• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Geza's waterworld

histi

Tapasztalt kertész
Legjobb napló
Sziasztok!

Akváriumom újraindításának lépéseit szeretném egy napló vezetésével szemléltetni.

Kb. 5 hónapja foglalkozom akvarisztikával, kezdetekben a kapkodástól és a tudatlanságtól nagyon sok hibát követtem el, mely oda vezetett, hogy elhatároztam megválok jelenlegi akváriumomtól.

Sok olvasás, utánajárás, fórum tagok javaslatainak meghallgatása után körvonalazódik az új akvárium képe, melynek tervezési fázisában vagyok jelenleg. Megosztanám Veletek elképzeléseimet, ötleteimet, hogy vitassuk meg, - és amíg nem késő - hozzuk ki a maximumot az új akváriumból növényeim, halaim és nem utolsó sorban a "külső" szemlélő számára.

Technikai részletek a teljesség igénye nélkül (jelenlegi akváriumom ezzel megy, illetve az új is ezt örökli majd):
tank: 60(széles)x39(magas)x33(mély), kb. 75l bruttó
világítás: T5HO 3x24W (2x865+1x880-as csövek)
szűrés: Eheim prof II. 2028
CO2: nagynyomású szett, kerámia diffúzorral.
tápozás: Estimative Index, porokból konyvasztott lötyik. (elvileg 38ppm NO3, 4,17ppm PO4, 39ppm K) + micro (elvileg 2,8ppm Fe)
vízcsere: heti 50%, Sera aquatan vízkezelővel

Növények: később részletezem
Halak: jelenleg 2 anci, 8 vörösneon, 7 amandalazac, kb. 5 Amano garnéla, kb. 5 Red Cherry garnéla, 3 sziámi ormányosmárna, 3 zebracsiga, 1 Jar-Jar csiga (Tylomelania)

Hirtelen ennyi jut eszembe, kérdezzetek ha kihagytam volna valamit :)

Nemsokára töltök fel képeket az elképzeléseimről, melyekkel kapcsolatban várom véleményeiteket, tanácsaitokat.

Üdv,
I.
 
No akkor jöjjenek az elképzeléseim, már ami a hardscape-t illeti:

(ez az akvárium ami a fotón van, NEM a 75 literes, ez kb. egy 45 széles, 30 magas, 23 mély tank, kb 32 liter, +15 centit majd képzeljetek hozzá a szélességhez :))

1.:
P1020451.png
Itt kicsit kevésnek találom a követ.

2.:
P1020453.png
Itt meg túl "egyenrangú" a 2 kő, nincs főkő.

3.:
P1020456.png
Előző egy kisebb jobb oldali kővel.

4.:
P1020461.png
Előző más szögből fotózva.

5.:
P1020462.png
Ugyanaz mint az előző.

6.:
P1020473.png
Egy másik elrendezés.

7.:
P1020476.png
Előző, másik szögből fotózva.

Amit nem tudok megmutatni a képeken, hogy van még egy Seiryou kövem, melyet fel akarok darabolni, 3-6 centis apró darabokra, és a fák elé helyezném az előtérbe a talajba süllyesztve. Hasonlóan mint itt: http://www.thegreenmachineonline.com/Aq ... y-swinney/

Nekem az első elrendezés (1-5) tetszik legjobban, abból is a kisebb jobb oldali köves (3-4-5).

Nektek?

+info:
talaj: ADA Power Sand Special S + ADA Amazonia, + ADA Orinoco valamelyik csücsökbe, majd leszenk erről is "látványtervek"
 
Nehéz az akiról így bármit mondani hiszen teljesen más hangulata lesz az új akváriumban.
Ha a mostaniról kellene véleményt mondani azt mondanám kicsit zsúfolt. De az új akinál valószinűleg sokkal jobbak lesznek az arányok.

Érdekes ez a fa forma. Nem szokványos és épp ezért izgalmas. Mohával befuttatva szerintem nagyon jó lesz.

