• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Garniga!

Ez egy igazán hosszú és bosszantó nap volt, mondanom se kell, hogy nagyon nem így terveztem. 4 napja nem volt vízcserém, ezért olyan délelőtt 11 körül meg is ejtettem. És itt kezdődtek a gondok. Kicsit rendet is tettem az akvárium körül, rángattam a kábeleket, közbe ment a víz a vödörbe. Kettőt egy csapásra. Gondoltam ezzel milyen sok időt megspórolok. Pont hogy nem! Szétesett a tákolt LED világításom. Amolyan ideiglenes volt, csak legyen fény a növényeknek. Még mielőtt beleesett volna a vízbe, kiszúrtam, hogy elengedett a ragasztás, ezért levettem és újraragasztottam. Mondom magamban, hogy milyen szerencse, hogy nem engedett el a forrasztás, az ciki lett volna. Aztán pár pillanat múlva megtörtént. Na, itt kezdett el szépen felkúszni a vérnyomásom, mert nincs itthon forrasztópákám. Nem volt mit tenni, elindultam gyalog a Lidl-be, mert ott szokott normálisabb forrasztópáka, állomás lenni. De nem volt, kijöttem egy Balaton szelettel. Vérnyomásom nőtt még egy picit. Átgyalogoltam a Tescóba és megvettem azt az egy darab 2000ft-os 30W-os izét, amit messziről se neveznék pákának, de a kényszer nagy úr. Vettem Loctite Super Attak ragasztót is, tudjátok, amit úgy reklámoztak a TV-ben, hogy egy ember lóg fejjel lefelé a plafonon. Rá van írva, hogy vízálló és 120C fokig bírja a meleget. Remélem ez nem csak reklám. Hazajöttem, elkezdtem hát összerakni a világítást. Ki nem találnátok, de sikerült elrontanom. Hő elvezetős ragasztóval vettem, ami baromi erős ragasztó. Ráragasztottam az alu profilra, de elcsúszott egy picit, ezért felszedtem. Ne tegyétek, ha ilyen LED világítást szeretnétek összerakni. Szépen feljött, kicsit meghajlott az alapból alura ragasztott LED. Az utolsó 4db led nem világít. Nem vészes, de zavart azért. Az eladó mondta, hogy könnyen megtörik, csak egy esélyed van felragasztani. Igaza volt. Most már nem egy sor világít, hanem kettő, ez a jó dolog az egészben. Ha már végre sikerült megejtenem a vízcserét, vissza is tettem a red moore fát. Az a kis csíra nem jött elő szerencsére. Talán egy nagyon picivel több vizet sikerült cserélnem, mint a fele, de piszkosabb lett a víz, mint a csere előtt. Előtte majdnem olyan tiszta volt, mint az első alkalomkor. És még egy érdekes jelenséggel találkoztam. Nem tudom, hogy a hőmérő, vagy az eheim fűtőm a rossz, vagy mindez szimplán véletlen. Visszavettem a fűtőn a hőfokot pár fokkal, szépen le is ment egy fokot a hőmérő 24C fokra. Másnap még mindig annyit mutatott, pedig nem lehetett annyi, érezhetően hidegebb lett a víz. Még egy fokkal lejjebb tekertem a fűtőt, de semmi változás. Betudtam annak, hogy ilyen 24 fok körül lehet a szobában. Ma felkeltem és 22C fokot mutatott a hőmérő. Most megint 24C fokot mutat, pedig vízcserénél belekalkuláltam, és kicsivel hidegebb vizet tettem az akváriumba, majd a fűtő visszafűti, gondoltam. Azóta se kapcsolt be.

A LED-re visszatérve egy kicsit..

