• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Giving hand

Mr. Kapa

Főkertész
Read-only módban régóta jelen vagyok a fórumon, és mindig elhatározom, hogy a következő akváriumomról naplót indítok, viszont most meg is teszem :).

Maga az akvárium egy elég rendhagyó koncepció, mivel nem klasszikus "elölről nézhetős" mókáról beszélünk, hanem úgymond térelválasztóként van használva az íróasztalom és a kanapé között. Az építés során ez természetesen nem könnyítette meg a dolgunkat, hiszen három irányból kellett jól kinéznie.

Így nézett ki az akvárium az első feltöltéskor, április 9.-én vasárnap (tehát a téma megnyitásakor kicsivel több mint 3 napos, rakok majd fel friss képeket is):

C89vRsdXsAAuKOn.jpg
C89vRsbXUAUC_01.jpg
C89vRsbXoAAzANo.jpg

Akvárium és bútor
80x40x40cm Green Aqua OptiWhite (128 liter)
80x40x75cm Green Aqua laminált bútor (mind a GA-ban, mind az asztalostól megkaptam, hogy nem vagyok teljesen százas ezzel az elrendezéssel, de túl szilárd volt az elhatározás ;))

Technika
Odyssea Quad 4x24W T5 lámpa - 6500K + 4x MoonLed
Tetra EX-1200 Plus gyári töltettel (+ Seachem Purigen már megvan, csak még nem raktam be)

Aljzat
JBL Aquabasis
ADA Amazonia

Hardscape
Bloody Mary
Red Moor gyökér

Növények

Micranthemum Sp. Monte Carlo
Staurogyne repens
Sagittaria subulata
Hygrophila difformis
Rotala rotundifolia
Pogostemon erectus
Echnidorus "Reni"

Tápozás
Easy-Life EasyCarbo
Green Aqua Micro + Macro
 
Utoljára módosított:
Minden észrevételt szívesen fogadok, kb. két éve kezdtem ebbe a remek hobbiba, igyekszem nagyon sokat tanulni, mégis úgy érzem, egyre kevesebbet tudok.

Az akváriummal kapcsolatos tervekben szerepel, hogy valamikor beszerzek egy CO2 rendszert, eddig csak low-tech vonalon próbálkoztam. Egyelőre azon szurkolok, hogy a Monte Carlo így is megmaradjon, gyarapodjék s sokasodjék.

Az első héten Seachem Stability-t is adagolok, aztán később bekerül a Seachem Purigen is.

Pár szóban és képben leírom majd, hogy készült az akvárium, illetve igyekszem folyamatos frissítéseket kirakni. Egyébként Twitteren is szoktam posztolni az akváriumaimról, a Giving Hand itt érhető el.

Így nézett ki hétfőn, a víz tisztulgat szépen:

C9EEW3RXsAAE7_V.jpg
 
Utoljára módosított:
Egyelore annyi eszre vetelem lenne, hogy ez nem indiai meg kovesedett fa. Feher kvarc csikjai vannak es vorosebb. Bloody Mary- kent aruljak, de ha gondolod be lehet azonositani a rendes neven. A ga- ban is ebbol keszult a nagynak a kovezese.
 
Egyelore annyi eszre vetelem lenne, hogy ez nem indiai meg kovesedett fa. Feher kvarc csikjai vannak es vorosebb. Bloody Mary- kent aruljak, de ha gondolod be lehet azonositani a rendes neven. A ga- ban is ebbol keszult a nagynak a kovezese.

Köszi, gyanús volt, és nem emlékszem, honnan vettem, hogy ez megkövesedett fa. És pont akkor döntöttem el, hogy kell nekem ilyen, amikor láttam GA-ban a nagynak a kövezését :D.
 
Az előző részekben történt

Kb. január közepén érett be az őrült ötlet a fejemben, hogy meg kéne csinálni ezt a térelválasztó akvárium dolgot, mert valami kellett a kanapé és az asztal közé, és mi lehetne faszább, mint egy akvárium. Első felindulásból meg is rendeltem a bútort a GA-ban, és kb. március közepéig szép lassan be is szereztem minden szükséges cuccot.

