• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gyerek alvós

A Ludwigia szeret elágazni, bokrosodni és nem abban a tempóban nő, mint más fajok. Gyakran kell topolni, nem fogadja jól a tarvágást. Ha piros és zöld növényt szeretnél keverve, akkor szerencsésebb ugyanannak a fajnak a zöld változatát keverni, mert akkor valószínűbb, hogy metszéskor hasonló fejlődési fázisban lesznek, könnyebb lesz karbantartani. Szerintem.
A hm általam nem használt növény, sokszor zavarban vagyok a rövidítésével is. 🤣
Nem merlek fárasztani titeket ezer kérdésel:) Már kerestem nyírásra how-to -kat, a toplás megvan biró józsef töltött fel videokat youtubere, bár nagyon nem könnyítette meg mit csinaljunk mert víztől stb tette függővé:) A densa - ha jól emlékszem már eléggé megnőt elérte a vízfelszínt azért nem vágtam még meg mert elég bizonytalan vagyok hol alul - középen ... a Ludwigiának még van pár centi de az utóbbi két napban az is megindult, Volna ötlet melyik részén vágjam ha eléri a vízfelszínt hogy bokor lehessen belőle?:)
 
Nem merlek fárasztani titeket ezer kérdésel:) Már kerestem nyírásra how-to -kat, a toplás megvan biró józsef töltött fel videokat youtubere, bár nagyon nem könnyítette meg mit csinaljunk mert víztől stb tette függővé:) A densa - ha jól emlékszem már eléggé megnőt elérte a vízfelszínt azért nem vágtam még meg mert elég bizonytalan vagyok hol alul - középen ... a Ludwigiának még van pár centi de az utóbbi két napban az is megindult, Volna ötlet melyik részén vágjam ha eléri a vízfelszínt hogy bokor lehessen belőle?:)
Az egeria densat és a ludwigiát is topolni kell szerintem. Ha nem tudod/akarod kihúzni mert sok a gyökere vagy táptalaj van alatta, akkor vágd el talajszint körül. Aztán az alljából vágd le ami nem kell.
 
Helló és üdv a csapatban!
Elsőre nem is rossz, az előteret valóban jó lesz egységesíteni a montecarlóval, de a helferiket hátrébb ültetném, mert a montecarló kúszó növény befogja fedni valamennyire és macerás lesz a nyírása.
Viszont türelmed legyen sok, mert a növények csapvízben lassabban nőnek.
Üdv neked is és köszi a hozzászólást!
Kicsit sok követ raktunk bele ezért az ültethető terület nem túl sok:) Helferik egy részét jobb híján a homok szélére telepítjük.
Türelem na az van:) A gyors növekedés nálunk nem cél pillanatnyilag ha majd meg lesz a rutin akkor már nőhetnek.
Víz pihentetés helyett használj vízkezelőt (nem drága) ez azonnal hat, így időt spórolsz na meg helyet. Persze ha 23foknál hidegebb a víz akkor jó állni hagyni vagy egy fűtőszállal beállítani a hőfokot.
Vízkezelőnél van esetleg ajánlás vagy mindegy melyiket választom? Egyenlőre sima csapvizzel töltöttük fel, egy vödörben hagyom állni egy napig.
Legyen algakaparód amit minden vízcsere előtt használj az üvegen, még akkor is ha nem látsz rajta semmit.... alattomos az alga attól, hogy nem látod még ott lehet.... sarkokat puha kefével, fogkefével lehet pucolni.
Ezeket még valóban nem szereztük be:) fogkefe van itthon :) Algakaparóból pengés vagy szivacsos a jobban bevált?
ezen jót mosolyogtam 😁 a jó öreg chihiros.... na de... olvasgattam olvasgattam de nem eset szó a baktériumokról. Baromi hasznos tehát nem tudom, hogy tettél e a talaj alá vagy bármilyen bacit adagoltál e indításnál?
Nincs benne baktérium, GA ban Nigro adott 2HR APT ZERO tápot, Azt tervezzük használni a fiam még ezt is élvezi hogy lehet neki öntögetni:)
Ha írtad és elkerülte a figyelmemet akkor bocsi. A garnélákat már leírták előttem, úgyhogy a Neocardina fajokat nyugodt szívvel rakhatsz csapvízbe is.
És sok szerencsét valamint algamentes akvázást nektek. :)
Amano garnéla nagyon tetszik a fiamnak, Tigrisgarnéla, azt nem tudom a neve miatt e:)))
 
Üdv neked is és köszi a hozzászólást!
Kicsit sok követ raktunk bele ezért az ültethető terület nem túl sok:) Helferik egy részét jobb híján a homok szélére telepítjük.
Türelem na az van:) A gyors növekedés nálunk nem cél pillanatnyilag ha majd meg lesz a rutin akkor már nőhetnek.