Az általad említett amazonia talaj és a dekorhomok nagyban hozzájárul majd hogy természetesebb összképed legyen.

A fenti képek közül én lehet az 1-es verzióra szavaznék és kiegészíteném kis kő törmelékekkel a látványt.

Ha moházni szeretnél lehet a sziámikat el kell ajándékoznod, mert lelegelik a növényt....

Igéretes kezdet. Mindened megvan hogy maradandót és egy profi akváriumot alkoss. Erős szűrés, jó világítás, tápozás, talaj és természetes (nem giccses) dekorációk. Biztos szép lesz a végeredmény.

Az új akiról mindenképp készíts fotókat ahogy építed és amilyen lett.
 
Igen, nekem is volt egy olyan érzésem, hogy túl sok az "anyag". Kicsit faragtam a fákon, máshogy is helyeztem el. +vágtam a dekoráció alá egy 60x33-as fekete kartonlapot, az akvárium eredeti alapterületével, így talán jobban átmennek az arányok, távolságok...

Így fest most:
P1020557_front.png

A növényekről:
-Rotala rotundifolia (stem)
-Hygrophila difformis (stem)
-Pogostemon stellata
-Eleocharis parvula (stem?)
-Hemianthus callitrichoides "cuba"
-Jávai moha (fára)
-Bolbitis heudelotii (fára)
-esetleg még Anubius barteri var nana (fára)

Valami ilyesmi elrendezésben:
P1020560_up_planted.png

A színkódok (a színvakoktól elnézést :)):
sárga - Rotala
fehér - Pogostemon
kék - Hygrophila
piros - Eleocharis
zöld - HC
lila - moha
rózsaszín - Bolbitis (és esetleg Anubias nana)

A barna az nem növény az orinocoból lenne valami ösvény szerűség (nem lesz beültetve).

Sajnos a képeken továbbra sem tudom bemutatni a Seiryou 3-4 centis apró kövekből álló törmeléket a fák körül és az ösvény körül valahol... ez még nem állt össze a fejemben, majd alakul...

De szívesen veszek minden ötletet... :)

Kritikát, építő jellegű hozzászólást, tanácsot, stb, stb. :)
 
Én annyit változtatnék mindenképpen, hogy a bal hátsó sarkot mindenképpen kitölteném növénnyel, ne hagyj légüres teret. A másik az, hogy vagy csökkenteném a Pogostemon mennyiségét, vagy eltolnám hátra a Rotala felé és így egy kicsit meg lehet hosszabbítani az "utat". Nem lenne az igazi, ha csak úgy elvágnád, inkább kanyarodjon be, vagy ilyesmi.
 
Köszi az észrevételt, a bal hátsó sarok "üres" mivolta a szűrő beszívóága miatt van így a rajzon. Természetesen próbálom minél jobban kitölteni majd a helyet, arrafele is, a kő meg a Rotala remélhetőleg valamennyire fedni fogja a beszívót.

Az utat majd a fa tövébe a próbálom bekanyarítani a Pogostemon elé, ügyelve, hogy ne keltsen félbehagyott, elvágott érzetet.

Augusztus végén látok neki az éles berendezésnek (elvileg), majd rakok fel képet hogy sikerült.

Üdv

Luna said:
Én annyit változtatnék mindenképpen, hogy a bal hátsó sarkot mindenképpen kitölteném növénnyel, ne hagyj légüres teret. A másik az, hogy vagy csökkenteném a Pogostemon mennyiségét, vagy eltolnám hátra a Rotala felé és így egy kicsit meg lehet hosszabbítani az "utat". Nem lenne az igazi, ha csak úgy elvágnád, inkább kanyarodjon be, vagy ilyesmi.
 
Sziasztok,

Aug. 20-i hosszú szünet után megrendelem a növényeket, ebben kérném gyakorlottab akvakertészek segítségét, akik már rendeztek be sok akit és van tapasztalatuk az "adagokkal".