Az örömteli pillanat, amikor hazahoztam a bútort és az akváriumot:
C6oxfmqW0AAL3wY.jpg

Ezután úgy 1 hónapig áztattam a gyökereket, mert minden erejükkel tiltakoztak az akvárium alján tartózkodás ellen. Szerencsére ez elmúlt, így nem kellett extrém rögzítést foganatosítani.

C6-St7XWwAEhh_C.jpg

A berendezésből annyi volt meg biztosan, hogy a falhoz akarok egy magasabb, megemelt részt, magas növényekkel, és ebből menne az eleje felé egy tisztásba. A központi elem pedig a névadó, kézszerű gyökér. Mivel szerintem az ötletelés akkor működik igazán, ha többen is vagyunk, két remek akvakertészet-rajongó cimborát hívtam meg szképelő napot tartani (április 8., szombat). Rengeteg variációt és elrendezést megnéztünk, mire találtunk egy olyan kombinációt, amit minden oldalról, mind a hárman megfelelőnek tartottunk. Szerencsére a szobát előre befedtem takarófóliával, mert ipari mennyiségű faforgácsot, hungarocell-darabkát, vizet és random koszt terítettünk szét mindenfelé.

Így nézett ki a kb. végleges változat a talaj hozzáadása előtt:

C8-mJgeXkAERBM_.jpg
C8-mJgdXYAAsQ-G.jpg

A szintemeléseket hungarocellel, folyami kaviccsal és korábbról maradt randább kövekkel oldottuk meg. Figyeltünk, hogy ezek lehetőleg sehol ne érjenek az akvárium falához, mert nem mutatnának túl jól (kivéve persze hátul, ott mindegy). Ezután jött a talajjal feltöltés, még szerencse, hogy az utolsó pillanatban vettem egy plusz zsák Amazoniát, mert a szintemelés zabálja a talajt még úgy is, hogy igyekeztük kitölteni mindenfélével.

Eddigre nagyjából a nap véget is ért, még a talajszintig felöntöttük vízzel, a Monte Carlot heroikusan beültettük. A többit már másnap egyedül fejeztem be, és ezzel el is jutottunk abba az állapotba, amit az első posztban láthattatok.
 
Gyonyoru ko. Nekem is van 1 vodorrel ugyan ebbe a meretbe es formaba. Egy baj van vele, nagyon hajlamos az ecsetesedesre. Durvan ra tud telepedni. Megszerzem majd a pontos nevet.
 
A Monte Carlo szépen hoz új leveleket, én meg szurkolok neki. Pogostemon erectusból kétfélét raktam be, cserepeset és zselés Tropicát, az utóbbin látszik, hogy megindult. Ma megvágtam kicsit a hygrophilát (amit csak petrezselyemnek hívok). Közben felfedeztem az első csigát, aminek nagyon örülök, mert a későbbi tervekben Botia striata is szerepel, remek csemege lesz neki, ha addigra kicsit elszaporodik.

A gyökerek helyenként elkezdtek taknyosodni, az egy hónapos áztatás során úgy tűnt, ezen már túl vagyunk, de egye fene, extra kaja az első lakóknak.

A hosszú hétvégén lesz időm molyolni vele, úgyhogy valószínűleg berakom a Purigent, illetve minimális pótültetések lesznek pár helyre (pár bolt csak nyitva lesz szombaton).

Tegnapi képek következnek (csütörtök, 4 nappal az első teljes feltöltés után):

C9UI0M0WsAEBLvJ.jpg
C9UI0MNXoAE7MSH.jpg
C9UI0MMXUAEGyzv.jpg
 
Ahogy terveztem, hála a Húsvétnak tudtam dolgozni rajta. Beraktam a Purigent, illetve kivettem a gyári szenet a szűrőből. Pár félreeső helyen kipótoltam kicsit a Monte Carlót és a staurogyne-t. Ha már a boltban jártam, megláttam egy Anubias nana Paxingot, s bár eredetileg nem terveztem ebbe Anubiast, instant szerelem alakult ki, úgyhogy bekerült egy üreges fa tetejére:

N7A7rkPh2eUCRMuwMAYKoNOCXUEbKQxYD76Z_rpVeGSDM2f2G2hS8ZnP_MQBNTdntjvcHjYAofT4C-tDk=w1427-h1070-no.jpg

Jó ideje szemeztem a Christmas mohával is, próbaként vettem egy dobozzal, megnézem mit csinál, ha jól viselkedik, bemohásítok vele pár ágat.

