• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

GHL növénytáp adagolók és vezérlők

Használsz GHL terméket?


  • Total voters
    25
Gondoltam ma megmérem a GHL Mitras LightBar Daylight lámpák teljesítményét és érdekes eredményeket kaptam, de előtte egy pár szó a lámpáról:

A Mitras LightBar-ok a ProfiLux-ban alapértelmezetten 70%-on vannak hajtva.
Egészen pontosan a LED-eket ha 100%-on hajtod, akkor 1W-on pörköl darabja, s mindezt úgy, hogy a LED-ek azok 3W-os Cree és SemiLED ledek, tehát a LED-ek maximális teljesítményéhez képest csak 23-25%-on mennek. Cserébe a gyártó minimum 60.000 órás élettartamot igér (ami napi 8 óra világítás mellett bő 20 év).
Ha ezt most összehasonlítjuk mondjuk egy hagyományos csöves lámpával, akkor: 20 év x 4 darab T5 cső x 2.000 Ft = 160.000 Ft + a lámpa, ami legyen egy Quad, akkor összesen már majd 200.000 Ft-nál tartunk.
Persze a 20 év sem 100%-os grancia, hogy bírni fogja a LED, de a másik lámpa esetében sem az.

Szóval amit a fenti gondolatmenetből ki akartam hozni, hogy 2 darab Mitras LightBar esetében sem vészesen magasabb az ár, mint a hagyományos lámpák esetében.
Hosszútávon számolva a jó minőségű LED lámpák ugyan nagyobb befektetést jelentenek, viszont hosszútávon megéri őket megvenni, mivel nem drgábbak a hagyományos akvarisztikai lámpáknál, az éves költségeket is számítva. S ebben az esetben nem számoltunk még a megtakarított energiával sem (4x24W fénycső = 96W, míg 2 darab Mitras LightBar Daylight 60 = 66W, ami 20 év alatt 1.700 kW feletti különbséget jelent, s a mai árakkal számolva ez sem kevés!).
Ezeket a LED lámpákat majdnem ATI lámpa szintjén érzem. Tudom ez szubjektív, így jön a mérés:

Hogy legyen összehasonlítási alap, megmértem a 4x59W-os ATI lámpát is. Adott lámpa 30 cm-el az akvárium felett függesztve van.
Közvetlenül a lámpa alatt (5 cm) 8300 LUX-ot mértem, míg a 45 cm mély akvárium legalján 1.275 lument.

A Mitras LED lámpáknál viszont az alábbiakat mértem (talppal az akvárium üvegére ültetve, kb. 5 cm-re a víz felszínétől):
- 5 cm-re a lámpa alatt: 2.960 LUX
- a 45 cm mély akvárium alján: 4.300 LUX

Ez most hogy lehet? Többször is megismételtem a mérést mindkét akvárium esetében, kicseréltem a folpack-ot is, de ezt mérem folyamatosan...
Valakinek ötlete, hogy mi lehet a gond?
 
Beszerelésre került egy GHL Eheim Controller. Ennek a kütyünek a lényege, hogy a Eheim Professionel 3e szűrőket a ProfiLux segítségével vezérelni lehet.
Mit is lehet vele vezérelni?
pl.:
- etetésnél szűrő teljesítményének levétele
- éjszaka szűrő teljesítményének levétele
- vihar szimuláció
- a programozható logika segítségével pl. karbantartás esetében a szűrő teljesítményének levétele
- stb.

Ezen felül azért jó még, mivel a már működő akvárium vezérlésben erről az összetevőről is kapunk részletes információkat, esetleges meghibásodás esetében pedig riasztást, E-Mail értesítést, stb.

Az én esetemben az Eheim Cotroller másik végére az Eheim 2078-as szűrője került, amit szépen lehet is vezérelni, beállítani, stb., ki is írja az aktuális adatokat.
Kicsit furcsálottam is őket..

Kis utánajárás, pár fórum átböngészése és az eredmény:
Az Eheim 2078-as pumpa névleges teljesítménye 1.850 lph. A tényleges teljesítménye, a gyártó által ajánlott szűrőanyaggal, stb. 700 lph.
Ez meg is található valamilyen szinten a leírásban, bár nekem többszöri olvasatra sem egyértelmű, hogy tényleg ennyi jön ki belőle csak.

