• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

GHL növénytáp adagolók és vezérlők

Használsz GHL terméket?


  • Total voters
    25

Ez meg vízcsere 2 db GHL vízszint figyelő szenzorral. Pöpec. :)
Tetszik, hogy még a vízcsere is megoldható vele, főleg mert én is ilyen kütyü őrült vagyok ,nem gondoltam, hogy ennyire univerzális. Azt hittem, hogy a tudása kimerül a világítás kapcsolásában, tápozásban PH vezérlésben. Viszont sajnos ez a vízcser dolog egy nagy kihívás, (kézzel meg talán a legnagyobb nyűg ,tegye fel a kezét aki nem hagyott ki egy alkalmat se :)) Legnagyobb problémát ott látom, hogy hiába a klassz kis vezérlés, ha az infrastruktúra kiépítése nehézkes, vagy meg sem oldható, mert a lakás vízrendszere méterekre van az akváriumtól, és még ha az ember rászánja magát, hogy felszedi a járólapot, parkettát , jobb esetben szőnyeget, akkor is, pl. egy panelban nemigazán szabad csövet fektetni a padlóba.:cool::)
 
,tegye fel a kezét aki nem hagyott ki egy alkalmat se

Én nem hagytam ki egy alkalmat sem, mindig akkor van egy alkalom amikor cserélek. Ha nem cserélek az nem alkalom. :D

Elég sok mindent tud és ez még mindig nem a vége egyébként. Tudja még az áramoltatás funkciót, ha rákötünk mondjuk egy Koraliát akkor hullám funckiót. Stb. Vannak kerti cuccaik amikre nem jöttem még rá, hogy mit tudnak.
 
Ezt a hullámoztatást én is próbáltam korábban megalkotott vezérlőmmel, de elég idegesítő volt az áramoltatók induló hangja. Korallia még hagyján , mert abban valahogy elektronikusan meg van oldva, hogy mindig ugyanabba az irányba induljon, míg a Kínaiban kis műanyag csavarszerűséggel (mint egy racsni), oldották meg a forgásirányt. Kerepel is rendesen mire elindul, közben meg fel le ugrál a tengelyen, mert a jó irányba behúzza a mágnes a rossz irányba meg kitolja, de ekkor elakad a fékben. Persze ha elindult utána már csendben van. De ha jól tudom a normális tengeri áramoltatók nem is ilyen csavart rotorosak hanem centrifugál szivattyúk, mint a szűrőink.
Én most kicsit benne vagyok az automata vízcsere megvalósításában, és már meg is volt az első sikeres teszt. Nekem kb 12 méter csövet kellett az aljazatba lerakni és 6 szál vezetéket, szerencsém volt, hogy egy részét a régi fűtéscsőbe be tudtam húzni, így nem kellett járólapot felszedni, ahol meg véstem ott szőnyegpadló van. Vezérlésben amit meg kellett oldani, például pont az áramoltató és a felszínleszívó lekapcsolása ha nincs meg a vízszint(enged le a rendszer), illetve ha üres a hordó, akkor ne akarjon vizet cserélni :)(csak tippek ha valaki megcsinálja ;)) . Kis piszok szívat, mert most üres az akvárium, és folyton fel akarja tölteni :mad:
 
A hullámoztatást az Eheim Professionel 3e szűrőkkel is működik, ezen felül ezeknek a szűrők esetében méri a vízhozamot, programozható, mikor, mennyit toljon, stb.
A vízcsere, illetve utántöltés tényleg jó funkció lehet, ha az ember nem akar pöcsölni, de ehhez tényleg az kell, hogy a fal másik felén ott legyen az RO-s hordó, illetve legalább egy lefolyó. :)

Amit kicsit sajnálok jelenleg, hogy pl. nem a vezérlés nélküli ATI lámpát vettem mégis, hisz a vezérlést gyönyörűen meg lehetett volna oldani a ProfiLux-ból, illetve megfelelő lámpákkal, LED-ekkel beállítható a vihar funkció, s egyéb nyalánkság. Ehhez jön még az elvetemültek kedvéért a rainy days, a felhősödés, holdfázis követés, LED-ek esetében értelemszerűen úgy, hogy nem csak a világítás intenzitása változik, hanem a színhőmérséklet is megfelelően.
Az ATI lámpák esetében a fórumon felmerült a kérdés, hogy be kell e járatni a csöveket, stb., ez a funkció is bekerült (bármely fénycsöves lámpához), s meg lehet adni, hány óra a bejáratás...