Miből mennyi kellene a gyors benövéshez esetemben?
(3 posttal előbb látjátok az elrendezés tervét)

Elképzelésem szerint:
Rotala - 2 cserép
Pogostemon - 2-3 cserép
Hygrophila - 2 cserép
Eleocharis - 3 cserép
HC - 2 cserép
moha -2 cserép
Bolbitis - 1 cserép
Anubias nana - 2 tő

Üdv
 
Kicsit legóztam a feldarabolt Seiryou-val, a következő hardscape született:

P1020692_1.png

P1020693_3.png


Lassan áztatom a fákat, hogy lent maradjanak mire megjönnek a növények. Remélem a következő képek már a beültetésről fognak készülni. :)
 
Egész jó lesz ha elképzeli az ember. Amúgy egy kérdésem is lenne a kő az hány kiló? Csak úgy viszonyításképp.
 
Vinsz said:
Egész jó lesz ha elképzeli az ember. Amúgy egy kérdésem is lenne a kő az hány kiló? Csak úgy viszonyításképp.

A bal oldali nagy az kb. 2 kiló, amit daraboltam az kb. max 1.5-kg, de bőven lett belőle építőanyag, kisebb, nagyobb, mindenféle (több mint fele ott figyel még a szatyorban.).

Az össz kő alapanyag, amit vettem az kb. olyan 5 kg körül mozgott.
 
Tudtok arra valami megoldást, hogy a HC (vagy parvula vagy akármi egyéb terjeszkedő növény) még csak véletlenül se terjeszkedjen a dekorhomok felé?

Valami "behajtani tilos" tábla vagy ilyesmi... :) Vagy a tápanyagdús AS Amazonia területről eszébe sem jut majd kopár dekor aljzatra (Orinocora) tévedni?
 
histi said:
Tudtok arra valami megoldást, hogy a HC (vagy parvula vagy akármi egyéb terjeszkedő növény) még csak véletlenül se terjeszkedjen a dekorhomok felé?
Én tudok, úgy hívják: olló ! :mrgreen: ;)
 
:) nyilván, de most valami prevenciós eszközre/szerre/trükkre gondoltam.

de nembaj, max. marad a visszatessékelés ollóval...

oRphEus said:
histi said:
Tudtok arra valami megoldást, hogy a HC (vagy parvula vagy akármi egyéb terjeszkedő növény) még csak véletlenül se terjeszkedjen a dekorhomok felé?
Én tudok, úgy hívják: olló ! :mrgreen: ;)
 
Bocs, de nem tudtam kihagyni. ;) Szerintem tuti, hogy megpróbál kiterjeszkedni, elvégre azt ő nem tudhatja, hogy ott a talajban nincs tápanyag. Nálam mondjuk glosso volt jó darabig, de az mindenre rámászott; fára, növényre, homokra, stb. Egyébként én nem tudok ilyesmiről, de kíváncsian várom, hátha valaki igen.
histi said:
:) nyilván, de most valami prevenciós eszközre/szerre/trükkre gondoltam.

de nembaj, max. marad a visszatessékelés ollóval...

oRphEus said:
histi said:
Tudtok arra valami megoldást, hogy a HC (vagy parvula vagy akármi egyéb terjeszkedő növény) még csak véletlenül se terjeszkedjen a dekorhomok felé?
Én tudok, úgy hívják: olló ! :mrgreen: ;)
 
Ahogy én észrevettem, ezek a növények, bár hajlandóak belefutni számukra nem annyira kedvező talajokba, nem képesek úgy igazán erőteljesen fejlődni. Úgy gondolom, hogy akár olló, vagy más eszköz tökéletesen megfelel az effajta korlátozásra. Ennél jóval nagyobb kihívások is vannak a növényekkel. ;)
 
Tropica-s növények holnap jönnek, úgyhogy ideje volt kiköltöztetni a lakókat és kipucolni az akváriumot.