Vízkezelőnél van esetleg ajánlás vagy mindegy melyiket választom? Egyenlőre sima csapvizzel töltöttük fel, egy vödörben hagyom állni egy napig.

Ezeket még valóban nem szereztük be:) fogkefe van itthon :) Algakaparóból pengés vagy szivacsos a jobban bevált?

Nincs benne baktérium, GA ban Nigro adott 2HR APT ZERO tápot, Azt tervezzük használni a fiam még ezt is élvezi hogy lehet neki öntögetni:)

Amano garnéla nagyon tetszik a fiamnak, Tigrisgarnéla, azt nem tudom a neve miatt e:)))
Vizkezelőnek Seachem Prime 100ml. az elég sokáig elég, viszont baci mindenféleképp kéne, hogy a mérgező anyagokat lebontsa a vízben, ha nem akarsz mondjuk tömeges halpusztulást. Persze hallottam már olyat, hogy nem raktak de, hogy az meddig életképes egy növényes akváriumnál azt nem tudom.
 
Nem merlek fárasztani titeket ezer kérdésel:) Már kerestem nyírásra how-to -kat, a toplás megvan biró józsef töltött fel videokat youtubere, bár nagyon nem könnyítette meg mit csinaljunk mert víztől stb tette függővé:) A densa - ha jól emlékszem már eléggé megnőt elérte a vízfelszínt azért nem vágtam még meg mert elég bizonytalan vagyok hol alul - középen ... a Ludwigiának még van pár centi de az utóbbi két napban az is megindult, Volna ötlet melyik részén vágjam ha eléri a vízfelszínt hogy bokor lehessen belőle?:)
A Ludwigia a vágás alatt két új hajtást fejleszt. Így lehet bokrosítani. Ha túl rövid a megmaradt szár, nem marad meg. Kell legalább arasznyit hagyni belőle. A levágott részt vissza lehet ültetni. Ha nagyon sűrű, hajlamos ledobálni a alsó leveleket, mert nem kapnak elég fényt.
Az Egeria densának az a titka, hogy nem szereti, ha visszavágják. A vágás mellett nagyon nehezen indul meg újra. Elágazásoknál lehet visszavágni. Vagy pedig a levágott végét leültetni (könnyen gyökerezik), a maradékot pedig gyökér fölött elvágni és kiszedni.
 
A Ludwigia a vágás alatt két új hajtást fejleszt. Így lehet bokrosítani. Ha túl rövid a megmaradt szár, nem marad meg. Kell legalább arasznyit hagyni belőle. A levágott részt vissza lehet ültetni. Ha nagyon sűrű, hajlamos ledobálni a alsó leveleket, mert nem kapnak elég fényt.
Az Egeria densának az a titka, hogy nem szereti, ha visszavágják. A vágás mellett nagyon nehezen indul meg újra. Elágazásoknál lehet visszavágni. Vagy pedig a levágott végét leültetni (könnyen gyökerezik), a maradékot pedig gyökér fölött elvágni és kiszedni.
Nagyon köszi, azt hiszem ez teljeskörű és részletes válasz volt kérdésemre.
 
Bár nem engem kérdeztél, de remélem, nem baj, ha válaszolok :)

Vízkezelőnél van esetleg ajánlás vagy mindegy melyiket választom? Egyenlőre sima csapvizzel töltöttük fel, egy vödörben hagyom állni egy napig.
Csapvizet használok. Vízkezelőt vagy 2 éve nem tettem bele, nem érzékeltem semmi különbséget. 2-3 napig szoktam pihentetni. Volt már olyan is, hogy egy hétig.
Ezeket még valóban nem szereztük be:) fogkefe van itthon :) Algakaparóból pengés vagy szivacsos a jobban bevált?
A pengés algakaparó hatékonyabb, de nagyon könnyen meg lehet vele karcolni az üveget. Mosogató szivacs dörzsölős felével is jól le lehet szedni az algát. Régi bankkártyával is.
Amano garnéla nagyon tetszik a fiamnak, Tigrisgarnéla, azt nem tudom a neve miatt e:)))
Az Amano garnéla remekül elvan csapvízben. Tigris garnélát ne vegyél, mert azt nehezebb tartani, más igényei vannak.
 