Ami tetszett még funkció a hétvégén, az pl. a karbantartás. Itt be lehet állítani, mely vezérelt eszközöket, konektorokat, stb. szeretnéd a karbantartás alatt pihentetni, illetve a lámpa is külön beállítható (akár színhőmérsékletre is LED-ek esetében). Nem kellett a szekrény alá bebújni, kihúzni a szűrőket, leállítani a CO2 beoldást, stb., s nincs az a veszély, hogy valamit elfelejtesz visszakapcsolni, illetve hogy véletlenül eltekered az időzítőt, stb.

Igazából határ a csillagos ég, és csak a képzelet korlátozza be az embert. Szerintem nem nagyon van olyan funkció, amit ne lehetne levezérelni vele valami úton - módon, pedig épphogy csak a felszínt kapargatom.
 
A 3.1A modellnél

Channels illumination control 16
1-10 V interfaces 6 (optional 20)
Controllable switchable power sockets 48
Extension slots 2
Dosing pump control Yes
Flow pump control Yes
RS232 interface Yes
USB interface Yes
LAN interface Optional (LAN interface upgradeable)
Alarm Visual and acoustic
Inputs level sensors/ leakage detectors 2 (optional 8)
Graphical display Yes
PAB connection Yes
Expansionbox expansion possible Yes
Integrated Webserver and email-client No
Operating system ProfiLuxOS

3.1N EX

Channels illumination control 32
1-10 V interfaces 6 (optional 30)
Controllable switchable power sockets 64
Extension slots 2
Dosing pump control Yes
Flow pump control Yes
RS232 interface Yes
USB interface Yes
LAN interface Yes
Alarm Visual and acoustic
Inputs level sensors/ leakage detectors 4 (optional 16)
Graphical display Yes
PAB connection Yes
Expansionbox expansion possible Yes
Integrated Webserver and email-client Yes
Operating system ProfiLuxOS

De ezeket is most fogja felfrissíteni a gyártó a következő hónapokban.
 
Köszi!
Közben töröltem, mert megtaláltam :). Kíváncsi lennék valami összeállításra, mert a képeket elnézve elég kevés kimenet van rajta, vagy a konnektorokat össze lehet kötni? Valamint ha érzékelőket szeretnék rákötni, mint pl a korábban látott vízcserélő szenzorait, azokat hova dugom. Vezérlő örültként pörögnek a gondolataim :D , hátha egyszer lesz nekem is:)
 
Köszi!
Közben töröltem, mert megtaláltam :). Kíváncsi lennék valami összeállításra, mert a képeket elnézve elég kevés kimenet van rajta, vagy a konnektorokat össze lehet kötni? Valamint ha érzékelőket szeretnék rákötni, mint pl a korábban látott vízcserélő szenzorait, azokat hova dugom. Vezérlő örültként pörögnek a gondolataim :D , hátha egyszer lesz nekem is:)

Kimenetből nem is kell sok.
Szenzoroknak külön kimenet van. Ami nincs azt bővítő kártyával beteheted. Ha nem fér több kártya és több szenzor kell, van ilyen expansion box ami kifejezetten kártya tárolásra van.
Aztán ott vannak a rendszer buszok. Ezek sorba köthető dolgok. Elég 1 kapcsolható digit elosztót rátenned és arra sorban csatolhatod a többit.
Pl simán az egész boltunkat el tudnánk vezérelni egy profilux-al digit kapcsolók segítségével.
A vízcserélő szenzorait egy Level sensor port vezérli. Valamelyikben bent van (pl már az új tápadagolóban is !) de ha nincs akkor bővítőkártya és rá tudod dugni. A szoftver automatikusan kezeli.

Borzalmasan sok dolgot lehet megoldani vele. Növényeshez leginkább csak a felszínét kapargatjuk.

