• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garninano

hszilvia

VIP kertész
Ugyan nem kifejezett növényes nano, de úgy döntöttem, hogy a garnélás fórumról átpakolom ide a naplómat, mert egyszerűbb egy helyre figyelni, mint kettőre.
Nem akarom a teljes naplót átmásolni ide, csak röviden összefoglalva az eddig történteket és a jelenlegi állapotot.

Na szóval :)

Indítás dátuma: 2012.04.15.
A nano nem más mint egy Eheim aquastyle16
- talaj: Shirakura Red Bee Sand aljzat -4 kg
- dekoráció: köveket elvetettem, mert ezek visszakeményítenék a vizet valószínűleg. maradt egy red moor gyökér, de nem szeretném nagyon megtömni a kis nanot
- növények: Pogostemon helferi, karácsonymoha, kis tő csavart valizneria, monosolenium tenerum.
- garnélák: CRS S és CBS S garnélák, valamint egy anci.

kb 2hétig járattam a teljesen berendezett nanot garnélák nélkül. Ezidő alatt a növények megkapták a nekik szánt max tápot.
A nano vizét első alkalommal félig a másik akváriumból leszívott vízzel töltöttem fel, másik fele sima RO víz volt.
Az első héten két naponta cseréltem 50% vizet, a második héten hetente kétszer, 3 héttől hetente egyszer 30-40%-ot tervezek majd.
Egy pillanatkép :)
P1040706.JPG





A feltöltést követően:

2012-04-17%2019.35.26-1.jpg


A feltöltés követő héten természetesen megjelent a penész a fán, fonalalga a növényeken, stb :) Szóval nem volt unalmas az élet :)
Mindeközben igyekeztem a víz paramétereit optimalizálni, megtalálni a megfelelő arányokat.
Végül sikerült beállítani az alábbi értékre:
ph: 6,5 körül
kh:1
gh:5
(folyamatban van egy tds mérő beszerzése az e-bayről)

A forumon - egedzs kollegának köszönhetően - olcsón jutottam egy kis garnis csomaghoz, ami ebből állt:

- MOSURA Mineral Plus 180ml 50%
- MOSURA Old Sea Mud Powder 40%
- EBITABREED Spinach Tab Garnéla táp 50g 80%
- EBIKUMA Bakusyokunomoto 35g (ivadéknevelő) 50%
- MOSURA BioPlus 33g (ivadéknevelő) 50%

Ezzel tulajdonképpen elég sokáig el vagyok látva mindennel, kivéve hogy még szeretnék egy főtápláléknak valót beszerezni, valószínűlegShirakura Ebi Dama Speciális Garnélatáp lesz a nyerő, mert ahhoz elég drága, hogy tutira menjek :D
A mineral plust és a mud powdert vízcseréknél a friss vízbe adagolom, utána mérek vízparamétereket és ha minden ok, mehet be az új víz a nanoba.
( a tds mérő megérkezése után ez a művelet jóval könnyebb lesz már)

Került be a talajba jbl tápgolyó a növényekhez (foszfát és nitrát menetes), így egyelőre nem fogok folyékony tápot adagolni, carbo minden nap megy 0,4 ml.
Közben a második hét közepe táján megtámadott az infuzória is, egy rakat kis állatkával az üvegre tapadva. Benyomtam a lehető legnagyobb adag carbot és utána vízcsere volt, kb 80%-os, ezt megismételtem egymás után 3 napon keresztül és talán lekopoghatom - kopp-kopp - hogy megszabadultam tőle.

Végül hétfőn (2012.04.30) -hála Frettnernek - beköltöztek a nano lakói is :)

8 db CRS S és 6 db CBS S valamint egy anci. Hát mit mondjak.....gyönyörűek

Úgy tűnik aklimalizálódtak, minden rendben eddig.
Szűk egy órát szoktattam őket a csöpögtetős módszerrel, utána mentek az akváriumba.
amióta bekerültek, azóta szinte csak ettek már tetemes mennyiséget elfogyasztottak a fán található fehér trutyiból Aznap pont ezért nem is kaptak enni.
Került a nanoba egy kicsi anci is, hogy kordában tartsa az algák egy részét. Na le is nyalta szépen az üveget :)
A víz hőmérsékletét jelenleg tudom 25-26 fok között tartani. Holnapra lesz egy notebook venti az aki fölött így ezt tudom majd lényegesen lentebb tartani.
Betelepítéskor kaptak kevés JBL Nanovitol vitamint, ez nekem nagyon bejött a nagy akváriumban is a galaxyknál és az ottani garniknál. Nagyon szép lett a színük tőle.