Jzm_Uu1xjLKHRa1iK-LrzAI9kAvRWzj303g4RAzTXeuiT_dAng3RvkYzVm2DGeiP0mikfMb8xJL9ZEs8bB=w803-h1070-no.jpg

Mint a képeken láthatjátok, bekerültek az első lakók is, néhány csigát átraktam az egyik nanómból, illetve vettem 2 sziámi algaevőt és 6 amanot. Időközben átkerült a nanóból még 1 sziámi (ő növendék volt, csak ideiglenesen lakott ott), 1 amanó, 2 pinokkió garnéla és 4 csoki sakura. A Seachem Stability-ről azt írják, egy hét kezelés után beköltözhető az akvárium, ezek pedig mind jómunkásemberek, akik kordában tartják majd az esetleg megjelenő algákat. Illetve 2 nap alatt már le is zabálták a takony nagyrészét a gyökerekről. Látszólag mindenki jól érzi magát.

A Monte Carlo láthatóan terjeszkedik vízszintesen is, sok új levelet hoz, ráadásul az amanók leporolták a levelekről a még az első feltöltésnél rájuk rakódott port, ami a talajból jött.

Végül egy kép a mostani (ha jól számolom 8. napos állapotról):

4Vltrj1LKSAwlTKy-V1rmgCrHEAtUVs-3QfbUAvwEWUDSf9GD7IRECbqIC7O2wv760c5vOGS-f-S3sLCY=w1427-h1070-no.jpg
 
Hólyagcsiga. Gyorsan szaporodik, leendő Botia-d örülhet.
Jól sikerült.

Á, hólyacsiga, köszönöm. A gyors szaporodást már tapasztaltam, általában indítás után pár nappal már látni őket, aztán jön a nagy bumm :D. Pedig most főleg zselés növényeket használtam, de egy nagyon szép cserepes hygrofilának nem tudtam ellenállni. Úgy 1-2 hét múlva tervezem a botiákat, addigra lesz bőven csemege.
 
Ma bekerült még 5 amano, ez már egy elég ütőképes csapatnak tűnik. Átraktam még két csoki sakurát.

Úgy tervezem, hogy kb. 1 hetet adok most neki, utána jöhetnek a többiek. Mindenképpen van tervben Botia striata és Corydoras duplicareus, mindkettő nagy kedvenc és nagyon régóta szemezek velük.

bz1.jpg duplicareus8.jpg

Közben nagyon keresek neonrazbórát, pillanatnyilag sehol nem találok, de türelmes vagyok, mert az első pillanattól őket álmodtam ebbe az akváriumba :cool:. Ha valakinek van tuti tippje, ne hallgassa el ;).

Ja és abbahagytam a Stability adagolását, egy hetet javasoltak, még két napot rádobtam. A hólyagcsigák továbbra is sokasodnak, az amanók melóznak, mint mindig, a növények meg szerencsére teszik, amire a nevük alapján hivatottak.

Eddig még nem írtam, hogy a megszokott obis időkapcsoló helyett kipróbáltam egy Sonoff nevű kínai wifis okoskapcsolót, amit mobilról lehet időzíteni, illetve igény esetén ki-be kapcsolni. Szerintem nagyon király, azóta már a két nanót is átállítottam ilyen cuccra. Mindenkinek ajánlom, aki nem riad vissza egy kis minimális kábelvágdosástól. Anyagilag is elég kedvező, mint az ilyen kínai kütyük általában.

sonoff_wifi_wireless_smart_switch_4__1.jpg
 
Mintha azt hallottam volna hogy a talajt felkeverik. Nem tesz jót az amazóniának. Kérdezz utánna valami tapasztaltabbtól. A porfelhőnek nem örülnél.:eek:
 
Back
Oldal tetejére