Átbújva a külföldi fórumokat is, ez nem egyedi eset, hanem a téynleges teljesítménye a szűrőnek.
Az Eheim Cotrollert használva pedig még kicsit meg van bonyolítva a helyzet, ugyanis az ember azt várná, hogy 100%-ot állítva (6 világító led a szűrőn) hozza a max-ot, 50%-on akkor 350 litert (3 világító led a szűrőn), stb., de nem.
A fórumos adatokat használva, a GHL Streaminggroup-on belül játszva az értékekkel a tényleges beállítható százalékok, s mellette a szűrőn világító LED-ek száma:

6% (1 LED) - 400 lph
12% (2 LED) - 470 lph
18% (3 LED) - 550 lph
24% (4 LED) - 600 lph
30% (5 LED) - 650 lph
36% (6 LED) - 700 lph

Fura kicsit, hogy miért 6%-onként van a váltás, nem pedig 16-17%-onként.
Bár különálló vízhozam mérővel nem rendelkezem, így a ténylegesen átfolyó víz mennyisége esetében kénytelen vagyok jelenleg hinni a GHL / Eheim Controller által közölt adatoknak, amit viszont szerencsére más fórumon lemértek és a visszakapott eredmények igaznak bizonyultak.

EHEIM02_www.kepfeltoltes.hu_.png


24%-on hajtva (4 LED agate a szűrőn):
Eheim03_www.kepfeltoltes.hu_.png


36%-on és 100%-on is hajtva (minden esetben 6 LED világít), nem teljesen gyári szűrőanyag összetétellel és mennyiséggel:
Eheim04_www.kepfeltoltes.hu_.png


S természetesen, mint az az utolsó képen is látszik, ha kicsit variálsz a szűrőanyaggal, akkor az jobban visszafogja a szűrőt, mintha csak a gyárit teszed bele, a gyári mennyiségben.
(Mondjuk nézve, hogy a 630 lph mennyire mozgatja a vizet, a 240 literes akvárium esetében az 1850 lph ki is tépné az összes növényt :D )

Ami viszont érdekes lehet tanulságként, hogy a gyártó által megadott 1.850 lph (amit gondolom üresen hoznia is kellene a szűrőnek) megtöltött szűrő esetében nem kb. 40%-os veszteséget jelent, mint az a fórumon több helyen is elhangzik, hanem bő 60%-ot...
 
myghl várható indulásáról nincs infótok?

Nektek kereskedőknek sem árulják el?

Nagy csend van. Alig győztük kivárni, hogy megérkezzenek a Doser2 adagolók. Jó sokat késtek vele.
Ott is lógnak még az IOS alkalmazással. Csak droid van.
 
De jó, hogy mondtad: Doser unit 2 slave egység mikorra várható?
Ha jól rémlik, PAB-os lesz már, ugye?
 
Ma bemutatták az új vezérelhető elosztót:

Powerbar51_D_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Amit tud:
  • 5 darab kapcsolható aljzat
  • 1 további aljzat állandó áramellátással
  • 2 PAB port
  • beépített túlfeszültség védő
  • világító kapcsoló, biztosítékkal
  • LED kijelzők

Elméletileg 2015.01.19-től érhető el a gyártónál. Remélem GA-ban is hamar lesz, mivel egy vezérelhető elosztóra pont szükségem van még!
 
Illetve, ha már fejlesztésekről van szó: MyGHL

Tavaly év végére ígérték, de sajnos csúsztak vele.
A tervek szerint január folyamán fog megjelenni, első körben az új tápadagoló pumpákhoz, majd február során a Mitras LED lámpákhoz és a ProfiLux-hoz is...
 
Bár még csak tél van, de lassan, biztosan közeledik a nyár, a melegebb idő és annak szükségessége, hogy az akvárium vizét hűteni kelljen...
A ásik megközelítésből azt is nézhetnénk, hogy vannak olyan kertészek, akik a lakás adottságai miatt kénytelenek télen hűteni az akvárium vizét, erről mondjuk @viktorlantos biztosan sokat tudna mesélni.
Viktor naplójában merült fel bennem a kérés, hogy ezt nem lehetne e vezérelni, ahelyett, hogy állítható tápegységekkel "játszva" statikusan szabályozzuk a ventilátorok fordulatszámát és adott esetben egész nap járatjuk azokat.