Beköltözést követő második napon is adtam 0,4 ml carbot, ugy túnik a garnikat nem zavarta. azt hiszem ezt a mennyiséget fogom adagolni naponta.
Persze ne felejtsük el a nano többi büszkeségét, nevezetesen 5 db kis galaxy razbórát, akik csodával határos módon megmenekültek a szülők ikrafalásától :D Így őket kimentve a nagy akváriumból, most itt vannak a nanoba.

Végül pár kép. Persze mikor fényképezni kezdtem, eltűntek rögtön Alig bírtam lekapni párat. A minőségért bocsánat, csak mobillal lőttem őket gyorsan:

2012-05-01%2017.01.58-1.jpg


2012-05-01%2017.03.17-1.jpg


2012-05-01%2017.04.51-1.jpg


2012-05-01%2017.07.25-1.jpg


2012-05-01%2017.07.56-1.jpg


Eddig úgy tűnik jól érzik magukat, minden rendben, remélem mire ma hazaérek a munkába, nem fog semmi meglepetés érni otthon.

A szűrővel kapcsolatban lenne még kérdésem a hozzáértőkhöz:
Milyen gyakran érdemes a szivacsot takarítani? esetleg minden vízcserekor öblítsem át a leszívott akvárium vízében?
A másik, hogy ennek a sarokszűrőnek a tetejében van egy kis külön műanyag rekesz az esetleges kémiai szűrőanyagoknak. Én tervezem oda Seachem Purigen rakását (kb 2 evőkanálnyi beférne, beszerzése még folyamatban, mert ezért nem akartam megbontani a 100ml gyári csomagolású Seachem Purigen zacsit), de a kérdés hogy mibe? A gyárilag kapható szűrőzsákok hatalmasak ehhez a kis rekeszhez. Tiszta harisnyán nem szitálódik át vajon? Ötleteket szívesen fogadok :)
 
Azóta került még bele egy kis csavart valisneria a bal hátsó sarokba és jobbra középre a fa tövébe egy kevés nyílfű.

De hogy ezek a garnélák mitől élnek még azt nem tudom :D Mert hogy szinte semmit nem esznek meg abból, amit adok nekik, az tuti :D Inkább csak a fán, talajon és a növényeken lévő algát, penészt, stb eszik. Pedig shirakura ebi dama spec-t kapnak meg spenót tablettát felváltva Illetve a kis galaxyk miatt szoktam minden nap kevés Cyclop-Eeze-t is adni. gondolom abból is esznek, csak azt nem látom :D
Venni fogok bonduelle bébi répát és ki fogom azt is próbálni.

ezt leszámítva teljesen jól érzik magukat mind a garnélák mind a halak. Már volt 2 vedlés is (ezt pozitívnak értelmezem, azaz van annyi ásványi anyag a vízben, amitől le tudnak vedlenei és új páncélt tudnak növeszteni és tovább növögetni szépen )

Tegnap volt a beköltözésük óta az első vízcsere, kb 40 %-ot cseréltem, a cserevizet előtte beállítottam a pontosan a lecserélendő víz paramétereire. A cserevizbe ment egy kevés MOSURA Mineral Plus és- MOSURA Old Sea Mud Powder. Majd a vízcsere után jbl nanovitolt kaptak.

Este majd rakok fel pár új képet is.
 
Azt megfigyeltük mi is, hogy ha kevés a garnéla, akkor nagyon ritkán esznek. Valamiért nem annyira életrevalóak. Mondanám, hogy depressziósak, de tényleg valami nem az igazi :p Ha több garnélát, vagy konkurenciát kapnak, azonnal megváltozik a szitu és igyekeznek ők is több táplálékot magukhoz venni.

Ebben nem az eledelek a hibásak, valamiért a garnélák nem érzik jól magukat. A baj az, hogy ha csak algázni hagyod őket, akkor nagy valószínűséggel nem fejlődnek majd megfelelően (felemésztik tartalékaikat), kevesebb lesz a petés mama és a kicsik túlélési esélye is lecsökken. CRS garniknál legalábbis így látom. Más algázó típusú garninál pl Red Cherry, Sakura, Tigris, Yellow más a szitu, ők elvannak az akváriumban található "szeméttel" is.

Szóval próbálkozz, de nem kell minden nap etetni őket. Elég 2-3 naponta. Ha nagyon nem akarnak enni, tegyél be hozzájuk egy kis konkurenciát. Vagy 2 amano garnélát, vagy egy másik garnéla csapatot amivel nem ívnak össze, vagy kicsit bővítsd az állományt a későbbiekben. Aztán rádöbbennek, hogy ha nem akarnak éhen maradni, akkor küzdeni kell az élelemért.

Jah mégvalami. Ha a benthagyott kajára nem jönnek rá 2 órán belül, vedd ki. És aznap már ne adj semmit. Kis koplaltatással lehet az étvágyukat segíteni.
 