De 5-10 éves távlatban biztos vagyok benne, hogy itt a fórumon is több olyan akvárium lesz ahol egy weblapon tudjuk majd megfigyelni a paramétereket és beszélgetni róla.

Világítás vezérlés témában... mert ez is volt ma. Egy ügyfelünknél ATI lámpa volt. Össze akarta kötni. Ez még nem a dimmeres fajta ATI.
Kicserélte benne az előtétet dimmerelhetőre és kivezette ezt a lámpából hogy rá tudja kötni a Profiluxra. Tök szuperül megy azóta is. És van egy dimmerelhető éjjeli led ami a háttér világítást és hold változás effektet nyomja.

Az ATI dimmer is sajnos úgy van megoldva hogy nincs külső vezérelhetőség.
A dimmer változatos vezérelhető lámpánál pl Giesemann ami profiluxal megy annyiba kerül, hogy olcsóbban kijössz, ha profi ballasztokkal felvértezed a meglévő lámpád és simán bekötöd.
 
A dimmer változatos vezérelhető lámpánál pl Giesemann ami profiluxal megy annyiba kerül, hogy olcsóbban kijössz, ha profi ballasztokkal felvértezed a meglévő lámpád és simán bekötöd.

Ez lett volna a kérdésem, hogy ha ne adj isten egyszer beruházok egy ilyenre akkor milyen ballasztot kéne vennem? Gyári spéci? Mit kell tudni a ballasztnak, hogy dimmelhető legyen?
 
Ez lett volna a kérdésem, hogy ha ne adj isten egyszer beruházok egy ilyenre akkor milyen ballasztot kéne vennem? Gyári spéci? Mit kell tudni a ballasztnak, hogy dimmelhető legyen?

Ha te magad hekkeled akkor csak olyan elektronikus gyújtó legyen ami dimmelhető. nem néztem az árakat de kb 15-20 ropi között mozog egy jobb fajta. Ebből 2 db kell egy 4 csövesbe.
 
Ahogy @viktorlantos is írta, túl sok kimenet tényleg nem kell hozzá, de azért nem annyira kevés ez:

PL31N_www.kepfeltoltes.hu_.png


L1L2, L3L4 és L5L6 például alapértelmezetten 1-10V portok, használhatóak lámpák vezérlésére, 12V-os áramlási pumpákhoz a PumpControl segítségével, Tunze áramlási pumpák vezérlésére külön kiegészítő nélkül, stb.
S1-S2 és S3-S4 dosing unit-ra való, vagy elosztóra is használható. Innentől kezdve, ha van egy dosing unit-od, és egy nem digitális elosztód, akkor azokat már tudod minden további nélkül sorban kötni (minden eszközük két csatlakozó hellyel rendelkezik ennek érdekében).
Ha digitális elosztód van, PAB-ba kötöd, s ott is ugyan ez a játék, két csatlakozó helyed van és szépen sorba kötöd őket, köthetsz rá további vezérlőt, vagy épp Vor-Tech vezérlőt vezetékmentes áramlási pumpákhoz, stb.
Az RS32-es portot tudod használni számítógéphez, SMS modulhoz, Mitras Led-hez, de tudsz rá kötni egy külső EHEIM vezérlőt, amely 2 darab Eheim Professionel 3e szűrő kezelésére alkalmas, és az adatokat is kiolvassa, megjeleníti, ha jól rémlik.
S ezen felül van még variáció, de már nem volt anno kedvem tovább olvasni. :)

PAB_www.kepfeltoltes.hu_.png


A 3.1N-ben 64 digitális kimenetet tudok felprogramozni, 30 darab 1-10V interfészt és 16 digitális bemenetet.
Ezeket simán lehet vezérerlni, akár előre beállított sablonok alapján is (adagoló pumpa vezérlőből 16 darab van előre beállítva, lámpához pl. 32 program van, s ezen felül még olyan speciális lehetőségek, mint a hőmérséklet alapú világítás, vihar vezérlés, fény szimuláció, stb.).
Akinek a gyári alap sablonok, beállítások túl egyszerűek lennének, az a Programabla Logic alatt 32 darab egyedi programot tud létrehozni, az összes bemenetet, eszközt, időzítőt, stb. felhasználva és logikai feltételekkel megtűzdelve.

PL01_www.kepfeltoltes.hu_.png


PL02_www.kepfeltoltes.hu_.png


S ha ez sem lenne elég, akkor a programozott logikai feltételrendszereket még egymásba is lehet ágyazni...
Ezt ki fogom próbálni majd a pH vezérlésnél, mert ott látom értelmét, hisz vízcsere után teljesen kék drop checker mellett tegnap 6,7-es pH-t mértem pl., s a megfelelő feltételrendszerrel szerintem lehet jót kihozni belőle.

Kicsit eltértem a kérdéstől, de látszik, hogy egy-egy csatlakozó akár többfélekép is felhasználható, illetve hogy a lehetőségek szinte határtalanok. :)

S ha tényleg nem lenne elég, akkor a bővítő kártyákból egyedül 20 darab különféle áll rendelkezésre, épp annak függvényében, mire is lenne még szükséged.
Az szinte biztos, hogy én idővel kiegészítem még egy 6-os PAB elosztóval, nálam jelenleg ez a sláger...
 
Végül csak szereztem műanyag rudat. Testvérvállalatunk kisegített egy 1 méteres darabbal, s mikor mondtam, hogy édesvizi felhasználásra lesz, egyből mondták, hogy akváriumba tökéletes lesz. :)

csonk_01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Szépen le lett esztergálva, így a hétvégén a Measurement Cell is bekerülhet már a rendszerbe végre, ismét pár belógó eszközzel és kábellel kevesebb! :)
 
A szombati vízcsere óta az alábbi hőmérséklet és pH méréseket végeztem (jobban mondva a ProfiLux), 30 perces időközönként:

pH-Temp_www.kepfeltoltes.hu_.png


A hőmérséklet a következőképp van beállítva:
Kívánt hőmérséklet: 24 C, amit elég korrektül tart is, 0,3 C +/--al, a beállításnak megfelelően. A kicsúcsosodások egyértelműen a világítási idő kezdeténél kezdődnek, és csúcspontjukat a világítási idő vége előtt érik el.
Teljesen ogikus, hisz a lámpa melegít. Szóval a 4x54W-os ATI lámpa durván 25 cm-ről 0,5-0,7 C-ot emel az akvárium hőmérsékletén, jelenlegi időjárási körülmények között. A hűtés 26 foktól kapcsolna be, ezt akár lehetne is lejjebb vinni is kicsit.

A pH esetében nem tudom mennyire természetes ez az 1 pH-nyi különbség. Jelen beállítások szerint a CO2 beoldás 2 órával a lámpa felgyulladása előtt kezdődik, és 1 órával a lámpa leoltását követően fejeződik be. Lámpa feloldásnál a Drop Checker még nem Lime zöld, de szépen halad felé.
Elméletileg ekkorra érdemes lenne elérni a Lime zöld szintet, tehát korábban kellene a CO2 beoldását kezdenem, de mint látszik a grafikonon, 7,1-es pH-ról estére 6,2-re csökken a pH.
Ez így egészséges? :wideyed: :bookworm:
Hülye kérdés gondolom, mivel amíg nem mértem a pH-t ilyen szinten, addig nem zavart. :)
A pH grafikon esetében jól megfigyelhető a levegőbeoldás időszaka is, amely este 21 - 23 óra között történik (ilyenkor ugrik hirtelen 6,2- ről 6,5-6,6-re), illetve reggel 8-9 és 11-12 óra között, amikor is a grafikonon a csúcsponthoz közeli 6,8-ról 7 főlé ugrás figyelhető meg.
S ha ez így nem jelent gondot, mert a pH ingadozás kisebb problémát jelent, mintha elégtelen CO2 beoldás lenne, akkor már azt is értem, miért nem vezérelhető jelenleg pH controllerrel a CO2 egy növényes akvárium esetében. (jobban mondva elvben megoldható lenne, de ehhez sokkal több mindenre kell figyelni, vagy épp szükség lenne pH mérés helyett CO2 ppm mérőeszközre, vagy valami lyesmire).
 
  • Like
Reactions: TZ
Múlt hétre ígértem, de ide elfelejtettem bedobni a képet:

8f7e46e1a2373bf8df360986441fbcd3.jpg


Szóval lényegében az alábbiak szerint állt jelenleg össze a rendszer:

A ProfiLux-ba van bekötve a pH és a hőmérséklet szenzor, hálózati kábel, illetve a 4-es Dosing Pump és a 6-os PAB-os PowerBar.
A 4-es Dosing Pump adagolja jelenleg a Micro-Macro-Easy Carbo-t. a 4. pumpa jelenleg még üres. A tápokat a Svéd lakberendezési áruházban vett literes üveg edényekben tárolom, a tetején jelenleg fólia van, mivel nem sikerült az üveg fedőt normálisan átfúrnom, helyette egyet össze is törtem. :)

A tápanyag a GA-ban lelesett módon kerül az aki-ba (üveg U, alatta gumi tappancs, így nem ér az U a vízbe):

6c2879596b5a32c4a9c7e520b6d72b34.jpg


A PowerBar-ba sorban az alábbiakat kötöttem be:
S1 - Eheim 2206-os szűrő, allways on
S2 - Temperature 1 Chiller, 6-os venti, 26 foknál kapcsol
S3 - Temperature 1 Heater, Hydor külső fűtő, a fűtő 32 fokra van beállítva, a ProfiLux 24 C +/- 0,3C, így nem kavarnak be egymásnak
S4 - CO2 mágnes szelep, időzítővel 2 órával világítás előtt indít, 1 órával naplemente előtt kapcsol ki
S5 - felszín tisztító, időzítővel beállítva, napi szinten 3x alkalommal megy 30 - 60 percet
S6 - levegőpumpa, időzítővel beállítva, reggel, délben és este

Az S1-re valószínűleg rádugok egy elosztót, abba mindkét szűrőt és a vízszintezőt bedugva megúszom, hogy vegyek most még egy PowerBar-t. Ezek úgyis folyamatosan mennek, s így be tudom szépen állítani karbantartásnál mit kapcsoljon le, mit ne.
 
Ma végre beszerelésre került a Measurement Cell.
Sorrend: szűrő - dupla csap - measurement cell - dupla csap - AM 1000-es reaktor - duplacsap - Lilly.

Kicsit soknak tűnik így leírva a dupla csap, de ha bármi csöpögne, problémás lenne, szerelésre szorulna, akkor minden köztes eszköz pillanatok alatt leválasztható, kiiktatható a körből.

A Dosing Pump esetében valószínűleg a pumpa utáni visszafolyásgátlónak van egy egészséges ellenállása, ugyanis a héten már érszrevettem, hogy szépen lassan mászik le a cső a pumpáéról, kb. 3 nap alatt le is ugrik.
Ezt elég egyszerűen egy kis kábelkötegelővel oldottam meg, jónak tűnik, de majd a héten meglátjuk...

2014-09-07_15.45.58_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ami még hátra van:
Kicsit kupi van most a csövek terén, de a villanyszerelők által használatos PVC cső tartó megoldás lesz erre a héten:

2149028.jpg


Próba alapján a 16/22-es csőhöz a 20-as PVC-hez készült tökéletesen megfelel. Stabilan tartja, nem nyomja össze.
Ha ezzel is megleszek, teszek fel pár képet.
 
Utoljára módosított:
Érdekes amit írsz,hogy lenyomja a csövet a pumpa,én ezt nem tapasztaltam kb 1éve így használom.
Én szilikon csövet használok Ada visszafolyásgátlóval.
20675219_9adbed3611a9874db318e027e2fc4636_xxl.jpg
 
Utoljára módosított:
Csövek rendezésére villamossági boltban tudsz venni, ilyen kis öntapadós kockákat(19x19mm) amikbe bele tudod fűzni a gyorskötözőt, és is ilyennel rendezgetem most a csöveimet, és elektromos vezetékeimet a szekrényen belül. Elég erős és bárhová feltapasztható.
21709933_45d742264e03ca8a1fbef61ff68a8acf_m.jpg
 
Back
Oldal tetejére