A gondolot nem eegyedi ezek szerint, csak én voltam figyelmetlen, de most megtaláltam a GHL oldalán erre is a megoldást, ugyanis van nekik ProfiLux-ra köthető, programozható ventilátor vezérlőjük (igazából nem a vezérlő programozható, hanem a ProfiLux programját értelmezve ő már csak a feszültséget szabályozza a venti felé):

ventil_tor_vez_rl__www.kepfeltoltes.hu_.png


Az egész megoldás nincs túlbonyolítva. A vezérlőt rá kell kötni a ProfiLux valamelyik szabad 1-10V- L portjára, a ventilátort a vezérlőbe, amelynek kell még egy 12 V-os betáp, aztán minden mást már csak a ProfiLux-ban kell beállítani.
Egészen hasznosnak érzem a kiegészítőt, hisz míg nyáron a nagyobb meglegben nagyobb fordulatszám mellett pörgetve a ventilátorokat, itt már nagyon könnyű a programot úgy beállítani, hogy pl. este 21 óra után azok max. 50%-os teljesítménnyel menjenek csak, hogy az éjszaka csendjét ne valami iszonyat kerregés zavarja meg... :)
Mindezért 13-14.000 Ft nem is olyan vészes, mivel egy komplett, jó megoldást kapunk!

Icipici szépséghiba, hogy valószínűleg a GHL-es hűtővel fog ez működni, amelynek az ára viszont bőven duplája a JBL ventijének, illetve bő 30%-al drágább az AM ventijének.
Bár, ha jóllátom a venti felé ténylegesen már csak a szabályzott feszültség megy. Ebben az esetben viszont a vezérlő bármely ventivel használható lenne.

Esetleg nincs valakinek ezzel a vezérlővel tapasztalata?
Főleg azzal kapcsolatosan, hogy más ventikkel is használható e?
@viktorlantos mi a véleményed?
 
@viktorlantos mi a véleményed?

Elsőre azt mondtam volna, hogy nem biztos, hogy lesz lehetősége lekapcsolni a ventinek ha hőmérsékletet vesszük alapul.
Gyorsan melegszik a víz és a környezet.

De írtad, hogy az esti csend lenne a fontosabb ezt meg tudom érteni. Nálam mondjuk nem hallható a venti az éjjeli csendben sem most legalacsonyabb fordulaton.
A szűrő halk morajlása és az AM1000 reaktorban lévő labdák kocogása inkább hallható.

A kérdés ha jól látom inkább az, hogy egy ilyen kütyü és GHL venti vagy bármilyen venti. Utóbbi esetén simán a hőmérséklet szondád mérése alapján kapcsolnád a digitális vezérlőt.
Ha nem akarsz extra pénzt kiadni, akkor a második teljesen jó megoldás.
 
Elsőre azt mondtam volna, hogy nem biztos, hogy lesz lehetősége lekapcsolni a ventinek ha hőmérsékletet vesszük alapul.
Gyorsan melegszik a víz és a környezet.

De írtad, hogy az esti csend lenne a fontosabb ezt meg tudom érteni. Nálam mondjuk nem hallható a venti az éjjeli csendben sem most legalacsonyabb fordulaton.
A szűrő halk morajlása és az AM1000 reaktorban lévő labdák kocogása inkább hallható.

A kérdés ha jól látom inkább az, hogy egy ilyen kütyü és GHL venti vagy bármilyen venti. Utóbbi esetén simán a hőmérséklet szondád mérése alapján kapcsolnád a digitális vezérlőt.
Ha nem akarsz extra pénzt kiadni, akkor a második teljesen jó megoldás.

Igen, köszi. Azért nyáron ha jön a kánikula kérdés, hogy az alacony fordulat esetében elég lesz e a hűtés napközben...

Közben beletúrtam kicsit mélyebben a német fórumba, és van aki DIY PC-s ventikkel használja, mivel a venti felé ténylegesen csak a feszültség megy már. Azaz max. a csatlakozót kell átalakítani, hogy a JBL-es ventikkel is működjön a dolog. (y)
A GHL leírása szerint beállítható, hogy hőmérséklet függvényében emelje / csökkentse a fordulatszámot. Ez viszont szerintem jó megoldás (legalábbis nekem biztosan).
S az is egyértelmű, hogy a Programmable Logic-ban a fordulatszámot időhöz tudom kötni.

Mindjárt küldök erre egy rendelést. (y)

Azon modjuk lehet elgondolkozok még, hogy a PC-s DIY vízhűtéshez hasonlóan egy Bypass-al a vizet egy ventik által hűtott radiátoron folyassam át, így a venti is eltűnhetne az akvárium tetejéről...
 