Köszi Viktor!

Akkor azt hiszem ma meg holnap nem kapnak enni. Csak az a gond, hogy akkor mit adjak a kis galaxyknak? Mert a halkaját is megeszik szerintem a garnélák.

Ki szoktam venni 2-3 órán belül a megmaradt kaját, átrakom a másik akváriumba, na ott az amanok és az RC nem kicsit rabolnak rá :D

Konkurenciát? Amanot nem nagyon szeretnék, mert azok nagyon agresszívak és jóval nagyobbak is mint ezek a garnélák, bruttó 16 literben nem nagyon éreznék jól magukat szerintem és még kiugranának a nanoból. RC-vel meg megtörik a nano különleges hangulata :)

Jövő hónapban megpróbálok majd még pár CRS-t mellérakni. Mennyi lenne még ideális? Most 8 CRS és 6 CBS van benne.
 
Hmm most hogy írod, azért van pár garnéla. Lehetne kicsit több, de itt azért a létszám már nem annyira gázos.

A halacskáknak adhatod a cyclopeeze-t. Csak a garnikkal tartsd be a 2-3 napi etetést.
 
Köszi Viktor!

Akkor legközelebb csak szerdán kapnak enni. Remélem addigra annyira éhesek lesznek, hogy már zuhanóban felfalják a kaját :D
 
Nagyon szépek a garnélák! És ahogy nézem, eléggé el vannak kényeztetve ezzel a szép környezettel.
 
Köszönöm! :)
Hát ha már a hálóban van ez a kis nano, igyekeztem a lehetőségekhez mérten növényesíteni.
Sajnos fotózni nem egyszerű, mert elöl az üveg hajlított és nagyon kellene még plusz világítás hozzá, mert a 7W-os led nem ad elég fényt a fotóhoz, viszont vakuval meg tükröződik.
 
A nanoban továbbra sincs semmi változás. Mindenki jól van, megjött az étvágyuk is :) Ugy tűnik a spenóttabletta a kedvenc.
Sajnos viszont egyetlen nőtényem sem petésedett még be :( Vedleni vedlenek, vízparaméterek megfelelőek, el is vannak látva minden jóval. Úgy látszik ez tényleg ilyen "türelemjáték" :) Sebaj, addig is gyönyörködünk bennük :)
A kis galaxyk is szépen fejlődnek, szerintem 1-2 hónap és már viheti is őket az új gazdájuk. Feltéve ha ki tudom halászni őket a nanobol, mert tegnap próbáltam a nagy akváriumból kivenni egy lányt, mert eléggé úgy tűnt hogy hamarosan ikrázni fog, de végül feladtam. Nem bírtam kihalászni, sokkot meg nem akartam nekik okozni a nagy kergetéssel. Így most abban reménykedem, hogy most is megmarad jópár kicsi a mohában és majd őket fogom átrakni a nanoba mint most is.
Végül pár kép:)

2012-05-27%2023.00.36.jpg


2012-05-27%2022.08.513.JPG


2012-05-27%2022.14.28.JPG


2012-05-27%2022.22.46.JPG
 
Türelem garnélát terem. :) Sima spenóttal próbálkoztál már? Vadászok már harmadik napja, de egyszerűen sehol sincs. :crazy:
 
Nagyon szép garnélák! Kedvenceim:)

OFF: spenótot lehet ám még panelban is nevelni az erkélyen..és az tuti hogy nem vegyszeres ;) fagyasztóban szépen eláll télen is.. balkon termesztésben szívesen segítek mindenkinek :)
 
Köszi Dorci! :smile:

már jo ideje tervezem, hogy kiprobálom a konzerv bébirépát is, de most már tényleg beszerzem,hátha rácuppannak arra is :smile:
 
Szia!

Rengeteg mindent tudsz nekik adni: karfiol, karalábé, spenót, kukorica, répa, fehérrépa, pritaminpaprika, és ami nálam a sláger kelbimbó.
 
pár hét múlva tudok szolgálni egy kevés bio zöldséggel ha valaki kipróbálná...:D a bébi répák már nagyon finom édesek :) (bevallom néha rájárok "ritkítás" címén :mrgreen: )
 
Köszi szépen mindenkinek a segítséget :) Akkor hazafelé beszerzek bébirépát :) Ha nem tetszik nekik, legfeljebb mi megesszük :)
 
Hát tegnap úgy látszik a garnélák "kihallgatták" miről beszéltünk, mert mára az egy ik CRS bepetésedett :D
Szép piros peték vannak a hasában :D
Remélem nem dobja el őket.

Mennyi idő múlva számíthatok a kis garnikra?

Egy telós kép:
2012-05-30%2019.09.52-1.jpg
 
Back
Oldal tetejére