Eddig egy sor ment az akvárium közepén. 66db LED bocsátotta ki a fényt. A hátul lévő Rotala spec.Grün kezdett befelé hajolni, ezért kicsit hátrébb tettem a világítást. Működött a dolog és nem is. Majdnem kiegyenesedett, de az előtérbe lévő kis füvek rosszabbul néznek most ki, mint az elején. Szerintem megviselte őket a kevesebb fény, illetve az állandó 25C fok, de csak tippelek. Most két sor van betéve, összesen 132 led van, amiből 4 nem működik, így 128led fogja adni a fényt a növényeknek és a garnéláknak. Ha kimaxolom a dimmert, akkor egyenletesebb a megvilágítás, de nem látok nagyobb fényt, mint amikor egy sorral ment. A tápom most már zúg. Túlméreteztem, nem lesz baja, csak zavaró. A ragasztás úgy néz ki atombiztos, de pár nap múlva tudok rendesen beszámolni róla. Az alumínium profil nem egyenletesen melegszik, a betápnál forrósodik és úgy kezd el egyre jobban melegedni. Ha minimálon járatom, akkor szinte nem is érezni, hogy hőt is termel. Kb. a felénél olyan langyos, maxon járatva meg annyira forrósodik, hogy a ragasztás egy idő múlva elválik. Eddig ragasztópisztollyal volt megragasztva. Itt látszik a kókányolás…

A világítást szeretném még magasabbra tenni, de jelenleg nem tudom megoldani, az majd a v3-as projekt lesz :D
Akartam képeket készíteni a Dennerle cuccokról, amiket rendeltem, de majd holnapra marad szerintem. Valamit nagyon elronthatok, ettől tartok. A Rotala spec. Grün folyamatosan barnul le, szerencsére a régi levelek. Újak jönnek én nőnek, de nem valószínű, hogy normális jelenség. Az előtérben lévő füvek is rosszabbul néznek ki, mint amikor megjöttek. Pedig akkor megviselte őket a szállítás. Esetleg valami ötlet, hogy mit ronthatok el? Körülbelül 13-15 liter vizet teszek az aksiba vízcseréknél. Nem pihentetett vizet teszek az akváriumba, hanem friss csapvizet. Vödörbe beleöntöm, teszek bele6-8 csepp Seachem Prime vízelőkészítőt. Keverek rajta párat, majd azt töltöm az akváriumba. Azért nem pihentetem a vizet, mert egy vödröm van jelenleg. Minden üres dobozomba pedig esővíz van a rovaremésztő növényeknek. Amikor feltöltöttem vele az akváriumot, akkor 2ml Seachem Stabilityt teszek az akváriumba. Ma ezt is sikerült elrontanom, 2.5ml tettem bele. Ma ilyen elrontom nap van sajna. Csütörtökön és pénteken 0.5ml Profitót tettem a vízbe a növények kedvéért. Ezt naponta fogom adagolni. Fecskendőt használok az adagok kimérésére, így elvileg nem tudok túladagolni semmit se. A szűrőnél úgy van megcsinálva, hogy esőztet, ezen változtatni fogok, csak alig jutott bármire is időm a héten . Azért így raktam össze, mert azt gondoltam, hogy így kerül oxigén is folyamatosan a vízbe. Már alig 2 hét és jönnek a garnélák, remélem sikerül jó körülményeket teremteni nekik. Képeket hamarosan töltök fel.
8520-as ledet hajszaritoval vagy holeg fuvoval kell leszedni, es ugy is kell visszatenni. Az ugye nem szalag hanem palca.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
8520-as ledet hajszaritoval vagy holeg fuvoval kell leszedni, es ugy is kell visszatenni. Az ugye nem szalag hanem palca.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
Igen, ezt nagyon benéztem most. Hőlégfúvóm még nincs, csak ha kénytelen leszek venni. Hajszárító van :D
 
Vízcsere előtt így nézett ki. Szépen kitisztult a víz. Látszik 4 nap alatt mennyit párolog a víz. Meglepődtem, hogy milyen könnyű volt most leszedni a vízkövet. A hosszabbítót, a dimmert és a LED tápját felragasztottam a szekrény oldalára kétoldalú ragasztóval. Ha netántán valami történne az akváriummal és kifolyna a víz, ne tegyen nagyobb kárt. Óvintézkedés csak.