Szerintem rajtam kívül többen vannak a fórumon, akik rendelkeznek ugyan ProfiLux vezérlővel, de a jól bevált, nem olcsó akváriumi lámpájukat azért mégsem cserélnék le csak úgy, mondjuk egy GHL Mitras Lightbar-ra, ugyanakkor szemezgetnek Moonled megoldásokkal, stb.
Mondjuk a kis akvárium tapasztalatai alapján ma már gondolkodás nélkül bevállalnám az Ati helyett a 240 lieteres medence fölé is, igaz 3 darab Lightbarra lenne szükség (függesztve talán 4-re), hisz a kezelésük a ProfiLux-ból igen egyszerű, kényelmes és megbízható, teljesítményük pedig kíváló.

De visszatérve az eredeti helyzetre:
Az ATI mellé @viktorlantos segítségével tavalyi év végén beszerzésre került egy Mitras Simu Stick 95, amely a holdfény szimulálásán kívül besegít az Ati napfelkeltéjébe és naplementéjébe is (főleg a piros színt használva), az akvárium hátsó részének megvilágításába, illetve lehetne használni vihar szimulációra is, de azzal max a kutyát szórakoztatom, ő nagyon élvezi.

Maga a Simu Stick egy vékony alu profilra felszerelt Led panelekből álló lámpa, 95 cm hosszban, kihúzható kis lemezekkel, amivel egy 100-105 cm-es akváriumra még fel is lehetne ültetni, de egy 120 cm-esre már nem. (y) Az összerakás minősége igazi német mérnöki mestermű, semmi kifogásolni való nincs rajta. Mérete alapján törékenynek tűnik, de minden további nélkül elég stabil, hogy nevelési célt is elláthasson. :D

Simu_Stick_www.kepfeltoltes.hu_.png


Ha a színeket akarju keverni, szabályozni, dimmelni, stb, akkor szükségünk van még egy Simu Driver-re is a LED és a ProfiLux közé. A Simu Driver-re négy Simu Stick köthető alapértelmezetten, bár szerintem kiegészítő, effekt világításnak egy is elég, max. kettő.

Simu_driver_www.kepfeltoltes.hu_.png


A rendszer összerakása pofon egyszerű, a Simu Stick-be bedugjuk a Led kábelét, a tápegységet, majd a ProfiLux L1/L2 és L3/L4 portjába a Simu drivert. a GHL leírása szerint minden szükséges kábelt tartalmaz a csomag, bár nálam egy kommunikációs kábel volt csak benne. Ilyenkor sem kell kétségbe esni, ugyanis 2 darab RJ11-es csatlakozó és egy CAT5e kábel 3 érpárját felhasználva pillanatok alatt gyártható le pótkábel. (y)
Ezután már semmi más dolgunk nincs, mint a ProfiLux-ban az alapbeállítások elvégzése, ami abból áll, hogy az 1-10V interfészek esetében beállítjuk az L1 - L4 portokat. Ezután a többit már kényelmesen elvégezhetjük a Light Composer-el, ami annyiból jobb megoldás, mint kézzel beállítani mindent, hogy a megalkotott alap programban a ProfiLux létrehozza a megfelelő csatorna beállításokat, LED típus beállításokat és az így létrehozott programban csak az időzítéseket kell már személyre szabnunk.

Ilum_Composer_www.kepfeltoltes.hu_.png


S a személyre szabás után nálam a kék csatorna így néz ki, a hold fázis figyelembe vételével:

program_www.kepfeltoltes.hu_.png


Beállítható, hogy a Simu Stick melyik villámra reagáljon, ami akkor fontos, ha pl. több Simu Stick-ünk van, így felváltva villámlik mindegyik.

Az akváriumhoz pedig egy kis tartó konzolt készítettem ideiglenesen, hogy a 120 cm széles üvegre is fel tudjam helyezni a 95 centis Simu Stick-et:

d3694bf3e345d7c845b573197a00f9de.jpg


917db5cdde48c6cf9a6d104c91ea80b3.jpg


cc687b876587bf5fdff46a98b20a9d37.jpg


1bda0b2cf147200c60aa5abad0834867.jpg


S persze most megkérdezitek, hogy szükséges e a Moonled az akvárium fölé?
Én azt vettem észre, hogy a halak szeretik, ahogy a napkeltét, naplementét is. A valamivel félősebb fajok ilyenkor bátran bebarangolják a teljes akváriumot is, de tegnap este pont azt figyeltem meg, hogy a vízből kiálló fa azon részén dolgoznak az Amanok csoportosan, amely kb. 1-2 cm-rel van már csak víz alatt. Ide a rendes világítás időszaka alatt nem merészkednek (éjjel meg nem tudom, mert akkor már én sem látok :D ).
Mindenesetre nagyon hagulatosan megvilágítja este a lakást is, mégsem úszik minden fényárban.
Nekem bevállt. (y)
 
A minap, a palack ürüléséhez közeledve a ksiebbik akváriumnál állítottam este még a tűszelepen, hogy rendben legyen a CO2 beoldás.
Ennek következményeként, mire másnap hazajöttem, kb. 40 lakó már csak hassal fefele úszott. Mivel ezt nem szeretném megismételni, a nagy akvárium esetében az időzítés alapú CO2 beoldásról átálltam gyorsan a pH szint alapúra.