Néhány pillanatkép az eseményről:

Nagyon bent akart maradni...
P1030201_1.png

Itt már nyerésre álltam
P1030202_2.png

Győzelem!
P1030204_3.png

:)

Na de térjünk a lényegre. Takarítás után végre tudtam legózni a kövekkel ott, ahova kerülni fognak majd.
Íme néhány próbálkozás:

P1030255_a.png

P1030251_b.png

Törmelékes:
P1030279_2.png

P1030279_2.png

P1030281_3.png

Az Orinoco-s ösvényt még nem tudtam "lemodellezni", illetve azon gondolkodom, hogy a jobb oldali rakást kicsit összébbhúzom, és lejjebb viszem, valamint kevesebb anyaggal építem ki, így kevésbé lesz hangsúlyos a jobb oldal. Talán akkor a fókusz pont jobban a bal oldalra, a nagy sziklákra és a fára esik...

Ti mit gondoltok?

Minden észrevételt, tanácsot, ötletet szívesen veszek még a beültetés előtt. :)
 
Nem is tudom... Nekem már így is nagyon bal-hangsúlyos. A jobb oldalt lévő pici kövek egyáltalán nem hangsúlyosak, viszont a nagy szikladarab, és a fák nagyon hangsúlyosak, talán még egy kicsit jobban is, mint annak kellene lenniük...
 
Szia,

arra figyelj oda, hogy a jobb oldalon azokat a kis köveket szinte bármelyik növény el fogja takarni, kivétel talán a HC, de a kisebbeket még az is. Szóval ez így kopáron szép, meg jól kisakkoztad, de vagy ha kicsit jobban ki tudod emelni őket az aljzatból akkor tedd azt, vagy ne ültess köréjük olyan növényt, esetleg semmit. Néztem még az első oldalon a növényterved, de hát gondolom az változott, mivel a kompozíció is kicsit másabb lett. Ha mégis ültetsz oda növényt, akkor meg a kicsi köveket be se tedd, mert úgy semmi értelmük.
Elsőre ennyi, sok sikert az ültetéshez!

Üdv
 
Ati20 said:
Szia,

arra figyelj oda, hogy a jobb oldalon azokat a kis köveket szinte bármelyik növény el fogja takarni, kivétel talán a HC, de a kisebbeket még az is. Szóval ez így kopáron szép, meg jól kisakkoztad, de vagy ha kicsit jobban ki tudod emelni őket az aljzatból akkor tedd azt, vagy ne ültess köréjük olyan növényt, esetleg semmit. Néztem még az első oldalon a növényterved, de hát gondolom az változott, mivel a kompozíció is kicsit másabb lett. Ha mégis ültetsz oda növényt, akkor meg a kicsi köveket be se tedd, mert úgy semmi értelmük.
Elsőre ennyi, sok sikert az ültetéshez!

Üdv

Szia,

Igen, ez biztos probléma lesz. Ami a képen nem látszik az az ösvény, ugye most ott is Amazonia van. Az ösvényre nem ültetek semmit. Az eredeti növény tervhez képest az változott, hogy parvula csak a jobb oldali nagyobb kövek mögött lesz az akvárium üveg és a nagyobb kövek között. HC megy a nagy kövek elé/köré, le az ösvényig.

A nagyobb kövek és az apró kő törmelékek az Amazonia és az Orinoco (ösvény) határán lennének hármas céllal:
1. design.
2. lehetőleg ne keveredjen a 2 aljzat.
3. valamennyire tartsa távol a HC-t az ösvénytől.

Néhány apróbb törmelék valószínű, hogy a HC takarás áldozata lesz. Az Amazonia oldalon lévőket majd próbálom valamelyest kijjebb húzni a talajból.

Köszi az észrevételt.
 
Szia,

Hát nem tudom... leülök még egyszer tiszta fejjel, tegnap este nem tűnt fel. Páromat is megkérem nézze meg.


Luna said:
Nem is tudom... Nekem már így is nagyon bal-hangsúlyos. A jobb oldalt lévő pici kövek egyáltalán nem hangsúlyosak, viszont a nagy szikladarab, és a fák nagyon hangsúlyosak, talán még egy kicsit jobban is, mint annak kellene lenniük...
 
Back
Oldal tetejére