_D302998.JPG
 
Pár kép a ledekről, ha esetleg valaki kedvet érezne, hogy összerak egy ilyet a gyárik helyett. Kinézetre messze áll szépségben a gyári szettektől, viszont bátran merem állítani, hogy fényerőben jobb, mint a gyári 45cm-esek. És fogyasztásban is!
Ekkora távolságot hagytam a két alu csík között:

_D303041.JPG

Fény nélkül, csak a szobai megvilágítás van. A valóságban sokkal világossabbnak néz ki az akvárium, képeken nem látszik annyira. Iso 2000-en készült mindegyik kép!
Fény nélkül.JPG

Minimális fénnyel:
Minimális fénnyel.JPG

Körülbelül félig tekerve a dimmeren:
fele.JPG

És a maximum, amit a LED-ek tudnak:
max.JPG

Nem szerencsés maxon járatni, mivel az élettartama csökken a ledeknek! Én is csak a fotók kedvéért tekerem a maximumra, alapesetben a minimumon járatom.
Remélem ezekkel a képekkel segítek egy kicsit azoknak, akik saját világításon gondolkoznak.
 
Pár kép a ledekről, ha esetleg valaki kedvet érezne, hogy összerak egy ilyet a gyárik helyett. Kinézetre messze áll szépségben a gyári szettektől, viszont bátran merem állítani, hogy fényerőben jobb, mint a gyári 45cm-esek. És fogyasztásban is!
Ekkora távolságot hagytam a két alu csík között:

View attachment 47853

Fény nélkül, csak a szobai megvilágítás van. A valóságban sokkal világossabbnak néz ki az akvárium, képeken nem látszik annyira. Iso 2000-en készült mindegyik kép!
View attachment 47855

Minimális fénnyel:
View attachment 47856

Körülbelül félig tekerve a dimmeren:
View attachment 47857

És a maximum, amit a LED-ek tudnak:
View attachment 47858

Nem szerencsés maxon járatni, mivel az élettartama csökken a ledeknek! Én is csak a fotók kedvéért tekerem a maximumra, alapesetben a minimumon járatom.
Remélem ezekkel a képekkel segítek egy kicsit azoknak, akik saját világításon gondolkoznak.
En is ezeket hasznalom csak 5 meter van fent plusz ket db 54 wattos novenyes cso. A szinevel nem voltam kibekulve igy kerult fel meg 1 meter zold es egy meter extra piros csik. Es igy sem tetszik. Varom blackoutek lampa tesztjet es jonnek helyette a ch rgb-k.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Valószínűleg nálam is lesznek majd még változtatások, egyelőre ezt tudtam 10 ezer forint alatt kihozni. Piros-kék megfordult a fejemben a növények miatt, de elköltöttem a pénzt garnélakajákra :ROFLMAO:
 
Valószínűleg nálam is lesznek majd még változtatások, egyelőre ezt tudtam 10 ezer forint alatt kihozni. Piros-kék megfordult a fejemben a növények miatt, de elköltöttem a pénzt garnélakajákra [emoji23]
A keket sztem felesleges eroltetni. Egy ideig tetszik de eleg hamar nem.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
A keket sztem felesleges eroltetni. Egy ideig tetszik de eleg hamar nem.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
Értem, köszi :)
Egy pillanatra elgondolkoztam rgb-n én is, hogy milyen jó kis hangulatvilágítást lehetne kihozni az akváriumból, mivel fodrozódik a víz és jól mutatna. Aztán elvetettem az ötletet, hogy a garnélák természetes élőhelyén ilyen nincs, lehet nem likeolnák annyira. Mindenesetre a képeken is jól mutatna. Mondjuk a hangulatvilágítást ki tudom próbálni, lehet készítek is pár képet majd, ha van rá igény. A vakumhoz vannak színes fóliáim, amit ki tudnék próbálni...
 
Gyanus mert a 8520 a legerosebb es azon nem duplan vannak a ledek.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről

Lehet rendelni "ázsiából" olyan szalagot amin duplán (144) 8520 LED van, a képen szereplő szalag biztosan nem 8520, látszik a méretén. Szomorú dolog, hogy annak probálták eladni...
 
Back
Oldal tetejére