• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gyakoribb növénytápok összetétele és egyszeri adagolás után mérhető tápanyag koncentrációk

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Elnézést a hosszú címért, de ezt nem tudtam rövidebben megfogalmazni :D

Szóval mostanában kutatgattam, számolgattam, és ez lett az eredménye:

AkvaBlog: Magyarországon leggyakrabban használt folyékony növénytápok elemi összetételei

AkvaBlog: Növénytápok adagolása következtében, az akváriumban megjelenő tápanyag koncentrációk összehasonlítása

Nagyon remélem nem vétettem számolási hibát, ha valaki felfedezne egyet, szóljon nyugodtan.

Bemásolom a két táblázatot, hogy ne kelljen kattingatni:


Mértékegység: mg/l = ppm


*-tartalmazza a táp az elemet, de a forrás alapján nem lehetett megtudni a pontos koncentrációt.
t%25C3%25A1pok.png





Mértékegység: mg/100l(akváriumvíz)

Az alábbi táblázatban azt láthatjuk, hogy a növénytápok gyári adagolási ajánlat szerinti használata következtében az akváriumban a hígulás után mekkora mennyiségben(mg) lesznek megtalálhatóak a különböző tápanyagok( csak egyszeri adagolást mutat!).
A gyakorlati jelentősége az, hogy ennek alapján meg tudjuk határozni a tápozásunk teljességét(illetve nem teljességét), illetve lehetővé teszi a tápok valódi "töménységének" az összehasonlítását.

Y%2FugP7gXQUXkc%2Fs1600%2Ft%2525C3%2525A1p%2525C3%2525B6sszehasonl%2525C3%2525ADt%2525C3%2525A1s.png
 
Utoljára módosított moderátor által:
Már nem tudom szerkeszteni, de a nagy meleg hatására rosszul értelmeztem a számolást, így javítom: A táblázat nem a mg-okat mutatja 100 literben, hanem az egyszeri adagolás következtében növekedő ppm koncentrációját az adott tápanyagnak.

A javított táblázat:

t%25C3%25A1p%25C3%25B6sszehasonl%25C3%25ADt%25C3%25A1s.png
 
Adminnak:
Felfedeztem még egy számolási hibát.. Lehetséges lenne, hogy a felső táblázatot töröljétek, és amit most bemásolok, kicseréljétek az első hozzászólás táblázatára?

t%25C3%25A1p%25C3%25B6sszehasonl%25C3%25ADt%25C3%25A1s.png
 
Adminnak:
Felfedeztem még egy számolási hibát.. Lehetséges lenne, hogy a felső táblázatot töröljétek, és amit most bemásolok, kicseréljétek az első hozzászólás táblázatára?

View attachment 2715

ezek a gyártók által megadott menyiségekből lettek kiszámolva, vagy tesztekkel is álá tudod támasztani?

fontos lenne, mert valahogy nálam nem stimmel a JBL Pro Scape NPK nitrát tartalma. kedden (jan. 5.) adagoltam először 10 ml mennyiséget 100 liter (nettó kb. 80) vízhez. Ezáltal elméletileg 5 mg nitrátot, 0,2 mg foszfátot. A kálium és magnézium most másodlagos,mert nem tudom mérni :D.

tápozás előtti állapot (JBL csepegtetős teszt) : nitrát - 5 mg/l
foszfát - 0,1 mg/l
káliumot, magnéziumot nem tudok mérni


Tápozás után elméletileg kellene lennie 10 mg/l nitrátnak és 0,3 mg/l foszfátnak, viszont

a mai teszt eredménye (jan 8.) : nitrát 30 mg/l
foszfát 0,05 mg/l

no itt majdnem hanyatt estem :eek:, még jó hogy a padlón ülve szoktam tesztelni :D

a foszfátot a növények felzabálták, de hogy került ennyi nitrát a vízbe??? gyorsan csináltam egy ammónia és nitrit tesztet, de mindkettő rendben van.
Tegnap volt egy nagyobb növénymetszés + irtás. 7-8 tö valisnériát, 4-5 ludwigiát téptem ki tövestül, kicsit a táptalajt is felkeverve. Elképzelhető, hogy onnan is került szerves anyag a vízbe. A metszés után 30 liter vizet kicseréltem.

Mivel nem hagyott nyugodni a dolog, kis számolgatás után csapoltam 5 liter RO vizet és hozzá adtam 1 ml tápot.Ezzel elméletileg nitrátból 10mg/liter, foszfátból 0,4 mg/liter kellene, hogy legyen az eredmény (5 ml 100 literre 2,5mg, akkor 1 ml 100 literre 0,5mg, tíz literre 5 mg, 5 literre 10 mg - jól számolom??? ).
A tesztek alapján azonban nitrátból 20 mg/l került a vízbe, míg foszfátból nagyjából 0,4 mg/l

Szóval, amennyiben jól számoltam, kétszeres mennyiség nitrát kerül a vízbe, mint amit a gyártó megadott.
 
ezek a gyártók által megadott menyiségekből lettek kiszámolva, vagy tesztekkel is álá tudod támasztani?

fontos lenne, mert valahogy nálam nem stimmel a JBL Pro Scape NPK nitrát tartalma. kedden (jan. 5.) adagoltam először 10 ml mennyiséget 100 liter (nettó kb. 80) vízhez. Ezáltal elméletileg 5 mg nitrátot, 0,2 mg foszfátot. A kálium és magnézium most másodlagos,mert nem tudom mérni :D.

tápozás előtti állapot (JBL csepegtetős teszt) : nitrát - 5 mg/l
foszfát - 0,1 mg/l
káliumot, magnéziumot nem tudok mérni


Tápozás után elméletileg kellene lennie 10 mg/l nitrátnak és 0,3 mg/l foszfátnak, viszont

a mai teszt eredménye (jan 8.) : nitrát 30 mg/l
foszfát 0,05 mg/l

no itt majdnem hanyatt estem :eek:, még jó hogy a padlón ülve szoktam tesztelni :D

a foszfátot a növények felzabálták, de hogy került ennyi nitrát a vízbe??? gyorsan csináltam egy ammónia és nitrit tesztet, de mindkettő rendben van.
Tegnap volt egy nagyobb növénymetszés + irtás. 7-8 tö valisnériát, 4-5 ludwigiát téptem ki tövestül, kicsit a táptalajt is felkeverve. Elképzelhető, hogy onnan is került szerves anyag a vízbe. A metszés után 30 liter vizet kicseréltem.

Mivel nem hagyott nyugodni a dolog, kis számolgatás után csapoltam 5 liter RO vizet és hozzá adtam 1 ml tápot.Ezzel elméletileg nitrátból 10mg/liter, foszfátból 0,4 mg/liter kellene, hogy legyen az eredmény (5 ml 100 literre 2,5mg, akkor 1 ml 100 literre 0,5mg, tíz literre 5 mg, 5 literre 10 mg - jól számolom??? ).
A tesztek alapján azonban nitrátból 20 mg/l került a vízbe, míg foszfátból nagyjából 0,4 mg/l

Szóval, amennyiben jól számoltam, kétszeres mennyiség nitrát kerül a vízbe, mint amit a gyártó megadott.

Szia,

nem te tévedsz, hanem én tévedtem a táblázat készítésekor. Valahogy itt elmaradt, hogy ezt jelezzem is. Nos, a hiba az, hogy figyelmetlenségem okán minden nitrogénformát, amit a gyártók megadtak, én automatikusan a nitrát sorába írtam be. Nem végeztem átváltást. Ezért lehet, hogy a JBL táp mást mutat, mint a táblázatban. Ha jól emlékszek, akkor a JBL tápnál totál nitrogén volt megadva, ami ugye a "nyers" elem, ehhez hozzájön még az oxigén, és így lesz belőle NO3, vagy is nitrát. Így pedig növekszik a mennyisége, így mérhettél többet.
Tehát a lényeg, a táblázatot erősen kritikusan és fenntartásokkal kezeljétek.
 
Back
Oldal tetejére