, az anubias és cryptot hál istennek könnyű volt a kövek réseibe elhelyezni, a szálas növények egy része felűszott de az áthelyezés miatt ez nem is baj. Futunk még pár kört ha valamennyire sikerült osszeállítani és bepréselni a növényeket rakok fel képet:) Szerencse hogy még nincs a suliban házi feladat :)
Gratulálok a betelepítéshez :)
Egy apró észrevételem lenne: a crypto komoly gyökérzetet fejleszt. Nem biztos, hogy jól érezné magát a kövek réseibe tömve. Jobb lenne elültetni.
 
Gratulálok a betelepítéshez :)
Egy apró észrevételem lenne: a crypto komoly gyökérzetet fejleszt. Nem biztos, hogy jól érezné magát a kövek réseibe tömve. Jobb lenne elültetni.
Köszönjük :), bucephalandráról van szó azt kevertem cryptoval ami nincs is ha a bucephalandra nem az:))) Most a párolgást nézem hogy majdnem egy centi egy nap ami meglepett. Meg nagyon bug a szuronk.
 
i8MAB5ChNTrmZZMbKWADwKTfu=w1127-h634-no?authuser=0.jpg
Eltelt egy hét most jönne az igazítás: A 6 éves fiam ültette és kicsit a csipesszel megropogtatta a szárakat de ahogy látom eddig túlélték.
Van még két zselés monte carlonk, annak kéne helyett találni, a Lucidia mellett van a hm, az a gondolat is megfordult osszevegyiteni a kettot lucidiakat széthúzni és bele a hm vagy igy maradjon, a feluszó növény lejönne a kö elé, helferiből raknánk a homokban meg a kövek mohásítását is meg kéne oldani, moha zselében. a helferi nagyon megsokasodott valahogy mindig levállik gy ujabb kis csillag . Most itt tartunk,
 
Nem tudom látni e képet amit próbálok beerőlködni a postba, talán praktikusabb lenne egy valós képfeltöltés a fórumra:)
A kép értelmezhető így is. A Lucidia az a Ludvigia lenne, ugye? Na oda ne tegyél Monte carlot. Inkább a P. helferi elé, gyepnek...?
 
A kép értelmezhető így is. A Lucidia az a Ludvigia lenne, ugye? Na oda ne tegyél Monte carlot. Inkább a P. helferi elé, gyepnek...?
Köszi a választ! Előtérbe gondoltuk, a hátső vörös a cimke szerint: Ludwigia spec. Super Red, arra gondoltam hogy a hm et közé ültessem és azt széthúzzam vagy maradjon bokorba és elkülönülve legyen a hm től ebbe sajnos nincs tapasztalatom későbbiekben hogy könnyebb ápolni. Igen a montecarlot előterben a helferik közé terveztük és valamelyik csak megmarad abból lesz az előtér lefedve.
 
Köszi a választ! Előtérbe gondoltuk, a hátső vörös a cimke szerint: Ludwigia spec. Super Red, arra gondoltam hogy a hm et közé ültessem és azt széthúzzam vagy maradjon bokorba és elkülönülve legyen a hm től ebbe sajnos nincs tapasztalatom későbbiekben hogy könnyebb ápolni. Igen a montecarlot előterben a helferik közé terveztük és valamelyik csak megmarad abból lesz az előtér lefedve.
A Ludwigia szeret elágazni, bokrosodni és nem abban a tempóban nő, mint más fajok. Gyakran kell topolni, nem fogadja jól a tarvágást. Ha piros és zöld növényt szeretnél keverve, akkor szerencsésebb ugyanannak a fajnak a zöld változatát keverni, mert akkor valószínűbb, hogy metszéskor hasonló fejlődési fázisban lesznek, könnyebb lesz karbantartani. Szerintem.
A hm általam nem használt növény, sokszor zavarban vagyok a rövidítésével is. 🤣
 
Helló és üdv a csapatban!
Elsőre nem is rossz, az előteret valóban jó lesz egységesíteni a montecarlóval, de a helferiket hátrébb ültetném, mert a montecarló kúszó növény befogja fedni valamennyire és macerás lesz a nyírása.
Viszont türelmed legyen sok, mert a növények csapvízben lassabban nőnek. Víz pihentetés helyett használj vízkezelőt (nem drága) ez azonnal hat, így időt spórolsz na meg helyet. Persze ha 23foknál hidegebb a víz akkor jó állni hagyni vagy egy fűtőszállal beállítani a hőfokot.
Legyen algakaparód amit minden vízcsere előtt használj az üvegen, még akkor is ha nem látsz rajta semmit.... alattomos az alga attól, hogy nem látod még ott lehet.... sarkokat puha kefével, fogkefével lehet pucolni.
cheherios rgb plus
ezen jót mosolyogtam 😁 a jó öreg chihiros.... na de... olvasgattam olvasgattam de nem eset szó a baktériumokról. Baromi hasznos tehát nem tudom, hogy tettél e a talaj alá vagy bármilyen bacit adagoltál e indításnál?
Ha írtad és elkerülte a figyelmemet akkor bocsi. A garnélákat már leírták előttem, úgyhogy a Neocardina fajokat nyugodt szívvel rakhatsz csapvízbe is.
És sok szerencsét valamint algamentes akvázást nektek. :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére