• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

GHL növénytáp adagolók és vezérlők

Használsz GHL terméket?


  • Total voters
    25

sszever

VIP kertész
Valószínűleg elég sokan vagyunk, akik valamilyen szinten gondolkozunk a növények automata tápozásán, illetve az akvárium egyéb technikai eszközeinek vezérlésén, mivel munka vagy egyéb elfoglaltság mellett nem mindig van rá lehetőség, hogy napi szinten, egy rendszert kialakítva gondozzuk kertünket.

Erre létznek nagyon jó DIY megoldások is, de tapasztalatom szerint a fórumon többen használnak GHL Dosing Unit-ot is.

A tapasztalatok cseréjére, illetve a vásárlás előtt állók támogatására nem találtam topicot, így úgy gondoltam nyitok egyet.

GHL-Logo_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
  • Like
Reactions: TZ
Meg is kezdem a kérdések sorozatát, ha már elindítottam a topikot.

A célom az volt, hogy a dolgos hétköznapok közepette nem szeretném elfelejteni az akvárium tápozását, erre kerestem egy jó megoldást. Mindemellett szerettem volna, ha tényleg jól be lenne lőve a CO2 beoldás, illetve az akvárium hűtése / fűtése is.
Első nekifutásra a dosing unit-ot néztem, illetve mellé pH computert. Az árakat összevetve aztán rájöttem, hogy nem érdemes vezérelhető támppumpában, illetve más gyártó pH vezérlőjében gondolkozni, hanem egyértelműnek tűnt, hogy a GHL ProfiLux és a vezérlő nélküli pumpa egységesebb megoldás, mind emellett több bővítési lehetőség marad a jövőben.
Az egészet pár héttel korábban kellett volna végig gondolni, mivel akkor pl. az Ati lámpából is a vezérlő nélkülit választhattam volna, ezt is a ProfiLux-ra bízva, de ezen már nem múlik, most már kár keseregni rajta.

@viktorlantos , @Nigro és @inadsz támogatásával és útmutatásával az alábbi szettet rendeltem meg GA-n keresztül:

ProfiLux 3.1N Ex starter szett
(ProfiLux 3.1N, mit Schuko-Tischnetzgerät, Temperatursensor, USB-Kabel, PAB-Kabel 2m, pH-Elektrode, Kalibrierflüssigkeiten pH 7 und 9, Schaltsteckdosenleiste Powerbar6D-PAB)
1 darab Measurement Cell
1 darab dosing unit 4

Ha minden jól megy, akkor 1-2 hét és ez meg is érkezik.
Természetesen egyből szeretném beszerelni, kipróbálni, használni, stb., de hogy ne este szívjak azzal, hogy valamit kihagyok, szeretném előre, segítségetekkel letisztázni, mikre lehet még szükségem, mit hogyan rakjak össze.

A GA-ban úgy láttam, hogy a Dosing Unit-hoz, pumpánként 2 darab visszafolyásgátló van beépítve. Egy a pumpa előtt, egy utána.
Ez miért van pontosan így? Visszaereszt a pumpa esetleg, vagy a könnyebb szerelés, karbantartás miatt ajánlott?
S ha már szóba került, visszaereszt a pumpa? Tehát be kell esetleg a napi 10 ml tápon belül többet állítani, hogy tényleg 10 ml kerüljön végül az akváriumba?
 
Most csak röviden a visszafolyasgatlos témára.
Eredetileg a tapadagolohoz adnak mindkét ágra egy csatlakozót, ez a boltiról hiányzott ezért kellett a második visszafolyasgatló.
Nálam nem engedte vissza a tápot és én csak az akvárium fele menő ágra tettem.
Ha hazaérek dobok fel képeket.

Ui. Nálam az akvárium felett van a pumpa.
 
Második kérdésem a témával kapcsolatosan a Measurement cell beépítésével kapcsolatos:

measurementcell-1000_h_www.kepfeltoltes.hu_.png


A gyártó leírása szerint a cső csonkok 20 mm-es átmérőjűek.
A szűrő csöve 16/22-es.
Ezt vajon rá tudom szuszakolni (esetleg a szűrőcsövet felmelegítve előtte), majd megfogatom csőbilincssel?

Mondjuk mindenkép érdemes szerintem egy Bypass kialakítása, itt kettő darab T elosztóra és a Bypass közepén egy Eheim csapra gondoltam, hogy az áramlást azért lehessen szabályozni.
 
  • Like
Reactions: TZ
Most csak röviden a visszafolyasgatlos témára.
Eredetileg a tapadagolohoz adnak mindkét ágra egy csatlakozót, ez a boltiról hiányzott ezért kellett a második visszafolyasgatló.
Nálam nem engedte vissza a tápot és én csak az akvárium fele menő ágra tettem.
Ha hazaérek dobok fel képeket.

Ui. Nálam az akvárium felett van a pumpa.

Annak, hogy a pumpa felette van, van jelentőssége?
Szeretném alatt a szekrényben elhelyezni, meg amennyire emlékszem GA-ban is úgy van.
Plafonra nem szeretném felfúrni. ;)
 
Annak, hogy a pumpa felette van, van jelentőssége?
Szeretném alatt a szekrényben elhelyezni, meg amennyire emlékszem GA-ban is úgy van.
Plafonra nem szeretném felfúrni. ;)

Annyi, hogy a szekrényben nem fért el. :D
 
Annyi, hogy a szekrényben nem fért el. :D
Nálam se fér el a szekrénybe!<ezert megnéznek egy fotót,te,hogy oldottad meg?A szekrényben egy 2075,egy 2071,egy co2 palack!Így sehova se tudom tenni!
 
Nálam se fér el a szekrénybe!<ezert megnéznek egy fotót,te,hogy oldottad meg?A szekrényben egy 2075,egy 2071,egy co2 palack!Így sehova se tudom tenni!

Én bízom benne erősen, hogy nekem el fog férni.
A gyártó adatai szerint 240 mm széles a pumpa is, illetve a vezérlő is. A szekrény középső polca 280 mm széles. :)
A két egység egymásra rakható?

Tudom nem tőlem kérted, de tolok eg képet, hova tervezem:
2014-07-24_00.14.24_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ha a törölköző feletti polcra rakod egymásra is akár, akkor a tápok elférnek a törölköző polcán. Vagy a tápok helyére rakod a vezérlőket és alá a flakonok.
 
Ha a törölköző feletti polcra rakod egymásra is akár, akkor a tápok elférnek a törölköző polcán. Vagy a tápok helyére rakod a vezérlőket és alá a flakonok.

Valószínűleg a pumpa és a vezérlő a felső polcon lesz, alatta pedig 3 üveg a tápokkal (micro - macro - carbo).
A tápokat kell esetleg 50%-ban higítani RO vízzel?
Mintha valahol olvastam volna ezt...
 
Én bízom benne erősen, hogy nekem el fog férni.
A gyártó adatai szerint 240 mm széles a pumpa is, illetve a vezérlő is. A szekrény középső polca 280 mm széles. :)
A két egység egymásra rakható?

Tudom nem tőlem kérted, de tolok eg képet, hova tervezem:
2014-07-24_00.14.24_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ok.de nekem sajna csak 90cm-es szekrényem van!Mondjuk ha ezt eladom,akkor jöhet a 120-as aki szekrénnyel.Na ott lesz hely bőven!Valamikor!:(.
 
Elég jól nyomnak ezek a pumpák, nekem kínai másolat van vezérlő nélkül, de ha kifogy a tartály akkor még a csőben lévő folyadékot is ki tudja tolni. Van egy olyan érzésem, hogy a fél méterre teszitek a táp tartályát, még onnan is fel tudja szívni a tápot.
 
Elég jól nyomnak ezek a pumpák, nekem kínai másolat van vezérlő nélkül, de ha kifogy a tartály akkor még a csőben lévő folyadékot is ki tudja tolni. Van egy olyan érzésem, hogy a fél méterre teszitek a táp tartályát, még onnan is fel tudja szívni a tápot.

A GA-ban az ADA üvegállványon van a tápadagoló és igen, talán több, mint fél méterről szívja fel.
 
Sziasztok


Nálam az akvárium alatt van ,és én csak a szívó ágra raktam visszafolyásgátlót ,nem utolsó sorban nagyon precíz szerkezet egyszer be kell kalibrálni,
és utána csak az a dolgod hogy utánatöltsél a tápoknak.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok


Nálam az akvárium alatt van ,és én csak a szívó ágra raktam visszafolyásgátlót ,nem utolsó sorban nagyon precíz szerkezet egyszer be kell kalibrálni,
és utána csak az a dolgod hogy utánatöltsél a tápoknak.

Micro-Macro mellett mit adagolsz még?

A kalibrálás alatt mit értesz?
 
Én nem használtam visszafolyásgátlót, bár a pumpa elég jól tömít, adagolás befejezése után mégis visszafolyik a táp a tartályba. Nálam a kalibrálás annyit jelentett, hogy megnéztem, mennyi idő kel míg feltölti a csövet, és onnantól számoltam a tápadagolást, ami igazából egyszerű volt, mivel a pumpa 60ml/perces, így utána annyi másodpercig kellett még járatni ahány milliliternyi tápot akartam adagolni. Érdemes használat előtt ellenőrizni stimmel-e a beállított mennyiség, mert a pumpában használt szilikoncső átmérője befolyásolja a szállított folyadék mennyiségét. Ráadásul szerintem érdemes időnként rá is mérni, mert a neten láttam már meglapult ilyen szilikon csövet, ami már nem szállította a kívánt mennyiséget.
Ellenőrzésre egy sima injekciós fecskendőt használtam.
Visszafolyásgátlót azért se használok, mert CO2 rendszereknél már kiderült, hogy nem mindegy milyen a visszafolyásgátló, légpumpáké úgysem tartja meg a folyadékot, CO2-nél használt meg elég szoros, meg drága is, így inkább ráidőzítettem :)
HOW TO - Service your GHL dosing pump
 
Micro-Macro mellett mit adagolsz még?

A kalibrálás alatt mit értesz?

Carbot még
A programjában ml adunk meg nem időt ezt lehet vele finoman beállítani,a programba van egy kalibrálási pont,mindegyik pumpát külön lehet kalibrálni .
Nálam 46ml/min van beállítva, én ezt kimértem ,hogy ha beállítok pl 10ml akkor annyit adagoljon is.
 
Back
Oldal tetejére