• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Green Aqua - fotó és videó - 2020-2024

A videóban elhangzottak margójára felvetném itt egy régi dilemmámat:

Anno - mikor ismerkedtem az aquascaping stílusokkal - azt a meghatározást találtam, hogy a Ryuboku (uszadékfa) akvárium az az akvárium, amiben fák vannak, a Mizube pedig amiben fák is és kövek is. Ezt már akkor sem értettem. Ugyanis nem is nagyon találtam olyan akváriumokat, amiben csak fa van, kövek nincsenek. Szembejött még az a magyarázat is, hogy döntő többségben!!! vannak fák, de valamennyi kő még a Ryubokuban is elfér. WTF? :) Na de mennyi az annyi? Hol a határ? Álljon itt egy példa, ahol viszonylag sok kő van, mégis Ryuboku:


Aztán! Ott van még az Iwagumi stílus is. Sokan akik kövekből építenek hardscape-et, rögtön rámondják, hogy az Iwagumi. Pedig tudjuk, hogy a Eheim Classic Iwagumi akváriumnak vannak szabályai, illetve az Iwagumi szó sem a kőre utal, hanem magára az alakzatra. Na de akkor hogyan hívják azokat a "hegyláncokat", amiket nagy talajemeléssel, kövek vonalakba pakolásával hozunk létre akváriumokban? Nem volt rá más szó, ez is megkapta az Iwagumi elnevezést. Csak hát így szépen elértéktelenedett maga a fogalom is, manapság már ha össze-vissza bepakolunk köveket, arra is rámondjuk hogy Iwagumi :(

Nemrég (fél éve) valamiért ismét kutakodtam kicsit a témában és ezúttal már viszonylag sok oldalon megtaláltam egy máfajta értelmezését a kül. stílusoknak, amik abszolút érthetővé - és ezáltal sokkal jobban elfogadhatóvá - tették számomra is a kategóriákat.
Eszerint a Ryubokuban főleg a fák a dominánsak, de lehet bennük bármennyi kő is. A Mizube akvárium tulajdonképpen a Ryuboku egy továbbfejlesztett változata, ami abban különbözik tőle, hogy a dekoráció - és sokszor vele együtt a növényzet is - áttöri a vízfelszínt és az akváriumon kívül is folytatódik. És ez mindig is így volt, csak sokan sok helyen rosszul értelmezték és ezért rosszul került be a köztudatba.
A köves akváriumoknál is meglett a megoldás, ez viszont nem tévedésen alapul, hanem egy viszonylag friss elnevezéssel különítették el az Iwagumit a hegyvonulatoktól. Ragwork! Ez az utóbbi stílus elnevezése az utóbbi években.

Tehát véleményem szerint Tomi akváriuma a fenti videóban Ragwork stílusú és nem Iwagumi. Illetve Balázs is tévesen definiálja a Mizube akváriumokat, mert nem attól lesz valami Mizube hogy fa is és kő is van benne, azaz Balázs akváriuma nem Mizube stílusú.
A fentieket nem tényként állítom, hiszen attól hogy néhány helyen ezt olvastam még nem tudhatom hogy mi az igazság, viszont számomra sokkal észszerűbbnek tűnik, mint a "régi" magyarázatok. Ti mit gondoltok?
Anno tizen évekkel ezelőtt valóban nem volt teljesen egyértelmű, hogy a különböző stílusokat mi választja el egymástól. És most sem :)
A japán fordítás szerint:
A Mizube szimplán vízpartot jelent. Ez továbbra is lehet kinövesztett, vagy nem kinövesztett szerintem. Én a választás szabadságát továbbra is meghagynám az alkotóknak.
Íme pl Dave Chow egy munkája
Dave_Chow_Ash.jpg
A Ryuboku pedig uszadékfát. Innen ered az engedmény, hogy attól még lehet benne kő, ha nem egy Mizube-re hajaz :)

Az Iwagumi kőcsoportot takar japánul. Itt azért alakultak szabályok, mert a japán kertkultúrának része a kövek "komponálása".
Eskü a Ragwork-ról egész eddig nem is hallottam, de végül is legyen :)
 
Utoljára módosított:
Íme pl Dave Chow egy munkája
És erről az Ashy Range-ről azt mondja Dave, hogy Mizube?

Eskü a Ragwork-ról egész eddig nem is hallottam
Korábban én sem.

Egyébként úgy tűnik, főleg a lengyeleknél jelenik meg az általam idézett értelmezés, sok más lengyel oldalon kívül pl. peHa68 is ESZERINT mutatja be pl. a GA-s akváriumokat :) Ha jól látom, 2013-as írás, érdekes, a Ragwork itt már akkor is szerepelt.
Amúgy igazat adok, szerintem is tökmindegy az elnevezés, inkább csak kis filozofálgatásnak szántam.
 
És erről az Ashy Range-ről azt mondja Dave, hogy Mizube?


Korábban én sem.

Egyébként úgy tűnik, főleg a lengyeleknél jelenik meg az általam idézett értelmezés, sok más lengyel oldalon kívül pl. peHa68 is ESZERINT mutatja be pl. a GA-s akváriumokat :) Ha jól látom, 2013-as írás, érdekes, a Ragwork itt már akkor is szerepelt.
Amúgy igazat adok, szerintem is tökmindegy az elnevezés, inkább csak kis filozofálgatásnak szántam.
Nagyon élveztem a kis filozófálgatásodat, mert magam is sokat töprengtem rajta.
Tény, hogy a fő stílusirányzatok adják az alapot, de a hobbi változott, Iwának, vagy Mizunak is lehetnek mellékhajtásai. Kíváncsi lennék, hogy pl. a japánok mit mondanának erről. Adam Paszcella köves alkotásai (Instán látom azokat) szerintem már eltávolodtak a klasszikus Iwagumitól, és inkább arra törekszik, hogy a valós természetet, minden ficni részletével együtt megalkossa.
@Nigro szerintem ez a téma megér majd egy Webináriumot, ha másként nem Zoom-os interjú formájában.
(És miért ne, ha II. Erzsébet 95 évesen Zoomol, akkor a GA is belevághat)
 
Mi lenne, ha az ikonikus elbontott sziklás akváriumunk egy új életet kapna? Ezúttal az ügyfelünknél. :)

Az az érzésem, hogy a sok piros/vörös növénnyel sikerült messzebbre sodorni Kambodzsától az összképet.
Attól eltekintve pöpec lett, de nagyon. Nem hittem volna, hogy second-hand elemekből újat és jól össze lehet állítani.
Viszont @Matyi a pólódért ölni fogok az Afterpartyn. 😈
 
Csilla ELSŐ AKVÁRIUMA - 1. rész

Az első növényes akvárium építése mindig izgalmas feladat. Balázs most Csillának segít az első bizonytalan lépések leküzdésében. De ki a titokzatos Csilla? És Balázs valóban hasznos segítség volt az építésben? Nézzétek meg az új videót és remélhetőleg minden kiderül a végén. :)

 
Csilla ELSŐ AKVÁRIUMA - Növényes Akvárium Építése Kezdőknek Balázzsal 2. rész

Csilla első akváriuma az aktuális videóban végre beültetésre kerül és a videó végén a csapat átköltözteti az akváriumot Csilla otthonába. De hogy sikerült az ültetés? És milyen lett a közös munka gyümölcse? Nézzétek meg az új videót és minden kiderül a végén. :)


 
Back
Oldal tetejére