View attachment 154496
Eltelt egy hét most jönne az igazítás: A 6 éves fiam ültette és kicsit a csipesszel megropogtatta a szárakat de ahogy látom eddig túlélték.
Van még két zselés monte carlonk, annak kéne helyett találni, a Lucidia mellett van a hm, az a gondolat is megfordult osszevegyiteni a kettot lucidiakat széthúzni és bele a hm vagy igy maradjon, a feluszó növény lejönne a kö elé, helferiből raknánk a homokban meg a kövek mohásítását is meg kéne oldani, moha zselében. a helferi nagyon megsokasodott valahogy mindig levállik gy ujabb kis csillag . Most itt tartunk,
Nagyon tetszik az akváriumotok, ügyesek vagytok! 👍
Szinte már irigykedve nézek az egyhetes virágzó buce-ra. ;) A helferi is gyönyörű. Nekem sajnos nem maradt meg, de a sikereden felbuzdulva, ismét megpróbálom majd. A difformisért kapsz egy külön piros pontot. 🤣 Mások utálják, nekem az egyik kedvencem (csak sűrűn kell nyírni, mert nő, mint a dudva (hiszen az is)).
Algakaparás tekintetében, mindenkinek megvan a saját favoritja. Én mindent kipróbáltam ami létezik, az Eheim pengéstől a nagyon profi mágnesesig, a bankkártyától a DIY zsiletpengésig. Nekem a közönséges mosogató szivacs jött be, annak is a "dörzsi" oldala. Egy hátránya van: bele kell nyúlni vele a vízbe, amit én útálok. Ha pedig elfelejtem vízcserekor az algátlanítást (amikor félig le van eresztve a víz), akkor bizony hónaljig kell túrkálnom benne. :(
 
Sziasztok!

Ma beköltöztettük az első lakókat. 2 amano garnéla, 2 otto, 3 neon, 1 süncsiga személyében, Ők hivatottak tesztelni a lakóhelyett Az ottok hatalmas étvággyal túntették el a időközben megjelent szerintem barna alga foltokat, A garnélák fel le rohangáltak egész nap, az egyik bemászott az akasztós szűrőnkbe rögtön másik utána sikeresen kihalásztuk óket. A szúrőt kibéleltem vékony ritka szivaccsal de hogy a vízkiömőn simán bemásznak na arra nem számítottunk.


Co2 is hadrendbe állítottuk, citrosmsavas rendszer, mágneskapcsolóval. Fiacskám nagy élvezettel töltötte a palackokat rázogatta ezért már önmagában megérte mert nagyon élveztük az összeállítását remélem a növények is értékelik kezdetben 3mp per buborékra állítottuk mivel jobb ötletünk nem volt ezt illetően:)

A fiam kéri írjuk be naplónkba a neonok kezdetben szorosan együtt úszkáltak de délutánra az egyik eluszót a társaitól és külön is úszkáltak, Szerinte egy család mert van egy kisebb és kát nagyobb. (apuka anyuka gyerek neon:)))

Seachem purigent is bevetettük vizcserénél eléggé meglepő hogy fél ml kéne husz literhez az csak pár csep de ha ezt írják elhisszük.

Rengeteg örömöt adott ma akváriumunk :)
 
Elmúlt hetekben felfejlesztettük az állományt, tíz neon, 4 otto, 3 amano 2 süncsigára és 5 endler guppy.
Két hét mulva az egyik endler nyomtalanul eltűnt majd másnap a másik is előző este minden rendben reggelre hűlt helye. Az akvárium mellett gyanus egy osszeaszalódott valami amiről elég nehéz eldönteni hal volt e más tippunk nincs. Ezt leszámítva mindenki jól van. A növények eléggé túlnőttek sajnálom kidobni a lenyírtakat valami ujabb kis garnis akvárium is megfordult mint ötlet.
 
Algásodás. Alga problémánk időlegesen akadt kétszer bukkant fel sztem barna alga de az ottok garnélák nagyon gyorsan felszámolták szinte nyomtalanul eltűnt, Egyszer fonál alga is megjelent de az kb 3 napot ha jelen volt. Ami uj megjelent a front uvegen azon részén ahol reggel rásütt a nap zöld pont alga meg a köveken is ezt viszont az ottok nem tűntetik el. Még egyszer sem töröltük le az üveget semmivel bíztunk a természetben az ottok gyönyörű tisztán tartották. A fénnyel is játszottunk közben, citromsavas co2 viszont döbbenetesen stabil mágneskapcsoló idozitőjét beállítottam egy orával napfelkelte előtt bekapcsol és ugyanígy le nyugtakor. 3 hete megy 3-4 bubi per mp vel. még szerintem egy pár nap - hét biztos van benne.
Fél órára állítottam a napfelkeltét-napnyugtát 13 tól 21 ig egy a lámpa, érdekes hogy világítási időt illetően két külön véleményről is olvastam mi szerint legyen 7-8 óra GA és bjoci - teljesen mindegy az idő ha hosszabban világitunk kevesebb fényerővel ha van vkinek ezzel tapasztalata örülnénk ha megosztaná velünk.
 
