• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Guidance

A 36x22x26cm-es kis opti használaton kívül van, ha gondolod (nem hiszem hogy fél éven belül újra be lenne vetve).

Wow, köszi a felajánlást. :)
28-án bontom a tankot, utána költözésig maradhatnak a jelenlegi üvegben a növények és a gerinctelenek, szóval majd csak akkor lesz rá szükségem. És akkor akár még a Tetrám is járatva maradhat és hamarabb költözhetnek majd be az új üvegbe az állatok is.
 
Wow, köszi a felajánlást. :)
28-án bontom a tankot, utána költözésig maradhatnak a jelenlegi üvegben a növények és a gerinctelenek, szóval majd csak akkor lesz rá szükségem. És akkor akár még a Tetrám is járatva maradhat és hamarabb költözhetnek majd be az új üvegbe az állatok is.
Írj majd, ha aktuális, dec.27-től bármikor viheted kölcsönbe. :) Csak írj majd előtte pár nappal, előtte kikapom belőle a talajt meg rendbe teszem. :)
 
Huhh, hát tegnap megtörtént a szétszedés, laza 10 órás műszak volt, de a végén elégedetten dőltem hátra egy IPA-val a kezemben, mert sikerült gond nélkül megvalósítani mindazt, amit akartam.

Az akvárium jelenleg növény- és állattároló szerepkörben üzemel, a dekorok, a halak és a növények nagy része eladó sorba került (lásd a releváns topikokat).

Az Amazonia az új üvegben szárad ventillátor alatt, pár óránként átforgatva, nehogy bepenészedjen.

Kivételesen rendesen dokumentáltam a napomat, úgyhogy jöjjenek is a képek. :)

Reggeli fény effekt, avagy hogyan legyen kék a komód teteje.

20171228_093059.jpg

Red moor-ok kiszedve.

20171228_093816.jpg

Kövek kiszedve.

20171228_100459.jpg

Növények nagyja kiszedve... :) Soha többet cryptocoryne... :D Viccen kívül, akkora gyökérzetet eresztett, hogy 20 percig küzdöttem velük, mire sikerült normálisan kikapni őket... egyébként eladóak... :D Ezután következett kb. 1 óra várakozás, amíg a szűrő leszedte ezt az ordas nagy fog of war-t a képről. Közben ettem egy jóféle Marcello-s pizzát. :)

20171228_101822.jpg

Vízleszívás közben. Még 10 cm és pecázás indul! Így a legkönnyebb, nincs menekvés! :) És most a levegőztetőt sem felejtettem el bekötni a tároló vödörbe. :)

20171228_132053.jpg

A leggányabb meló: kiszedni és kimosni az Amazoniát. Sok porladt el belőle, de még így is tekintélyes mennyiséget sikerült megmenteni.

20171228_150855.jpg

Üvegpucolás előtt elferdítettem a világot...

20171228_173131.jpg

...mivel alátámasztottam az üveget az "Az a 9 hónap" című kötettel... :D A legvégső szutyok kiszedéséhez egy egyszerű, lakossági szemetes lapátot használtam. :)

20171228_173138.jpg

Nna, így mindjárt jobb. :)

20171228_175956.jpg

Halak, növények, dekorok vissza.

20171228_180809.jpg

Folyt. köv. lejjebb.
 
És kész is a fél óra alatt szétszedhető akvárium. :)

20171228_183609.jpg

Az MC-t lesúlyozandó visszatettem pár mohátlan lávakövet és észrevétlenül egy egész helyre kis scape-et varázsoltam belőle. :) @Greg Filth ezek lesznek azok, amiket tárolnom kell majd a kölcsön üvegben: MC, Fissi, Riccardia, Eriocaulon.