A Profilux-ban túl sok beállítást nem igényel, viszont érdemes előtte megfigyelni, hogy a DC amikor lime zöld, mit mutat a pH szonda.

Ha ez megvan, akkor a konnektor vezérlésnél csak annyit kell beállítani, hogy a mágnes szelep dugalja pH csökkentés esetében aktív legyen (második dugaljra az is beállítható, hogy pH növelés esetében, azaz amikor kisebb a pH értéke, mint a kívánt, akkor azt aktiválja, erre lehetne kötni pl. egy levegőztetőt).
Emellett a pH beállításoknál az alábbiakat érdemes elvégezni:

pH_www.kepfeltoltes.hu_.png


Beírjuk a kívánt pH értéknek azt a pH értéket, ahol a DC lime zöld, jelen esetben ez 5,8
Beállítjuk, hogy mekkora eltéréseknél reagáljon (Hysterese), illetve hogy az éjszakai időszakban mekkora tartományban változhat (nőhet) a pH.
Mivel továbbra is azt szeretném, hogy világítás kezdete előtt 2-3 órával induljon a CO2 és villany oltás előtt 1 órával le is zárjon a mágnes szelep, én az éjszakai módra 1 pH eltérést állítottam be 20:00 - 12:00 közötti időszakra.

Alapjából véve ugyan azt tettem, mintha időzítve lenne, azzal a különbséggel, hogy meggátolom, hogy valami oknál fogva a CO2 szint a kívánt fölé menjen. Ezzel a módszerrel már a tűszelep atombiztos és pontos beállítása sem annyira fontos, hisz elgázosítani nem tudom az akváriumot.
Tuti megoldás (y)


De ez a kis akváriumon nem segít, így elgondolkoztam, hogy azon is megoldható e ezzel a módszerrel a CO2 vezérlése.
A GHL fórum és pár felhasználó, illetve a gyátó segítségével az alábbi lehetőségek közt lehet választani:

1, A jelenlegi ProfiLux-ba egy pH-Temp bővítő kártyával további hőmérséklet szenzor és pH szenzor köthető be, amelyik képes teljesen külön vezérelni egy dugaljat, a fentiekben leírtak szerint.
Azaz két (akár több) akvárium is vezérelhető ezzel a megoldással gond nélkül.
Miért nem jó ez a megoldás? Mert a két akvárium között kb. 10 méter van. A pH szonda pedig mV-os tartományban küldi a jeleket. Egy 10 méteres kábel esetében valószínűleg túl sok zavaró jel lenne, hogy a pH pontos mérése lehetséges lenne. :(

2, A jelenlegi ProfiLux mellé egy Expansion Box is köthető, akár 10-20 méterre is. Ez rendelkezik jó pár bemenettel, így pl. pH- és temp-szonda esetében nem lenne szükség kiegészítő kártyára, de nem jár hozzá se temp szenzor, se pH szenzor
(mondjuk alapértelmezetten a pH lenne csak a lényeg)
Hátránya: az Expansion Box ára + Temp- és pH szenzor már nem sokkal olcsóbb, mint a hármas megoldás

3, Vesz az ember egy második ProfiLux 3.1T-t ami tartalmazza a pH- Temp- szenzorokat, csomagban pedig akár dugaljjal, mágnesz szeleppel si rendelhető.

Szóval lett volna egy jó megoldás (1-es pont), de biztonsággal max. 5 méterig ajánlják... :punch::mad::punch:
 
Zárt Beta tesztelés indul a MyGHL szolgáltatás kipróbálására.

Feltételek:
GHL Doser 2
Angol / német nyelvtudás

Az első 30 felhasználó, aki jelzi a beta@ghl-kl.de E-Mail címen részvételi szándékát, azt meghívják a Beta programba tesztelőnek.
Akit érdekel és a fentieknek eleget tesz szerintem mielőbb jelentkezzen...

MyGHL_beta_www.kepfeltoltes.hu_.png
 
Back
Oldal tetejére