Utoljára módosított:
Akasztós szűrőt seachem tidal 55 tegnap lecseréltem egy eheim experience 150 re, Használtan láttam mármint sosem használt használt, A tidálnak ha olyan kedve volt teljesen össze tudott rezonálni a bútorral másszor elhalkult, mivel hálóban van az akva ez elég zavaró volt. Most hirtelen ez a totális csendet kell szokni :) Az áramlás is jobban körbejárja egy kosár mátrix tropot raktam bele másik kosárba a régi szuroanyag van egyenlőre. Züld csövek nem a legesztétikusabbak de ezen akkor upgrédelunk ha nem tizezres tétel lesz 30 cm hajlitott akril cső:) Ha valaki használná a tidált jelezze, mi garnélákkal, bővítenénk a csapatot.
 
teljesen mindegy az idő ha hosszabban világitunk kevesebb fényerővel ha van vkinek ezzel tapasztalata örülnénk ha megosztaná velünk.
Szia! Én régebben csak 12 órát világítottam. Low tech-ben. Az a lámpa egy Aquael leddy slim plant 36w ledes jószág volt, 200 literre használtam(100*40*50). A mostani DIY ledszalagos pilácsom 10%-ra ledimmelve is sokkal erősebb. Ezt nem mertem még 12 órát pirítani. Ergo működik a 12óra, csak gyengébb fényerőn. Bizonyos növények(főként a gyepszőnyeg gazok) nem is maradtak meg azzal a fénnyel. Nagyon-nagyon alacsony igényű növényekkel prímán megy, de ha kicsit igényesebb fajokat is akarsz, akkor felejtős. Estimative Index alapú tápozásnál meg pláne felejtős. Kizárólag olyan tápozási módoknál lehet viszonylag bűntetlenül túltolni a pilácsot, ahol a hangsúly a gyökértápokon van, a vízbe nagyon vékony tápozás megy. És persze a CO2 - vel sem lehet ilyenkor spórolni. 🙂
 
Szia! Én régebben csak 12 órát világítottam. Low tech-ben. Az a lámpa egy Aquael leddy slim plant 36w ledes jószág volt, 200 literre használtam(100*40*50). A mostani DIY ledszalagos pilácsom 10%-ra ledimmelve is sokkal erősebb. Ezt nem mertem még 12 órát pirítani. Ergo működik a 12óra, csak gyengébb fényerőn. Bizonyos növények(főként a gyepszőnyeg gazok) nem is maradtak meg azzal a fénnyel. Nagyon-nagyon alacsony igényű növényekkel prímán megy, de ha kicsit igényesebb fajokat is akarsz, akkor felejtős. Estimative Index alapú tápozásnál meg pláne felejtős. Kizárólag olyan tápozási módoknál lehet viszonylag bűntetlenül túltolni a pilácsot, ahol a hangsúly a gyökértápokon van, a vízbe nagyon vékony tápozás megy. És persze a CO2 - vel sem lehet ilyenkor spórolni. 🙂
Láttam egy videóban hosszabb értekezést erről a dologról. 12 óránál többet nem javasolnak. Persze lehet, hogy működne. Valahogy ki is lehet számolni, hogy adott erősségű megvilágítás mellett mennyi ideig célszerű világítani. Sajnos nem emlékszem konkrétan. Ezt is ki kell tapasztalni. Az akváriumokban 8-10 órát világítok (több időzítő van). A wabiban 12 órát.
 
Szia! Én régebben csak 12 órát világítottam. Low tech-ben.
Én még mindig :ROFLMAO: de ebből "csak" 9 órát megy teljes fényerőn, azon kívűl csak minimálisan lassú átmenet 5-10-15%. És nincs érdemben algám.
De ezt senkinek nem ajánlom, mert általában gondot okoz. Ha valaki mégis valamiért többet szeretne világítani, akkor saját felelősségre ki kell tapasztalni. nem fogja senki írni, hogy nyugodtan told 10-12 órában :)
 
Back
Oldal tetejére