20171228_184344.jpg

Összegezve: akváriumot szétszedni legalább olyan nemes feladat, mint összerakni, pláne ha utána kisikálod a kádat, a csapot és a vécét is, valamint minden nyomát eltünteted az egész napos melónak a padlóról, hogy a kedves feleséged is elviselje hóbortos hobbidat. :)
 
Épp most akartam írni, csak a "folytatás lent" után gondoltam megvárom a második bejegyzést akkor. :D
Szóval... épp az imént tettem rendbe az üveget, már csak rád vár. :)

Ezer köszönet a kedvességedért. :)
Január vége felé lesz aktuális a dolog.
 
Elkezdtem leskiccelni az ötleteimet a következő scape-hez, vizualitást elősegítendő.

Az első az eredeti elképzelés: bal oldalt nagy fal pár növénnyel és mohával, jobb oldalt meredek domb MC-vel és mohákkal.
A másodiknál körbeér a fal, arénaszerűen, középen egy dombbal.
A harmadik utólag megnézve hasonlít egy korábban látott scape-hez, amire guglizás közben akadtam: két oldalt masszív fal, középen kanyon.
A negyedik ennek a továbbvitele kicsit bénán megrajzolva: két oldalt teraszosan lévő növényekkel, fókuszpontban egy hasadékkal.

Jelenleg az első tűnik számomra befutónak, de bőven van még időm agyalni rajta: tavasznál előbb nem fogok belevágni az építésbe.

20180125_160129.jpg 20180125_160145.jpg
 
tavasznál előbb nem fogok belevágni az építésbe

Nyakig benne vagyunk már a tavaszban, úgyhogy ideje életjelet adnom. :)

Túl vagyunk egy költözésen és apuka is lettem, szóval csak annyit foglalkoztam az akvarisztikával, amennyi feltétlenül szükséges volt. A kis optiban burjánzik az élet, minimál tápozással (néhány naponta 1-1ml micmac) és CO2 nélkül, egyetlen csővel világítva egész komoly bubizás megy már estére. Hiába, ha a hasznos szűrőtérfogat egy nagyságrendben van az akvárium térfogatával, akkor ott nem sok esélye van az algáknak. :) Sajnos a költözést két oto nem élte túl, de másik kettő (akik valószínűleg párt alkotnak) kiváló egészségnek örvend, ahogy a garnisereg is.

Sikerült leszervezni az asztalost, ha minden jól megy, egy hónap és kész a bútor, majd lövök arról is képeket és feldobom, mert nem teljesen standard cucc lesz. Ugyanitt keresek 2080-as Eheim szűrőt... :)

Viszont két pelus csere közben elkezdett felbuzogni az alkotás vágya, így feldobtam a régi helyére, az Ikea koppintás fenyő komódra az új üveget és elkezdtem legózni. Két dolog egyből világos lett számomra: egyrészt k****ra vigyázni kell az üvegre, mert a bazalt bizony karcol, másrészt pedig az, hogy köves scape-et építeni egyáltalán nem könnyű feladat, már csak a súlyok miatt sem (a főkövem nagyjából 15 kiló körül lehet..), de az, hogy megálmodik az ember valamit még nem jelenti azt, hogy pikk-pakk meg is lehet valósítani. Szerencsére türelmes elefántból vagyok, úgyhogy igyekszem levonni a tanulságokat, hogy mi néz ki jól és mi nem, aztán majd alakul, mint a púpos gyerek a prés alatt. :)

No és persze a képek.

Egy hete, még a földön a nagy akva, a körülmények vadregénybe illőek.

20180317_175322.jpg

Az alapanyag, @Trappista Sanyi jóvoltából.

20180317_175535.jpg

Élet húsz literben.

20180317_175602.jpg

20180317_175631.jpg

Az égig érő paszuly. :)

20180323_092715.jpg

Két koncepciós építést is megosztanék, ezek abszolut kezdeti szárnypróbálgatások, ennek megfelelően nyersek és kidolgozatlanok, viszont tükrözik a koncepciót, amit fentebb leírtam.

20180318_181632.jpg

Ugyanez közelről:

20180318_181801.jpg

Valamint egy másik, mondhatni 0.2-es változat:

20180323_095246.jpg


Jöhetnek vélemények, minden építő jellegű (sic!) kritikát szívesen fogadok. :)

Köszi, hogy benéztél! :)
 
Üdv újra az őrültek házában és persze gratula a picurhoz, akvakertész APUKA! (Látom, a scape mellett ott figyel a bébiőr!) Sok sikert és kitartást.(y)

Az elrendezés még bőven fog változni, ahhoz nem szólnék semmit, inkább kérdésem lenne: a köveket körben teljesen az üvegre akarod majd tolni, vagy most csak úgy neki támasztod, amíg nincs talaj?
Full bazalt lesz, fát nem is tervezel bele?
 
Üdv újra az őrültek házában és persze gratula a picurhoz, akvakertész APUKA! (Látom, a scape mellett ott figyel a bébiőr!) Sok sikert és kitartást.(y)

Az elrendezés még bőven fog változni, ahhoz nem szólnék semmit, inkább kérdésem lenne: a köveket körben teljesen az üvegre akarod majd tolni, vagy most csak úgy neki támasztod, amíg nincs talaj?
Full bazalt lesz, fát nem is tervezel bele?

Kösziköszi! :)

Igen, alapvetően az a terv, hogy egy masszív fal legyen a bal oldalon, átvezetve középen és távolodva a jobb felső fókuszba, és egy lankásabb vonulat a jobbon. Az üvegre támasztáson még agyalok, hogyan fogom megoldani, hogy ne közvetlen az üveget nyomja (geotextil darabok?).

Full bazalt lesz, fák nélkül, MC-vel és mohákkal, amik a 20-asban nevelődnek amíg apa összerakja a hardscape-et. :)
 
Gratula apatárs, és Boldog Névnapot! :)
Ahogy mondtam, a költözés, gyermekáldás, scape építés sor igazi Supermannek való kihívás.
A köveket én is forgattam épp eleget, ezért aztán (némiképp fizikailag is megerősödve) bátran mondhatom, némelyiknek van sokkal előnyösebb oldala is, mint ahogy jelenleg forgattad be, úgyhogy küzdj velük még egy kicsit, és meglátod nem sokára mindegyiket nevén szólítod majd! :p:D
Ezért egyáltalán nem kell feladnod az egyébként szimpatikus alapötletedet, de ha csak nem takarod majd, talajjal, vagy növénnyel a sima felületeket, és a kockakő szögeket inkább kerüld!
Persze az akvában való építkezés nem ad annyi szabadságot, mint egy építő keret, de ahogy te is írod némi geotextil azért sok kellemetlen k(ud)arctól meg tud menteni!
A hungarocell gondolom csak építési anyag. Nekem nincs vele tapasztalatom, de láttam már nem egy általa feltöltés után szétborított scape-t, szóval csak óvatosan!
Az viszont tök jó, hogy lámpa van építés közben az akván. Én is így csináltam, mert egyből látszik milyen szép tud lenni egy egyszerű bazalt is ha jól esik rá a fény.
Remélem neked több kitartásod lesz hozzá, mint nekem volt. Így utólag úgy gondolom bármelyik korábbi berendezésem megvalósításával jobban jártam volna, mint amit végül megépítettem.
Szóval építsd meg úgy, hogy a fejemet verjem a falba, amiért nem voltam elég kitartó! ;)
 
Gratula apatárs, és Boldog Névnapot! :)
Ahogy mondtam, a költözés, gyermekáldás, scape építés sor igazi Supermannek való kihívás.
A köveket én is forgattam épp eleget, ezért aztán (némiképp fizikailag is megerősödve) bátran mondhatom, némelyiknek van sokkal előnyösebb oldala is, mint ahogy jelenleg forgattad be, úgyhogy küzdj velük még egy kicsit, és meglátod nem sokára mindegyiket nevén szólítod majd! :p:D
Ezért egyáltalán nem kell feladnod az egyébként szimpatikus alapötletedet, de ha csak nem takarod majd, talajjal, vagy növénnyel a sima felületeket, és a kockakő szögeket inkább kerüld!
Persze az akvában való építkezés nem ad annyi szabadságot, mint egy építő keret, de ahogy te is írod némi geotextil azért sok kellemetlen k(ud)arctól meg tud menteni!
A hungarocell gondolom csak építési anyag. Nekem nincs vele tapasztalatom, de láttam már nem egy általa feltöltés után szétborított scape-t, szóval csak óvatosan!
Az viszont tök jó, hogy lámpa van építés közben az akván. Én is így csináltam, mert egyből látszik milyen szép tud lenni egy egyszerű bazalt is ha jól esik rá a fény.
Remélem neked több kitartásod lesz hozzá, mint nekem volt. Így utólag úgy gondolom bármelyik korábbi berendezésem megvalósításával jobban jártam volna, mint amit végül megépítettem.
Szóval építsd meg úgy, hogy a fejemet verjem a falba, amiért nem voltam elég kitartó! ;)

Köszi a kedves szavakat. :)

Én még nem forgattam eleget a köveket, kb csak tessék-lássék módjára bedobáltam őket, hogy lássam fény alatt a textúráikat. Tényleg szépek.
A hungarocell kizárólag legózáshoz van, emelés szimulálása végett, a véglegesben zúzott lávakő és használt Amazonia lesz az emelés anyaga.

Mit értesz "kockakő szögeken?" :)
 
Ha gondolod szívesen gyeprácsot emelőnek, nálam nagyon bevált, nem karcol,a köveket stabilabban tudod elhelyezni és nem folyik le az Amazónia. Úgy faragod ahogy akarod (dekopírral) (y).
View attachment 5220520180316_140116.jpg by Tamas Sztano, on Flickr'] Tamas Sztano on Flickr[/URL]

Ez is jó megoldás, vaciláltam is rajta, de végül maradok a lávakőnél, mert az van itthon elegendő, plusz ad extra talajszűrést is.
Köszi a felajánlást! :)
 
Sikerült beszerezni 2080-as EHEIM szűrőt, még ki kell pótoljam pár dologgal, de ezután azt hiszem egy életre megoldottam a szűrését az akvának. :)

Emlékszem, mikor az Atman CF-800-as mellé odatettem a Tetra 1200-ast, el voltam hűlve, hogy "te jó ég, ez mennyire bazi nagy!" :)

Ehhez képest most odatettem a 2080-ast a Tetra mellé és széles vigyor ült ki az arcomra. :D

Elefánt és kisegér. :)

20180410_001445.jpg
 
Megérkezett a bútor is végre, persze pont ezen a héten vagyok szuper elfoglalt, úgyhogy majd csak jövő héten állok neki az építésnek.

Pár paraméter a bútorról, ha esetleg valaki terveztetne:
  • 90x45x80cm (sz x mé x ma), 3 zónás elosztás
  • 18mm bútorlap 2mm élzárással
  • Ráütődő, közézáródó, kulcsra zárható ajtók (gyerek miatt)
  • 8db utólag állítható szintező láb (össz teherbírás ~500kg)
  • EHEIM 2080-ra méretezve, emiatt középen kicsit asszimmetrikus
  • Kábelátvezetőkkel a középső lapokon és hátul kétoldalt
  • Két oldalán szűrőcső kivezetésekkel (ezek kicsit keskenyre sikerültek, de a 2080 magassága miatt nem törik meg a cső)
  • Üvegpolcok
Még kell bele egy jó hosszabbító, amiben nem ferdék a dugaljak (ötletek jöhetnek :) ), meg esetleg egy mágneses eszköztartó valamelyik ajtószárny belsejére.

20180515_194828.jpg

20180515_194848.jpg

20180515_194859.jpg
 
Back
Oldal tetejére